193
Téridő - Téridő görbület A téma adott.
  • Anaid
    #113
    Na de, ha igaz, hogy akkora energia kell hozzá, hogy történhet meg itt a földön bizonyos körülmények között? Ekkora erőhatás nem cincálna szét pár dolgot minimum a környezetében? Sajnálom, nekem ez az elmélet akkor sem OK.
  • Christiansen
    #112
    én még annyit hozzáfűznék, hogy 30-40 év múlva már nem lesz az élet része a miszticizmus, mert a világ ismeretlen része eltávolodik majd a mindennapi ember közeléből..hála az égnek :DD:_d
  • Candi
    #111
    " miszticizmus az élet része. Tudod miért? Mert ahol a tudomány csődöt mond ott is keres az ember elfogadható indokot."

    Ahol a tudomány már biztos alapokon nyugszik, az emberek túlnyomó többségének ott is misztikusnak nevezhető a dolog. Lásd pl. biológia. Láttál már vesét, miközben épp kiválaszt? Én még nem. Mégis elhiszem hogy úgy van; egyrészt mert ezt tanították, másrészt mert ez logikusnak tűnik, harmadrészt pedig mert viszonylag könnyen bizonyítható. Nem a saját tapasztaltalataimon nyugszik, mégis hiszem és tudom, hogy van két vesém, és azok minden nap minden órájában a dolgukkal törődnek, kiválasztanak.
  • Christiansen
    #110
    két különböző dologról van szó.
    a térgörbület az nagy tömeg(anyag) hatására jön létre.
    mekkora erő? iszonyatosan sok. emberi aggyal fel nem mérhető..
    jelenleg mikroszkópikus fekete lyukakat tudnánk csak kreálni, amik egyből elpukkannak.

    a tárgyak spontán eltűnése pedig a kvantummechanika határozatlansági elvének következménye, iszonyat kicsi az esély rá, de be-bekövetkezhet azért.
    ha milliárd évenként van egy, az már jó..
  • Anaid
    #109
    És ha a tömegvonzás annak a következménye mekkora erő kellene egy olyan híd létrejöttéhez az űrben a semmi közepén, hogy annyira görbüljön? Ha a Föld tömegvonzása régebben írogatottak alpján csak ennyire görbíti, ahhoz mekkora erő kellene? Milyen anyag lenne képes elviselni az átkelést (a műsorban is erről regéltek)? Ennek kicsit ellentmond, hogy vannak esetek, mikor tárgyak itt ott felbukkanak és nincs ilyen extrém hatás itt a Földön. Tudom, laikus vagyok, de ebben azért van némi logikai hézag.
  • Christiansen
    #108
    de az itt a hiba, hogy kvantum(/alatti)szinten nincs ok-okozat, csak rezgés, valószínűség..és ez csak egy részecske, komplex folyamatoknál még neccesebb..
    ejj, ki van ez találva :D
  • Candi
    #107
    Az amiről Te beszélsz, az a statisztika. Az csak egy része a matematikának, ráadásul olyan része, amely nem előre számol, hanem a már megtörtént dolgok utólagos leírásával foglalkozik.

    A matematika, a számok, és a velük végzett műveletek mindent behálóznak. Minden tudományágban ott vannak, sehonnan sem hiányozhatnak. Számok, számok, számok. Értékek, melyek egymástól függően vagy függetlenül változnak, olykor csak lassan, néha viszont iszonyú sebességgel.

    A világ alapját a fizika, és azon belül is a magfizika képezi: a részecskék (elektronok, neutronok, protonok, stb.) mozgása, kölcsönhatása, ők az elemek, és így az univerzumunk építőkövei. Ezek változásával, egymásra való hatásával foglalkozik a fizika. Tér, idő, kölcsönhatások, mozgás, nyomás, feszültség, stb. A következő lépcsőfok a kémia, ezen elemek egymással történő kölcsönhatása, reakciója, különböző molekulák, vegyületek létrejötte. A vegyületek lehetnek szervetlenek, vagy szerveződhetnek is egyre bonyolultabb formációkba. Ha ez elér egy megfelelően bonyolult formációt, akkor létrejönnek a szövetek, szervezetek, és innentől már biológiáról beszélünk. Ez a tudományág a következő lépcsőfok. És innentől foglalkozik a tudomány az élettel.

    Ennek az egész folyamatnak a leírására, számokba foglalására alkalmas a matematika. Mindenhol ott van, a magfizikában, a fizikában, a kémiában, és ugyanúgy a biológiában is. Csak éppen az élet már olyannyira bonyolult kölcsönhatások sorozata, hogy jelenlegi technikai felkészültségünk határai is messze, nagyságrendek x nagyságrendekkel alulmúlják ezen folyamatok matematikai leírását.

