162
  • djhambi
    #82
    "Jussunk már el odáig, hogy akkor tekintsük magunkat a nemzet részeinek valójában is, és ne pusztítsuk magunkat, mert azzal a nemzetet is pusztítjuk."

    Amúgy az egészség megőrzése sokkal költséghatékonyabb, mint a gyógyszerek mellékhatásaira gyógyszereket venni. Nem beszélve az alkohol járulékos "kárairól".

    "Az országok között a 15 Európai Uniós országot a 10 később csatlakozott EU országhoz hasonlítva utóbbiaknál a túlzott alkoholfogyasztás következtében jelentékenyen csökken a várható élettartam. Becslések szerint egy 100.000-es populáción belül 90 férfi és 60 nő halálozik el idejekorán a túlzott alkoholfogyasztás következtében. Az egyes országokon belül
    sokféle, az egészségi állapotban történő romlás kapcsolható az alkoholfogyasztáshoz, jóllehet a jelentkező betegségek mértéke országonként változó képet mutathat (pl. cirrhosis
    Franciaországban, erőszakos cselekmények okozta halálok Finnországban). Úgy tűnik, hogy a nélkülözést szenvedő területekre jellemző rossz egészségi állapot szintén az alkoholnak tulajdonítható, mivel a kutatási eredmények azt mutatják, hogy a közvetlenül az alkoholnak tulajdonítható mortalitás a rossz körülmények között élők körében magasabb annál, mint ahogy azt az egyéni szintű egyenlőtlenségek indokolnák.

    Sok alkohol okozta ártalomtól nem maguk az italozók, hanem más, ártatlan emberek szenvednek. Ez 60.000 kis születési súllyal világra jött gyermeket érint és okozója a gyermekekkel való visszaélés és elhanyagolás esetei 16 %-ának. 5-9 millióra tehető azon gyermekek száma, akik az alkohol által tönkretett családokban élnek. Nem csupán gyermekek, de vétlen felnőttek is ki vannak téve az alkohol okozta ártalmaknak. Az ittas
    vezetés következtében például mintegy 10.000 ártatlan ember hal meg az országutakon, és a túlzott alkoholfogyasztás okozta bűncselekmények következtében is gyakran a vétlen emberek válnak áldozattá. Az okozott gazdasági jellegű károkat is gyakran más személyek vagy intézmények fizetik meg. Becslések szerint 33 milliárd Euróra tehető az alkoholos
    bűncselekmények következtében keletkező károkozás, 17 milliárd Euro költség az egészségellátó rendszereknél jelentkezik, 9-19 milliárd"


    http://ec.europa.eu/health-eu/doc/alcoholineu_sum_hu_en.pdf
  • slickboy
    #81
    Én úgy tekintek a problémára, hogy még az alkohollal sem tud a magyar társadalom felelősen bánni, hova vezetne, ha még a könnyű drogokat is legalizálnánk?
    A könnyű drogok nem okoznak maradandó egészségkárosodást? Füves cigi szívása például. Ugye filter nélkül szívják, mert filter megkötné a lényeget és mélyebbre és nagyobbat tüdőznek, mint a sima dohányosok, hogy ne vesszen kárba a füst. Tudom milyen a fű hatása, tompa és bamba lesz tőle az ember. Elveszti a motivációját, belesüllyed ebbe a nihilbe. Fokozza a kreativitás érzetét, de ez objektíven nem látszik a teljesítményen. Sőt. Társadalom szempontjából ez nem előnyös, függetlenül attól, hogy esetleg egészsége nem károsodik jelentősen. A pszichedelikumok látens pszichés problémákat hozhatnak elő az arra hajlamos személyeknél. Soroljam még?
    Abban igazad van, hogy az etil-alkohol sokkal veszélyesebb egészségkárosító hatását tekintve. De mégis legális, mert ilyen a kulturális hagyományunk. A világ ez a fele alkohol-alapú társadalomba szerveződött, máshol kender-alapú van. Esetleg mák-alapú.
  • djhambi
    #80
    "Ki ne találd már nekem, hogy Hitler azért támadta meg szept 1-jén Lengyelországot, mert lecsatoltak tőlünk néhány "apró" területet. -.- "

