74
  • opeca
    #34
    Szerintem ez a cikk megérne egy reboot-ot mert érdekes, csak borzasztóan hiányos és összecsapott...
  • MrPrise
    #33
    Azért az Enterprise-t se hagyjuk ki a felsorolásból aminek nálunk van a legnagyobb felhasználói és rajongói tábora!
  • B0nFire
    #32
    Nekem is floppym volt C64-hez és a Colossus Chess cartridge-on volt meg. Szóval én azokkal értek egyet, akik azt állítják: a cikk pontatlan.

    Egyébként a 80-as évek közepén, a kommunizmusban nehéz lett volna megértetni az emberekkel a warez vagy szoftverlicenc fogalmát, amikor gyakorlatilag magántulajdon sem létezett. Azt állították: a magántulajdon lopás. Épp ezért ezekben az években (és a megelőző évtizedekben) a rendes magyar ember ugyanúgy hazahordta a TSZ-ből az aprójószágot, kismalacot, tápot, mint a szerszámgépgyárból a szerszámot, és akár a gépeket is darabonként. Hiszen, ha minden közös, akkor az enyém is, tehát hazahordom. Aztán jött a rendszerváltás, és maradt egy rakás kifosztott munkahely, ahol semmi nem volt, mert otthon maszekolt mindenki az elorzott gépekkel, jószágokkal.

    Miért pont a szoftver lett volna kivétel? Fel sem merült senkiben, hogy nem lehet szabadon másolni. Hát akkor mire van? Mire van, ha nem arra, hogy játsszanak vele az emberek, és közvetve el lehessen vele adni a hardvert, mert azt nem lehet másolni. Megjegyzem, a tendencia még ma is ugyanez. Kissé pofátlan dolognak tartom, hogy csak azért dobnak a piacra egy új játékot (amit aztán nem bánnak, ha sokan másolnak vagy letöltenek), mert ezzel el tudják majd adni a jobb teljesítményű procit, több ramot, nagyobb vinyót, új videokártyát, nagyobb felbontású monitort et cetera.
  • ntom
    #31
    Mikrokapcsolónál lehetett annyit trükközni, hogy ha a rugó nem középen tört el, hanem valamelyik szélénél, akkor le kellett hajlítani egy újabb karikát róla, azt a műanyag pöcökhöz igazítani, és lett egy új rugód :)
    Hagyományosknál ha a fémlap tört el, hosszában kettétört borotvapengével lehetett helyettesíteni.
    Persze legtöbbször a műanyag pöcök tört le, és nem volt az a ragasztó, ami újra olyan erősen megfogta volna...
  • hegege
    #30
    Last ninja részeiben is (bár ez már emlékeim szerint lemezes) a védelem ott volt "elrejtve" ,hogy max ne mtudtál átmenni a következö pályára mert egyszerüen nem töltötte be ...Pitstop (2-en is lehetett tolni és "defektel lehetett kiejteni a másiok játékost) turbo outrun megvolt nekem is. Talán a Vendetta nevü progi is még c64-es volt ..
  • Daza500
    #29
    Azóta már úgyis lehet netezni azon is. :D
  • galocza
    #28
    hát, valóban rövid történet és erősen hiányos.
    nem akadt szó a jugó törőcsapatokról, pigmyről (jól emlékszem? c64 játékokat írt át plus4-re), a kazettásokról (3-400ft/kazi), pecsa-s másolópartikról...
    olyan a cikk mintha tesóm írta volna, kiskrapekként látta mi folyik, valami halvány emlékfoszlány van róla, de sok fogalma és ismerete nincs.
    másolásvédelem ugyanis igenis volt, kultúrember pedig nem kétkazettással másolt, hanem másolóprogrammal - így a másolással járó fokozatos hangminőség-romlást és adatvesztést el lehetett kerülni.
    nekem volt pár eredetei kazettám, de itthon a választék szegényes volt és azt vettél amit lehetett (sok éves budget címeket) drágán. amiket kilfelden kaparintottam meg, azok nagy része is mellé volt, kivéve a saboteur 2-t és a how to be a complete bastard-ot.
    akkor már:
    kedvenc speccy címek - tir na nog trilógia, finders keepers trilógia, chaos, bards tale, renegade játékok - de rengeteget szórakoztam a klasszikus jetpack-kel, vagy atomic bomberman-nel is - multimóka itt barbarian és chaos
    kedvenc c64 - pirates!, laser squad, sim city, ssi rpg-k (krynn sorozat, secret blades, azure bonds), de ott is ott volt az ace2 vagy a blöblöblö soccer, amit lehetett jól egymás ellen tolni a laser squad mellett

