226
  • Nagydög
    #26
    Rossz hir, a tervezes meg mindig nem kinai munka. A gyartosoroke sem. Egyre inkabb belefolynak, lehet, hogy lesz beloluk valami. Egyelore hamisitasban jeleskednek. Kell, az elso kinai urseta video, aminel sajnalatosan latszanak a buborekok is?
  • Kensin
    #25
    Mire jutnak? Szépen lassan ellopják a technológiákat, maguk kezdik gyártani, aztán mikor már nincs szükség külföldieknek dolgozni mert maguknak csinálnak mindent, emelnek a gyártási árakon, vagy bezárják a gyárakat és nesze neked nyugat.
    Mindenki kínában gyárt már mindent, tálcán kínálják nekik amijük van.
  • sascha1978
    #24
    Amíg nem találnak fel vmit, amivel olcsóbban, egyszerűbben és főleg jobb hatásfokkal lehet az űrbe jutni, addig sajnos nem nagyon fog változni semmi. Mert pl. a Saturn V annak idején a maga 2800 tonnás tömegével 118 tonnát tudott Geo pályára állítani, és az arányok ma is hasonlóak.
  • teddybear
    #23
    Nekem van, de már nem használom. Elavult szegény, bár működőképes.
  • bvalek2
    #22
    Akkor rád is vonatkozik. Gyorsan hajítsd ki a számítógépedet, ócska kínai bóvli. Szerezzél be egy fehér ember által tervezett és legyártott gépet helyette. Ha tudsz.
  • Nagydög
    #21
    Felreerthetoen fogalmaztam, szerintem is marha vagy. Kina jelenleg a droid munkakban es know-how lopasban jar elen. Majd kiderul, mire jutnak.
  • Molnibalage
    #20
    A másik szegmens az űrhajósok szállítására épül egyetlen űrállomásunkra, az eddig 100 milliárd dollárt felemésztő ISS-re, ami az egyik legnagyobb pénzkidobás, amit valaha is a tudomány nevében végrehajtottak.

    Csak engem irrtál ez a mondat...?
  • Nagydög
    #19
    Mint mondottam, ezen figurak altalaban eselytelenek otthon, ezert altalaban pl. az USA-ban tevekenykednek.

    Az emirsegek kornyeken epulo monumentalis beruhazasok az arany vecekagylo epiteszeti megfeleloi, ertelmuk nem sok. Kinaban/Indiaban talan van potencial, ne felejtsuk el, a japanok is olcso masolassal kezdtek, aztan hol tartanak most. A koreai autok meg tiz eve is rossz vicc kategoriaba estek, ma meg...
  • immovable
    #18
    Megtudják hol laksz demokratizálni fognak azonnal, 200 kilónyi bombával. :D
  • bvalek2
    #17
    Az a legszebb az egészben, hogy egy kínai fejlesztésű (már az is ott van) és gyártmányú számítógépen nyögte be a hülyeségét, amitől végtelenül okosnak képzeli magát. Miközben a kínaiak szépen lassan építik a saját űrállomásukat a fejünk fölött. Nem kell vitába szállni az ilyen seggfejekkel, a kínaiak nincsenek rászorulva arra, hogy az SG-fórumán harcosan megvédjük őket.
  • teddybear
    #16
    Ami pedig a cikket illeti, igen. Egy bankár, egy tőzsdespekuláns szemszögéből igaza van. Amíg nincs kellő profitot hozó vállalkozás a mély-űrben, addig marad a geostacionárius pályán belüli térség.
  • teddybear
    #15
    A gond az, hogy mégsem azokat a remek koponyákat alkalmazzák, hanem a legjobb nemzetközi mérnököket.

    A középkorról meg végre le kéne szállni. A muzulmán megszállás aztán szépen megfojtotta a viszonylagos fejlettséget.

