54
-
#54 Ha mar anyukad szoba hoztad, udvozlom.
Bizonyara sotetzold is vagyok, ha te mondod es mivel nincs magyarekezetes billentyuzetem, igy a magyar betuket sem ismerhetem. :)
Brillians logika.
A cikket nem neked, hanem pl. kvp-nek vagy a 6. replikansnak ajanlottam. Az elfogultsagod valoszinuleg muveletlensegbol es komoly agymosasbol fakad, ez eddigi hsz-aidbol ez tunik ki. Helyzeted talan nem remenytelen, de a trollkodo viselkedeseddel szemben nem hiszem, hogy egy forumon fel lehet eredmenyesen lepni... a trollok mar csak ilyenek.
A valo eletben, mondjuk egy sör (ezt a "ö" betut neked keritettem, nehogy felre ertsd) mellett nem tudnal igy terelni. ;)
-
szombi #53 Na még egy sötétzöld.
Nem ismeri a magyar betűket, de anyázni azt tud. -
WFZ #52 A fissziós reaktorok fejlesztése a biztonságos inherens és hibrid rendszerek felé fog elmozdulni,de az igazi megoldás a világ energiaproblémájára a még biztonságosabb fúziós reaktorok lennének(a szobahőmérséklet-közeli szupravezetéssel kiegészítve).Ilyen projektek vannak az EURATOM-nál,az amerikai MIT-nél,GE-nél és a General Atomics-nél. -
#51 Ha vmi a hivatalos atomjelenteseket cafolja az csak sotetzold lehet.. ez elvakultabb hit, mint a sotetzoldeke. -
#50 Te vagy a komolytalan, inkabb esztelen.
Sotetzold?! LOL
A WHO vizsgalatirol ir: Alison Katz, aki tizennyolc évig a WHO nemzetközi tisztviselője volt. A cikk hitelessege magasan a WHO jelentesek folott all.. de siman ellenorizheted kijelenteseit, hogy mikor milyen statisztikakat tettek kozze. Te szerencsetlen. -
szombi #49 "egy cikk" - ez innentől komolytalan. Ja, hogy sötétzöld hátszéllel íródott, már meg sem említem.
Mellőz minden szakszerűséget, tényként írja le amiről csak a sötétben lehet tapogatózni.
Kb. amikor az APEH megbecsüli a feketemunkások számát Magyarországon... -
#48 Egy cikk, eleg komoly forrasbol..
Egy terkep, eleg komoly forrasbol.. -
szombi #47 Japánban nem készültek fel a szökőárra, vagyis igen, csak arra nem,
hogy egy 9-es erősségű földrengés után is jöhet. És itt az eredmény.
Egy atomtámadást mindenképp ki kell bírnia, afelől semmi kétség.
Ha már egy 800 méteres aszterouda miatt hisztériát keltenek akkor egy városnyi méretű
az egész bolygó életére kihat, és biztosan több sugárzó anyagot hordoz mint ami egy reaktorból kiszabadulhat. -
F1End #46 "Képzelj el egy valószínűtlen forgatókönyvet: 10-es erősségű földrengés, mind a 4 reaktor leáll, megszűnik a villamosenergia-ellátás(kidől pár oszlop)."
A Richter skála szerinti 10 -es erősségű földrengésre tudtommal az emberiség jelen technikai lehetőségein bellül nem lehet felkészülni. Ha jól tudom a legnagyobb feljegyzett rengés 9,5 -es volt.
Ilyen mértékűre, különösen Magyarországon, szerintem fölösleges felkészülni, statisztikai alapon az esélye 0.
Ennyi erővel arra is fel kéne készíteni az erőművet, hogy kibírjon egy atomtámadást, vagy egy város méretű aszterodia becsapódását vagy akár egy alatta történő vulkánk törését. -
szombi #45 Nem vagyok reaktorfizikus meg mérnök, de lényegében azt írtad le amire én gondoltam.
A reaktortartályt körülvevő medence(Pakson a hermetikusan lezárt tér) egy olyan zóna ahol a primerköri csőtörést és működésben lévő reaktort kivéve a sugárzás elenyésző, és akár a karbantartó személyzet is beteheti a lábát.
Ennek elárasztása a reaktortartályt valóban hűti, de ha hozzávesszük még a reaktorcsarnokban lévő vízzel elárasztható teret is, ez a mennyiség nem elegendő arra hogy addig hűtse amíg a "láncreakció melléktermékei fűtenek", ami körülbelül 2-3 hét, ráadásul ekkora víztömeg valószínűleg nincs a közelben abban a magasságban ahol a reaktortartály megtalálható. Ott a Duna, de az kicsit mélyebben van.
