146
Power ledekkel kapcsolatos dolgok.
  • kjhun
    #66
    Ha Kínából rendeled meg, ott akár ennyiért is megkapod. Itthon amúgy jó helyen ~250Ft-ért (270Ft volt, de lejjebb ment közben az ára), de itt-ott akár 800Ft-ot is elmernek kérni 1 db 1W-os LED-ért. A 10W-os 1600-1800Ft, de 2* ennyiért is láttam üzletben, és ez még csak mint alkatrészként ennyi. (Csak LED, ilyen-olyan tokozásban, netán lencsével vagy anélkül).

    Ha már reklám, akkor legyen reklám. (Lásd: #46 is az)

    1W-os, ahol vettem: Link (Ha az ország közepe felé laksz) Vagy neten megrendeled ugyanott, vagy itt vagy ha erőssebb is kell, netán ha nem akarsz emitter-es tokozással kínlódni, és hűtőcsillagos változat kell, akkor itt (A Conrad és sok hazai üzlet méregdrága ezekhez képest), netán dealextreme, vagy egyéb kínai webshop.

    Topikok:

    Itt leginkább a márkás és nagy teljesítményű Power LED-es gyári elemlámpákkal, aksikkal, töltőkkel, a lámpák technikai paramétereivel foglalkoznak. Házi készítésű/piacos cucc is akad, akár videó/kép/teszt formájában, de régebben volt inkább ez. (Lásd: a 1-2 évtől a pár évvel korábbi hozzászólásokat.)

    Link: Index - Elemlámpa topic

    Emez topikban leginkább, a házi készítésű elem/bicikli-lámpák a téma fővonala, de építési tanácsok, elektronikai kapcsrajzok/áramgenerátorok, LED-ek típusa, mekkora fénye/hőtermelése van, különféle lencsék/optikák/tükrök tulajdonságainak kivesézése a főbb dolgok.

    Link: WikiTech (Terminál) - Re: Bringavilágítás házilag

    Emez oldalon is mostanában a különféle gyári LED-lámpákról megy a diskurálás, mint az Index-en is, de házilag készült elemlámpa is akad, meg konyhai/lakásvilágítással kapcsolatban is, ezeknek még külön topikok itt meg itt is.

    Link: Prohardver - Elemlámpa, zseblámpa

    Érdemes emezt is megnézni, ha már szóba került a bicajvilágítás téma, itt is LED-es elem/bicajlámpák a fő téma.

    Link: Bikemag - Látni & látszani
  • kjhun
    #65
    És milyen lett, hogy világít? Miről üzemel? Amúgy ez már a 2.-dik ilyen nagyítólencsés LED-lámpa. A legelsőt kb ~7 éve (2006. január) készült. És amaz akkoriban igen erősnek számított, az akkori csúcs-fejlámpákkal/biciklilámpákkal is felvette a versenyt fényerőben. Pl.: Petzl Myo XP, vagy a Cateye bicajos körökben elhíresült 1000cd-ása. Ezek minimum 0.5-1W-os az akkori legjobb LED-el mentek. Igaz, szűken világít mindössze 6.4 fokos szögben, mindezt 1db (!) nem-szokványos huzallábas LED-el + aszférikus lencsével, amelyek optikailag igen jó párost alkotnak, olyasféle a lencse, mint a #47-nél a 2.-dik és 51-nél az első képen is látható.
  • kjhun
    #64
    Azért megy a "Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") topik", átlag 2-3 hsz naponta, néha 6-7 is, ha erre gondoltál.
  • Ficium
    #63
    @kjhun:
    Nocsak, ehhez hasonló ilyesmi LED van az 1W-os lámpámban, és csak ~75FT!!/db

    Szia, hol vettél ennyiért?
    melyik az indexes led-es fórum?