    Ami pedig a dubai beruházásokat illeti, hát... Most még van elég olajpénz, telik. Hogy ha elfogy, hát legfeljebb egy Mad Max-szerű világ lesz ott, romokkal és sivataggal.
  • Doktor Kotász
    #14
    De az én panelfaszságom legalább igaz. :-)
  • Cat #13
    Elég pesszimistára sikeredett ez az írás, de max. csak részletekben lehet vele kötekedni, egészében nem. A helyzet az, hogy amíg nincs normális meghajtórendszer addig az egész további emberi vagy szondás űrkutatás értelmetlen. Ma is csak ugyanannyira vagyunk képesek, mint 40 évvel ezelőtt (kis technikai finomításokkal, a lényeg változatlan), szóval az alapkutatásnak, a matematikának és a fizikának kell valami korszakalkotót kitalálnia.
  • Nagydög
    #12
    Pedig kezdhetted volna azzal, de azert te is beszurtal valami panel faszsagot. Remek koponyak vannak az altalad lenezett arabok, es negerek kozott is, csak otthon nincs sok eselyuk ezt kamatoztatni. Nem olyan a rendszer. De pl. a kozepkorban joideig az arab vilag volt a tudomany bolcsoje. Akkoriban felenk nem volt olyan a rendszer.
  • Doktor Kotász
    #11
    "A Burj Arab-ot meg a kínai gyorsvasutat is csak a szél fútta oda, érzéki csalódások, nem kell törődni velük. U.S.A.! U.S.A.! Azt mondod, hogy más népek is képesek alkotni? Esetleg többet szebbet maradandóbbat, mint az usákok? Terrorista vagy-e?"

    A Burj Arab amerikai és európai munka. A helyi arabok arra is képtelenek, hogy teveszart gyűjtsenek a sivatagban.

    A kínai gyorsvasút pedig német technológia. A fehér és a dél-ázsiai ember az tud alkotni, a négerek meg az arabok nem. (majdnem azzal kezdtem a hozzászólásom, hogy na megint egy hülye fasz, akinek mindig mindenről az jut eszébe, hogy fújj USA, de nem tettem a béke kedvéért.)
  • mortep
    #10
    "az eddig 100 milliárd dollárt felemésztő ISS-re, ami az egyik legnagyobb pénzkidobás, amit valaha is a tudomány nevében végrehajtottak"

    Ezzel én személy szerint nem értek egyet. A tisztelt cikkíró ezt tényként jelenti ki, mindenféle indoklás nélkül. Folytava a gondolatmenetet akár visszatérhetnénk az eke szarvához...
  • Amergin
    #9
    A szuperhatalom leszálló ágba került és már nem jut rá...ennyi és nem több.
    A római birodalom bukása előtt nem sokkal már csak 3 medve két farkas meg 1 db vaddisznó voltak a "fénypontjai" az utolsó "galdiátor viadalnak"
    Sic transit gloria mundi -hogy steelszerű legyek
  • bvalek2
    #8
    Hát de a The Economist írójának a zusa a világ! Mindenki más emberevő terroristákok! És ha a zusa valamire nem képes, akkor nyilván más sem. Hiszen a kínaiak sárga sunyorgó komcsik, az arabok meg barna, asztalterítőbe tekert tevepásztorok, akik dinamittal a derekukon szoktak futkosni. A nyomába sem érnek az Amerikai Protestáns Fehér Embernek és az ő bölcsességének, legyen szó demokráciáról vagy iparról. A Burj Arab-ot meg a kínai gyorsvasutat is csak a szél fútta oda, érzéki csalódások, nem kell törődni velük. U.S.A.! U.S.A.! Azt mondod, hogy más népek is képesek alkotni? Esetleg többet szebbet maradandóbbat, mint az usákok? Terrorista vagy-e?
  • Cef
    #7
    Nem rossz cikk, bár elég pesszimista, de sok igazság van benne. Én inkább azt a címet adtam volna neki, hogy elmarad az űrverseny. Szerintem is a LEO pályára fog koncentrálódni az emberiség űrtevékenysége (ahogy eddig is). Az amerikai és az orosz űrprogram jelenleg elég elhanyagolt. A kínai meg még nagyon gyerekcipőben jár, és inkább csak "dísznek" van. De azért én nem írnám le egyiket sem. Az emberi űrutazás túlságosan is presztízskérdés ezeknek az országoknak ahhoz, hogy lehúzzák a rolót.
  • mad mind
    #6
    Ja visszalépést a 70-es évekbe. Rakéta alapú űrhajók, minimális raktérrel. Azon baszták el az amcsik, hogy mindig 100%-os biztonságot akartak. Még gyalog sem vagy 100-os biztonságban, hátmég egy egy gyorsan repülő bombán.
  • zsugaa
    #5
    Szerintem a cikk írójának nem igazán van fogalma arról, hogy miért vetnek véget a Space Shuttle programnak. Ebből következik, hogy nincs tisztában a jövőbeni Űr-program tervekkel kormány, és kereskedelmi szférában egyaránt:

