146
Power ledekkel kapcsolatos dolgok.
  • mukievil
    #26
    Egy rossz elektronika simán kinyir egy ledet! Elég csak forditva bekötni a tápot néha! Ez olyan, mintha a tévé is birja 5 évig, de ha kalapáccsal beverem a képernyőjét igencsak meghal hamar!

    POWER LED 1W AGY FÉNYEREJŰ LED SIMA LED
    Fényerő(140°): 30-40 lm 9 cd, 0.04 lm 2Cd 0.01 lm
    Nyitó fesz.: 4 V 3,4 V
    Áram: 350 mA 20 mA
    ár: 1000ft 100ft 10ft

    Hát ne vegyétek készpénznek :D, ez a lumen, és kandela átváltás, nem egy egyszerű dolog, nagyon sokat számít, hogy meik led mekkora szögben sugároz! De egy power led fokuszálva, hatalmas fényerőt képes leadni!
  • Svx
    #25
    Bolhapiacon vettem egyszer 2000Ft-ért egy "Police 10W" nevű alumínium házas 3 C elemmel működő 1 ledes lámpát. Vakító fehér fénnyel világított, az elem bírta, de az elektronika 1-2 hét után megadta magát. A led kb 2mm átmérőjű sárga színű buborékszerű valami volt, borítás nélkül közvetlenül az elektronikán, egy üveg/plexi volt előtte csak.

    Először azt csinálta, hogy bekapcsolás után kb fél másodperccel a fehér fény átváltott fele akkora fényerejű xexonkék(jégkék) színűre, majd egyszer csak elszállt az egész. Gyanakodtam vezetékszakadásra, mert elég primitíven volt megoldva, ezért átkábeleztem az egészet egy számítógépház led/switch kábellel, de úgy sem lett jó.

    Sajnálom, mert ilyen brutálisan még apám 50 ledes csodalámpái sem vílágítottak, mint ez.
  • Gurren
    #24
    nembaj, attól még ószom :3
  • atomkrumpli
    #23
    ez hagyományos csóri led ne keverjétek a power leddel, ég és föld a kettő ( hpled )
  • Csirke4
    #22
    Környezetkímélőbb is lenne, ha nem kellene bekapcsolni a szénerőműveket meg a gázturbinás erőműveket.
  • Tufa
    #21
    nem tud 7000 lument, egy ilyen 100W-os már volt a kezemben, fényerőre durva, de 7000 lumen az egy gyári xenon duplája, amire még a ledek nem képesek.
  • passatgt
    #20
    én egy asztali lámpába vettem egy kínai led-es égőt, van benne vagy 50 led
    kb 1 éve megy hibátlanul, és kb 600 ft volt, és ezt a fehéres-kékes fényt jobban szeretem mint a sárgát:)
  • Gurren
    #19
  • CaviaR
    #18
    Ezt a kis aranyost ebay-en találtam. Az ára a #4 hsz.-ben említett kis tücsökkel egyezik meg, azaz ~12.000 Ft, épp csak ez 7000 lm fényerejű.

    link

    Nemtom van-e a piacon erősebb, ha valaki tudja ne fojtsa magába! :)


  • atomkrumpli
    #17
    A fonarevka.ru oldalon tesztelnek néhány lámpát, látszik jól mennyire erős a fénye ezeknek a ledes cuccoknak a hagyományos izzókhoz képest.
  • atomkrumpli
    #16
    Persze hogy nem éri meg, mivel a led lámpákat horror áron árulják kis hazánkban (zseblámpa,bringa lámpa,stb) jobban jársz ha egy elektronikai boltból megrendeled a ledet és a többi alkatrészt vagy pedig külföldről szerzed be egy webshopból akik ingyen elpostázzák a cuccot (kaidomain,dealextreme...) picit lassú de egyelőre ez éri meg legjobban.
  • remark #15
    "egy stand-by üzemmódban lévő számítógép kb. 2W-ot fogyaszt. ez fika, gondolhatnánk"

    Rendes desktop van a házunkban négy, és a gépek kikapcsolt (de nem áramtalanított, tehát felkapcsolt táp melletti) állapotban 10-18 W között fogyasztanak. Elméletben el tudom képzelni, hogy ezt valaki valami spéci hardver használata mellett leviszi 2W-ra (laptop pl. lehet hogy ennyit vesz fel), de szerintem nem ez az általános. Tehát mindenkinek rá kellene szoknia, hogy nem csak "kilép a Windows-ból", hanem utána áramtalanítja a számítógépet. Egész évben a nap 24 órájában 6->18W fogyasztás (régi TV-m -> egyik számítógép) eszközönként nagyon sok tud ám lenni összesen.

    Na most ha belegondolok, hogy a munkahelyen több száz számítógép van, amit nemhogy nem áramtalanítanak, hanem általában ki sem kapcsolnak...
  • modor
    #14
    A lednek amit kitettem, itt vannak a parái, már akit érdekel. http://hu.farnell.com/bridgelux/bxra-n0800-00000/led-array-880lm-neutral-white/dp/1692081?crosssellid=1692081&crosssell=true&in_merch=true&
    Azt pedig, hogy szórt fényt kapjunk egyszerűen lencsével is meg lehet oldani. A fényereje pedig 880lm.
  • HuffnagelSteve
    #13
    A boltos akkor inkább való ki a mezőre legelni mintsem egy elektronikai üzletbe. Maga a LED nem érzékeny a fel / le kapcsolásra, az elektronikája meg semmivel sem megy előbb tönkre mint bármi másé, sőt. Tehát ez is fasssság.

