45
  • raptorjesus
    #45
    gondolom mágnese a talpa.... Bár az meg a rendszereknek nem biztos hogy jót tenne.
  • raptorjesus
    #44
    Ez a robot DATA ükükük-apja:)
  • Merces
    #43
    ..aha csak abban különbözik a véleményünk hogy szerintem korai, majd ha nem százötven kiló lesz hanem negyven, meg nem kilenc kiló nyomatékot tud adni hanem mondjuk százat és lesz neki valami standard rögzitő rendszere....
  • teddybear
    #42
    Valamikor ki kell próbálni, hogy egyáltalán működik-e a dolog.
    Ez az éles teszt. Ha megy, megépítik a végleges változatot, amit már kívül is lehet használni.
  • Merces
    #41
    az lehet de nem hiszem hogy egy félkész szart fel kell küldeni jó drágán....na majd kiderül mit alakit lehet hogy tévedek és nem csak űrszemétnek jó......
  • philcsy
    #40
    "Súlytalanságban mi értelme?"
    Így lehet az erejét a legegyszerűbben megadni laikusoknak.
  • MsUser
    #39
    Ezért a hírért válik érdekessé az a hír hogy egy ANDROID-os gyári telefont küldenek fel a világűrbe tesztelési céllal ha beválik akkor több millió dollárt spórolnak az ezáltal kiváltható vezérlő egységen!
    2,5 millió dollár egy fél robotért, de ezzel menyit megtakarítanak nem kér enni, az akkumulátora akár több utat is kibírna, és nem kell több oxigént sem ellátmányt a világűrbe juttatni, fontos szempont a kilók lefaragása nem tudom a pontos váltóját de dollárban meg van határozva hogy egyetlen egy kiló mennyibe kerül hogy feljusson a világűrbe. Nem beszélve az életvédelmi szempontokról azért ha elérik hogy külső munkálatokra is alkalmas legyen, akkor már nem lesz mindegy ki megy ki az űrbe a sugárzásnak kitéve magát! Már rég meg kellett volna hogy tegyék, mármint a fejlesztést ez fontos az egész űrkutatásnak, a rendkívül hosszútávú utakra is akár elküldhetnek több lehetőséget kínáló expedíciókat!
  • Merces
    #38
    szerintem meg a generalmotors keze mélyen benne van a szenátus valagában azért kellett fellőni ezt a mihaszna göcsöt.......
  • Sir Quno Jedi
    #37
    A jól kiképzett űrhajós túl drága ahhoz, hogy az űrben császkáljon, kockáztatva az életét, hátha egy kósza mikrometeor kinyírja. Az a dolga, hogy bent dekkoljon az űrhajóban és ha kint szerelni való akad, akkor beül a vr-be és szépen a robottal odakint megszereli amit kell. Mindeközben az űrhajó biztonságos mélyében csücsül és kávét csürcsölget szívószálon. Ha meg a meló túl sokáig tart, akkor a haverja ül be helyette később és az folytatja a melót, ezt akár napokig is ismételve.

    Ez lenne a lényege a gépesítésnek. Arról nem beszélve, hogy kritikusabb szereléseket a földről iránytva is elvégezhet így a lenti személyzet. Mégis más az, ha egy berendezést a saját tervezőmérnökei buherálgathatnak a földi központból. Ez új távlatokat nyit. Míg a földi személyzet és a robot szervizel, addig a hajó legénysége végezheti a napi rutinját, a méréseket és kísérleteket, amiért valójában odaküldték őket, ezzel súlyos milliókat takarítva meg (nomeg időt).
  • MacropusRufus
    #36
    http://en.wikipedia.org/wiki/Robonaut

    "The latest Robonaut design is the R2, which is capable of moving its arms up to 2 m/s and has a 40 lb. payload capacity. Its hands have a grasping force of roughly 5 lbs. per finger."

    nos ez alapján egy karja 18,14kg tud felemelni és az újai meg kb. 2.2kg.
    látta itt valaki a 9kg?
    Honnan van ez az idióta szám?
  • MacropusRufus
    #35
    azért az eléggé necces, hogy az egész gép tömege kb. 120kg... aksi nélkűl
    véleményem szerint pont fordítva van. 120kg maga az aksi és a többi a technika.

    sajnos még nem tartunk ott, hogy aksi lenne a legkönnyebb egy ilyen gépben.
    (mármint elektromos hajtású akármiben)
    Amennyiben még is, úgy valószínűleg az üzem ideje nem sok.