    Ha lenne olyan irdatlan sebességű és kapacitású számítógép, amely képes a Földünket képező összes atom egy pillanatbeli elhelyezkedésével indítva azok mindegyikének mozgását, egymásra való hatását modellezni, akkor jó eredménnyel lenne képes előre meghatározni egy jövőbeli pillanatot, mondjuk egy nyúl teljes életútját előre kiszámítani a születésétől egészen a haláláig. Persze csak bizonyos valószínűséggel, mert itt is lehetséges olyan tényező, amellyel nem számol a program (pl. meteorbecsapódás, napszélhatás, stb.). És ez a tényező minél korában következik be, valamint minél hosszabb időn keresztül minél több atomra van hatással egyidejűleg, annál nagyobb lesz a pontatlansága a programnak, az általa számolt értékek eltérése a valóságtól.

    "Számold már ki hány évig élek az alapján, hogy jelenleg mit eszem...stb."

    Ez csak egyetlen tényező a somilliárd közül, amely változást indukál a létedben. De jó felé tapogatózol.
    Minden pillanatban somillió kölcsönhatás történik a szervezetedben, a sejtjeidben, az azokat alkotó vegyületek között, az összes, téged alkotó atom között. És ez még mindig csak az egyik fele a dolognak. A másik a téged körülvevő, folyamatosan változó környezet hatásai, az ingerek amik érnek, a levegő amit beszippantasz majd átalakítasz, és végül kifújsz, satöbbi satöbbi. Ha írsz egy olyan képletet, amely képes mindezt realtime feldolgozni, és fabrikálsz alá olyan vasat, amely képes ezt a programot realtime futtatni, akkor elég mély bonyolultság esetén igenis ki fogja tudni számolni, hogy mikor mit fogsz enni, inni, vagy bármi mást csinálni évek mútán, és azt is ki tudja majd számolni, hogy mikor hol és hogyan fogsz eltávozni az élők sorából.
  • Christiansen
    #106
    ...és ezzel kapcsolatban a filmben is említést tesznek arról a bizonyos kb. 20 állandóról, ami miatt olyan a világ amilyen :D
  • 1st3nf4sz4tm444
    #105
    Ha visszalapozol már elmagyaráztam a témát meg asszem egy cikk is szólt azóta arról, hogy rájöttek hogyan lehetne nem kívülállóként megmérni
  • Christiansen
    #104
    ehh..első hozzászólás a topikban..

    a gravitáció konkrétan a téridő görbületének következménye
  • Anaid
    #103
    És tessék mondani hogy mérik azt a görbületet? És hol a bizonyíték?
    Hiszem-e? Hinni kell benne, nem tudod nekem bebizonyítani?!? Pedig azt hittem, ha már azt mosdják létezik be is tudják nekem bizonyítani....Jaj, tudom női logika...
  • Christiansen
    #102
    ez nem nevezhető elméletnek..bizonyítanod kell.
    ha kísérletileg is igazolod, akkor meg már tény lesz.
    ezek csak kitalációk, ne haragudj, semmi alapja, hülyeség..