    Szerintem hodobaj a háború Magyarországi vonatkozásaira gondolt. Sokáig ki is maradtunk belőle, de a szélsőjobbos eszmék teret nyertek Hitler területvisszaállítós ígéretei kapcsán.
  • djhambi
    #79
    OFF

    Eredetileg az Antant hatalmak azért találták ki Magyarország felosztását, hogy Közép-Európában egyenlő méretű országok legyenek, és ne tudjuk einstandolni őket. Tehát elvileg a következő háború megelőzése érdekében osztottak fel. Arra viszont nem gondoltak, hogy részben ezért tör ki a második. Elkúrták.

    #54: Juhász Gyula fogalmazta meg szerintem jól: "Nem kell beszélni róla sohasem, / De mindig, mindig gondoljunk reá."

    Persze átvitt értelmű gondolat. Beszélni róla sosem, mert nincs jogunk szólni, mert szégyenfolt, aminek mi is okozói vagyunk. Most csak beszélünk róla. Gondoni azt jelenti, tanulni a történtekből, magunkba tekinteni, önmérsékletet tanulni, na, ez nem törénik meg.

    Mindig azzal szoktak jönni, hogy nem is mi kezdtük a háborút, meg mindket súlytottak a legjobban. Ez csak félig igaz. Ugyanis a magyar király egyet jelentett az osztrák császárral, és közös külügyünk és hadügyünk volt, ezt jelentette a monarchia. Romsic Ignác történelemprofessor, az MTA tagja is megemlítette, hogy a magyar többség a háború mellett állt, a 30 milliós nemzet illúziójában élve (kivétel volt pl. az érzékeny Ady és a racionalisra Bethlen). Persze, a területek elcsatolása egyenőtlen büntetés volt, de az Antant-hatalmaknak megvolt a racionális indoka, az egyenlő területű országok Közép-Európában. Tehát az emberek a dolgoknak csak a "szebbik" felét akarják csak észrevenni, és ez az ambivalens. A valóságot érzelmi alapon magunk felé ferdítjük.
  • hdo
    #78
    Még ilyet!

    Ha neked nem maradandó károsodás az, hogy csökkenik az agysejtjeidet összekötő idegpályák száma, akkor valóban nem okoz maradandó károsodást!
  • Balintos
    #77
    de, leesett, de kicsit gyenge volt :(
    amúgy ha valaki igazi agykárosodást akar elszenvedni olvasson Napi Borzasztó Szóvicc blogot.
  • djhambi
    #76
    "Ady-t meg ha nem ivott volna annyit ma senki nem ismerné..."

    Vagy irodalmi Nobel-djas, konszolidált szellemi tevékenykedő férfi lenne. Nem tudhatod, így nem érdemes "lett volna ha" dolokkal jönni. A Kiszel Tünde meg poén volt, de az nem esett le, úgy tűnik. :)
  • djhambi
    #75
    "ne gondold azt ,hogy jobb vagy akárkinél is csak mert te nem iszol, dohányzol egyebek"

    Nincs bennem hajlam ilyeneket gondolni. Egyszer megindoklom, miért.

    "a napi 1 üveg sör/1 pohár bor nemhogy káros hanem pozitiv élettani hatásai is vannak"

    Ez bonyolultabb. Vegyületekre kell lebontani az italokat, és a komlóból kinyerhető valami jó a mellrák ellen, a bor antioxidánsai meg vérnyomást csökkentenek. Ez egy-egy dolog. Emellett a sör elhízáshoz vezet, ami rizikófaktor szív és érrendszernél, meg mindkettőben ott az alkohol, ami a cikk alapján is "maradandó károsodást okoz". Lebontja a szinaptikus kapcslatokat és gátolja a kiépülésüket. Vagyis regenerálódik, de mégsem. A közöttük levő kapcsolat, amit tanulással lehet kiépíteni, és tudatmdosító szerekkel lebontani, azt újra kellene tanulni, ami elveszik.

    "Nem kell átesni a ló túlsó oldalára sem ezzel a nagyfene anti-alkoholizmussal."

