245
  • Epikurosz
    #125
    "Az energia nem alakúl át anyaggá,"

    Helyesen: az energia és a tömeg csereszabatosak.
  • Epikurosz
    #124
    Én amúgy ebben hiszek.

    bvalek2-től eltérően én hiszek a sötét anyagban, de kételyeim vannak a sötét energiával kapcsolatban. Ő pont fordítva csinálja.

    A gyorsuló táguló világegyetem szerintem csak érzéki csalódás, ugyanis minél messzebb nézünk, annál inkább visszamegyünk a múltba, és az ugye egyértelmű, hogy régen, közvetlenül az ősrobbanás után az univerzum gyorsabban tágult, mint ma. Tehát, valójában az univerzum pereme ma lassabban tágul, mint régebben, de ezt mi nem látjuk.

    Djhambinak:

    A fekete lyuk a tömegének nagyon kis részét veszíti el, a párolgáshoz 100-200 milliárd év kell, ha nem több.
  • willcox
    #123
    Na persze. A számítógép magyarázat a téridőre. Ne már!
  • willcox
    #122
    Ezt miért nem a #107-re írtad? Pont oda passzol.
  • Epikurosz
    #121
    Viszlát!

    Te egy deklaratív ember vagy, nem vitatkozós.
    Téged gyerekkorodban arra szoktatak, hogy te vagy a család üdvöskéje, neked mindent szabad. Sajnos ezt felnőtt korban sem tudtad kinőni, és a helyzeteden csak súlyosbít, hogy állítólag jó anyagi körülmények között élsz, így nem muszáj feltaálnod magad. Pá!
  • Epikurosz
    #120
    Csucsuka!

    Ezen nincs mitmagyarázni.
    Ezek a britt tudósok bámulták a csilalgos eget, és felrajzolták egy grafikonra, amit láttak (B).

    Utána elővették a fizikakönyveket, számolgattak, és felrajzolták azt, ami a számtásokból kijött (A).

    A kettő között baromi nagy a különbség, és ez szöget ütött a fejükbe.
  • bvalek2
    #119
    Marhaságokat írsz. Muszáj szétoffolnom a topikot hogy belásd, vagy magadtól is elő tudsz venni egy általános iskolás történelemkönyvet?
  • TreDoR
    #118
    De nem is csak muzulmánokat gyilkoltak.
  • bvalek2
    #117
    Keresztény szempontból a muzulmánok nem pogányok.
  • bvalek2
    #116
    Na persze, téridő nincs, Newton az isten, a XX. századot pedig csak álmodtunk, az összes találmányával meg felfedezésével együtt. A számítógép az orrod előtt smafu?
  • TreDoR
    #115
    Pl. ugyanazért amiért a keresztes háborúkban pogányokat üldöztek.
  • MrImy
    #114
    1 Móz. 1,4
    És látá Isten, hogy jó a világosság; és elválasztá Isten a világosságot a setétségtől.

    Ha Jézus létezésében, megváltó mivoltában nem hisznek, akkor ők miért üldözik mégis az Ő követőit?
    Kicsit skrizo magatartás nem igaz?
  • bvalek2
    #113
    Az általunk belátott Univerzum átlagsűrűsége kb. annyi, mint egy ugyanekkora fekete lyuknak, szóval nem biztos hogy ez csak vicc...
  • bvalek2
    #112
    A felrobbanó dolgok nem szoktak gyorsulva tágulni. A törmelék az űrben megtartja a kezdősebességét, légkörben lefékeződik. Ha a tágulás gyorsul, akkor valami gyorsítja, ez a helyzet például az általunk belátható Univerzummal. Ezt a gyorsító valamit nevezték el (elég fantáziátlanul) sötét energiának.

    A tágulás a mikrohullámú háttérsugárzás korától máig nem elmélet kérdése, hanem tapasztalati tény (egymástól független megfigyelésekkel többszörösen megerősítették). Az elméleteknek az a dolga, hogy megmagyarázzák ezt a jelenséget.

    Ami az eredetet illet, az Ősrobbanás feltételezése a legkézenfekvőbb. A sötét energia természetéről halvány fogalmunk sincs.

    Ez a cikk inkább arról szól, hogy eddig nem ismert részecskéket találhattak. Néha ilyenekkel magyarázzák a sötét anyagot, amit ugyebár a galaxisok forgásgörbéjének magyarázatához találtak ki. Ahogy lentebb írtam, nem is biztos hogy létezik.
  • SovereignX
    #111
    Reggelt mindenkinek!

