64
  • Marteen21
    #64
    Ahha ez tök érdekes de tudod akkor a sajtreszelő és én is kiborgnak számítunk mert a sajtreszelő önmagában nem képes sajtot reszelni, reszelő nélkül én se. DE EGYÜTT TÖKÉLETES SZIMBIÓZIS. komolyan röhejes ez az egész cikk.
  • Sippie
    #63
    Inkább Driodok, a szó csúnyábbik értelmében. A buszon mobilról facebookozás a mai fiataloknál már a legalja.
  • Dj Faustus #62
    "Dj Faustus tudod te milyen lenne egy kiborg rendesen?
    Megijjednél tőle...de mégjobban ez az un. "szakértőnő".
    Láttál már Star Trek-et? A borg fajt?"

    Ne a hollywoodi produkciókból indulj ki.
    Lásd például Isaac Asimov műveiben szereplő R. Daneel Olivaw-ot (Eto Demerzel-t, Chetter Hummin-t) - úgy néz ki egy ember (külsőre teljesen megkülönbözhetetlen az embertől), mégis robot.

    Vagy lásd a Ghost In The Shell animét/mangát. Ott is vannak olyan kiborgok, akik külsőre alig térnek el (a nyakukon levő csatlakozóban) a rendes embertől.

    Szóval nem a külső teszi a kiborgot/robotot/androidot azzá ami.
  • Locutos
    #61
    Ilyesztő video
  • Locutos
    #60
    Dj Faustus tudod te milyen lenne egy kiborg rendesen?
    Megijjednél tőle...de mégjobban ez az un. "szakértőnő".
    Láttál már Star Trek-et? A borg fajt?
    Na az már valamire használható lenne...
    Mikor majd úgy megváltoztatja az életünket a technológia mint ott akkor mondom hogy jutottunk valamire. Attól hogy van egy-pár lassú-kisteljesítményű személyi számítógépünk, még ugyanúgy halandók vagyunk. Nem úgy a rendes borgok...
    Még társadalmi strukturában is fejledtebbek mint mi, ők TÉNYLEG össze vannak kötve egy közös tudattá, nincsenek egyedi érdekek konfliktusok ütközések ami a mai életünk legalapvetőbb jellemzője. Legalaább annyit fékezzük előrehaladásunkat velünk született versengő természetünk által mint amennyit fejlődünk, sőt én inkább mondananám hogy le vagyunk lassítva ezáltal!
    Egyet kell értsek azzal hogy még mindig hasonlíthatjuk magunkat az ősemberi eszközszinthez a kövek meg az íjak szintjéhez, DE ! szerintem fordulópont közelében járhatunk mikor a technika tényleg megszabadíthat az ősi öröklött nyomortól.
    (Nyomor=halandóság, versengő életmód) ez persze nem fog könnyen menni, de a megváltozott életkörülmények, lehetőségek, kötelezően magukkal fognak hozni mentalitásbeli vaáltozásokat, az élet ujraértelmezését.
    Én csak erősen remélni merem hogy nem állunk a fejünk tetejére addig és megérjük ezt a változást, és nem robbantjuk szét egymást, vagy döntődik teljes rabszolgaságba a többség nagytömeg.
  • MsUser
    #59
    Tessék kiborg:
    - Mesterséges érzékelés
    - [URL=http://bdk.blog.hu/2008/01/16/jobb_a_mulab_mint_a_lab]Jobb-e a műláb futóknak "videóval"[/URL]
    - Érző művégtag
    - Biokibernetikai Kutató és Fejlesztő Kft.-t a Semmelweis Egyetem Anatómiai Szövet- és Fejlődéstani Intézet
    Nem kell messzire menni ki az aki még kételkedik?
  • MsUser
    #58
    Van valóság alapja a dolognak ha nem is a Sci-Fi-ből közismert kiborg de... Egy kis gyűjtemény a múltból a hölgyemény elméletét nézzük mondjuk abból a szemszögből hogy mit szólna egy 1900 körül élt ember a mai megszokott rutinokhoz:
    -Mobil "headsettel akkor már bennünk van"
    -Laptop "tudatunk teljes kisegítője"
    -3D TV "fejünkön a szemüveggel igazi kiborgnak látszik az ember"
    -Fedélzeti komputeres autók, GPS-el "itt már több a gép mint az ember"
    -Pacemaker "az életünk függ egy géptől"
    -És igazi kiborgok: művégtagok amikkel nagyobb sport teljesítményre vagyunk képesek ezek a minden napjaink részei.
    -Amikor a NET-re csatlakozol a tudásod a hálózatra kapcsolódik, te adhatsz a te tapasztalatodból és kaphatsz választ szinte mindenre bármilyen nyelven CHROME böngésző alapból fordító funkcióval, vagy kiegészítő programokkal Transalate, stb. És ebben az esetben ha nem is közvetlenül beléd van ültetve de a tudatodba már benne van egy gigantikus szerver és otthoni gépek tárolt és folyamatosan fejlődő tudása amit irányíthatunk!
    Na ha így nézzük nem szerves kiegészítőink a gépek és nincsenek bennünk?
  • Dj Faustus #57
    No akkor kedves sg.hu-s újságírók (vagy akik "hülyeségnek" titulálják ezt az egészet), tessenek megkérdezni/vitába szállni/bővebben megkérdezni a a cikkben nyilatkozó antropológust. Hátha tud segíteni a homályos/vitatott területek érthetőbbé tételében.