  • kamov
    #34
    Az amerikai ISS EMU űrsétaruha normál tömege 115kg. Felszerelve a SAFER mentőrendszerrel és szerszámtartókkal felmegy 145 kg-ra. Ebbe jön még bele az űrhajós. Az űrruha előkészítése az űrsétára egy embernek egy munkanap. Az űrruha felvétele és a dekompresszió az űrséta előtt plusz négy óra. Az űrséta után levenni és lekapcsolni szintén négy óra, ezután szétszerelni, kiszárítani és betárolni még kb. egy munkanap. Tehát egy hét órás űrséta az űrhajósnak kb. három munkanapjába kerül. Egy VR irányítású robot két űrhajós munkanapot spórol meg.

    Egy mai űrbeli használatra minősített Li-pol akku röhögve kibír 1000 ciklust. Ez egy űrsétára tervezett Robonauta esetében tíz évnél is nagyobb élettartamot jelent. Az ISS amerikai részének nikkel-hidrogén akkuit meg 40000 ciklusra méretezték...
  • Gremovan
    #33
    Azért ennyire hülyének ne nézzétek már a NASA mérnökeit. Van akkuja ez világos. De mondjuk az kitesz a súlyából 30 Kg-ot. 30 kilót feljuttatni még mindíg olcsóbb mint egy űrhajóst és annak ellátmányát meg felszerelését. Töltés: Eleve úgy tervezték, hogy az állomáson adott lehetőségek között tölthető legyen, van saját áramellátása az állomásnak.
  • MacropusRufus
    #32
    persze. De kell. És akkor kell vagy csere aksi ott helyben vagy egy tőltő ami tőlti. Akár ez akár az máris nem 150kg-ról besézlgetűnk hanem többről.
  • wraithLord
    #31
    Nem is biztos, hogy kell cserélgetni. Visznek magukkal egy olyan hosszú kábelt, amivel elér akárhova, ahol feltehetően alkalmazni fogják, és töltés közben is végezheti a dolgát. :D
    Mondjuk zsilipen kívül kicsit necces lenne :D, de mivel ezt nem készítették fel nyílt űrben való alkalmazáshoz, nincs probléma.
  • Pares
    #30
    Gondolom azért az akkumulátorát nem naponta kell cserélgetni.
  • MacropusRufus
    #29
    ez igaz, de neki van egy aksia amit "etetni" kell. Ehhez már egy komolyabb berendezés kell. A lemerűlt és/vagy rossz aksikat tárolni kell valahol ami helyet foglal arl nem is beszélve, hogy az aksik - fajtától függetlenűl - veszélyes árunak minősűlnek ergo akár hol és hogyan nem tárolhatók. Ellentében a kajácsomaggal amit össze lehet gyűrni, sőt ha jól tudom komprimálják is őket, hogy kisebb helyen férjen el.

  • MacropusRufus
    #28
    amiért valaminek nincs mérhető súlya még van tömege!
    A súly egy olyan állapot ami a gravitációtól függ. A Földön 9Kg, de a Holdon már csak 1.5kg, viszont a tömege nem változott.
    Gondolom ez eléggé spongya megfoglalmazás, de kb. így van.
    Ha nem akkor javítson ki valaki.
  • kutyak
    #27
    A 150 vs. 75 kg-hoz: az emberi asztronautának az űrben töltött idő alatt (is) szüksége van ételre, italra, zokszigénre, ezeket mind fel kell juttatni. A robicsávó viszont nem eszik, nem iszik, nem szarik.
  • PainKiller69
    #26
    "Karjaival, amik jól tagolt ujjakban végződnek, egyenként körülbelül 9 kilogramm felemelésére képes."