    Szoktam inni egyébként, a sör király, és imádok saját koktélokat keverni, de ez irreleváns. :)

    "Az inteligenciához ennek semmi köze."

    Azt hinnéd, a dohányzáshoz sincs. Pedig van. Csinálj egy felmérésta régi középsulis osztályodban az egyetemre mentek és a főiskolára be nem jutottak között, hogy ki mennyi alkoholt iszik meg egy héten.
  • djhambi
    #74
    "Magyar találmányok a magyar Wikipédiában
    Atombomba – Szilárd Leó, Wigner Jenő, Teller Ede"

    A másik száz fizikus Bethe-től Feynmanig, aki dolgozott rajta, már smafu, igaz? :) (Nem beszélve az elméleti megalkotásig vezető húsz Nobel-díjról.) Az atombomba magyar találmány. Minden tiszteletem Simonyi professzorúré, de az ő szavait idézve: "Azonban jó, ha tudjuk, Angliában Cockcroft és Walton már húsz évvel elõttünk létrehoztak magreakciót gyorsítóberendezés segítségével. Nobel-díjat kaptak érte 1951-ben." De a részecskegyorsító magyar találmány. Azt írja, hogy a kanál és villa, mag a fehérnemű magyar találmány. A kanalat az őskorban is ismerték az http://evőeszköz.hu/#kanál szerint. Felsorolja Wignert, Gábor Dénest és Neumann Jánost, de a Simonyi könyv alapján egyikük sem tartotta magyarnak magát. Kicsit bajos ez a szócikk, lol.
  • tomcsa4
    #73
    Én nem úgy tudom. Nyilván ha 12 ées korod előtt kezded el a könnyű dorot vagy az alkoholt, akkor visszafordíthatatlan rombolást okozol magadnak (szellemi visszamaradottság). Mivel ugye 12 éves korra alakul ki az ember teljes öntudata. Innen van a serdülőkor is.

    Nekem van könnyű drogot fogyasztó haverom (csak fű). Mivel 16 éves korában kezdte, ezért ugye nem épült le, de eléggé szétszórt, megfigyelhető a koncentráció hiányossága is. De egy súlyos alkoholbeteg is, ha a legkeményebb stádiumot túléli (alkoholmérgezés), akkor pikk-pakk helyrejön (nyilván azért amit lerombolt, annak nagyrésze oda van). Furcsa, de így van.
  • Line
    #72
    A könnyű drogok elvileg nem okoznak maradandó egészségkárosodást. Vagy ha okoznak is, akkor elhanyagolható az alkohol hatásaihoz képest. Ezekután valóban elgondolkoztató, hogy akkor miért az alkohol legális.

  • tomcsa4
    #71
    És még a könnyű drogokat akarják legalizáltatni. Nyilván csak azok, akik fogyasztják is. Nem baj, igyanak csak eszetlenül, meg drogozzanak, hisz kell a sok Trianonos seggfej az utcára. (Az már egy másik dolog, hogy bizony a történelmet nem ismeri az ilyen ember. Pont azokból lesz a legkeményebb pofájú, akiknek a legkevesebb közük van a témához.)
  • slickboy
    #70
    Akkor hol van a probléma gyökere? A probléma egyik gyökere, hogy fiatalon hozzá lehet jutni a szeszhez. A másik gyökere, hogy a társadalom bizonyos szempontból eltűri a durva alkoholizálást. Persze itt meg máshol mindenki mélységesen felháborodik ha hányásában fekvő fiatalt lát (ezek a mai fiatalok felkiáltással)és elítéli. Bizonyos körökben és életkorban sikkes dolog saturészegre inni magát és füstölni mint a gyárkémény. Én is átestem ilyenen, de a mostani énem legszívesebben felpofozná az akkorit emiatt.
    Való igaz, hogy törvényi tiltással ezen a magyar ugaron nem sokra lehet menni, mert a jogkövető magatartás nem létezik semmilyen téren.
  • balee66
    #69
    "Szemrebbenés nélkül felvinném 21 éves életkorra a legális alkoholvásárlás és fogyasztás korhatárát."

