18
  • Darth Dave
    #18
    Én nagyon örülök, és remélem hogy minél hamarabb bedől az összes nyomtatott média. Metro, meg más ingyenes lapok.... csak a szemét halmokat növelik. Már nem luxus cikk egy e-olvasó. Amazon Kindle a neve. Már nálunk is sok helyen meg lehet venni kb 30-40e Ft áron.
  • FoodLFG
    #17
    "Elég gyorsan rájött azonban, hogy mi az, amit a legjobban kedvel a könyvekben: a papíroldalak érintését blablabla"

    Eddig bírtam a cikkben lévő vergődést.
    Híreket akarok olvasni az esgén, nem élménybeszámolót!
  • Shad01
    #16
    Kb egy hónapja használok egy Koobe Classic Plus olvasót. Én is tapasztaltam, amit a cikkíró írt, ha gyorsan kellene lapozni, kényelmetlen a használata. Konkrétan a jegyzeteimet nem tudom úgy olvasni, ahogy elképzeltem mivel a szöveges rész és a hozzá tartozó ábra legtöbbször nem jelenik meg egy nézetben. Ha esetleg kétoldalas lenne a kijelző, sokkal praktikusabb lenne.
    A másik probléma, hogy a legtöbb e-könyv és fellelhető olvasnivaló nem egy 6 inch-es kijelzőre van optimalizálva.
    A saját irományaim is A4-es méretűek és ha ragaszkodok az oldaltöréshez a képek és az oldalszámozás miatt, akkor a kijelző csak fél oldalt tud megjeleníteni, azt csak apró betűmérettel.
    Regényeket, verseket viszont tökéletesen lehet vele olvasni, így a klasszikus könyvnek nagyon jó alternatívája.

    Az ideális egy kétoldalas (kijelzős) 8-10 inch-es olvasó lenne, de ha van is ilyen, az ára is horribilis.