    Súlytalanságban mi értelme?
  • rágógumi
    #25
    ja néztük.
  • kriszwells
    #24
    Nah, akkor más is nézte élőben a kilövést? :) Úgy értem online... :D Hehe
  • Csirke4
    #23
    Azért a felszállásnál parásan nézett ki ahogy hullottak le a darabkák. :C
  • kvp
    #22
    Ez a robot urhajost felcsavarozzak az allomas egyik robotkarjanak a vegere. Egyebkent taviranyitos, tehat motion capture ruhaban ul a foldon az operator es a robot azt csinalja amit a foldi iranyio. Az elonye, hogy csak egyszer kell felvinni, ha dolgozni akarnak vele akkor nem kell beoltoztetni, ki es be zsilipelni, tovabba ha szereles kozben jar le az opreator muszakja, akkor csak beul a helyere a valtas es az oxigenje sem fogy el ha par napig egyfojtaban szerelnek vele. Az urben a 9 kilo boven eleg, a robotkarok sem birjak el a sajat tomeguket a foldi gravitacio mellett, de az urben kisujjal el lehet tolni barmilyen tomeget, csak nagy tomeg eseten valamivel lassabban fog elindulni. (a legtobb gond az, hogy az urhajosok elinditanak valamit pakolas kozben, de elfelejtenek feluttol fekezni, ugyanis a targyak nem allnak meg maguktol)
  • xyl
    #21
    Elismerem, tévedtem.
  • MacropusRufus
    #20
    http://www.sg.hu/cikkek/53728/forradalmasitana_az_urruhakat_az_mit
    ez egy 2007-es hír.... Tehát valószínűsíthető, hogy hamarosan teszt fázisba kerűl.
    Ez meg 2011-es hír és 150kg...

    Na igen, az uccsó mondatodban sok igazság van.
  • Thrawn
    #19
    "És szerintem sietnük kell, mert ha az űrsiklókat teljesen leállítják, akkor egyelőre nem lesz robotkar sem."

    Ezt a robotot nem az űrsiklókra szánják. Az ISS-en is van robotkar, a japán teherűrhajók nem tudnak dokkolni, megközelítik az űrállomást, majd az állomás robotkarjával fogják be és dokkolják.
  • xyl
    #18
    Na jó, akkor:
    150 kg kontra 75-80: Az űrhajós űrruha nélkül ennyi. Űrruhástól már nem is olyan rossz az arány. Ennek meg pl. nem kell légzőkészülék, oxigén, stb. Tehát a plusz védelem kb. néhány réteg megfelelő anyag, hőszigetelés, mikrometeoritok elleni réteg, mittudoménmi.
    Lábak: Az egész igazából szerintem az EVA-ra megy ki. (ExtraVehicular Activity) Az, ami az űrhajósokra igazán veszélyes, mert ott nincs semmi más, csak az űrruha, ami védi őket. És hát a kozmikus sugárzás, napsugárzás, meg egyéb nyalánkságok jönnek rendesen. Szerintem úgy képzelték el, hogy egyszerűen odacsavarozzák az űrsikló robotkarjához, aztán azzal a megfelelő helyre mozgatják, aztán meg tudja szerelni mondjuk a Hubble-t.
    Programozás: megint csak feltételezés: valószínűleg az egészet igazából távvezérelt manipulátorként akarják használni, persze, a robot jobban hangzik és jobban eladható.
    És szerintem sietnük kell, mert ha az űrsiklókat teljesen leállítják, akkor egyelőre nem lesz robotkar sem.
  • MacropusRufus
    #17
    na hamarosan ezt a topic is az apple vs. windows vs linux háborúja lesz :)

