63
  • hangulati
    #63
    meg drotkefevel is...a rezangyalat.
  • Epikurosz
    #62
    living machines
  • kukacos
    #61
    "A CO2 kivonására meg vannak módszerek, egyik lehet az, hogy szódavizet csinálsz a legénységnek, és ők egy részét lekötik, a többit meg felböfögik. A felböfögött széndioxiod egy részét élőgépekkel lehet lekötni, megy vegyszerekkel, meg, meg...
    Ha tele van a bili, akkor ki is lehet eregetni az óóóceánba."

    Hát igen, ez lett volna az eredeti kérdésem, köszi a hasznos választ. Egyébként mik azok az élőgépek?
  • philcsy
    #60
    kálium-peroxid helyett kálium-szuperoxid
  • philcsy
    #59
    Kimaradt a legjobb eljárás, az igazi ultimate technology:
    kálium-peroxidot
    CO2(meg egy kis pára) jön, O2 megy, kell ennél jobb?
  • halgatyó
    #58
    Tényleg azt írtad, figyelmetlenül olvastam, bocs.
  • philcsy
    #57
    Mindent mondtam, csak a kérdésedre nem válaszoltam.

    Fogalmam sincs hogy mennyire elterjedt az az eljárás. Az biztos hogy élő technológia.
  • philcsy
    #56
    Egy ideje használják. Akár ipari méretekben is, pl.: földgáz, biogáz széndioxidmentesítésére.
    Folyamatosan fejlesztik, egyrészt az amin-t cserélgetik, hogy minél kevesebb kerüljön a levegőbe a folyamat során, másrészt a CO2 visszanyerését fejlesztik, hogy minél kevesebb energiát igényeljen.
    Próbálkoznak a vízben oldás helyett, szilárd felületre rögzíteni az amino csoportot.

    De azért akadnak alternatívák, főleg mióta beindult a biogáztermelés:
    -Sok helyen elég az egyszerű vizes mosás, vagy nátriumkarbonát oldatos mosás.
    -Vízmentes technológia a kalcium(vagy bárium)-oxid karbonáttá alakítása, majd hevítéssel felszabdítják a széndioxidot.
    -Szintén vízmentes a PEG(Poly(ethylene glycol)) dimetiléteres oldata amely Selexol néven savas gázokat köt meg (HCl, CO2, HCN, H2S)
    -Szén molekulaszitát használnak pl.: nitrogén előállításra, mert megköti az oxigént meg a széndioxidot, így csepfolyósítás nélkül lehet gyártani nitrogént. (azért nem nevezik egyszerűen aktívszén adszorbernek mert annál sokkal hatékonyabb)
    -Vannak membrán "szűrők is" pl.: HDPE (nagy sűrűségű polietilén) amivel a széndioxidot a hidrogéntől elválasztják, itt a két oldal között nyomáskülönbséget hoznak létre és a kicsi apoláris komponens (hidrogén, metán) átmegy a túloldalra

    Tengeralattjáróra én pl az aminoldatos eljárást találtam.
  • Epikurosz
    #55
    filcsi!
    Ez mennyire napi gyakorlat?
  • philcsy
    #54
    Van módszer a CO2 kivonásra: #28 hsz.
  • philcsy
    #53
    Amit írtam az a levegőben lévő széndioxid nagyságrendje.
    Amit te írtál az az évente a levegőbe kerülő széndioxid. Hol it a probléma?
  • Epikurosz
    #52
    "Ekkor előbb-utóbb oxigén marad csak a hajóban."

    Ne kergess az elkeseredettségbe. Legalább te ne!

    Az ember a levegőből csak az oxigént használja el, cserébe CO2-t ürít.
    Ha minsig pótolod az elhasznált oxigént és kivonod a felesleges CO2-őt, annyi nagyjából elég is, mert a nitrogén stb. mennyisége nem változik. Legalábbis rövid távon nem.
    A CO2 kivonására meg vannak módszerek, egyik lehet az, hogy szódavizet csinálsz a legénységnek, és ők egy részét lekötik, a többit meg felböfögik. A felböfögött széndioxiod egy részét élőgépekkel lehet lekötni, megy vegyszerekkel, meg, meg...
    Ha tele van a bili, akkor ki is lehet eregetni az óóóceánba.
  • halgatyó
    #51
    A 48. hsz.-ban elrontottam a linket!
    Helyesen: a cikk vége felé
  • halgatyó
    #50
    A cikk egy kémiai felfedezést ismertet, ami érdekes.
    A "gyakorlati felhasználsát" az olvasó (mi) magyarázza bele.
    Ha valami folytán kiderülne, hogy a vegyészek is felvetették ezt a CO2 kivonást a légkörböl, nos annak csak egy oka lehet: így reméltek több pénzt kapni a kutatásaikra (nomeg hírnév, idézettség, stb.) Sajnos, az alapkutatásoknak mostanában nem kedvez a gazdasági-politikai környezet (húúú de finom és szakszerű voltam:-)
  • halgatyó
    #49
    Az előző hozzászólás továbbgondolása még ijesztőbb. Mi lesz ezzel a hatalmas iparral 50 év múlva?