    És szerinted mit érnél vele?
    Ez csak egy felületes tüneti kezelés lenne, semmire nem lennél vele.

    A probléma gyökere nem ott van, amikor a srác bemegy az üzletbe, és megveszi a piát meg a cigit.
  • tmisi
    #68
    Sőt azzal sincsenek tisztában, hogy a szüleiktől kapott pénzt isszák el, majd később rájönnek, hogyha az ember megdolgozik a pénzért, az már mennyire más. Felnőttkorban nem (csak) piára meg cigire kell költeni.
  • slickboy
    #67
    Szemrebbenés nélkül felvinném 21 éves életkorra a legális alkoholvásárlás és fogyasztás korhatárát. Tizenévesen senki se fetrengjen részegen sehol sem, és főleg ne szórakozóhelyek látogatása legyen a fő szórakozás e célból. Nézzetek körül, hány fosarcú presszóbútor ember meg fiatal jár körülöttetek. Félelmetes. Ha ehhez még hozzáveszem a dohányzást, szintén kötelezően 14 éves kor előtt már elkezdve mert az olyan cool, itt nagy hanyatlás várható népegészségügyi szinten. A mai tizenéveseknek ez a része nem sok jó elé néz. Ez pedig kihat a társadalomra minden téren. Kieső munkaerő (fizikai és szellemi egyaránt)meg irdatlan egészségügyi költségek. Ne jöjjön senki azzal a szöveggel, hogy de ő úgy mérgezi magát ahogy akarja, mert ahhoz joga van, meg mennyi adóbevétele van az ő káros szenvedélyéből az államnak. Önző az olyan ember. Azzal sokkal többet tehetne a magyar nemzetért ha vigyázna az egészségére és nem Trianonon rugózna meg effélék. Jussunk már el odáig, hogy akkor tekintsük magunkat a nemzet részeinek valójában is, és ne pusztítsuk magunkat, mert azzal a nemzetet is pusztítjuk.
  • Csirke4
    #66
    Te nagyon félreértettél valamit. Egy szóval sem vitattam, hogy nem lennének találmányaink, akár 30 éven belül is.
  • Csirke4
    #65
    Én 0%-ban értek egyet veled.
    Ki ne találd már nekem, hogy Hitler azért támadta meg szept 1-jén Lengyelországot, mert lecsatoltak tőlünk néhány "apró" területet. -.-
  • sanyicks
    #64
    Tényleg 3 falu átkerült? húha. A párizsi békeszerződés a trianoni megerősítése...
  • Loverman
    #63
    a hippokampusz nem a vízilovak egyetemi körlete? :D
  • katarzis
    #62
    Ebben teljesen igazad van, ott még további 3 falu került Csehszlovákiának.
  • Jimmyke
    #61
    Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karra járók (gondolom)
  • danesz234
    #60
    Én 100%-ig egyetértek veled de kicsit a témától elkanyarodott ez a fórum.
  • hodobaj
    #59
    Az ne zavarjon senkit, ha nincs Trianon valószínűleg nincs második világháború.
  • Csakezmaradt
    #58
    Az a szánalmas, hogy sokan tényleg menőnek tartják, hogy isznak, és azt nézik le, aki nem...
  • Csakezmaradt
    #57
    Jaja. Ráadásul a mai határ sem a trianoni, de az se' baj, mert olyan jól hangzik...
  • SNP
    #56
    Csak tájékoztatlak, hogy a mai napig is az 1947-es Párizsi békeszerződés van érvényben és nem a trianoni :)
  • RYO21
    #55
    mi az a kandós?
  • katarzis
    #54
    "(Európában a legpiásabb nemzet vagyunk, de inkább Trianonozunk, mint alkoholellenes kampánnyal javítanánk a nemzeti szellemi tevékenységünket, de nokomment.)"
    -ezt a kettőt egy kalap alá hozni, alkoholizmust és Trianont azért elég durva. Eléggé kilóg a lóláb ,hogy te merre is húzol.
    Az igaz ,hogy mind kettő egy társadalmi probléma, de nem sok összefüggés van a kettő között. Talán most elindult valami, egy folyamat ami helyére rakná ezt az egész kérdést, mert ahogy 45 óta nyultak ehhez a kérdéshez az vérlázitó, asztal alá söpréssel, és a teljes figyelmen kivül hagyással nem is lehet megoldást találni ,igaz ezeknek a köröknek nem is füzödött érdeke hozzá ,nem igazán éreznek együtt a nemzettel sokkal inkább a saját pénztárcájukkal.
    Trianon-t a mai napig nem oldották fel, nem került a helyére. 90 éve a nemzetet sokkos állapotba hozta amiből a mai napig képtelen volt felébredni. Na de elég az offbol mert ez marhára nem tartozik a cikkhez, érthetetlen ,hogy ilyen módon miért is hoztad fel.
  • Balintos
    #53
    A dohányos tüdő ugyanolyan undorító mint a sima tüdő. Nem értem mi haszna lenne ilyen agresszív eszközöket használni. Egyszerűen meg kell mondani, hogy ha dohányzol az növeli az esélyt a tüdőrákra, pár más betegségre, az állóképességet úgy rontja hogy soha nem lesz belőled sportoló. Mindenki döntse el ez megéri-e neki.
    Ez az alkoholfogyasztás Kiszel Tündéhez vezet meg teljes baromság, egy átlagos ember 15 évnyi alkoholizmus után nem lesz olyan hülye. A cikk is azt írja, a memória és térbeli tudatosság csorbul főleg. Vagyis nem lesz belőled sportoló, se lexikon.
    Ady-t meg ha nem ivott volna annyit ma senki nem ismerné...
  • byzhouse
    #52
    hehe hétfőn kiröhögöm az osztálytársaimat akik azt hiszik,hogy menők,ha isznak
  • katarzis
    #51
    Te miért hozod fel a holokausztot egy alkohol hatásaival foglalkozo ciknél? ,hol kapcsolodik ez a tárgyhoz? -ez már biztos valami rögeszme lehet.