Képzelj el egy valószínűtlen forgatókönyvet: 10-es erősségű földrengés, mind a 4 reaktor leáll, megszűnik a villamosenergia-ellátás(kidől pár oszlop).
- 1: A Duna leapad, mert beszivárog a törésvonalba ahol a földrengés keletkezett
- 2: Megsérülnek a dízelgenerátorok amelyek a hűtést oldanák meg a villamosenergia-szolgáltatás kiiktatása esetén
A kettő közül bármelyik a Fukushima-i katasztrófához hasonló helyzetet idézne elő, amire a tervezőkek még akkor oda kellene figyelniük ha az elkövetkezendő 1 millió évben ilyen NEM FOG MEGTÖRTÉNNI.
A sötétzöldek meg menjenek Afrikába kecskét tenyészteni, és ne a mérnökök munkáját nehezítsék, elég gondjuk van így is. -
kvp #44 "Pakson bármelyik reaktor főkeringető szivattyúja ha leáll, leolvad! Ezért van belőlük kettő, plusz vannak kisteljesítményű szivattyúk is amelyek leállás esetén csak a hűtéshez szükséges mennyiséget képesek keringetni, de azt folyamatosan."
A reaktortartaly koruli mukodes kozben szaraz medence feltoltese vizzel mar kepes a passziv hutest fenttartani, tehat amig van eleg viz a medenceben, addig nem tud leolvadni a reaktor. A tartalyon belul goz meg akkor tud csak keletkezni, ha tulmelegszik, de ahhoz egy szaraz kulso medence kell. A medence pedig barmikor feltolteheto a mellette levo ket masik medencebol, a zsilipek kinyitasaval.
Az elv eleg egyszeru: Papirpoharban is lehet vizet forralni, nyilt lang felett is, mert amig van benne viz, addig huti a pairt, igy az nem tud meggyulladni. Pakson fer annyi viz a reaktor kore, hogy addig hutse amig a fekezorudakkal leallitott reakcio utan kihulnek a futurudak. Japanban meg medence sincs, ha vizet locsolnak a reaktorra, az egyszeruen lefolyik rola. Egyebkent ott is eleg lett volna par meterrel lejebb rakni a reaktortartalyokat, akkor a tengerviz gravitacios uton tudna huteni oket. (tehat tengerviz be, rafolyna a reaktortartaly kulso oldalara, gozze alakulna, a goz a kemenyen at tavozna, persze kemenyt se epitettek...)
"A rekatorok vészhelyzeti hűtése lesz a kritikus szempont, amire különböző technológiákat fognak kidolgozni."
A jelenlegi legjobb ilyen megoldas az, hogy a reaktortartaly folott rengeteg vizet tarolnak, ami veszhelyzet eseten raomlik a tartalyra es bele az azt korulvevo medencebe. A fekezorudak meg gravitaciosan esnek bele a reaktorba. Ez most az amerikaiak legjobb rendszere, veszhelyzetben is teljesen passziv hutesu. Veletlenul nekunk itthon pont ilyen van mar par evtizede. :-) -
A1274815 #43 "Olyan mértékben tartalmaz uránt, hogy a spontán maghasadást csak a Jóisten állíthatja meg!"
Fizikából 1 alá, alá, alá.
Nem a spontán hasadás, hanem a korábban futott láncreakció mellék termékei fűtenek. -
szombi #42 A hibalehetőségek sorát és a katasztrófaveszélyt leszámítva atompárti vagyok.
A biztonság mindig az első, utána jöhet a profit és az olcsó áram.
A fukushima-i baleset egy a sok küzül, amelynek tanulságai alapján a megfelelő elemzés után
a meglévő és a később építendő atomreaktorok még biztonságosabbá tehetők.
A rekatorok vészhelyzeti hűtése lesz a kritikus szempont, amire különböző technológiákat fognak kidolgozni.
Talán az ősréginek számítő termoszifon-elv is be fog kerülni, amely szelepek, szivattyúk és emberek nélkül is működik.
Másik lehetőség az önhűtés, amely egy teljesen külön turbinakört jelent ami hajtja a főkeringető-szivattyút.
