68
  • lapaleves
    #1
    azért is jobb lesz ez a légköri robotrepülőnél, mert csak elfordítod otthon a műhódos tévét és nézheted mi van irakban.
  • Carsee
    #2
    valószínüleg a TDRS műholdakon keresztül folyó kódolt kommunikációt a dekódered simán visszafejti
  • Yv@n
    #3
    Azok alapján ahogy a korábbi hírekből kiderült, hogy az amcsi kém repülők kódolatlanul tolták a jelfolyamot, még akár elő is fordulhat. :D
  • cateran
    #4
    /facepalm..az mekkora epic fail volt...
  • Pares
    #5
    Mégha hadi célokra is, de jó látni, hogy azért próbálkoznak valamit tenni űr-ügyben.
  • NEXUS6
    #6
    Hát igen, valszeg egy manőverező, újrafelhasználható kémműhold lesz belőle.
    Asszem nem tömegpusztító fegyverek űrbe telepítését a Világűregyezmény sem tiltja, így akár még olyan speciális fegyver is lehet belőle, amivel órákon belül a Földön bárhol, igaz korlátozott nagyságú csapást tudnak mérni.
  • vasedeny2
    #8
    az usának nincs pénze a nasa-ra de: katonai űrrepülőre igen. ráadásul robotrepülőre, mert ugye az iraki katonák nem bírták a stresszt, és a "gépezet" fordultak (wikileaks) pedig minden apró teknikai vívmánynak szoktam örülni, ez most nem olyan jó :S
  • Carsee
    #9
    A predatorok szerintem nem azt a hálózatot használják, bár minden feltőrhető :DD
  • kukacos
    #10
    Csak én röhögök még mindig az "űrsikléónak" szón?
  • MacropusRufus
    #11
    a szovijet Buran ugyan ezt csinálta a 80-as évek végén. Mi ebben a hír?
    Felment, magától. Pályakorrekciókat végzet magától, és landólt megint csak magától. Ehhez a jenkiknek több mint 25 évet kellett várniuk. Hát nem is tudom.

    De az érdekes tényleg az amit lejjebb említettek: NASA-ra nincs zsé. Haditechnikára van. Hát gratula, bár mit várhatunk mást? Akik a csúcson vannak azokat jobban érdekli az ölés és a pusztítás mint bármelyik másik átlagembert.
    Amúgy meg: ha lesz háború azt a cíber térben fogják megvívni sztem. Ellenfelet blokkolo és/vagy dezinformációval ellátó rendszerek lesznek. A háttér országot mediahackel befolyásoló egységek stb.
    És ezt már egy kis ország is képes megtenni, nem kell dollár milliárdos hadsereget fentartani. Sztem.
  • Molnibalage
    #12
    Bármilyen fegyver űrbe telepítése tudtommal tiltva van.
  • Molnibalage
    #13
    Ne vedd sértésnek, de az SST rendszerre is azért volt pénz anno, mert komoly katonai alkalmazást szántak neki. Az más kérdés, hogy kihátráltak mögűleg és nem sok katonai vagy katonai felderítéssel összefüggő dologban vettek részt.

    Ezek a tesztek egy újgenerációs siklóhoz is szolgálhatnak.

    Nem értem, hogy miért kell minden hírnél fröcsögni és baromságokat írkálni...
  • Molnibalage
    #14
    Látom sikeresen kevered a szezont a fazonnal. Nem az hír, hogy automatikus. Az csak a hír körítése. A lényege az, hogy új hajóműrendszer van - amit nem vágok, hogy hogya működik - és az, hogy egyáltalán valami újgenerációs újrafelhasználhatóval kísrleteznek.

    Akkor anno a Buránba mi volt a hír? Az STS rendszer vagy tíz éve üzemelt akkor már...
  • hiftu
    #15
    Szerintem egy megfordított orosz gyártmányú Raketa porszívó van benne.
    Ez azért tuti infó, mert az oroszok mindent 25 évvel korábban és sokkal egyszerűbben megoldottak.
    A program célja, hogy a nagyon elszemtelenedett szomáliai kalózokat visszaszoritsák az űrből. Már 27 műholdat zsákmányoltak és egy nagy halászhálóval gyűjtötték őket össze. A gond az, hogy karcolodnak egymáson, ami jelentős értékcsökkenést okoz. Ezt fogja megakadályozni ez az űrsikló.
    Minden műhold kap puha pamutborítást...
  • vecseidavid
    #16
    Am véleményem szerint ez egy olyan műhold lesz amely képes lesz lehallgatásra fellövésétől számított 3 órán belül plusz ami még érdekes lenne ha más műholdak támadására is képes lenne sőt közvetlen támadás esetén eltud menekülni.
  • NEXUS6
    #17
    Az a dúrva, hogy ilyen repülőket már a hatvanas években, igaz akkor emberi irányítással már terveztek, teszteltek. Csak valamiért letettek róla.