  • modor
    #62
    Persze! Egy cree ledből!
  • RelakS
    #61
    Sajna a terminál sem igen aktív :/
  • kjhun
    #60
    És a színes LED-ek:

    5mm-es UV LED (látható a lila szín igencsak dominál):


    5mm-es kék LED v1 (ebben a kék és zöld látszik csak, sárga, vörös nemigen):


    5mm-es kék LED v2 (itt is a kék dominál, de már sárgát, vöröset is tartalmaz, mintha fehér lenne, de nem az, talán egy kis sárga foszfor szennyeződés??):


    5mm-es zöld LED v1 (itt a zöld meg kék dominál, de már sárga, narancs is van benne):


    5mm-es zöld LED v2 (itt csak zöld van szinte):


    5mm-es sárga LED (itt a sárga dominál, kevés zöld és narancs is van):


    5mm-es vörös LED (gyenge fénynél csak a vörös látszik, erősebbnél a sárga szín is):



    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    RelakS, átcsábíthatnál egy pár LED-guru tagot ide is, az indexről meg a terminálról is. Például Balu1, DöG-1

    Felkéne pörgetni a témát. Így is sokszor összezavarodik az ember már a sok felhasználónévtől meg kódtól, minek gyarapítsam már
  • kjhun
    #59
    Na, egy kis spektroszkópia. :)

    Vagyis milyen színképe van a különböző fényforrásoknak.

    Kezdjük az izzókkal:

    14W-os PILA kompakt fénycső (ez van a gépnél, a 10W-os LED bőven leveri fényerőben):


    14W-os TESCO kompakt fénycső és 60W-os hagyományos izzó (látható, míg a sima körtének folyamatos, addig a fénycsőé sávos):


    A 14W-os TESCO kompakté külön:


    Fehérfényű energiatakarékos fénycső (közvilágítási típus, (a szokványosnál erőssebb (?) emez picit fehérebbnek tűnik, a szabványoshoz képest, amazok 35W-osak, ez lehet, hogy 50W ?):


    És a Fehér LED-ek:

    10W-os High-Power LED, melegfehér, 3300-3500K, ha jól rémlik (Lásd: #47-nél a 3.-dik és 4.-dik képet):


    1W-os High-Poer LED, hidegfehér, 6000K (enyhén sárgás fényű) (Lásd: #51-nél lévő lámpában lévő LED):


    Egy 5mm-es fehér LED (van egy pár tucat különböző fehér fényt adó fajta 1-2 LED-től ~20-ig (18LED-es GU10-es spot), emez cserélhető LED-es kulcstartóban lévőé):


    Látható, hogy a LED-ek folytonosabb spektrummal rendelkeznek mint a kompaktok, és közelítik a hagyományos izzóét.
  • kjhun
    #58
    1000W LED adatai:

    Forward Voltage: 75.0-85.0V
    Forward Current: 14.0A
    Chip Brand: Epistar
    Luminous Flux: 130000-170000lm
    Power: 1000watt
    Eimtted Color: Warm White Pure White Cool White

    De, minimum 7000-9000 lument tudnak a gyengébbek is, a legjobbak a fentebb írt fényáramot is.

    80W LED mit tud az 1000W-os halogénhez képest, vagyis akkor 12*-ese eléggé durva lenne már, még a CPF-en sem láttam még, aki vett volna 1000W-os LED-et, de HID/Xenon-ban van ott, meg talán erőssebb is. Így kábé lehet sejteni, hogy mit tudna.
    Már az 50W 4000 lumen se semmi már.

    400W LED floodlight ebből is lehet már viszonyítani valamennyire, de nem a legjobb minőségű videó.