    Vagy esetleg a Lewis and Clark Főiskola szociológia és antropológia tanszékével (a cikkben nyilatkozó hölgy ugyanis itt végzett 2008-ban).

    De elegendő kis hazánkra gondolni - itt is foglalkoznak a dologgal.
  • Amergin
    #56
    A vadászó gyűjtögető busmanok is "kiborgok" akkor, mert egy "íj" nevű "gépet" használnak a vadászathoz. Sőt, most jut eszembe, hogy a Homo Erectus is kiborg volt, mert az meg kőeszközöket használt.
    Ennyit erről a hülyeségről.
  • Motoroj
    #55
    24 körül van.
  • cateran
    #54
    "beszélni más emberrel, aki nincs a közelünkben, információt tárolni és keresni, pontosan tudni mennyi az idő, meg ilyenek)"

    Hehh ertem mire akarsz kilyukadni, de a megfogalmazas rettenetes:D Az 1.-re..kiabal,fustjelek..koszi, megvolt...2. ra..Konyvtarak..kotabla, papirusz, papir...koszi, megvolt. A 3....hat jah, bar mi az a pontosan?:) Regebben nem volt szukseg "pontos" idoszamitasra..Azaz amennyire pontosnak kellett lennie -veteshez-aratashoz- ahhoz merten pontos volt:)

    "betegséghez képest ad emberfeletti képességet (szívritmus szabályzó, agystimuláló)."

