193
Téridő - Téridő görbület A téma adott.
  • 1st3nf4sz4tm444
    #33
    Nos mint már tudjuk, valami még nem teljesen megmagyarázható erő (sötét energiának nevezik) miatt gyorsulva tágul a világegyetem. Azt meg ugye tudjuk, hogy a gyorsulás hatására távolodnak a dolgok egymástól. Egy idő után ez molekula szinten is előjön, ennek hatására felbomlanak a molekulák is, atomok is, minden :-| Ok kicsit pongyola volt a megfogalmazás? Mindez csillagászati időben mérve a számítások szerint nem is olyan távol (pár milliárd év). Már ha nem fékezi meg valami végül az erőt, ami miatt ez van.
  • maffioso
    #32
    ezt kifejtenéd pontosabban, h szétszakad? de érdekelne az idő nyulása téma isa mit emlitettél
  • 1st3nf4sz4tm444
    #31
    asd.das.asd.asd.sadsasdasdasdasdasd
  • nonicks
    #30
    végül is ha a Földön elkezdesz KELETRE menni akkor oda lyukadsz ki ahonnan elindultál...
  • 1st3nf4sz4tm444
    #29
    3 lehetséges formája van a világegyetemnek

    végtelen sík szerkezet
    gömb felület szerkezet
    végtelen kiterjedésű nyereg szerkezet

    eldönti a 3, hogy miként fog a világegyetem vége lenni (végtelen ideig tágul, vagy összeomlik, esetleg exponenciálisan tágul és a végén szétszakad -> sajnos valszeg ez lesz :-| )
  • Berselius
    #28
    Úgy tudom, hogy így fedezik fel a fekete lyukakat és azokat a dolgokat amiket sötét anyagnak hívnak. A fény elmegy mellettük, végighalad a kúp szélén, aztán megy tovább, de egy kicsit görbébben, és ebből tudják mérni az objektum tömegét.

    Fekete lyukaknál annyira meredek a "kúp" fala, hogy már nincs is csúcsa, és a fény meg "beleesik". Egyes kutatók szerint így "Bébi univerzumok" keletkeznek.

    Elvileg az egész téridő olyan mint egy gömb. Vannak benne dombok meg völgyek, de ha elindulsz az egyik irányba, akkor a gömb felszínén végighaladva eljutsz a kiindulási pontig. Ez a magyarázata annak is, hogy a csillagok miközben távolodnak egymástól, nem változik az egymáshoz viszonyított helyzetük: képzelj el egy lufit, amit elkezdesz felfújni. A lufin lévő pontok távolodnak egymástól, de az egymáshoz viszonyított helyzetük nem változik.
  • qetuol
    #27
    hehe, pwnd.
  • karajjj
    #26
    de, nagyon is értelmes dolog, de szerintem ha ilyen dolgok érdekelnek, menj be a legközelebbi egyetemre és a fizikatanszéken érdeklődj, biztos van valaki, aki információval szolgálhat ezzel kapcsolatban és még szakirodalmat is fog ajánlani, itt viszont kocsis"magaatökéletesértelem"gábor koskodik egy sort...

    (tisztelet a kivételnek!)
  • karajjj
    #25
    az baj, hogy te nem vagy fizikus
  • Carlos
    #24
    Ő tuti vágja:
  • qetuol
    #23
    ehhez nem kellett volna topikot nyitni, írhattad volna a Fizika topikba is.
  • Tyler1
    #22
    mért? :) sztem érdekes dolog, legalább is engem érdekelnek! SG meg alcíme pedig Informatika és Tudomány. bár erről sokat nem lehet vitázni, vagy beszélgetni, mert itt nyilván nem ezért fórumozik senki, és kevesen is értik ezt, ha esetleg nem foglalkoznak egyetemi szinten vele, akk nem is fogják, de attól még érdekes :) pl. Jézus Szeret hosszúnevű cimboránk jól felvázolta h pontosan mit is kell érteni ez alatt. :D
  • kocsisgabor9999
    #21
  • kocsisgabor9999
    #20
    Köszi, sokat segített. Láttam egy hasonló ábrát neten, de 3D-ben nem tudom elképzelni. Végül is a világegyetemben nincs fent és lent, jobb és bal. Mert minden irányba végtelen.
  • kocsisgabor9999
    #19
    Bocs, Mr. Értelem.
  • OrioN the S
    #18
    Engem is erdekel a tema csak kb. semmit nem tudok rola :) De erdekes tema.
  • sanyiute
    #17
    nagyon nem vágom miről van szó xDD
  • Sephi
    #16
    Jotopik, sokaiglesz!
  • 1st3nf4sz4tm444
    #15
    mit vártál
  • karajjj
    #14
    újabb értelmes topik!
  • Arcor
    #13
    Vagy, hogy mi volt előtte :p
  • Hajnalcat
    #12
    Nahát, nekem ez a pólón lévő rajz jutott róla eszembe:
    :)
  • Pluskast
    #11
    "felfogni ezt nem lehet, olyan mintha arra keresené vki a választ h mekkora az univerzum"