    500W LED

    Amit a #33-nál linkeltem, lehet, hogy nem is nagyon került kereskedelmi forgalomba, de kapható ilyen teljesítményű másmilyen tokozásban.
  • RelakS
    #57
    Köszi, bár az 1kW-os érdekelt volna :)
  • kjhun
    #56
    Szia

    CREE LED-ek mA vs Lumen táblázat:



    A különféle bin-ek jelölése, színhőmérsékleti összefüggések:


  • RelakS
    #55
    nem, de érdekelt volna róla néhány nagyobb kép, adatok esetleg, ilyesmi :)
  • kjhun
    #54
    Nocsak, ehhez hasonló ilyesmi LED van az 1W-os lámpámban, és csak ~75FT!!/db. ~4* annyiba került itthon. Emez is hasonló, bár 6000K-esként vettem, ez már ~200FT/db,lehet, hogy az utóbbi hasonló van benne, bár van 120Lm-es is ugyanilyen, fókuszálva már sárgás és kékesfehér is a fénye, natúrban jó fehér, nem kékesfehér. És amit 3W-osként vettem, és került a szomszéd lámpájába, az több mint valószínű, hogy 2W-os, 3W-osat nem látok ilyent ott.
  • kjhun
    #53
    Venni akarsz egyet?? Jó drága.

    Bár ami a képen van, jó kérdés az mennyi fényt tudna és forgalmazzák-e. De kapható már pár féle ekkora teljesítményben is már.

    Például itt

    Ha megelégszel 100W-al, akkor például ez vagy emez olcsóbban vagy ha kimondottan lakásba még olcsóbban emez bár a meghajtó inverter hozzá nem olcsó mulatság.
  • RelakS
    #52
    erre valami link? :)
  • kjhun
    #51
    És a hosszú ismertetés után jöjjenek a képek.

    A lámpa:



    A LED közelről (2mA-rt fogyasztott csak a LED, hát azok a 0-ák az mi ott a tükrön?? most nézem XD):



    A LED 1m-ről (így felnagyítja a lencse, ami 5cm-es):



    A fényt ahogy vetíti a falon laposkúszásban (a lencse által fókuszált, és a tükör amit összeszed még [amit már a segédlencse se szed már össze] és a lencsék fókuszálnak ki):



    És az 50W-os Auchan-os halogén (kontra 1W LED, a csempéket 1.5-1.6 m-ről világítja meg mind a 2 lámpa!, a spot ugyebár a plafonon van, a másik meg alatta volt kézben tartva, és rázoomolva célterületre, szemre is erőssebb a közepe (~5 fokos szögben a legfényessebb, nem csak a fényképezőnek):



    Itt egy másik is, itt a 60W-os sima körtét veri el, az izzó ~1.8m-ről vílágítja meg a falat a fény/árnyék vonalánál, a LED-es lámpa meg 3m-ről! Még ez is valamivel sötétebb, mint szemmel. Ennél sötétebbre exponáltnál is ugyanez):



    Mi lenne itt 10W-ból??
  • kjhun
    #50
    Sziasztok

    Elkészült a 1W-os LED-es pilács, fillérekbe került csak. :-) (Tippeket kérek. ) Meg a szomszédnak "papíron 3W-os" LED-el, ami csak 1.5-1.7W (420mA-t fogyaszt fullra töltöttt akksival, ~3.5-3.6V van a LED-en) körül van fogyasztásilag. A szomszédé homorú tükör optikás lett, a tükör sík mozaikos felületekből áll, nem a klasszikus gömb/parabola felületű, az enyém meg lencsés, amint a #47 -nél is látható a képeken.

    A fénye jónak mondható, ha azt nézzük csak 1W, de 130-140 fokos térszögből fókuszálja össze a segédlencse ~100 fokra, a fő lencse meg 18 fokos szögbe, és leveri a fókuszált fényének a közepe az 50W-os halogén égőt.

    A LED 80-90 lument tud 120 fokos szögben, de ~220 fokos szögben világít, ha az összes fényt figyelembe veszem ami kijön belőle. (Mivel nem síkfelületű a sárga foszforréteg rajta [A LED-ek zömén az, lásd: 10W-os lentebb vagy huzallábas/egyéb Power LED], hanem félgömb alakú, ~2mm-rel magasodik ki a tokozás síkjához képest).