    Ez mitol emberfeletti? 1 eszkoz ami a termeszetes dolgot potolja ugyanazon a szinten (pacemaker pl), nem emberfeletti...A robotkar, amivel 5x akkora erot tudsz kifejteni..na, az igen....
  • cateran
    #53
    De nem ez volt a kerdes:) Hanem, hogy mennyire van osszekapcsolva ember es gep..tudod magad fuggetleniteni tole? Teljes erteku vagy nelkule? Igen? Akkor nem reszed semmilyen formaban...
  • wraithLord
    #52
    Az emberi test nem technológia. Mi az, hogy nem emberi technológia? A számítógép netán földönkívüli technikán alapul?
    Mintha eddig nem használt volna az ember eszközöket, hogy megkönnyítse az életét, átlépje saját korlátait... Ezek szerint eddig is kiborg volt, legfeljebb nem digitális... Ha már ilyen szabadon értelmezzük a fogalmat, akkor ez is simán belefér.
  • Balumann
    #51
    De mondjuk tényleg hülyeség egy kicsit külön kategóriába sorolni (kiborg vagy még nem kiborg) a nem elektronikus eszközöket.
  • Balumann
    #50
    Lényegében nem mond hülyeségeket a csaj. Azon fölösleges vitatkozni szerintem, hogy mik a feltételei annak, hogy kiborgnak mondhassunk valakit, erre úgyse lesz egyértelmű válasz.
    Az viszont tényleg egy érdekes dolog, hogy gyakorlatilag egyre inkább eggyé válunk a technikai eszközeinkel, úgy használjuk, mintha hozzánk tartozna, gondolkodás nélkül, ezáltal emberfeletti dolgokra vagyunk képesek (pl. beszélni más emberrel, aki nincs a közelünkben, információt tárolni és keresni, pontosan tudni mennyi az idő, meg ilyenek). Ráadásul vannak már elektronikus beépített kütyük, bár ezeket betegségek esetén használjuk, és csak a betegséghez képest ad emberfeletti képességet (szívritmus szabályzó, agystimuláló).
  • Brain00
    #49
    Jah igen most akkor dobjam ki az ablakon a telefonom vagy mi? Meg szerintem ha nem lenne technika akkor nem bírnának ilyen hülyeséget kitalálni. Ha meg egy Budapesti vállalat vezetőt kiraknának a tanyára semmi technológia nélkül ott szúrná le magát.
  • dronkZero
    #48
    Persze, megoldottuk, krétával is tudnék hidat tervezni a barlang falára, csak minek? Borzalmasan macerás lenne, nem lenne túl szép, de lehetne belőle hidat építeni. Meg nehéz lenne 14 példányban leszállítani. Esetleg megoldhatom számítógéppel egy picit gyorsabban. Szerinted melyik módszerrel lehet több pénzt csinálni?
  • cateran
    #47
    Azert a emberiseg valahogy megoldotta a tervezest es hidepitest a szamitogepek elott is...sot! Olyan epuleteket rittyentettek, amiknek ma sincs parja...Pedig wazz...nem tellett, csak papiruszra...Szoval ne dolj el a technologiatol..az emberi agyat es kreativiyasy meg mindig nem potolja semmi (idovel..remelem:D)
  • cateran
    #46
    Ja, hat pont nem..Megismetlem EGYUTT alkot 1 organizmust (igen-igen a protezisek is beleszamitanak,....miert? Mert mesterseges potlek bazzeg...Ki nem szarja le a miertet a csatlakoztatasnal?) Az emlitett szemuveg nelkul a peldal delikvens -esetlegesen- vak...a szamitogeped nelkul te mi leszel? Letfontossagu a szamitogep? Nem, maximum munkafontossagu...
    A kiborg fogalomnal ne a 80-as evek hipi-szupi akciofilmjeibol induljatok ki, ahol a kiborg 1 svajci bicskahoz volt hasonlatos:D
  • teddybear
    #45
    Ami azt illeti, a szakközépben a szakrajztanárom csak kézzel rajzolt műszaki rajzot fogadott el, mert "Nem érdekel, hogy milyen drága felszerelésre telik otthon, hanem az érdekel, milyen precíznek tetszenek lenni!".

    Szóval nálunk a tudásba beleszámolták a precizitást, és az alaposságot, és a türelmet is.

    Kézzel nem lehet mikronra pontosan rajzolni, de plotterrel sem. A legjobb plotterek sem mikron pontosságúak, a rajzpapír, meg a pausz sem sem ennyire mérettartó.
  • dronkZero
    #44
    Milyen jó, hogy ezt nem te döntöd el. Egyetemnek, kamarának, kivitelezőknek megfelel a számítógéppel készült rajz, azt meg, hogy neked nem, azt magasról, taccsanósan szarom telibe.