    korábbiakhoz pedig:
    f19 szerintem volt tört c64re. 2 lemezoldal, ha jól rémlik.
    van pár quickshot2+-om, az mikrokapcsolós - c64-et eladtuk, abból lett soundblaster 16 annak idején a pc-hez, de a spectrum+-om a mai napig megvan és már meg is marad. 400ft-ért javították kispesten, ha bedöglött a mikrokapcsoló (és mindig bedöglött). aztán rájöttem, hogy az igazi strapabíró okosság az öreg qs1, bár ravasz nincs rajta, csak fölső gomb.
  • GG
    #27
    köszi
  • GG
    #26
    De előntött a nosztalgia :) megyek és veszek egy űj C64et :D
  • mousee
    #25
    Hát ez a cikk... Olyan semmi. Pedig nagyon megörültem amikor elolvastam a címet, de hát csalódnom kellett :(
    Legalább egy 4-5 oldalas olvasmányt vártam, helyette kaptam egy oldalnyi izét... Szerző bácsi kicsit kapcsoljon rá a második részben pls

    ThX
  • wolruf
    #24
    Még most is van több, mint huszonpár régi gépem :) Köztük amivel kezdtem, C+4 is. Szép idők voltak...
  • asdasdasd
    #23
    DSDD – Double Sided, Double Density
  • asdasdasd
    #22
    Ma meg már a mobilomon is elfut egy C64 emulator.
  • asdasdasd
    #21
    Kapcsos papírtartó lyukasztójával kétoldalasítani a lemezeket.
    Aztán TAK-TAK-TAK-TAK, fordít mindkét driveban, TAK-TAK-TAK...
  • rage at work
    #20
    Hm, első gépem egy ZX81 volt :-D
    1 KB memória, amihez vettünk memóriabővítőt, így már 16K-s lett.
    Hangja az nem volt, fekete-fehér színeket tudott össz-vissz, a felbontása pedig 16*24 volt. :-D
    Ehhez is lehetett szerezni egy csomó játékot, sőt, már volt olyan, amire tettek másolásvédelmet (persze, ha sikerült a kazettát átmásolni, akkor onnantól már ez nem volt érdekes). De abban az időben még újságok is lehoztak programokat, amiket éjszakába nyúlóan, vagy akár napkon át lehetett bemásolni a gépbe kézzel. Volt egy hangulata :-)
  • Glutamin
    #19
    Nekem C-16-om volt. Sajnálom, hogy fater annak idején nem c64-et vett inkább (gondolom volt elég jelentős árkülönbség). Annak idején el is kezdtem foglalkozni a sprite-ok programozásával is. Egész jó dolgokat lehetett kihozni belőle.
  • ntom
    #18
    Dragonlance-s rpg-kben (Champions of Krynn, stb) is volt ilyesmi húzás. Bemész a kocsmába, meghallgatod a csapos sztorijait, és ő elmondja a journal entry #46-ot (kézikönyvben megtalálható) :).
    De az általad említett szókeresőt is aktívan alkalmazta pl. Rátkai István, (Új vadnyugat, Bosszú, stb). Emlékszem Új vadnyugat II-be még egy társkereső hirdetést is rakott bele magáról :)
  • LeventeV
    #17
    a Prince of Persianak milyen szep "masolasvedelme" volt. a 3. palyan A-tol Z-ig voltak betuk es alul kiirta, hogy a kezikonyv hanyadik oldalanak hanyadik soranak hanyadik betujet kell megidd es 2 probalkozasod volt.
  • artschi2
    #16
    Jó lenne, ha a cikkben szerepelne Pigmy, aki átkonvertálta a C64-es játékokat C16-ra és Plus4-re, amikre ezek ki sem jöttek hivatalosan
    Olyan volt ez, mintha valaki most a PS3-as játékokat átírná otthon PC-re, s a neten terjesztené ingyen.
  • patchaou
    #15
    Nekem a C64 kimaradt. Videoton után egy Amiga 500 lett. + volt belőle az egész városban :) A C64-et nyúzó haverok meg csak bámulták a játékok grafikáját :D
  • FoodLFG
    #14
    Én csak 486-ossal kezdtem a warezolást, úgyhogy nem tudok hozzászólni...
  • ntom
    #13
    Programküldő Szolgálat, és emlékszem, a 576kbyte-nál is megvolt a megfelelője a warez-szóró cégnek :)
    Nekünk egyébként az egész warezoládiból, 10 évesen, 0 angol tudással annyi jött le, hogy a fairlight mennyi programot csinál. Ez van :)
  • grobs
    #12
    Magyarországon 1993. május 15-e óta van "nyugati jellegű" szerzői jogi törvény. Előtte semmi nem szólt a másolás ellen. Újságokban nyugodtan lehetett hírdetni (hírdettek is sokan), a rádió bizonyos műsoraiban bemondták milyen hosszú lesz a lejátszott szám, hogy aki kazettára veszi az felírhassa.
    Másolásvédelem gyakorlatilag minden játokon volt. Ezt mire ideért általában már cracker-ek leszedték, és feldobtak egy introt helyette. Legtöbbször a kézikönyvből kérdezett induláskor, vagy demo jelleggel hagyott játszani kicsit, és csak a játék későbbi részén szólt be. Ha nem tudták kiszedni a védelmet, akkor mellékelték az összes választ. Az első vírusok is másolásvédelemből voltak a programon.
    Anno nem is volt olyan C64-es ismerősöm akinek előbb-utóbb ne lett volna floppy-ja. Lehetett másolni 1 meghajtóval is, csak lassabb volt, mert memoriába tett amennyit tudott, aztán csere után kiírta, majd vissza csere, és így tovább.
    A kétkazettás magnó meg nem adott ki semmilyen hangot másoláskor ha nem akartad ... és ki a fene akart volna digitális zajt hallgatni.
  • NEXUS6
    #11
    Amúgy anno még a rádióban is leadtak programokat, amiket onnan lehetett felvenni!