    Az elektronikai rész a legegyszerűbb ami csak lehet, a LED áramát, a fullra feltöltött aksival 3.3 Ohm-os (2.7-es kéne) ellenállással belőttem 270-280mA-re, a hűtését a #47-nél látható kis méretű "chipset" borda oldja meg. Meg van töltőcsati, de lámpaházon belül lett, így talán enyhén esőállóra feljavítható lesz a gumis/műanyag ház (gumigyűrűk, a kapcsoló lefedése gumival [csak ez lóg ki], netán tömítés is lesz, ha lesz.), és a töltőáram egy egyenirányítón megy át, hogy a töltőcsatinál ne lehessen rövidre zárni az aksi pólusait. Bár rajta van a panel a telóakksin, és van rövidzár védelem meg túlmerítés védelem rajta. (Túltöltés is??) (Az első ~7 éves lámpánál kívül van a töltőcsatlakozó). Meg kapott egy 5mm-es kék töltésjelző LED-et is, amit a bordára tettem, ott világít ki a lencsék felé. A töltést egy telefon-adapterről megy, amely 4.5V-os és 400mA-t tud, SAGEM márkájú, nem mai darab már. Ebből csak 250mA megy csak a lámpába, ebből 10-20-at a kék LED eszik meg, és az egyenirányító is valamennyit, az akksira marad ~180-200mA (Majd megnézem a réginél ott mennyi, totál ugyanez alkatrészileg, és ugyanazzal az adapterrel töltöm azt is. Csak a LED és a lencse nem ugyanaz.) 8 órát volt töltve az akksi (1.4Ah), minimum 1-1.5 éve nem volt már, viszont nem volt lemerülve, volt benne 3.6-3.8V. Így állt egy jó darabig. A lámpa súlya 40dkg.
  • kjhun
    #49
    Hát azért 5 perc alatt is langyos már. 35-40 fok lehet saccra, a chipek is akörül, 0.5-1cm-re tőlük érezni a hőt a fényt leadó felén amit termelnek. Majd holnap tesztelem, feltéve ha az ellenállás nem fő meg. Most így 12V 800ma-es szaggatott egyenáramú adapter + 1ohm-os 2W-os ellenállással tudom próbálgatni, 910-920mA-t vesz fel, 1-1.05A lenne az üzemi áramigénye. Az 1W-osnak meg 310mA kell, de lehet, hogy ez alá lesz belőve. Súlyra 24-25dkg a borda, ha jól mér az őslelet konyhamérleg. XD

    Másnál is ehhez hasonló méretűt láttam a neten, és felforrósodik azért egy 1 óra alatt simán. A 20W-oshoz már ventit is ajánlanak hozzá a bordára szerelve. És még így simán volt nekik 50-60-80 fok is akár a borda/LED-chip hőmérséklet.

    Idézek a PH-ról, Batman2-től:

    ...gyári LED lámpák kiesnek a körből, maradnak a teljesítmény chip LEDek, de abból is kellene legalább 10W-os !

    Ezek viszont érzékenyek a hőre az ízzóval szemben, tehát ezeket intenzíven hűteni szükséges (10W-esetén legalább 6-7W hővel számolj) !!


    Mondjuk, az jó kérdés, hogy X W-hoz mekkora hő leadó felület kell? Ami rajta van az kb. 850-900cm² körül van. Van kissebb is az 5*6cm-es, az is legalább 450-500cm²-es felületű és 17dkg súlyú.

    Itt is hasonló méretű van, de ritkás lamellákkal: Link

    Meg itt van egy 10W-os LED-el szerelt biciklilámpa példaként, aminél itt-ott olvastam, hogy maxon hajtva álló helyzetben megsült a LED benne, hamar megdöglik, voltak ilyen példányok belőle, és nézd meg mekkora csak a lámpatest váza, ami a hűtést is szolgálja. Láttam már 3W-osat is műanyag vázas lámpatestbe bezsúfolva, külső hűtés nélkül.