    Egyébként meg hülyeséget beszélsz, mert ebből: '"Akinek a kézzel készült műszaki rajza "Borzalmasan lassú, pontatlan, és ronda"
    nem következik ez:
    'mert akkor nincs meg neki műszaki rajzból a vizsgája'

    Az első gyakorlat kérdése, a másik tudásé, és a kettőnek csak annyi köze van egymáshoz, hogy kézi rajzhoz kell az ábrázolástechnikai tudás. Ábrázolástechnikához meg nem kell tudni kézzel _szépen, gyorsan és pontosan_ tudni rajzolni. Elég _jól_ rajzolni.

    "Géppel rajzolni műszaki rajzokat/tervrajzokat nem szebb, pontosabb, csak gyorsabb és egyszerűbb."

    Ez sem igaz. Ha kézzel ellenőrizhetően mikronra pontosan rajzolsz, akkor leszopom magam. Akkor is, ha a lézerplottertől megkülönböztethetetlen minőséget produkálsz kézzel. A gépi rajz természetéből adódóan pontosabb és szebb, mint a kézi. ÉS pluszban még gyorsabb és egyszerűbb is.
  • kvp
    #43
    Szerintem olvassatok el ezeket a definiciokat:
    http://cyborganthropology.com/Glossary_of_Terms

    Peldaul:
    "Hydrant Sniffing
    This term categorizes canine-like behavior of marking territory for others to sniff later while visiting. On Foursquare, this is 'tips'." :-))))))))

    Nemelyik ha nem is teljesen tudomanyos, de szerintem hatarozottan vicces. A figyelemfelkelto megnevezest felreteve viszont a kutatas lenyege az eszkozhasznalo emberek tarsadalmi viselkedese a modern telekommunikacio koraban.
  • Rapid81
    #42
    Akinek a kézzel készült műszaki rajza "Borzalmasan lassú, pontatlan, és ronda" az ne rajzoljon hidakat, mert akkor nincs meg neki műszaki rajzból a vizsgája. Géppel rajzolni műszaki rajzokat/tervrajzokat nem szebb, pontosabb, csak gyorsabb és egyszerűbb.
  • dronkZero
    #41
    Az nem ugyanaz. Borzalmasan lassú, pontatlan, és ronda egy kézi rajz egy gépihez képest.

    Igen, persze, ezek nem kizárólagos képességei a "kiborgnak", de ezeket lényegesen jobban csinálja, mint egy 100% organikus ember.

    Senki egy szóval nem mondta, hogy enélkül életképtelen az ember.

    Oké, hogy felállítasz egy saját definíciót, aminek ez a feltevés nem felel meg, de úgy általánosságban nincs ilyen kitétel a kiborg meghatározásánál, hogy anélkül működésképtelen.
    De egyébként lényeges funkciókat veszít az ember+számítógép kombó is, ha valamelyik részét elveszed. Ha az embert veszed el, akkor szinte mindet.
  • thsanyi5
    #40
    Ha a mobilom miatt kiborg vagyok akkor mit tekintsek eszköznek?? Napi fél napot ülök gép előtt de még 1x nem éreztem magam kicsit se gépnek. Még 10%nyira sem. Ha majd beépítik a testünkbe és a puszta gondolatunkkal tudunk végrehajtani a gépi résszel feladatokat majd akkor. Ajánlanám figyelmébe a quake 4-et. Ott "élőben" láthatja, hogyan néz ki mikor valakiből félig gépet csinálnak XD
  • teddybear
    #39
    Lehet, hogy te nem tudsz hidat rajzolni gép nélkül, de szinte mindenki más igen. Még az is, akinek egy csepp szabadkézi rajztehetsége sincsen. Mindössze papír és ceruza kell hozzá, meg vonalzó.

    A telefon, a számítógép és az internet nélkül is életképesek vagyunk, legfeljebb másként oldjuk meg a dolgainkat. A legtöbb ember nem is használ ilyesmit.