    Az lehet barátom, hogy 3 év alatt térül meg neked és az is lehet, hogy 180ft-ot spórolsz Te egyedül, de legyél olyan szíves és számold már ki, hogy mennyi energiamegtakarítással jár ha mondjuk az EU 90%-a áttér a LED-es világításra. Az ilyen megtakarítások elsősorban nem egy emberre kivetítve nagyok de sajnos sokan úgy gondolkodnak mint Te (ezzel nem megbántani akarlak, csak rávilágítani, hogy másképpen is lehet szemlélni ezeket). Nézd csak meg a különböző eszközök (tv, hifi, dvd, videó,stb) standby üzemmódban alig-alig fogyaszt ( egy stand-by üzemmódban lévő számítógép kb. 2W-ot fogyaszt. ez fika, gondolhatnánk ). De nézd meg ugyan ezt az EU-ra vagy csak Magyarországra kivetítve és rögtön eldobod az agyadat. Gondolj arra, hogy majd a gyereked, unokás és esetleg annak az unokája is szeretne viszonylag olcsó elektromos áramot használni.

    Egy szó mint száz, nem árt egy kicsit spórolni. Nem csak magunknak teszünk jót vele.
  • Alexease
    #12
    Nem is voltam ott azota;) De nincs is LED-es lampam, vagyis tapasztalatom sincs;)

    Pontosabban "desktop" LED-es lampam nincs, de bicikli, elem-, fej- es egyeb lampa van, de azok elemesek, azok valoban tobb tiz evig birjak (legalabbis a LED-ek):)

    Az elektronikanal valszeg a trafo, egyeniranyito, feszszabalyzo es egyeb kutyukre gondoltak, ha a LED nem is, de azok be tudnak dogleni;)

    Amugy ha eleg a kis feny is, akkor a legegyszerubb a LED-eket (vagy inkabb LED-sort) a telefon vagy a TV-kabelre rakotni:)))))
  • bosco05 #11
    A LED-nek ahogy írod nagyon hosszú az élettartama és rendkívül takarékos. A legnagyobb hátránya , hogy nem szórt, hanem koncentrált fénye van. A húzós ár pedig csak annak köszönhető, hogy lehúzzák az embert, mivel újdonság. Aki egy kicsit is konyít a nyákkészítéshez, az megoldja magának a lámpákat pár száz, illetve a nagyobb teljesítményűeket pár ezer forintból és láthatóan csökken ezzel a villanyszámlája rövid időn belül. Kicsit visszakanyarodva korábbi hozzászólásokra: a led "elektronikáján" nem tud mi bedögleni.

    @Alex: én abba a műszaki boltba nem mennék többet :)
  • Arcor
    #10
    Érdekes, ahol eddig láttam LED izzókat mindenhol 25-30 év szavattoságot reklámoztak a dobozon.

    Btw unokatestvéreméknek ilyen izzó van az előszobában és olyan kevés áram elég neki hogy a kapcsoló lekapcsolt állapotában is világít halványan.
  • bosco05 #9
    A LED egyáltalán nem érzékeny a fel és lekapcsolásra, az pont a hagyományos izzók nagy hátránya. Nem akartam beléd kötni, csak nem jó amit írtál.
  • Alexease
    #8
    Igen, eppen ezt irtam en is, ilyen nagy helyeken biztos hogy megeri.
    Nalunk az irodaban is tobb tucat halogen spot volt, es nem eleg, hogy valszeg sokat fogyasztot, de evente 1-1 sornal tuti mindig trafot is kellett cserelni.
  • Tufa
    #7
    van egy ügyfelem aki új épületek világítását tervezi-építi meg. Nála kifejezetten az a kérés hogy led-es legyen. Miskolcon valamelyik most épült lakóparkban pl a halogén spot lámpák helyett ledes spotok vannak fent. Namármost ez egyszer nagy kiadásnak számít a sima spot párszáz forintos árához képest, de azt azért nem nehéz beismerni hogy 1500 db ilyen izzónál nem mindegy hogy halogén vagy led :)
  • Alexease
    #6
    Ezek az energia takarekos LED-es lampak, meg messze nem erik meg, legalabbis a normalis haztartasba, az atlag felhasznalashoz. Persze ipari, irodai es egyebb durvabban hasznalt kornyzetben, mar jo lehet.

    Van itthon a gep mogott egy 40Watt-os hatter lampam, azon gondolkodtam, hogy lecserelem LED-esre. De kiszamoltam, es 3 ev utan jonne vissza a LED-lampa ara, es utana havi ~180ft-ot nyernek vele:) Meg a muszaki boltos ember is azt mondta, ketli, hogy a LED-lampa elektronikaja kibir 3 evet, foleg ennyi fel-lekapcsolgatast;)

    De olyan helyekre, ahol fontos a minimalis fogyasztas es a jo fenyero (pl. barlangaszat) oda valoban tokeletes valasztas (bar az ara mar nem annyira jo:DDD).
  • n3whous3
    #5
    mi a technológiai háttere ennek, mi a lényeg, mennyire erős, stb?
  • modor
    #4
    De mivel az ára 120000ft+áfa, ezért szeretnék valami hasonlót kreálni, ebből:
  • modor
    #3
  • modor
    #2
    Én barlangászok amikor van időm, és most találkoztam először egy nagyon erős, ledes lámpával, a scurionnal. Ennek a fényereje minden eddigi általam látott fejlámpáéval vetegszik, és az energia felhasználása is megdöbbentő. Napokon keresztül tud nagy fényerővel világítani.
  • modor
    #1
    Üdv mindenkinek!
    Mostanság amikor az energia árak már szinte megfizethetetlenek, jól jönne egy kis megtakarítás. Lehet hogy nem ez lessz a megváltó technológia, de az biztos, hogy jelentős megtakarítást érhetünk el vele. Hát osszuk meg egymással a tapasztalatainkat!