  • Globalmaster
    #16
    haha
  • Airbus A380
    #14
    Az akksi kérdés valóban érdekes, a többi okfejtésedet meg még a nasa sem tervezte a robottal. TESZT példány kisebb feladatokra alkalmazzák az állomáson belül.
  • m minnifield
    #13
    ezt szerintem írd meg a nasa mérnökeinek. egészen biztos, hogy nem gondoltak ilyen problémákra...
  • MacropusRufus
    #12
    150kg : 9kg

    ez egy picit sz@r arány. Egy űrhajós legyen 75-80kg. A robot súllyába majd 2 űrhajós elférne, és akik hatékonyabban tudnának dolgozni mint ez az izé.
    Kérdés: hogy a fenébe fogja rögzíteni magát az űrhajóhoz? Mert ugye valamihez rogzíteni kell ha nem akar pl. csavarhúzás közben a tengelye mentén forogni. Tehát már szarabb mint az ember, ui. a hajón belűl az ember a lábával rögzíti magát a péntokba, ergo: kétkéz szabad. Ez az izé, kézzel rögzíti magát, tehát már csak 50%-ban haszánlható a végtagja. Hajón kívűl meg a székében lebegve közlekedik. Ez hogyan közlekedik kint?
    150kg-ba simán elférne 2 űrhajós (na jó majdnem) és sztem azok hatékonyabbak lennének. Továbbá: tőltehető az akis vagy sem? Ha igen, akkor az hogy történik? Ha ISS saját forrásaiból? Hát ez marhaság. Visznek csere aksit? :)) vitzes.
    Szóval sztem ez az izé több gondot kreál mint amennyit megold.
  • wraithLord
    #11
    Jah, tényleg, kicsit el voltam tájolva. XD Amikor írtam, éppen egy szilárd égitest felszíne lebegett a szemem előtt, nem tudom, miért. :) Én kérek elnézést.
    A lánctalpakkal csak vicceltem... Igaz, nem ilyen értelemben.
  • daninet
    #10
    Jah egyszercsak jól becsavarodik, és valamelyik űrhajós ad neki egy olyan sallert, hogy leszáll a feje, 2,5 millió dollár fejlesztés huss...

    Írta már valaki, hogy Afrikában éheznek? Nem? Akkor szóltam
  • PoWeReDbyChAoS
    #9
    Majd egy al-Kaida tag beépül a fejlesztők közé és átírja a programot. Így amikor fellövik a robotot, az majd szépen módszeresen elkezdi kivégezni az asztronautákat. Mikor mindet megölte, akkor átveszi a pentagon Szuper Titkos Meg Brutál Durva Epikussan Gyilkos Katonai Műholdat (amit hívjunk csak SzTMBDEGYKM –nek, hogy könnyebben megjegyezzük), amivel elpusztítja a nagy USA-t. Kész is egy ZS kategóriás film forgatókönyve. (szöveg minek? Majd a színészek rögtönöznek.)
  • finaltrekker
    #8
    Vagy 8. Esetleg egy robot pók?:)
    Amúgy nem hiszem, hogy van intelligenciája, szerintem a Földről irányítják majd, mint a műholdakat.
  • toto66
    #7
    így van! Ott a helyváltoztatáshoz tökéletesen elég a kéz, viszont abból lehetne még kettő.
  • wormwood777
    #6
    lolz azért nincs lába, mert az űrhajósok is csak kézzel lökdösik magukat a berendezéstől elrugaszkodva ez azt pont meg tudja csinálni, lábakra semmi szüksége... Bár akkor hogyan fog szaladni a robotfelesége felé a leszállópálya aszfaltján mikor visszatér a Földre? :(
  • Gremovan
    #5
    Az űrben nem venné túl sok hasznát lábaknak vagy lánctalpnak. A személyzet csak odébblöki egy csuklómozdulattal ha útban van.