    Ha túlméretezett, egy előnye van, hogy a LED-chipek nem nagyon melegednek fel, így elvileg hosszú lesz az élettartam. Bár sok függ a meghajtástól is. (Áramgenerátor lenne a legjobb, a legegyszerűbb persze a megfelelő terhelhetőségű ellenállással sorbakötvén a LED-et, az megfelelő áramot beállítván és hűtést ha kell (sima huzallábas LED kontra PowerLED) az aksira/trafóra.)
  • flashpointer
    #48
    minek arra akkora borda? ha az a 10wattos teljesítmény mind hővé alakulna akkor is elég lenne a felese
  • kjhun
    #47
    Készített már valaki házilag Power LED-es lámpát?? (Igencsak kihalt ez a topik.)





    Még félkész, majd csak kész lesz valamikor. 1.4Ah-ás Li-ion akksiról fog menni. 50-100m-re csak el fog világítani, 15-20 fokos szögben.

    De ez semmi, ehhez a "szörnyeteghez" képest. 10W-os (!) Power LED, hűtőbordára szerelve.



    Közelebbről:



    Ez körülbelül mire lenne képes jó lencsével/tükörrel? Tesztelt már valaki ilyen nagyobb teljesítményű LED-et??
  • modor
    #46
    Itt van egy jó kis oldal, aki magyar, és ledekkel foglalkozik!
    http://www.soselectronic.hu/
  • flashpointer
    #45
    Na ma megtörtént amit nem gondoltam volna, tönkrement a ledes izzó ~200óra után. Gondolom az elektronika ment tönkre, de azért komolyanmár. Hát a 3ropis árát nem hozta be. Szerencse hogy mindegyik foglalatba más típusút és márkájút vettem megnézni hogy melyik milyen. Landlite márka kiesett a versenyből.
  • modor
    #44
    Nállam is volt ilyen probléma, de az azért volt, mert túlárammal hajtottam meg a ledet, és az túlmelegedett. Ha levettem a túláramot, lement a hőmérséklet, és rendesen világított. Persze ha már be sem kapcsol egy másodpercre sem, akkor kiégett.
  • barret
    #43
    Ugyan-ilyen lámpám van,ez is tönkrement...
    3 funkcióból 1 működik csak...
    De az az 1 eddig még tökéletesen,tehát elemlámpának még jó:)
    Nagyon jó fényereje van,és a fogása is jó a lámpának.
    1 dolog kényelmetlen,hátulján a kapcsoló.Amúgy tökéletes kis lámpa.
  • barret
    #42
    Én mindig mindent ÁRAMTALANÍTOK használat után!
    Természetesen kikapcsolt állapotban!(kapcsolós hosszabbító)
    Egyedül a rádió megy 0-24-ben.
    Nem értem hogy egy kikapcsolt tv nagyfesztrafója mitől megy tönkre ha a villásdugót kihúzom a konnektorból XD Elmű embere lehet az a szerelő...
  • modor
    #41
    Szia!
    Ha kifelytenéd hogy az a világítás pontosan mire kell, talán tudunk segíteni.. Fókuszált fényt, szórt fényt, vonal világítást...?
  • freelac
    #40
    Bocsi, hogy belekotyogok, de az szép, hogy a természet kímélése miatt 200 forint értékben kihúzgálom a konnektorból a fogyasztókat, de ha én valami környezetszennyező módon tudom megkeresni a nagyfesz. tekercs árát (most a vita kedvéért fogadjuk el, hogy igazat mondott a szerelő), mondjuk taxizással füstölöm tele a környezetet és éppen pont 5000 forint értékben, akkor tényleg védem a környezetet?
    Ez pont olyan, mint akinek nincs 17 ezer forintja mondjuk Adidas cipőre, hanem csak 4 ezer valami kínaira, mondván az is szép, akkor vajon a minőséget is nézve valóban spórolt vele az illető?
    (az a szöveg MOST nem érdekel, hogy az ő Adidas cipője milyen hamar szétment, de bezzeg a Hualu márka milyen sokáig jó volt...)
  • kapika
    #39
    Sziasztok! Én otthoni hangulat világítást szeretnék valamilyen, ledes mogoldással... Mivel nem nagyon ismerem a ledeket mit tudtok ajánlani, hogy eléggé erős legyen a fénye?
  • bosco05 #38
    Most vagy a TV szerelő vert át, vagy bekapcsolt állapotban húzkodod ki a cuccaidat. Mindezen felül létezik olyan hosszabbító, amit ki tudsz kapcsolni, érdemes kipróbálni. A készülékek teljes áramtalanítása pedig környezetünk és energiakészletünk megóvása érdekében történik (legalábbis kéne történnie), nem pedig az egyén spórolása végett, de mindegy.
  • harcu
    #37
    "otthon a gépet, tv-t minden este kihúzzuk a konnektorból :)"