    http://cydonia.blog.hu/2011/04/21/negy_urhajo_fejleszteset_tamogatja_a_nasa
    http://www.urvilag.hu/az_urallomas_es_az_usa/20110525_amerika_uj_urrepulogepe
    http://www.urvilag.hu/amerika_hordozoraketai/20110623_a_szenatus_raketaja_1resz
    http://www.urvilag.hu/amerika_hordozoraketai/20110624_a_szenatus_raketaja_2resz
    http://www.urvilag.hu/amerika_hordozoraketai/20110625_a_szenatus_raketaja_3resz

    A Space Shuttle program vége valóban egy 30 éves űrkorszak végét jelenti, de egyben egy teljesen új kezdetét, továbblépést az új felé.
  • Lucy in the Sky
    #4
    Szomorú de sok a leírtak valóságtartalma. Olyan csütörtök hajnalban posztolt íráshoz méltó, "szarazegész" milliő, utunk végére értünk, az utolsó nagy kihíváshoz már nem tudtunk felnőni, game over. Most már tényleg jöhet az Armageddon :)
    Btw. az STS kísérleti program volt, de melyik űrprogram nem az?
    Az STS eleve LEO küldetésekre készült, mint pl. a Hubble összesen 5(-1) alkalommal, ami nélkül most azon tanakodnánk, mik azok a pacák a földi távcsövek tükrein; ehhez képest most ellátunk k.vamesszire, ahová a jelenlegi ismereteink szerint soha, nemhogy a mi életünkben, de az emberi faj kipusztulásának feltételezhetően nem túl távoli napjáig sem jut el még egy nyomorult foton se, nemhogy a mi onokáink. Ez egyrészt lehangoló, ugyanakkor jó tudni. Ha az Univerzum törvényei a Földhöz ragasztanak minket, jó eséllyel ugyanez folyik szerte a Tejútrendszerben és azon túl is mindenhol, ez lenne a frappáns válasz a Fermi-paradoxonra.
    A Naprendszer nem más mint egy középszerű fúziós reaktor néhány körülötte röpködő porszemmel, ezek egyike a hely ahol élünk. Térben is, időben is jelentéktelenek vagyunk. Ezt nem jó tudni, de ez van.
    Nem is olyan rég azt ígérték, miénk lehet a világ. Az ígéret ma úgy szól: miénk a túlélés esélye, talán. Lassan felnövünk. Aki már próbálta, tudja hogy nem mindig kellemes, és most egy ilyen időszak köszöntött ránk. Az Univerzum íratlan szabályai lecsapnak, business as usual. Spagettiszörny huszárral üti fehér királynőt. Fehér gyalog végigjut, királynő vissza a táblára. Ez jön, ha minden igaz. Ugye ez jön? :)
  • Teppik Amon
    #3
    Jó cikk, nekem tetszett.
    Mondhatjuk hogy felderítettük a naprendszert?
    Kell egy jó hajtőmű amivel hamar elérünk a naprendszerben bármit. Aztán jöhet a szomszédos naprendszerek egyike. Ahhoz már sci-fi kell, meg új matematikusok, fizikusok. Ezért kellene a tudományt/oktatást nyomni, ezért kéne zseniket nevelni, mert előbb-utóbb feléljük magunk alatt a földet.
  • osztmivan
    #2
    3 szó lemaradt a cím végéről:

    "az usa számára"
  • tomonor
    #1
    Ekkora sületlenséget még nem olvastam o.O