    Sokáig úgy gondoltam, a könyveimet én sem cserélem le digitális formátumra. De havi egy könyvet mindig elolvasok, és már nincs hely a könyvespolcaimon. Egy memóriakártya sokkal kevesebb helyet foglal. :-)
  • grobs
    #15
    Az utolsó bekezdésre: Ha így nézed (erőforrás a fenntarthatóságra) akkor a hagyományos nyomtatott média talán legnagyobb hátránya (számomra mindenképpen) a gyártáshoz szükséges erőforrásokon túl a tárolás helyigénye. Ha úgy akarod tárolni a könyveid, hogy azok 10 év múlva is olvashatóak legyenek akkor megfelelő hőmérsékletű, száraz helyet kell biztosítani neki.
    Egy utazásnál nem tudom előre milyen típusú könyhöz lesz kedvem. Lehet, hogy programtervezésről akarok olvasni, de lehet, hogy egy PKD-t, de azt se tudom előre, hogy angolul, vagy magyarul. Nem tudok elvinni annyi, és olyan könyvet amilyet szeretnék.
    Ugyanez igaz otthon is, csak másképp. Elavult szakkönyvek, tankönyvek, jegyzetek állnak a padláson hegyekben, mert máshová nem tudom tenni, kidobni meg sajnálom. Újságot részben azért nem veszek mert nincs szívem kidobni, de helyem sincs már ahová tehetném. A régi darabok is szüleimnél vannak elfekvőben.
  • endrev
    #14
    Tudom kegyetlenül hangzik (de nem eléggé), hogy nem is baj, ha nem irtunk ki erdőket a könyv hagyományos formájáért.
  • Gerhard
    #13
    Szerintem a nyomtatott, és elektronikus könyvek/újságok párharca ugyanúgy fog lezajlani, mint korábban a filmes, digitális fényképezőgépek, vagy a bakelitlemez, és a cd lemezek párharca. Tökéletesen nem lehetett eltüntetni a régebbi technikát, mindig lesznek, akik alkalmazzák.
    Meg fognak maradni a könyvek, és az újságok, csak kisebb példányszámban. Sajnos emiatt egyre kevesebb helyen kaphatók majd:(. Valamint az elektronikus média fogja eltartani a nyotatottat, és nem fordítva.
    A kérdés az, hogy hogyan szerzik be a bevételeket? Hirdetések útján, ahogy Karesz6 írja, vagy nekünk kell fizetni, ahogy Rupert Murdoché elképzelte? Ez még a jövő zenéje...
    Én személy szerint az egyszerűbb technika híve vagyok. Azért, mert ahhoz, hogy a mostani médiát fogyasszuk, több, az ember által nem befolyásolható tényezőtöl függ. Vegyük például most az SG.hu-t. Ahhoz, hogy olvassam, nekem kell áram, internet, és egy számítógép. Ha ezek közül nincs meg egy tényező, akkor nem is tudnék most kommentet írni. És még nem beszéltem a technika ördögéről.
    Nincs ez másképp majd a táblagépek esetében sem. Egy újságot megveszek, és elolvasom. Na jó, mondhatjuk, hogy eléghet, elázhat, stb, de ezek jórészt azért következnének be, mert rossz helyre raktam, szóval tőlem függ.
    Ráadásul azt veszem észre, hogy az ember egyre inkább függővé válik, és nem képes maga kontrollálni a rendszert. Ezért csak óvatosan teszem magamévá az új technikát.
  • Glutamin
    #12
    A papírkönyvek előállítási költsége messze nem több ezer Ft-os téma. Pár száz Ft-ból megvan egy egyszerűbb könyv. Ha színes, fóliás a borítója z meg plusz 50-100 Ft. Szóval nem ezért drágák a könyvek már most sem.
  • myke7
    #11
    800-ból? Ne gondold. Egyenlőre idehaza beárazták a papírkönyvek szintjére.
  • e57
    #10
    Én már nagyon sok regényt kiolvastam az olcsó (kb 20ezer Ft-os) navigátoromon. Meg tud jeleníteni txt fájlt, és normális, szép betűtípussal. Egyszerre kb fél könyvoldalnyi szöveget. Az első 5 perc után teljesen meg is feledkeztem, hogy nem papírról olvasom.
    A kiadók kiadhatnák a könyveiket papír nélkül is. Egy átlag papírkönyv 3000-5000 Ft. Elektronikusan kiadva gondolom kijönne max 800Ft-ból. Szívesen vennék ilyen regényeket kb ennyi pénzért. Havonta akár 2-3db-ot is.
    Lehetne egy webboltjuk, ahol kikattintgatom mi kell nekem, bankkártyáról kifizetem, és letöltöm mondjuk 3-4 népszerű formátumban (pdf, txt, doc, stb...). Ez miért nem éri meg a kiadóknak?
    Tovább megyek... nem is kell ehhez kiadó. Az írók miért nem csinálják ezt? Minimális befektetéssel kiadhatja a regényeit.

    Úgy tudom Stephen Kingnek volt valami hasonló kezdeményezése jó pár éve. Talán azt mondta írt regényt és csak elektronikus formában adja ki. Ha összejön a megfelelő eladott példányszám, akkor folytatja a regényt.... Nem tudom mi lett belőle. Valószínűleg semmi.