    téridő görbület mindenütt létezik. ha hiszed ha nem, még körülötted is van.
    nézd meg a filmet, 50 percet megér.
  • Anaid
    #101
    Bocsesz, de most nem olvasgatok vissza. Olvastam már eleget és az elméletek igen ellentmondásosak tudnak lenni. Elméletet mindenki tud alkotni.
    Pl. van egy elméletem a téridő spontán görbülhet olyan extrém hatás következtében mint egy gömbvillám, de mivel ennek a jelenségnek a természetét sajna nem ismerik elmélet itt megakadt. De mi van, ha nyit egy kaput egy másik dimenzióba pl. a negyedikbe ahova átlép egy tárgy majd a hatás elmúltával máshova pottyan vissza. Na szépen hangzik? Jaj, akkor én most okos vagyok, mert van egy elméletem rá? Nem görbül semmi, csak átlép egy másik dimenzióba és nem ugyanott landol, mert ott nem számít a tér, sem idő. Bizti neked is van fantáziád, te is tudsz elméletet alkotni és alá is tudod támasztani ezzel azzal, ha szorgalmasan keresgélsz...
    Ne érts félre, nem a tudomány ellen érvelek, csak ti írogattátok folyton, hogy mérhető, meg bizonyítható kell hogy legyen. Hol a bizonyíték arra, hogy létezik téridő görbület? Volt ilyen eset, márhogy dokumentált, ami alapján megalkották az elméleteket? Vagy nem valós eseményből indultak ki? Hogy is van ez?
  • Anaid
    #100
    Hozzáteszem: sajnos.
  • Christiansen
    #99
    nana, nem lehet csak úgy megcsinálni. az időutazás topikba olvasgass vissza..
  • Christiansen
    #98
    magyar szinkronos húrelmélet film nincs egy órás, spektrum
  • Anaid
    #97
    Oké, legyünk realisták a jelenlegi emberi gondolkodásmódhoz a tér meg időugrás kicsit még korai. Sokan akarnának visszaélni vele, ha lehetséges lenne, úgyhogy bocs, de ebben én nem hajrázok senkinek.
  • Christiansen
    #96
    Minek mond ellent? az M elmélet eddig feltárt része (Witten és társai)
    alapján pont simul a dolog! max annyi, hogy a többletdimenziók léte elengedhetetlen(de ezek elvileg az ősrobbanáskor planck-hossz alá csavarodtak fel,
    és a harmadik dimenzió tágult ki)
  • Anaid
    #95
    Én sem vagyok pesszimista. Nem tudom ez neked miból tűnt logikus következtetésnek, talán félreértelmeztél vmit...
    Köszönöm a kioktató hangnemet, majd ha ráérek viszonzom...
  • Candi
    #94
    Te miről beszélsz?
    "Optimista? Ha alapból nem fogadod el, hogy van olyan tényező ami még ismeretlen hogy fogod megtalálni?"
    Egy szóval sem állítottam, hogy nem fogadom el a számunkra még ismeretlen tényezők lehetőségét, épp ellenkezőleg. Előbb értelmezd amit írok, aztán válaszolj.
  • 1st3nf4sz4tm444
    #93
    húrelmélettel az a baj, hogy ellentmond pár dolognak már most, de én is amit olvastam róla, hát érdekesnek tűnik [TUD]
  • Christiansen
    #92
    térgörbülettel és azt leíró matematikával már a 1910-20as évek óta folyamatosan
    foglalkoznak a tudósaink.
    a húrelmélet pedig azért forradalomszerű, mert egyesítheti a kvantummechanikát
    a relativitáselmélettel. még belegondolni is durva, mi lesz ha ez sikerül,
    meglesz a nagy képlet, ami leírja a világegyetemünk minden szeletét..hajrá LHC :D


    és most érdekességképp egy Einstein-Rosen híd:
  • Anaid
    #91
    Igen fizika csak még nincs rá képlet, értem én.
    Elméletileg görbülhet, de hogy hogyan s mikor az kérdés. Egyébként a húrelmélet érdekes, csak ha jól emlékszem pl. az időutazásról azt állítja, hogy akkora energiamennyiség kellene hozzá, hogy gyakorlatilag lehetetlen. Bocs ha pontatlanul fogalmazok, de rég láttam róla a műsort. Egyébként az a problémám, hogy az idő és tér görbülését pont csak fizikálisan próbálják megfejteni. Tárgyakat juttatni el ide-oda. Vmelyik topicban volt egy cikk a jövő érzékelésről először azt kellene sztem "megfejteni" hátha közelebb vinne a probléma megoldásához, de mindegy. Kár hogy nem veszik kicsit komolyabban a GV eseteknél előforduló zömében fém tárgyak mozgását. Nem azért említem, mert ez a mániám, hanem mert valahogy az az érzésem, hogy az elektromos, elektromágneses hatás meg a fémkötések fontosak lehetnek. Na mindegy, nem fárasztalak az agymenéseimmel....
  • Christiansen
    #90
    de az nem matek amiről beszélsz hanem statisztika. ami neméppen egzakt dolog..