Kevésbé elfogadható, de egy leolvadásnál jóval kisebb szennyezést okoz ha a túlnyomás kieresztésével működő turbina friss vizet(akár tengervizet is) pumpál a tartályba.
Lényeg, hogy amíg a fűtőelemek hőt adnak le, addig mindenféle automatika meg vésztartalék nélkül is legyen hűtésük! -
szombi #41 Azt hiszed, ha Pakson leállna a hűtés akkor a bóros víz meg a szabályzórudak betuszkolása megvédi és nem fog leolvadni? NAGYOT TÉVEDSZ!
A fűtőelemek akkor is melegszenek, ha kint hagyod az orosz sztyeppén, egymagában!
Olyan mértékben tartalmaz uránt, hogy a spontán maghasadást csak a Jóisten állíthatja meg!
Ez nem elegendő az energiatermeléshez, robbanáshoz főleg nem,
de ahhoz igen hogy ha nem hűtik folyamatosan, szétolvad!
Pakson bármelyik reaktor főkeringető szivattyúja ha leáll, leolvad! Ezért van belőlük kettő,
plusz vannak kisteljesítményű szivattyúk is amelyek leállás esetén csak
a hűtéshez szükséges mennyiséget képesek keringetni, de azt folyamatosan.
Hiába nyomottvizes a reaktorok többsége, hűtés és szakszerű beavatkozás nélkül
bármelyik leolvad, ebben nem különbözik egyik sem.
Hidd el, a régi technológiájú Fukushima-i reaktorok legalább olyan biztonságosak
voltak mint a paksiak, leszámítva a szökőárat amely a tartalék hűtésért felelős dízel generátorokat tette tönkre. -
kvp #40 En azert a 4-es reaktort hoztam fel peldanak, mert abban nem voltak futoelemek, csak mellette a medenceben. Viszont nallunk joval tobb viz volt benne, ugyanis meg a tisztitotartalyt is viz alatt tartottak, mig a japanoknal meg a pihenteto medenceben sem volt eleg viz.
Viszont az, hogy egy reaktor kulso elektromos energia nelkul leolvadjon nem igazan elfogadhato. Nallunk aram hianyaban a gravitacio miatt beesnek a fekezorudak a reaktorba, japanban ezeket hidraulika emeli, ha van hozza aram. Nallunk aramszunet eseten egy nyomas alatt tartott tartalybol boros vizet nyom a rendszer a reaktorba, japanban meg bor sem volt a reaktorok kozeleben, ugy kertek az amerikaiaktol. Nallunk sokkal nagyobb nyomasra van meretezve a reaktor, mivel uzemi korulmenyek kozott is nagy a nyomas. Nallunk van nyomascsokkento rendszer, a kemenyekbe epitett szurokkel. Japanban a 2-es reaktornal az epulet oldalaba vagtak egy lyukat ugyanezen celbol. A paksi reaktor koruli tartaly elaraszthato vizzel a mellette levo ket medencebol, egy zsilip kinyitasaval. Japanban vizagyuval meg betonszivattyuval nyomtak be a vizet az epulet teteje helyen levo lyukon at, miutan a kulso epuletet elvitte a hirdogen robbanas.
A reaktortartalyok teteje meg most is szabadon van, mivel nincs olyan medence amit fel lehetne korulottuk tolteni. A 3-asnal a sajtoban elerheto kepeken latszik, hogy a robbanasban megserult a tartaly leveheto tetjenek rogzitese, csak par elgorbult csavar maradt benne, tehat a containment az uzemanyagtolto nyilasnal kinyilt a nagy nyomas miatt. Bar a fedo a nyomas megszunesekor visszaesett a helyere, de addigra a mar megolvadt uzemanyag egy resze kijott a gozzel egyutt. (szerencsere nem olyan sok mint csernobilnal, de kimutathato)
A sugarterheles pedig van akkora mint csernobil, csak nem 5 nap alatt egyben es nagy szorassal, hanem egy honap alatt es joreszt lokalizalt modon jott ossze. Meg a sugarzo anyagok jo resze a tengerbe kerult a kedvezo szelirany miatt, de ez csak szerencse kerdese volt.
A magyar peldat csak azert hoztam fel, mert egy vezerles nelkul is stabil reaktor eseten kb. annyi hatasa lett volna az egesznek mint nallunk a paksi benazasnak. Viszont a japanok azert epitettek ilyet, mert ez volt az olcsobb technologia es igy fele akkora aron tudtak energiat eloallitani. -
teddybear #39 Azért egy-két dologban úgy beszélsz, mint egy sötétzöld.