    A kiborg, az én véleményem szerint olyan összeépített, részben biológiai, részben gép objektum, aki bármelyik részének kihagyásával képtelen miden funkcióját ellátni.

    Nem számít kiborgnak a betegsége, sérülése miatt protézisre szoruló ember(vagy állat). Attól hogy műlábbal gyorsabban fut, mint egy épp, egészséges sportoló, még rokkant marad.
  • dronkZero
    #38
    Ennek a definíciónak teljesen megfelel a számítógép+ember EGYÜTT.

    A csajszi meg pont azt boncolgatja(pont úgy, mint a GitS), hogy bizonyos szemszögből már át is léptük ezt a határt.
  • cateran
    #37
    KIBernetikus ORGanizmus-kiborg...Ember es gep egyutt (figyelem! EGYUTT!) alkot 1 lenyt..Igy a szemuveg, ami a latasjavitashoz kell (bar nem beultetes) eltol a kiborg iranyba, a szamitogep hasznalata nem..
    Tudom javasolni a japan animek idevonatkozo reszeit (GitS peldaul) Frankon boncolgatja, hol vegzodik az ember es hol kezdodik a gep...es vica versa
  • vasedeny2
    #36
    jah... van valakinek kölcsön egy hegesztője? eltört a kezem...
  • dronkZero
    #35
    Ja, az agy meg az izmok bioelektromos cuccok, de nem elektronikusak. Nem mindegy ám. Úgyhogy szép, szép, amit mondasz, csak a témához nem sok köze van.

    Itt inkább csak azon megy a vita, hogy egy organizmusnak tekintsünk-e egy ember+számítógép dolgot, vagy "csak" egy eszközhasználó embernek.

    De ha abba belegondolsz, hogy pl a gépelés már mennyire teljesen automatikus tud lenni, szerintem már határeset. Majdnem olyan természetesen kezeli az ember a billentyűzetet, mint a száját. Nem kell a külön mozdulatokra figyelni, csak a gondolatokra, amit közölni akarunk. Ebből a szempontból lehet kiborgnak tekinteni a dolgot.
  • ipipipipip
    #34
    Hát feltalálta a spanyolviaszt, az az érzésem! Haraway már 20 éve megírta a kiborg kiáltványt, azt tessék elolvasni, ha valakit a téma érdekel, alapmű, utána lehet értékelni is a dolgokat: http://www.stanford.edu/dept/HPS/Haraway/CyborgManifesto.html (a forrás helye remélem, hogy nem gagyi egyetlen nagyszájúnak sem)
  • daeemoon
    #33
    "egy hídterv gyártó gép vagyunk, felerészben organikus, másik felében elektronikus"
    Erről eszembe jutott (ne vedd kötekedésnek), hogy... Mi is a gép fogalma? Energiát alakít át. Ebben az értelemben az ember is gépnek tekinthető, hisz a táplálékából mozgási és hő energiát termel. Elektromos? Az idegrendszerünk mivel is működik? Az izmok mivel indulnak be? Tudtommal elektromos kisülésekkel. A szív ritmusát is egy kis elektromos jel vezérli.

    Aztán ha hülyeséget beszélek ne hujjogjatok le, tanulok én a szép szóból is :D
  • coolbboy83
    #32
    ....és vannak droidok is ! !!! .... tele velük a fórum.
  • dronkZero
    #31
    Közkeletű faszság, hogy a brit tudósok HAMIS eredményeket hoznak. Ez kurvára nem igaz. A "brittudósok" egyértelműnek _tűnő_ dolgokat vizsgálnak tudományosan, olyat, amit mindenki igaznak hisz, pedig a büdös életben soha senki nem vizsgálta még meg úgy istenigazából.