    Lenne egy kérdésem. Milyen elmélet vagy már rendelkezésünkre álló információ zárja ki azt, hogy az univerzum még mindig az ősrobbanás miatt tágul. Ugye ha valami felrobban az egy "jó darabig" gyorsulva tágul. Mi van ha még mindig ez van?
  • Garrett27
    #110
    Amikor még azt hitték, hogy a Föld lapos, és jött valami szerencsétlen, aki állította, hogy márpedig a Föld gömbölyű, akkor az olyanok mint te, legszívesebben azonnal máglyára küldték volna a szemtelensége miatt...
    bár néha az ember elgondolkozik, nem jobb-e tudatlanul élni e sokszor mocskos világban...
  • Lmntal
    #109
    Szerintem azért nem érti, mert:

    1. Nincs tisztában a tér fogalmával, illetve ha van is ellentmond saját magának hiszen pont ő írogatja, hogy mindennek csak nevet adtunk és az ősrobbanás sem magyarázat semmire, de ilyen alapon a tér sem, sőt a "sem" sem, a pont sem a kurzor sem sőt mi magunk sem...

    2. Úgy képzeli el a tér tágulását mint amikor egy lufit felfújunk és akár lehet is így, de semmi nem garantálja hogy már a térben megtapasztalt fizika szerint viselkedik a tér maga.

    3. Valójában willcox maga Chuck Norris, és akkor semmit nem kell magyaráznom.

    OFF: Willcox, úgy érted félre ahogy jólesik, valójában nem a te személyeddel van a bajom csak ma egy kollégám mérhetetlenül kihozott a sodromból (pedig engem aztán valóban nagyon nehéz) és ez jött ki elsőre. Amúgy - hacsak nem a 3-as pont a valóság - akkor egyikünknek sincs igaza csak egy egyezményes jelrendszerben, hasonló alap tapasztalatok alapján, ámde -és ez FONTOS- külön felfogással megáldva adunk hangot a sejtéseinknek (akár másokat alapul véve).

    Magyarul: Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

  • Indestructible
    #108
    Az energia nem alakúl át anyaggá, max. felfoghatóvá válik vagy az érzékeidnek, vagy a műszereidnek, vagy a számításaid sugallhatják hogy itt vagy ott kell lenni valaminek, hovatovább a "perspektívád" teszi szükségessé azon energia forma megkerűlhetetlenségét, ez a törvény... ami szükségessé teszi "ezt" vagy azt.
  • djhambi
    #107
    A tanulás az emberiség lételeme, hogy nem kell mindent újra felfedezni, gondolj bele, hol tartanánk, ha nem adtuk vola tovább a tűz felfedezését generációról generációra, és minden embernek magának kéne felfedezni. Azzal nincs baj, ha a nagyoktól merítünk, de az baj, ha az okos emberektől eltérünk, miközben valószínűtlen, hogy a tudósoknál okosabbak vagyunk.

    Összefoglalva: a spanyolviasz feltalálása egyrészt értelmetlen időpazarolás, másrészt magában hordozza a hibázás, a tévedés lehetősgét, harmadrészt beképzeltségre és túlzott önhitre vall.
  • Indestructible
    #106
    tudod, először voltak a Titánok, de aztan már csak a sima istenek.
    Illetve legelőször csak egyvalami volt, aztan ketten lettek, es létrejöhettek a titanok is (ők intézték az inflációs periódusban történő dolgokat).
    aztan a titanokat Zeusz jól lefolytotta, mert túl tökösek voltak, neki viszont tetszett volt ahogyan a dolgok már éppen lettek volt.

    Fogjad fel így a nagy bumm elso trillimod masodpercét és akkor könnyebb lesz.


    Ez amúgy szerintem is valószínű, sőt mostanában erre rezonaló magyarázatokat hallani.
  • djhambi
    #105
    "Stephen Hawking kimutatta 1974-ben, hogy a fekete lyuk környezetében a lyuk tömegének rovására részecskék keletkezhetnek (az energia átalakul anyaggá), ezáltal a lyuk tömege csökkenhet. Ez az anyagkeletkezés annál intenzívebb, minél kisebb a lyuk tömege. A tudósról Hawking-sugárzásnak elnevezett jelenség révén, ahogy a lyuk egyre kisebbé válik, úgy lesz az anyagkibocsátás egyre erősebb, míg végül a lyuk robbanásszerű hevességgel eltűnik. A fekete lyukba belekerülő anyag és sugárzás viszont a lyuk tömegét növeli."