    Mi lesz az emberiséggel? Ezért félek a jövőtől, mert itt iszonyatos pusztulás felé rohanunk, és a "környezetvédők" nemhogy megállítani tudnák, hanem inkább elősegítik. Azzal, hogy néhány militáns emberiségellenes bűnöző az "atomvonat" elé fekszik, az emberiség létét teszik kockára.

    Néhány nagyranőtt ventillátor ezt az iszonyat mennyiségű energiát nem fogja megtermelni. Ha valakit ráültetnénk egy szobabiciklire, hogy egyetlen kilogramm olaj energiáját termelje meg, hát bizony megizzadna!
    1 kg olaj energiája 33% hatásfokkal kitermelve 14 MJ.
    Ha a biciklisünk 50W teljesítménnyel dolgozik (azt hiszem, ez egy reális érték egy edzett ember számára, ha órákon át kell tekerni)
    szóval 50W teljesítménnyel bő 3 napon át kellene egyfolytában tekernie, ha nem eszik, nem alszik, nem pisil...
    Érdemes lenne kipróbáltatni az ultra-környezetvédőkkel meg a biciklisnek álcázott terrorista bűnözőkkel
    Csak egy kis ízelítő az emberiség jövőjéből...azon jövőjéből, amit neki szántak a civilizáció ellenesek.
  • halgatyó
    #48
    Ennél azért pár nagyságrenddel kevesebb. Ne túlozzunk (anélkül is elég félelmetes).
    Az emberiség olajfeljasználása naponta kb. 86millió barrel, vagyis évente valamivel kevesebb mint 5 milliárd tonna.

    Ha az olajat CH2 csoportokkal közelítjük, amiből 1 db CO2 és egy darab H2O lesz, akkor ebből kb. 17 milliárd tonna CO2 lesz.

    Ehhez jön a szénerőművekben (főleg Kína) elégetett szén, valamint a kohászat szükséglete. A világ széntermelése kb. 6 milliárd tonna/év (a Wiki szerint), ebből keletkezik 24-25 milliárd tonna CO2

    Összesen tehát 43milliárd tonna CO2.
    Abban igazad van, hogy ez iszonyú sok. (túlzás nélkül is ijesztő)
  • kukacos
    #47
    "Amúgy ki mondta, hogy folyamatosan kell üríteni a mérges gázokat? Ha már nem tudják őket lekötni."

    Tehát van egy nagy tartály, amiben gyűjtik, vagy hogy?

    "Amúgy a levegő adott, csak az elhasznált oxigént kell pótolnod, de attól a levegő nem csak oxigénből fog állni."

    Megint: persze, ha meg tudod tartani az eredeti komponenseket, azaz van egy módszered, amivel a CO2-t kiválasztod, a többit meg otthagyod! Vagy alternatíva: a generált oxigénhez valami semleges gázt adagolsz más forrásból.
  • kukacos
    #46
    "Buborékokat meg nem húznak maguk után mivel csak a széndioxidtól kell megszabadulniuk. Az pedig feloldódik a tengervízben ha kiengedik."

    Igen, ha van egy módszerük a CO2 szétválasztására. Itt a kérdés a módszerre vonatkozik, nem arra, hogy mi a búbánatot csinálnak vele, ha már ki van véve... Epi javaslatát úgy lehet értelmezni, hogy nem is kell kivenni, engedjük ki az egészet. Abban pedig nem csak CO2 lesz.
  • kukacos
    #45
    "Epikurosz #27: "rossz levegő" == "széndioxid" és nem kell kötekedni."

    Ha így lenne, akkor arra a kérdésre, hogy hogyan nyeletik el a szén-dioxidot azt válaszolta, hogy hát elnyeletik a szén-dioxidot. Ennél azért többet várok tőle :)
  • kukacos
    #44
    Továbbgondoltam, és abból következik. Annyit írtál, hogy csinálnak oxigént, a régit meg kiengedik. Ekkor előbb-utóbb oxigén marad csak a hajóban.
  • philcsy
    #43
    Szalacsi Sándornak igaza volt:
    "a vízbül veszi ki a ... a ... az oxigént. Teccik érteni?"
    Ő megmondta. Mi meg csak röhögtünk és nem értettük, nem halgattunk erre a nagy emberre.
    Mostmeg látjátok! Úgy van ahogyan megmondta. Szórul-szóra!
  • kvp
    #42
    Tengeralattjaro:
    -ujabban tengervizbol vonjak ki az oxigent (az oldott oxigent, mint a halak, tehat nem vizbontassal)
    -a tengervizzel nyeletik el a szendioxidot
    -az eljaras csondes es egyszeru, de nagyobb melysegben mar nem mukodik (a szivattyuk se birjak, de ott nem nagyon van vizben oldott oxigen sem)
    -a tengeralattjarok ezert altalaban kozepes melysegben szoktak mozogni (fentrol mar nem latszik, de meg birjak a berendezesek)
  • Epikurosz
    #41
    Próbálj meg néha az orrodnál tovább látni, és tovább gondolni a partner hsz-ét.
    Amúgy ki mondta, hogy folyamatosan kell üríteni a mérges gázokat? Ha már nem tudják őket lekötni.
    Amúgy a levegő adott, csak az elhasznált oxigént kell pótolnod, de attól a levegő nem csak oxigénből fog állni.
  • philcsy
    #40
    Azért én is azt mondtam hogy vízbontás mellett!
    És persze nem tiszta oxigénnel töltik fel a tengeralattjárót. Amit én mondtam annak pedig vannak veszélyei:
    HMS Tireless (S88) 2007 az oxigénenerátor felrobbant.