    Vagy, hogy mitől jött létre.
  • 1st3nf4sz4tm444
    #10
    Egy nagyon fasza és felfogható leírás (az általam említettnek a bővebb meg biztos nem hibás :D) változata van J. Craig Wheeler - Kozmikus katasztrófák c. könyvében, kedvenc könyveim egyike :D
  • 1st3nf4sz4tm444
    #9
    ok elég gány a rajz, remélem a perspektív látással nincs gond :D
  • Tyler1
    #8
    jah nem kötöszködésből kérdeztem, csak ezt az sem érti aki 5ös volt, sőt még nagyon az egyetemen sem tanítják ennyire részletesen. Amit írtál az abszolút elfogadható, felfogni ezt nem lehet, olyan mintha arra keresené vki a választ h mekkora az univerzum. Az 1. hsz-ben lévő oldalból senki nem tud leszűrni semmit, főleg azzal a 4-5 mondattal ami oda van írva. Ha vki többet akar tudni róla vagy csak megakarja érteni, akkor ajánlom Stephen Hawking tanulmányait ezzel kapcsolatban.
  • 1st3nf4sz4tm444
    #7


    A 2D-s világban úgy tudsz menni, hogy mész a felületen. Nem veszed észre azt, hogy görbül. A nagy sárga kör egy 2D-s nagy tömeg széle, ahogy haladsz befelé a középponthoz (sárga pötty alul), úgy görbül a tér. És látszik amit mondtam is. A piros vonal (sugár a valódi középponttól a széléig) nagyobb, mint a kék vonal fele (az a kék lenne az átmérője a nagy sárga körvonalnak). De ugye persze azt a kék átmérőt mi a mi világunkban nézzük, a 2D-sben az nincs.
  • 1st3nf4sz4tm444
    #6
    bár felfogni a 3D-ben nem lehet a 3D-s térgörbületet, de el lehet magyarázni. Tegyük fel, hogy egy 2D-s világban vannak a dolgok és mi kívülről 3D-ben tudjuk mindezt szemlélni. Ennélfogva a téridő görbület a 2D-s világbeli csillag körül (gravitáció miatt ugye) egy a rajzon látható kúpot eredményez. Felfogni úgyse lehet, el kell valahogy fogadni, hogy így van :D És mérni is lehet valahogy, a 2D-s példát egyszerű: csak gondolj bele, hogy egy 2D-s csillag közepe egy ilyen kúp alján van, a görbület így jelentkezik. Namármost gondold el azt, hogy kimész valamennyit a kúpból. Rajzolsz egy kört a középpont körül. A kúpban ez a kör lesz valamekkora átmérőjű. Azonban! Ha a középponttól húzol egy egyenest ahhoz a körvonalhoz, amit kicsit kijjebb húztál, akkor az evidens, hogy nagyobb lesz az a vonal, mint a körvonal átmérője! 2D-ben felfogni nem tudod, hogy miért van ez így, de mivel mi kívülről megtekinthetjük az egészet, ezért evidens, hogy a görbület miatt nőtt a táv.

    Tyler: szerintem ezt ne feszegesd, mert középsuliban se tanítják normálisan a relativitás elméletet. Én se tudom elképzelni pl. az időnyúlást nagy sebességnél, hogy miért így van (már kezdem felfogni), mégis már olvastam eleget a témáról és tudok is ezt azt.
  • immovable
    #5
    Ezt ugye nem kérdezed komolyan?
  • Tyler1
    #4
    fizikából hányas vagy?? :)
  • kocsisgabor9999
    #3
  • Pluskast
    #2
    Hmm hát én ehhez nem konyítok de úgy tudom, hogy erről már Einstein-nek is tudomása volt. Lehet "nála" kellene utána nézni.
  • kocsisgabor9999
    #1
    Hmmm

    Valaki talál rá magyarázatot? Hogy pontosan mit is jelent? Mert szerintem az elég abszurd, hogy lelassul az idő, vagy pedig felgyorsul abban a zónában...