    Nekem az első gépem talán valami feketedobozos szörnyűség volt valami 1-2 évtizedes Atari játékgép koppintása. Akkor már érezni lehetett, hogy a kínaiak készülnek valamire.:)
    Az első komolyabb gépem, meg egy használt Amiga 500-as volt. Amióta '85 tájékán bemutatták a gépet mindig arról álmodoztam, hogy nekem ilyenem lesz. Addig a haverok C<64-ét gyűrtem, Raid over Moscow, Pitstop, Scarabeus, stb.
    Rengeteg fiatal dolgozott a '90-es évek elején programmásoló kisiparosként. Nem igényelt nagy beruházást, igazából semmi nem tiltotta, internet meg nem volt.

    Nekem az Elite sorozat a Frontierrel kezdődött, 1 galaxis 1 darab floppyn, 100 000 000 000 csillaggal, csillagonként átlag 5 bolygóval. A mai napig utolérhetetlen!
  • Infernal
    #10
    Emlékszik még valaki a Scarabeus-ra és a szöveges kalandjátékok "királyára" az Időrégész-re ?
  • Wittgen
    #9
    Hehe, jó kis Who dares wins, Barbarians, Pirates!

    Viszont az igazi élményt nekem a jó kis magyar Newcomer és A Gálya hozta el. Azok voltak ám a jó progik. Ez a kettő volt meg egyedül eredetiben :)
  • Infernal
    #8
    Pláne, amikor bejött a párhuzamos illesztő 1541-hez és azzal pár másodberc alatt át lehetett nyomni egy floppy tartalmát a Burst Nibbler-rel (ami már a másolásvádelemnek számított half track-eket is másolta :)
  • Teppik Amon
    #7
    Bizony hogy volt C64-hez is floppy. Mekkora Copy party-kat tartottunk annak idején :) 2 floppy kellett hozzá, egyik olvasott, a másik írt. Maverick meg..nem is tudom mi volt a másik jó kis másoló program :D

    Tényleg szép idők voltak.
  • JeD
    #6
    Némi várakozással kattintottam a címre, remélve, hogy valami érdekes anyag került fel végre, de csalódnom kellett. A cikk enyhén szólva is pontatlan és hiányos.