    Félnek a kalózkodástól... Nekünk felhasználóknak meg kell szokni, be kell látni, hogy ki kell fizetni a termékek árát. Persze az ár legyen normális, megfizethető. A elektronikus kiadás sokkal olcsóbb mint a papíros. HA egy napilap mondjuk 100 Ft papíron, akkor elektronikusan, nehogy már ne jöjjön ki 50Ft-ból. Ha mindenképpen a hagyományos újságíráshoz ragaszkodnak, akkor csináljanak egy weboldalt, ahova beregisztrálok, ha érdekel a mai újság akkor kifizetem az árát, és meg tudom nézni. Nem értem mit görcsölnek ezen. Már naponta jönnek ki olyan játékok ami ilyen elven működik. Ha a tartalomhoz hozzá akarok férni, akkor fizetek.
  • grobs
    #9
    Újságok, tankönyvek, egyetemi jegyzetek, szakkönyvek teljesen fölöslegesen pazarolják a vilag fa készletét. Legalább 10 éve nem vettem újságot, és szívesen mellőzném a padlásról a Delphi 5 könyvet meg a főiskolai jegyzeteket, tankönyveket. Nyilván én is kiteszem PKD összest a polcomra, és nem cserélném le egy ebook-ra, de ennél lényegesen több papírt halmoztak fel a szobámba 8+4+4+X év tanulás alatt az iskolák.
    Ebook-ot olvasni semmivel sem rosszabb mint egy (fekete-fehér) könyvet. LCD nyilván más kategória, de aki ilyet vesz azért, hogy a háború és békét elolvassa az meg is érdemli.
    Gyerekkönyv az ami soha nem lesz digitális. Egy 1-2 éves gyereknek nem adhatsz ebook-ot, hogy nézegesse, aztán építsen belőle várat. A kiadókat pedig nem kell félteni. Egyrészt teljesen más kiadók foglalkoznak újságokkal, tankönyvekkel, jegyzetekkel, szakkönyvekkel mint amik gyerekkönyveket, vagy regényeket adnak ki. Másrészt azért se sír senki, hogy nincs minden utca sarkon egy patkoló kovács, pedig az mekkora feeling ... sokkal nagyobb mint a könyv illata.
  • hypno
    #8
    Én meg ahogy öregszem és romlik a szemem és kezdek rigolyássá válni, kényelmetlenül kicsinek tartom a 6"-os képernyőt.
    Az én méretem a 10".
    Vagy méginkább a 2x10". Úgy értem két kijelző egymás mellett, mint egy kinyitott könyvnél.
  • Szefmester
    #7
    Könyveket olvasni sztem jó lehet rajta.. egy lapozgatós könyvet (és most mindegy hogy a kaland játék kockázat, vagy egy utikönyv más oldalon tárolt térképpel) viszont baromi kényelmetlen lehet így használni. Oda már inkább egy netbook, vagy egy táblagép kell.
  • karesz6
    #6
    Olvastam már több száz oldalas e-book ot iphone on és nem annyira vészes. Viszont alapvetően egyetértek. A könyveket nem fogja kiirtani semmi.
  • Julius Caesar
    #5
    Az újságokat megértem, mert nincs értelme megvenni majd nap végén kidobni.

    De a könyveket én egy jó drabaig biztos nem cserélem. Jó látni a polcon ahogy sorakozik a star wars regény és enciklopédia gyűjteményem, este beléjük lapozgatok. vagy a diákkönyvtáram, vagy bármi akármi. Szeretem a szagát ahogy kinyitom a vadi új könyvet, még nyomda szaga van. Letenni az ágyam mellé és érezni ahogy huppan. Vagy levenni a borítóját.

    Én általában a változás és az új dolgok híve vagyok, de sose barátkoztam meg a gondolattal, hogy egy novellánál hosszabb könyvet monitoron olvassak. Talán majd egyszer erre leszek kényszerítve, de remélem vannak még rajtam kívül annyian, hogy megmarad a régi módszer is.

    Így legyen
  • karesz6
    #4
    A reklámok megtűrése egy oldalon is egy módja a fizetésnek. Nem feltétlenül nekünk kell pénzt adni. Amúgy kénytelen voltam a héten 4 napot iphone nélkül tölteni és rögtön feltünt hogy nincs újság a budiban nem tudom hol osztják a metro lapokat nem figyeltem még meg hol van a legközelebb hozzánk újságos stb.

    Szerintem ezeknek a csodakütyüknek az első áldozata az sms lesz. (minek fizessek ha az e-mail eket is beérkezés után 2 percel megkapom illetve pont ugyan annyi időbe kerül mailt írni mint sms-t. Utána jönni fognak a netbookok notepadok és végül ha elérnek egy megfelelő teljesítményt akkor a pc.
  • Balintos
    #3
    Nyomtatott média, elektronikus média? Nem hiszem, csak egy adathordozóról beszélünk. Ha akarják kinyomtatják a .doc-ot, ha akarják megosztják .doc-ként, vagy .html-ként, vagy olyan formátumban ahogy akarják. Esetleg ingyenes és fizetős médiáról beszélhetünk.
    A felsorolt történet a Kindle-ről pedig csak annyit bizonyít, hogy a technológia még nem kiforrott.
  • strogg
    #2
    A helyzet az, hogy a digitálisan fogyasztható média (úgy ahogyan van) arra még nem alkalmas, hogy 100%-ban felváltsa a nyomtatottat, de annyira már van öszvér megoldás, hogy tönkretegye azt.
  • makker25
    #1
    nagyon érdekesnek találom ezt a cikket. Igaz, hogy egyre kevesebben vesznek újságot. Idővel ez csak romlani fog. Ki kell találniuk a lapoknak , hogy tudnák az új technikát úgy alkalmazni, hogy a mindenki jól járjon és az embereket is vissza tudnák csalogatni.