Pakson azért lett baj, mert a francia cég költségkímélés céljából 30 üzemanyagrudat zsúfolt az oroszok által 7 üzemanyagrúdra méretezett medencébe. Aztán jöttek a Greenpeace megfizetett aktivistái dobolni, meg magukat az erőmű kerítéséhez láncolni...
Japánban az erőmű átvészelte a hatalmas földrengést, és elkezdődött a reaktorok leállítása is. Nem is lett volna baj, de az utána érkező cunami felülmúlta az utóbbi száz évben feljegyzett legmagasabb árhullámot, jóval, és tönkretette az erőmű tartalék rendszereit. Mivel nem volt áram, az országos hálózatot tönkre tette a földrengés, a reaktorok túlhevültek, és megrongálódtak. -
kvp #38 "Persze, majd jól felgyorsítjuk az idő múlását."
A termeszetes bomlas felgyorsithato, pl. eros neutrino sugarzassal. Persze ez tobb energiat igenyel mint amennyit elotte kinyertek az adott futoelembol. Az igazi megoldas az lenne, hogy addig kell energiatermelesre hasznalni, amig az osszes radioaktiv anyag szet nem bomlik benne egy stabil anyagga.
A japanok ott szurtak el, hogy a legregebbi, legolcsobb technologiat hasznaltak, ami raadasul igazabol csak jarmufedelzeti rendszernek lenne jo, katonai celra. (atomhaboruban nem szamit ha megserul egy reaktor) Ehhez kepest ok szinte csak ilyen reaktorokat epitettek. Pakson is leolvadtak a futoelemek a medenceben, mint most japanban a 4-es blokkban, csak nem lett belole tul nagy baj. A nyomottvizes reaktorok amugy is biztonsagosabbak mint a forralosok. A kulonbseg olyan mint a tartalyos bojler es az atfolyo vizmelegio kozott, az elobbinel jo ideig nem gond ha elzarjak a vizet es nem kapcsol ki a melegites, viszont az atfolyos ilyenkor szetolvad. A paksi nyomottvizes, tehat ketkoros, nagy nyomasra tervezett tartalyu, nagy vizmennyiseget hasznalo reaktor. A japan egykoros, atfolyo vizforralos, rendes nyomasallo tartaly nelkul. A magyarnal futoanyag olvadas eseten 4% a sugarzas kiszabadaulasanak eselye, mig a japan rendszerben 85%. Az oke, hogy a magyar a dragabb megoldas (kb. ketszer annyiba kerul az igy eloallitott aram), de melyik a jobb? -
who am I 7 #37 Jaja, ennél már csak a zsIndex meg a zsOrigó jobb...zsorigó mégrosszabb, ott engedik a hsz-eket, és csak posztkomcsi meg vérkomcsi elvakult fröcsögést láthat az ember minden cikknél (bár egyre ritkábban nézem)...és ha nem azt írsz, akkor a "kedves" admin meg sem jeleníti...média törvény mi?Ezek meg már rég nem demokratikusan használnak dolgokat...simán fel kellene őket jelenteni, legalábbis az origót (most nem azt mondom, h tőketes ami most megy, de azért ott elég durván idióták tudnak kommentelni..és engedik őket, értelmes hsz-t meg nem jelenítenek meg) -
A1274815 #36 Azt elfejetették megemlíteni, mennyi energia kell hozzá. -
#35 Illetve...!
-
A1274815 #34 Lehagyta a smily-t az utolsó mondat végéről. :) -
A1274815 #33 Csak halkan megjegyzem, hogy a cikben említett Pu-238, az hőelemekbe megy, illetve fűtésnek használják és nem hasadóanyagnak, mint a Pu-239-et. És bombákban max belső neutron forrás egyik komponense ként szerepelhet.
"hulladékot tudnák semlegesíteni"
Persze, majd jól felgyorsítjuk az idő múlását. -
mjevsrsh #32 Most hagyjuk a politikát(zsindex stb :D) de szerintem olvassátok el
ezt a cikket
azért nem csak biztonsági okokból kell itt reform...
Az atom energiával meg tényleg semmi gond nem lenne, ha a hulladékot tudnák semlegesíteni ne csak pihentetni a föld alatt párszáz évig -
Kryon #31 "Azt mondjuk nem vagom, hogy lehet vki olyan felelotlen, hogy komoly foldrengeszonakba epitsen atomeromuveket."