    Aztán lehet, hogy idétlenül hangzik egy olyan kutatás, hogy a kisfiúk rózsaszínbe öltöztetése kihat-e a későbbi nemi identitásukra, és lehet rajta röhögni, hogy van aki ezért pénzt kap, de ettől még teljesen legitim kutatás, és az eredménye tudományosan megalapozott.

    Ha valamit elvetsz csuklóból, hogy "áh, brittudósok", azzal nagyot hibázol.
  • dronkZero
    #30
    "Akkor kiborg valaki szerintem, ha beépített nem szerves cucc van benne."
    Nem feltétel a beültetés.

    "Akkor is messze van a sci-fikbol ismert kiborgtol az ember... :)"
    Az asszem nem a fogalom hibája, ha a scifik csak egy bizonyos, nagyon specifikus értelmét használják csak a kifejezésnek.

    "A kiborgnak pl. emberfeletti ereje van, esetleg pancelzata"
    Nem feltétel.

    "meg mondjuk kiegeszitett intelligenciaja, meg tudastara, amihez azonnal hozzaferhet, pl. folyekonyan beszel sok nyelvet."
    Wikipedia, Google Translate.
  • roliika
    #29
    Brit tudós gondolom. Lapozzunk kérem! :D
  • dronkZero
    #28
    Nem, mint írtam, a kőbalta nem elektronikus.

    Szerintem előítéleteid vannak, mert szociológus, és nő. Pedig nem hülyeség, amit beszél.

    Itt vagyok én, példának. A számítógépem egyedül nem rajzol meg egy hidat (jó is lenne). Én, a számítógépem nélkül nem rajzolok meg egy hidat. "Ketten együtt" meg egy hídterv gyártó gép vagyunk, felerészben organikus, másik felében elektronikus.

    De ugyanez igaz a fészbúkos kijelentéseire. Próbálj meg számítógép nélkül kommunikálni az összes ismerősöddel egyszerre! Erre is csak az ember-számítógép "kiborg" képes.
  • Tetsuo
    #27
    A szo jelentesen vitiatkozhattok napestig, tokmindegy.
    Na es ha kiborgnak definialja a mobilos embert ez a beilleszkedeszavaros csaj, akkor mi van?
    Akkor is messze van a sci-fikbol ismert kiborgtol az ember... :)

    A kiborgnak pl. emberfeletti ereje van, esetleg pancelzata meg mondjuk kiegeszitett intelligenciaja, meg tudastara, amihez azonnal hozzaferhet, pl. folyekonyan beszel sok nyelvet.

    A mobilos ember: -Vegyel salatat vagy inkabb brokkolit, varjal, mi is az a brokkoli, mindjart megnezem.. vazze nincs net. Szoval a durva az volt, hogy eltorott a hajvasalomon a keramia!! De a lenyeg, hogy tudtam venni egy ujat! :)
    Mert azt hiszem, hajvasalo nelkul nem tudnek elni...
  • torreadorz
    #26
    Akkor kiborg valaki szerintem, ha beépített nem szerves cucc van benne.
    Ezekből a telefon, computer, + ember kombó egyik állítást sem fedi, tehát a telefont használó ember nem kiborg.

    Továbbá, számit hogy mennyi az a beépített nem szerves cucc. Mondjuk ha egy 80 kilós emberben van 5 gram fogtömés, még nem mondanám hogy kiborg. Ahhoz hogy az legyen, mondjuk legalább 50% beépített cucc szükséges, mert ekkor lesz félig ember félig nem.

    Coval a kedves antropologus nő olyanról beszél, amiről fogalma sincs.
  • kozik
    #25
    Ez meg mindig igaz a kobaltara is...

    Ez a lany nem lat a ki a fejebol, neki az egesz vilag az o jol meno amerikai alma es alapvetoen fingja sincs, miert nyomkodjak folyamatosan az emberek a kutyujuket.

    Az meg, hogy a sajat kiborg definiciojaba kurvara nem fer bele az egesz, kulon rohej.

    Dislike.