    Mikor a tévém tönkrement, és megszerelte a szerelő, akkor mondta, hogy ő végül is nem bánja, ha minden este kihúzatják a TV-ket a konnektorból, mert az neki munka, de évente kinyírja a nagyfesztekercset, ami csekély 5000 forint. Természetesen ennek közelében sincs az áramspórolás, amit cserébe el lehet érni. Még ha 1 W készenléti árammal számolok is, ami nem igaz, akkor is évi 9 KWh alatt marad a fogyasztás (beltéri egység készenléti fogyasztás 0,2W/h, LCD monitor hasonló).
    Egyszóval húzogassa ki mindenki, aki a saját pénztárcája ellensége, én inkább kifizetem az évi 100-200 forint plusz villanyszámlát, de a TV-m, monitorom, számítógépem folyamatosan készenléti állapotban lesz.
  • atomkrumpli
    #36
    power ledes zseblámpa
  • atomkrumpli
    #35
    Érdemes lenne kicserélned egy nem hamis power ledre, az elektro boltokban biztosan találsz méretben bele passzolót (1000 Ft körül van darabja)



    lámpa
    http://www.sg.hu/galeria/1164879603/11648796031289691053.jpg
  • armageddon666
    #34
    Nem lehet, hogy az is ilyen HPLED volt? És ahogy írásodból kivettem, nem volt rajta hűtőborda, szóval lehet, hogy ezért megsült.
  • kjhun
    #33
    Ha valaki lámpát akar gyártani házilag, nézzen körül ezeken a fórumokon:

    http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=0&na_step=30&t=9021327&na_order=

    és itt:

    http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?f=5&t=19959&sid=b26e3ca73468590d4bd0ee0b0af6d64e

    ezeken a fórumokon vannak nagyon komoly házilag összerakott lámpák is :)

    És már van 1kW-os fehér LED is. :)
  • CaviaR
    #32
    tedd fel a kérdést, hátha valaki tudja a választ. ez itt így megy :)
  • Sir Cryalot
    #31
    Ki van benne komolyabban a témában? Luminous stb.?
  • flashpointer
    #30
    Gyűlölm ha valaki kinyomja a monitorom, aztán meg nézem két percig hogy nem jön be a kép, meg várhatom meg miután bekapcsolom hogy még a kép megjelenjen rajta hogy az van e ki- bekapcsolva...
  • Atomreaktor
    #29
    a nagy közintézményekről nem is beszélve. mikor én minden nap végigmegyek és legalább a monitorokat kikapcsolom, a nyomtatókat is teljesen kinyomom, jópáran furcsán néznek rám, hogy minek... mert letörik a kezük, hogy reggel be kell nyomni a monitor gombját... otthon a gépet, tv-t minden este kihúzzuk a konnektorból :)
  • Bnum
    #28
    "...fokuszálva, hatalmas fényerőt képes leadni!"

    Fókuszálva bármilyen fényforrás hatalmas fényerőt képes leadni.
  • Tarajos Sül
    #27
    "hatalmas fényerőt képes leadni!"

    ...és hatalmas hőt is :D.
    Az 1W-os led talán nem, de a nagyobbak igen, biztos nem véletlenül szükségeltetik őket hűtőbordával használni.