Japán sűrűn lakott szigetország energiaforrások nélkül. Az egész ország földrengés veszélyes zóna, de atomenergia nélkül mehetnének vissza a kőkorba, mert ha mindent importálnának rámenne az egész vagyonuk. Tehát marad az orosz rulett. A baj ott kezdődik, hogy egy ország speciális kényszerhelyzetéből következő veszélyből általánosítanak és ott is félnek az atomtól ahol erre semmi ok.
-
#30 Altalaban ezek a problemak nagyvallalatok hibai, leginkabb kisebb koltseg es nagyobb profit remenyeben, ami a szabadpiac egyetlen mozgatoja. Vagyis a gazdasagi rendszer alapjai az okai a legtobb ipari katasztrofanak.
Persze van kivetel, es inkabb pont az atomeromuvek teren.
Az atomeromuvek katasztrofai eseten viszont altalaban hivatali bagatellizalas es dezinformacio folyik akar vilagszervezeti szinten is.
Erdemes ezt a cikket elolvasni. -
#29 Azt a rendezvenyt gondolom a Lehet Magyarországból Palesztína párt szervezte kulfoldi segitseggel persze..
Az igazi kornyezetvedok menekulnek attol a parttol. ;) -
vasedeny2 #28 istenem. ne építs atomerőművet töréspontra, és ne engedj a közelébe komcsit. kész a reform -
Merces #27 csak most láttam a videót, sztrájkolnak az intézetis ápolók és nem szedték össze a pácienseket, vagy nemértem.... -
teddybear #26 A saját statisztikájuk szerint az utóbbi öt évben stabilan 85% körül van, olyan 2-3% szórással. -
endrev #25 "Az atomenergia-iparnak reformokra van szüksége"
Na csak leesett nekik. -
#24 Ja, és még 2, vagy 3 totálkáros balesetben is voltam utas, szerintem ez sem segített. -
#23 Amúgy engem érdekelne, hogy hogyan képzelik, hogy lehet más a politika. (Elég jó a fantáziám, de valahogy nálam eddig még sem jött át, hogy mit is akarnak, azon kívül, amit persze nem is kell mondaniuk, mrt annyira nyilvánvaló)
Tartok tőle az elképzeléseik legalább olyan komolyak, mint a 2 farkú kutya párté, csak ezek még csak nem is viccesek.
-
#22 Mindenkinek máshogy jön le a trauma.
Engem is, nekem meg nincs kocsim. -
sanyicks #21 Azért látszik hogy nem lehet más politika, a videokészítő (lmp-s) letiltott a hozzászólásomért :DDD liberalizmus, szólásszabadság, ez igen :) -
Merces #20 szerintem meg pár éve elütöttek mégsincs semmi bajom az autókkal......ha teccik érteni.... -
#19 Én sem beszélek szépen ángolúl, de még az én fülemet is báncsa, amikor a liberális magyar értelmiség valami nagyon trendi demonstrációban demonstrálja, hogy ők sem!
-
#18 Azért örvendetes, hogy kb. 10:1 arányban disklike szavazat van a videón. -
#17 Nem 77-78%? -
#16 Szerintem meg azért elég jelentős különbségekkel léteznek az atomerőművek között kockázat terén, mint minden más ipari létesítménynél is.
A vegyipar, a vegyi anyagok veszélyesek?
Persze nem. De azért ott volt Bhopal, meg a mi kis vörös iszapunk is.
Az olaj veszélyes?
Ugyan már! De azért a Mexikói-öböl nem az igazi mostanában.
Minden esetnek vannak tapasztalatai, ha nem vesszük őket figyelembe, akkor naponta megtörténnek. Más az un tájékoztatás a médiában, gyak hangulatkeltés. Meg más amikor a szakemberek figyelmét felhívják bizonyos tapasztalatokra.
A repülésben pl. igyekeznek olyan független szakmai bizottságokat létrehozni, amelyek azáltal tudják hatékonyan végezni a munkájukat, hogy a megkérdezett szakembereket bizonyos mértékig mentesíteni tudják a kihallgatás során a büntetőjogi felelősség alól. Mert olyan önmagukra nézve terhelő dolgot is elmondanak az emberek, ami objektív kontroll anyag hiányában, bíróság előtt nem bizonyítható. -
#15 Csernobil hatasa igy is tukrozodik hozzaszolasain. ;)