    A kínai műholdelhárítási kísérletre adott válaszként is tekinthető, és egyfajta űr/fegyverkezési verseny előszelének. Pár éve az oroszok is bejelentettek egy manőverező járművet, amit leteszteltek, de semmit nem lehet róla tudni.

    Szóval úgy tűnik szép csendben folyik az ilyen újrafelhasználható kis űrrepülők rendszeresítése. Ki tudja 10 éven belül valami teljesen újrafelhasználható eszközzel küldik fel, pl egy Falcon9-cel.
  • Molnibalage
    #18
    És erre miért ne lenne képes egy hagyományos műhold? Mellesleg az optikai hálózatok korában ki az a balga aki a létfontosságú üzenetet rádióadásként továbbítja? Még Irak is rendelkezett ilyen föld alá telepített fizikailag lehallgatathatlan rendszerrel 1991-ben...
  • Molnibalage
    #19
    Műholdakat elvben támadhatna, de van egy olyan sejtésem, hogy a hajtóműve elég kis teljesítményű. A "támadás" alatt levő hold a hajtóanyagának egy részének feláldozásával szépen pályát módosít. Mellesleg ez szerinem sérti a fegyver űrbe telepítségének egyezményét.

    Azon felül ennek semmi értelme, mert a támadó kiélte nem marad rejtve. Fellövés pillanatától lehet tudi, hogy kiek a cucci. Az ellenfél bármiélfe holdjának megsemmisítése de facto háborút jelent elvileg...
  • teddybear
    #20
    A videojel ment át kódolatlanul, de olyan frekvencián, amit a közönséges tévé nem tudott fogni. Azért az afgánoknak is az oroszokhoz kellett fordulni, hogy megdobják őket egy-két spéci vevővel.
  • firstman
    #21
    Szerintem ezt tesztelik :) :

    http://www.sg.hu/cikkek/41871/hiperter_hajtomuvet_vizsgal_az_amerikai_kormany
  • teddybear
    #22
    Kizárólag az atomfegyverek űrbéli telepítése tilos. A közönséges fegyverek nem érnek annyit, hogy felvigyék. Az oroszok ettől függetlenül a Mirre vittek géppuskát, műhold-elhárítónak.
  • teddybear
    #23
    Az űrsiklóknak éppúgy voltak katonai célú küldetései, ahogy az orosz űrhajóknak. csak nem mindig tették közzé a küldetés minden célját.
  • Molnibalage
    #25
    Biztos, hogy a Mirre? Én másra emlékszem.
  • Molnibalage
    #26
    És én mit írtam?
  • teddybear
    #27
    Terveztek kizárólag katonai célú űrállomást is, amire felszereltek volna irányított rakétát, és géppuskát is. A géppuskát ettől függetlenül felvitték, és ki is próbálták egy elöregedett orosz műholdon. Egy módosított GS-23-as géppuska volt, aminek az elődjét a MIG-23-as vadászgépekbe építették be.
  • teddybear
    #28
    Azt, hogy nem sok katonai célú küldetést hajtottak végre. Azért több olyan fellövésre is emlékszem, ami teljes egészében katonai céllal történt. Például olyan rövid hullámhosszon működő radarral is végeztek letapogatást, amely a közönséges optikai felderítés felbontásával vetekedett.
  • Oláh Herkules
    #29
    nem hiszem hogy más frekvenciához annyira "spécizni" kellene elég csak egy elektronikabuzi koczka, és megcsinálja :)
  • djhambi
    #31
    "Mi ebben a hír?
    Felment, magától. Pályakorrekciókat végzet magától, és landólt megint csak magától. Ehhez a jenkiknek több mint 25 évet kellett várniuk. Hát nem is tudom."

    Ne fejlesszetk mobilt, mert telefon 50 éve is volt, meg rádió is volt.
  • teddybear
    #33
    Ezek szerint nem tudsz valami sokat a radartechnikáról.

    Egészen más technika kell egy rövidhullámú(úgy 30-40 MHz-en működő) radarhoz, mint például egy milliméteres hullámhosszon működő radarhoz. Mások is a jellemzőik.