    Egyrészt ha jól rémlik, a rendszerváltásig nem is nagyon lehetett értelmezni a "warez" fogalmát, hiszen nem is ütközött törvénybe (vagy legalábbis a nyugati szoftvercégek nem tudták a jogaikat érvényesíteni) -- még emlékszem, amikor a CoV két oldalas cikkben hívta fel a változásokra (és mindenki kedvenc BSA-jára) a figyelmet. :)

    Aztán floppy a C64-hez is volt, én pl. csak az unokatestvéremnél (Spektrumhoz) láttam magnót. De természetesen cartridge-ok is voltak, a Last Ninja II pl. eredetileg ezen jött ki, merthogy az elvileg feltörhetetlen. Ennyit arról, hogy a kiadók nem próbálkoztak. Az ígéretről meg annyit, hogy itthon mindenkinek már lemezen volt meg. :D

    Konzolom nem volt, de hogy itt hogy ment a warez -- legalábbis nyugaton --, az kiderül egyes AVGN videókból, érdemes nézni őket!
  • Vanek úr
    #5
    Azt hittem, kicsit részletesebb összefoglalás lesz, de aztán rájöttem, hogy a 'főtéma' nem igazán érdemelne több szót (csak a 'régi' idők felidézése miatt éreztem hiányosságot).

    Egyébként én C+/4-essel küzdöttem (és ismerősi körömben is voltak bőven C-16, C-116 tulajok; vagyis nem csak a C-64 élt akkoriban - külön jelzem ezt a szavazás kiírása felé is); és az egyik magyar játékszerzőtől/játékírótól/játékátírótól (Csory - nem tudom, mond-e valakinek valamit a neve) szereztem be játékokat. Főleg azokat, amiket Ő készített, vagy írt át másik platformról C+/4-re; de ami megvolt nála, azt is ideadta (teljesen ingyen, hiszen akkor még a játékkészítők sem pénzért dolgoztak, hanem inkább megbecsülésért, (el)ismertségért).

    Egyébként a gépem is megvan még, a hozzá való egyéb kiegészítőkkel is (1551-es meghajtó, gyári magnó, lemezek, kazetták, és a mikrokapcsolós joyok is :) ).
  • leeloodallas
    #4
    Hozzá teszem: Az F-19 Stealth Fightert sosem sikerült feltörni, átmásolni, így csak haverom eredeti lemezével tudtam tolni. Ha valakinek esetleg megvan, szívesen alkudnék rá;)!!! Esetleg mikrokapcsolós joystick van valakinek?:D
  • leeloodallas
    #3
    Életem legnagyobb C-64 klasszikusai: Scenario, Street Rod, Newcomer, F-19 Stealth Fighter, Strike Fleet, Midnight Resistance, King's Bounty, Gazza II, Pit Stop, Barbarian, North & South, Gunship, Pirates!, Defender of the Crown, Interkarate... Na ezek adták az igazi játékélményt!!!
  • 5i
    #2
    Nekem is sok emlékem van, de a legélesebb az, hogy hogyan égett a kék kezdőképernyő bele a tévé képcsövébe és attól kezdve mindig láttuk halványan a háttérben a feliratokat és a keretet:-) Meg a magnófejállítás az apám kis csavarhúzójával, keresni a szünetjelet, visszatekerni a kazettákat... Apám, összesen 2 eredeti kazim volt: a T2 Judgement Day és a Turrican 2.
  • cateran
    #1
    Regi szep idok:D Nehany "szakkifejezes" ebbol a korbol: Load error,peek,poke,turbo program:D
    Mindazonaltal az akkori programoknak volt egyfajta -szamomra ma mar ritkan fellelheto- feelingje...(az Elite akkor is,ma is a "minden idok legjobbja" cim nyertese...felelmetes,hogy 1 olyan komplexitasu program kazettas volt c64-en...(8 galaxis,galaxisonkent 256 bolygo....bar ma mar jobban ertem es tudom a mikentjet,de akkor is lenyugoz az egesz)