    Erre gondoltam, úgy hívják, a fekete lyuk párolgása, és a számadatban tévedtem, régen hallottam a 10%ot, és lehet, hogy egy bizonyos szingularitásra vonatkozott.
  • Indestructible
    #104
    akkor magyarazzad el légyszi, a főbb "kanyarokat" és egyenes szakaszokat rajta.. én hiába nem figyeltem oda általánosban egyetlen eredeti gondolat sem jut eszembe az ábra láttan amivel értelmezni tudnám..
  • willcox
    #103
    Elég siralmasak itt a hozzászólások. Egymást licitáljátok túl, hogy ki tud több vad baromságot beidézni másoktól. Ehhez nem kell ész. Ész önálló gondolatokhoz kéne, de annak itt jelét sem látom. Elegem lett ebből a topicból.
  • Epikurosz
    #102
    nagyra értékelem a tudományos ismeretterjesztő munkásságod, de ilyen butaságot ne írj:
    "az anyag 10%-a ki is jut."
  • BCS pixel
    #101
    valszeg nagyon sok olyan anyag van ami annyira kicsi, hogy csak nagyon nehezen vagy éppen sohasem leszünk képesek érzékelni, ezek közül talán most az egyik fajtát valamelyik szuper érzékeny detektor pedzegeti, oszt ha tényleg lesz valami, ki lehet majd egészíteni a homályos foltokat a kirakósban, na hát röviden ennyi :)
  • Tenorista
    #100
    Mindenki látott már, hiszen abban élünk A húrelmélet egyik lehetséges leírása szerint a tér 11 dimenziós, világunkban a 3-on felüli dimenziók megmaradtak a nagyon kis mérettartományban. Ha viszont az anyag végtelen sűrűségre esik össze (a 3 dimenzióban) a többi dimenzió kiterjedhet, létrehozva egy másfajta (vagy akár hasonló, ki tudja?) teret. Az ősrobbanás és a fekete lyuk születése meglehet ugyanaz a dolog, csak az egyik "kívülről" a másik "belülről" látszik
  • djhambi
    #99
    Én izgalmasnak találom a fekete lyukakat. Mivel a fényt magukhoz vonzzák, ezért csak közvetetten lehet őket vizsgálni. Nagy tömegük elég durván görbítik a téridőt, és érdekes, hogy az anyag 10%-a ki is jut.
    A fantáziámat elindítja, néha elképzelem, hogy a fekete lyuk lehet maga a féregjárat, és a 10% anyag a másik oldalról jön be. Ugyanis az egész tölcsér kellős közepéből egyenesen jön ki.
  • djhambi
    #98
    Lefordítva hétköznapi embereknek, a kozmikus háttérsugrzás az a fény, ami az Ősrobbanáskor szóródott szét, és 13,7 milliárd évet utazott a világűrben, és folyamatosan jön, ahogyan észleljük az egyre messzibb a dolgokat, ahogyan a fény is ideér. Ahogyan látjuk a tőlünk 13,7 milliárd fényévre található galaxisok születését. Onnan ered a háttérsugárzás. És Ősrobbanás néven nem arra kell gondolni, hogy mint az amcsi filmekben felrobban egy autó, ez csak a megneveése annak az eseménynek, mely azon eseményláncolatot hordozta magával, hogy szétvetette a teret, és ebben az anyagot, és ennek utóhatását érzékeljük. Most ezt lehetne nevezni Teremtésnek is, vagy Almabornak is, de az Ősrobbanás nevet kapta, mert úgy tűnik, hogy minden anyag egy ponttól távolodik.
  • Epikurosz
    #97
    Épp csak annyi, hogy én a fekete lyukakat nem tartom akkora nagy durranásnak. Jó sűrűk, a fényt nem engedik ki magukból, oszt annyi. Semmi különös.
  • Epikurosz
    #96
    Azért már láttunk fekete lyukat. Én is láttam. szemtanú vagyok.
  • Epikurosz
    #95
    Ha valami a térben tágul, akkor azt könnyű meghatározni, de ha maga a tér tágul az időben, na az már nehezebb.
    Nem is értem, hogy mit nem értesz.
  • djhambi
    #94
    Válasz: #62.
  • djhambi
    #93
    És akkor jössz te és bárminemű tudományos alátámasztás vagy érvelés nélkül kijeleted, hogy marhaság.
  • djhambi
    #92
    Hidd el, nem a levegőbe beszélek! Amit mondok, amellett fél évszázadnyi kutatás, 2 ezer éves fizikai tapasztalat és többtízezer fizkus és mérnök áll.

    "A 2006-os fizikai Nobel-díjat John. C. Mather és George F. Smoot amerikai fizikusoknak ítélte oda a Svéd Királyi Tudományos Akadémia "a Világegyetem mikrohullámú háttérsugárzása feketetest-jellegének és anizotrópiájának felfedezésért".

    [...]