    Különben nem tudom ,hogy hallottál e róla de az agysejtek képesek regenerálódni igaz lassan de képesek,és akár a napi 1 üveg sör/1 pohár bor nemhogy káros hanem pozitiv élettani hatásai is vannak. Nem kell átesni a ló túlsó oldalára sem ezzel a nagyfene anti-alkoholizmussal.

    "Szerintem a piával is így lehet. És az intelligencia szelektál. Aki hülye, piál, aki piál, tovább hülyül. Kész préda aztán a fogyasztói társadalomnak és a politikusokak"- ami meg ezt illeti az nettó hülyeség. A tulzott alkohol fogyasztásnak inkább az adott személy körülményeihez van köze tehát valaki sikertelen az életben probál kompenzálni alkohollal,droggal akármivel, vagy egyszerüen olyan család háttere van, szeretethiányos etc. Az inteligenciához ennek semmi köze.
    ja és ne gondold azt ,hogy jobb vagy akárkinél is csak mert te nem iszol, dohányzol egyebek.
  • danesz234
    #50
    Itt van egy kis olvasnivaló( http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_tal%C3%A1lm%C3%A1nyok_list%C3%A1ja ) azoknak akik nincsenek tisztában azzal hogy mennyi magyar dolgozott azon hogy ez a világ jobb legyen. És igen van a listában 30 évvel ezelőtti találmány is csak nem tudnunk róla mert kormányunk nem áll a feltalálók mögé sajnos. De ezen kívül még jó pár dolog van amit ha elkezdetek goglizni kicsit meg is találhattok.
  • djhambi
    #49
    Nem ez a megoldás. Hogy legyen egy marék szárított lepke értelmi szintjén. Mert hülye. Segítség kell, kampány. Mint mikor elkezdték körbevinni a felboncolt dohányos tüdőket, lehetne mutogatni a gyerekeknek. Vagy kiírni a vodkára, hogy "Az alkoholfogyasztás Kiszel Tündéhez vezet!".