    Valahol azt találtam hogy az amerikai atomtengeralattjáróknál vízbontást használnak.
    Az ISS-en is vízbontással álítanak elő oxigént.

    A klorátok csak száraz helyen oxidálandó anyag nélkül nem hevítve stabilak. Csak akkor érdemes használni ha nincs felesleges energia és/vagy víz a vízbontásra.

    Buborékokat meg nem húznak maguk után mivel csak a széndioxidtól kell megszabadulniuk. Az pedig feloldódik a tengervízben ha kiengedik.

    Epikurosz #27: "rossz levegő" == "széndioxid" és nem kell kötekedni.
  • Epikurosz
    #39
    Ki beszélt itt tiszta O-ről?
  • kukacos
    #38
    Köszi! Ez alapján már találtam linket:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_dioxide_scrubber
  • kukacos
    #37
    Hát ezen nagyon meglepődnék, ha így lenne. Egyrészt nem jó, ha a tengót egy buborékcsík és annak zaja kíséri, másrészt tiszta oxigént még az űrhajókon se használnak az Apollo 1 balesete óta. Állítólag az alumínium úgy ég benne, mint egy darab fa. Persze lehetne, hogy adagolnak valamit vagy recirkulálják a nitrogént, de philcsy úgy tűnik, többet tud erről...
  • Epikurosz
    #36
    Majd jönnek a pufók ufók (az ügyeletes megváltók), és ők megoldanak mindent - helyettünk.
  • Epikurosz
    #35
    "Fogjuk meg, és vigyétek!"
  • philcsy
    #34
    "Mért nem fűtűnk széndioxiddal ha már annyi van?"
    Mert nem lehet.(?)
    Vagy én maradtam le valamiről nagyon?
    Miről beszélek, széndioxiddal lehet fűteni. Magfúzió! Csináljunk mindenből vasat!
  • Retechegér
    #33
    Mért nem fűtűnk széndioxiddal ha már annyi van?
    HM? Hol egy értelmes feltaláló aki végre kiállna egy olyan technológiával ami ezt használja?
  • Tetsuo
    #32
    Nepessegszabalyozas.
  • Epikurosz
    #31
    Afrikában meg éheznek, ugyi?
  • Tetsuo
    #30
    Ezt nem tudtam, kosz!
    Itt elek Angliaban es villamossagtant, sot elektronikat is tanultam otthon. :D
    Arra nem is gondoltam, h ez is kulonbozhet.. na ezert volt nehany tablazat olyan furcsa.. hm. dolt es nem dolt nagy V. LOL ezek idiotak! :)
  • philcsy
    #29
    Az oxigén előállításra pedig a vízbontáson kívül kémiai oxigéngenerátort használnak:
    pl.: nátrium-klorát + vas
  • philcsy
    #28
    Valamilyen szerves amin vizes oldatában nyeletik el a széndioxidot.
    Régen pl.: 2-aminoetanol-t újabban pl.: 3-amino-1,2-propándiolt használnak.A Regenerálást pl.: melegítéssel és/vagy nyomáscsökkentéssel oldják meg.
  • Epikurosz
    #27
    Az én emlékeim szerint nincs korlát, mert oxigént a víz hidrolízisével korlátlan mennyiségben elő lehet állítani, ha nagyon muszáj, a rossz levegőt meg ki lehet engedni.
  • djhambi
    #26
    Amint valami természettudomáyos magyarázatot adtam, a cikktámadók helyét átvették a cikkvédők! :)
  • Nos
    #25
    Visszafogottabb dinamikával ugyan, de egyet értek Epikurosz kirohanásával.

    (Bár a témához nincs hozzáfűznivalóm, ez nem fog minket megváltani.)
  • kukacos
    #24
    Tudja valaki, hogy mit használnak atomtengeralattjárókban? Emlékeim szerint elsősorban a CO2 eltávolító berendezések kapacitása korlátozza a víz alatti őrjáratok hosszát (80-100 nap).