    A COBE-kísérlet tervezésénél eleinte egyezred Celsius-foknyi eltérésre számítottak a kutatók. Mások viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy a számításoknál a sötét, nem sugárzó anyag hatását is figyelembe kell venni, így viszont már csak százezred fok nagyságrendjébe estek a várható eltérések. Nyilvánvaló, hogy ennyire kis különbségek kimérése igen nagy technikai kihívás.

    A COBE mérései végül a földi megfigyelésekkel összhangban mutatták ki bizonyos irányokban a hőmérséklet parányi eltérését. Stephen Hawking 1992-ben a The Timesnak nyilatkozva az évszázad, de akár minden idők legnagyobb felfdedezésének minősítette a COBE mérési eredményeit. Az irányeltérések kimérése, az anizotrópia felfedezése a most odaítélt díj másik indoka.

    A COBE méréseit továbbiak követték, legutóbb a WMAP műhold pontosította az anizotrópia térképet, a korábbinál sokkal finomabb részleteket tárt fel (lásd korábbi cikkünket). Az új, pontosabb mérések is igazolták az Ősrobbanás elméletét, és bizonyítékot szolgáltattak arra is, hogy az Univerzumnak volt egy ún. inflációs szakasza, amikor nagyon gyorsan tágult. A hőmérséklet irányeloszlásának ismerete segít a modern fizika egyik nyitott alapkérdésenek megválaszolásában is: milyen a látható anyag, a sötét anyag és az ismeretlen sötét energia aránya és sűrűségeloszlása."

    Jéki László

    [origo]
  • willcox
    #91
    "Az origót időben meg lehet találni, megmondjuk, hogy 13,7 milliárd éve keletkezett a világegyetem - ez könnyű. A térbeli origót azért nem lehet megmutatni, mert akkor maga a tér született meg, tehát a térbeli origo ott van az univezum minden egyes pontjában, benend is, és bennem is. Mindegyikünk minden egyes sejtjében és atomjában ott van a világegyetem kezdete, és a vége is." - ez jó nagy blődség volt. Még a kezdetet sem lehet meghatározni, fatális tévedés az egész. A térbeli origót miért is nem lehet meghatározni? Ha valami tágul, akkor a tágulás iránya is meghatározható. Ellentétes irányban meg pont az lesz, hogy honnan tágult. Akkor miért is nem lehet megmondani? Nagyon lezseren tudsz kezelni dolgokat. Az utolsó mondatod meg annyira marhaság, hogy nincs is értelme többet mondanom róla.
  • willcox
    #90
    Az ősrobbanással próbálják a kezdetet megmagyarázni. De te semmit sem magyarázol meg, mert gőzöd sincs arról, hogy ami felrobbant, az honnan a lópikulából van. De ne azt mondd, hogy összetöpörödött! Mert akkor azt kérdem, hogy ami összetöpörödött, az honnan van? Az ősrobbanásra onnantól fogva nem is lenne szükség, mint a kezdet nagy magyarázatára, ha erre valaki választ tudna adni. De erre senki sem tud választ adni. Pont a lényeg felett silik el mindenki, mintha az ősrobbanás bármire is magyarázatot adna, de nagy lóf.szt ad az magyarázatot.
    És mivel a lényegre nem tud senki válaszolni, ugyanolyan szemfényvesztés, mint a vallások tanításai az isteneikkel meg a teremtéssel.
  • willcox
    #89
    "Sima feketelyuk". A feketelyuk is csak egy elmélet. Nem látott még sehol senki egyet sem, csak feltételezik, hogy itt meg ott vannak.
  • willcox
    #88
    Inkább arról van szó, hogy a felszerelések, műszerek lettek egyre jobbak, és így "láttak" egyre messzebbre. Azt meg mondanom sem kell, hogy a távolság meghatározása egy 22-es csapdája, egy farkába harapott kígyó. Feltételezésekre épülő számítások.
  • willcox
    #87
    Nincs téridő. Van tér és van idő.
  • willcox
    #86
    "Az ősrobbanás-elmélet egy elmélet, amit azért találtak ki, mert észleli az univezum tágulását, amit a vörös eltolódáshoz kötnek, és nem mérési hiba, de ott van a kozmikus háttérsugárzs, ami az az elektrománeses hullám, ami az ősrobbanásból 13,5 milliárd év alatt ér elhozzánk. Ezért kaptak pár éve Nobel-díjat. (Azért nem látunk messzebbre, mint 13,5 fényév.)"
    13,5 fényév egy kicsit kevés lenne. Ezért nem kaptak volna Nobel díjat. De mint tudjuk, manapság a Nobel díjnak nincs értékmérője. Talán régen még volt, de már régóta nincs. Az univerzum tágulása is egy nagy humbug. A vöröseltolódás adódhat másból is. A háttérsugárzásnak is lehet más oka.