    Ezt a technológiai különbséget egy kocka sem tudja egyedül összehozni. Évtizedek munkája egy iparágnak is.
  • halgatyó
    #41
    még ki kell fejleszteni hozzá a szuper gépágyút is, mert a jelenlegi tipusokkal nem lehet az űrből halomra lövöldözni az iraki civileket
  • Utokverek
    #46
    De jó, hogy engem itt mindenki szeret! :)

    Melesleg, ha fejlesztenek, had fejlesszenek, minket úgyse fognak lőni, nem hinném, hogy bárki komolyabb akarna velünk foglalkozni egy kicsit is, pár tíz év múlva meg csak leesik valami újfajta teflon...
  • Csirke4
    #48
    Mellesleg kurvadrága egy műholdig kiérő optikai kábel.
  • boond
    #49
    Lassacskán haladunk az x-302-esek felé :D
  • kukacos
    #50
    Szaljut-3 és 5 lesz az, nem a Mir.

  • Molnibalage
    #51
    Nem sok = kevés. Tényleg ilyen nehéz? :(
  • Molnibalage
    #52
    A GS-23 az gépágyú. :)
  • kvp
    #53
    Ugy latom a hozzaszolok kozzul senki nem nezett meg utnna a dolognak: A fejlesztes eredetileg a nasa-nal volt, de a Bush fele urprogram miatt elvesztettek. Ekkor vette at a legiero, mert nekik szukseguk van ra. A fejleszto ceg Boeing, a tervezest es a teszteleseket a Scaled Composites vegezte. Gyakorlatilag egy kis space ship two meretu urrepulorol van szo. A hajtomurendszert az oroszoktol vettek (szo szerint, penzert), sima kerozin/lox rendszeru, mint amilyen a sojuzokban is van. Automata vezerlesu, de a rakterben akar utasokat is kepes szallitani, persze csak urruhaban, mert legzsilip es dokkolo rendszer nincs, de befoghato es csatlakoztathato az iss karjaval (igy mukodik az europai atv is). Persze az egesznek a feltetele, hogy a robotpilota mukodjon, mert mas hibalehetoseg nem nagyon van a jarmuvon.

    A felhasznalasa egyelore nem publikus, de a tervezesnel odafigyeltek, hogy kepes legyen szemelyszallitasra is, sot a nagyobb (teljes meretu) valtozatat eleve arra szantak. Jelenleg a kis muholdak es a tesztelendo muszerek felvitelen kivul foleg visszahozando kiserleti eszkozok, az iss-re szant teher es fegyverek felvitelere alkalmas. Az utobbira azert is jo, mert gyakorlatilag nem latszik, hogy eppen egy uj kamerat visz-e fel vagy par atomtoltetet es mivel vissza is jon, ezert ha nem vetik be, soha nem derul ki, hogy mi volt a fedelzeten.

    Szerintem drukkoljunk nekik, mert az uj inditojarmuvel (most nem ezzel ment fel, nem akartak kockaztatni), ujra lenne egy rendes ursikloja az usa-nak, ami adna nemi eselyt az emberes urkutatasnak is. Tovabba ha bevalik, akkor ez bizonyitja, hogy a scaled composites fele kis ursiklok egy jarhato ut es a legi inditasu pegasus rendszerrel (ugyancsak az o termekuk) mar a vallati kezben levo urrepulok is elerhetove valnanak, ami megnyitna az utat a magan urrepules fele.
  • Molnibalage
    #54
    Nem értem ezt az atomfegyverezést. Az efféle atombomázó koncepció 40 éve letárgyalt és elvetett dolog.
  • kvp
    #55
    "Nem értem ezt az atomfegyverezést. Az efféle atombomázó koncepció 40 éve letárgyalt és elvetett dolog."

    Most irtak ala a start3 szerzodest. Dobjak kifele a ballisztikus raketakat, arrol nem beszelve, hogy azok ellen egesz jo (50%-os) vedelmi rendszerek vannak. Az atombombazokkal viszont az volt 40 eve a gond, hogy a szemelyzet nem maradhat fent honapokig es az uzemanyag is draga lenne. Na most ebben nincs szemelyzet es 9 honapig maradhat palyan. (mire is lenne ez jo... )
  • philcsy
    #56
    "mire is lenne ez jo"
    Semmire.
    Felvisz mondjuk 10 töltetet. És mit csinál velük? Ledobja valahova? Kétlem. Ha mégis olyan nagy gebasz van akkor tudnak máshonnan is küldeni, nem kell az űrből dobálni.
    Mivel titokban kell tartania, elrettentő erőről sem beszélhetünk.