    #39: nem ezt a pár majdmot kell félteni, hanem a ledózerolt milliós termeszvárat, a kivégzett 6 millió zsidót, a levadászott bölényeket, a háborúk civil és katonai áldozatait. Minden állatnak (az embert beleértve) ugyanolyan joga van az élethez. Az más kérdés, hogy a legerősebb állat, az ember szinteket állít fel, és a sajt fatársait és a hozzá hasonlókat magasabb szintre emeli. (A keresztény magyarázatot inkább hagyjuk, mert fölösleges időhúzás lenne.)

    #40: a Kandó Budapest egyik legjobb fősuli kara (má egyetem :P). Oda nem a 14 éves korban piálni kezdő srácok járnak. Volt egy kutatás, aminek az lett a vége, hogy a magasabb intelligenciával rendelkező emberek kisebb arányban dohányoznak. Szerintem a piával is így lehet. És az intelligencia szelektál. Aki hülye, piál, aki piál, tovább hülyül. Kész préda aztán a fogyasztói társadalomnak és a politikusokak. (U.I.: Akkoris Schönherz QPA jobb XD!)

    #42: "A világon minden 5 találmány magyar vonatkozású." És ha még ráadásul nem piálnánk, hány találmányból hány lenne a mienk!

    #43: a vörösbor antioxidánsokat tartalmaz, amit a legtöbb tea is.

    #46: mondju az is szint, ha felcsapsz egy Simonyi - A fizika kultúrtörténetét, és megnézed, hogy a nagy magyar tudósok milyen nemzetiségűnek vallják magukat: Wigner Jenő amerikai, Gábor Dénes angol. Szóval az egy dolog, hogy honnan indulnak, de ha a nemzet megtagadja őket... Mi pedig verjük rá a pélónkat, hogy magyar tudósok... (A fizika kultúrtörténete c. könyvet veheted abszolút referenciának.)

    #48: Ott a pont. 150 évvel ezelőtt nagyobbak is voltunk. :) S ha százéves hanyattlásunk okait keresgéljük, jusson eszünkbe Ady szélmalomharca a maradisággal. Lehet külföldre fogni, de ez csak azt bizonyítja, hogy magunkba nem tudunk tekinteni. Száz év alatt legalább ötször redszer váltottunk. Talán szemléletet kellett volna váltani, persze ezt csak egyetlen egyszer (Madách: minden eszme egyenértékű, lehet jó és rossz, az ember teszi eredendően rosszá).
  • Csirke4
    #48
    Tehát ha az elmúlt 30 évből nincs, de a 150-ből van akkor a jelenlegi problémákkal már nem is kell törődni?
  • fv
    #47
    Mit keresnek őssejtek az agyamban? Ezt nem értem... (Persze biztos érteném, ha nem piáltam volna az elmúlt 18 évben folyamatosan. Hehe :-) )
  • Cleawer
    #46
    Az elmult 30évből nem sokat tudok,de az elmúlt 150ből már lexikonokat lehet írni.
    Meg szerintem az ízesítés károsabb mint az alkohol,mert jó kis vegyipari cikk,mindentbele alapon.
  • Szikorarobi
    #45
    Olvastam egy tanulmányt ahol a citrus izesítés agykárosodást okozott már napi 10 percnél is 6 hónap alatt. 80 % ban kiölte az őssejtjeit a hipomoncsicsiknek...
  • Mcsiv
    #44
    "Hát no komment a hülyeségeidhez. A világon minden 5 találmány magyar vonatkozású. Nincs itt probléma ezzel, ezért is próbálják megtörni, elbutítani ezt a nemzetett már jó ideje. A békeszerződésnél is ezek az elvek játszottak fontos szerepet..."
    mondj par nagy jelentosegut az elmult 30 evbol, koszi;]
  • boond
    #43
    "Persze időről időer kitalálják az SG-n, hogy milyen egészségesek ezek tudatmódosító szerek. :)"

    Azt az elemet máshol is megtalálod,nem szükséges hozzá alkohol, más szóval nem azért egészséges, mert alkoholt tartalmaz hanem azért mert pl a vörösborban van olyan vegyület ami jótékony hatású, de ezt megtalálod máshol is nem csak a vörösborban, hanem olyan "élelmiszerben" "italban" ami nem tartalmaz alkoholt.