    az úrszondást viszont ki lehet számolni elég nagy pontossággal.
    főleg ha látjuk az aszteroidát.. de lécci ne térjünk már el a témától,
    ez egy tök jó fizikás topik
  • Anaid
    #89
    A miszticizmus az élet része. Tudod miért? Mert ahol a tudomány csődöt mond ott is keres az ember elfogadható indokot. A tudomány klassz dolog, de sokmindent nem fejtett még meg és az ember valahogy olyan, hogy magyarázatot keres mindenre és ha a tudománynál nem talál, máshol igyekszik megtalálni, hát hajrá tudomány, ha majd mindent megfejtett akkor nem lesz misztifikálás, de az aszem még nem holnap lesz.
  • Anaid
    #88
    Ja, csak élő szervezetek esetében a matek nem mindig mérvadó: hiába mondja a matematikai statisztika, hogy a dohányosok között több a rákos megbetegedés vannak kivételek és a többi. Ha élőlényekről van szó a matek néha úgy van, hogy 2*2=5. Számold már ki hány évig élek az alapján, hogy jelenleg mit eszem...stb. És még mennyi terület van, ahol a matek nem alap. Számold ki, hogy a születendő gyerekemnek milyen lesz a génje az enyém, meg a majdani páromé alapján...Számold ki, hol lesz egy űrszonda 10 év múlva, ha véletlen 1 év múlva találkozik egy aszteroidával sutba vághatod a számításod...Jaj, ne már, azért nem gépek vagyunk és a világ sem az.
  • Anaid
    #87
    Optimista? Ha alapból nem fogadod el, hogy van olyan tényező ami még ismeretlen hogy fogod megtalálni? Ha abból indulunk ki, hogy van amit még nem ismerünk és nem mérhetünk felfedezhetünk, ha abból, hogy amit nem tudunk mérni nincs is csak topogunk egyhelyben. Szerintem van abban némi igazság, hogy az okos ember tudja, mennyi mindent nem tud és igazi felfedező, nem fontoskodó. Rejtvényt fejt, nem alapból tagad. Én ilyennek képzelem az igazi tudományos hozzáállást.
  • Christiansen
    #86
    egyetértek

    a matematika csak úgy van..az 1+1 akkor is 2 ha nincs tudat ami leképezze azt..
    de természeti törvénynek inkább nevezném a jelenséget..vagy az Univerzumunk állandóinak...
  • Candi
    #85
    Sztem igenis mindenre van képlet (a matematika hatalma nagy), legfeljebb még nem ismerjük a pontos képletet, vagy egyes részeit. Ez lehet amiatt hogy az ismeretlen tényező(ke)t
    - még nem fedeztük fel,
    - annyira közismert, annyira az orrunk előtt van hogy nem látjuk,
    - több dolog egybevágásánál fordul csak elő.

    A Te verziód miszticizmus, pesszimista, az enyém tudományos, optimista. Nem tudom, melyikünknek van igaza, de bízom benne hogy nekem :)
  • Anaid
    #84
    Nem minden kiszámítható és nem minden mérhető hiába erőltetné a tudomány, akkor sem és mégis létezik. Aszem csak ennyi, de tényleg.
  • Anaid
    #83
    Hát akkor én elfogadom, hogy van egy be nem kalkulált ismeretlen tényező ezért nem pontos a számítás...Ennyi.
  • Dj Faustus #82
    Jelenleg az alábbi elképzelések vannak a Pioneer-anomáliával kapcsolatban. Szerepel benne a fénynyomás is - de a Nap sugárzása ott már kicsi (és más irányt fejtene ki).
  • Christiansen
    #81
    tömeg,emergia, anyag ugye..
    a vége (hxf)/c azaz egy állandó érték és a foton frekvenciája(hullámhossz) szorzatának fénysebességgel való hányadosa. mindent belekalkuláltak.
  • Anaid
    #80
    Ja, persze, persze majd el felejtettem, hogy minden lehetséges dolgot belekalkuláltak...Akkor ezt is?
  • Dj Faustus #79
    "Mi van, ha a tudomány szerint 0 tömegű fotonnak mégis van tömege"
    A fotonnak nyugalmi tömege ámbár nincs, de lendülete (impulzusa) van (ugyanis fénysebességgel mozog).

    Egyébként:
    * tudjuk (reméljük mindenki) a foton energiáját: E=h*f (ahol a h a Planck-állandó, az f a foton frekvenciája)
    * ismerjük az Einstein-egyenletet: E = m*c^2
    * ebből következőleg: m*c^2 = h*f => m = (h*f)/c^2
    * a lendület (impulzus): p = m*c = ((h*f)/c^2)*c = (h*f)/c
  • Anaid
    #78
    Csak egy ötlet volt...bizti van jobb is.
  • 1st3nf4sz4tm444
    #77
    fénnyomás van és az esetleg? de gondolom azt is figyelembe vették
  • Anaid
    #76
    "A kérdésre válaszolva, ott van a Pioneer-anomália amit a mai napig nem fejtettek meg. "
    Mi van, ha a tudomány szerint 0 tömegű fotonnak mégis van tömege, így súrlódást is okoz, csak még nem mérhető? Ja, bocs, hogy beleugatok, de ahogy nézem még nem volt más ötlet....
  • Candi
    #75
    Persze hogy tudjuk. Átlagos sebességükkel nagyjából 0,5 és 20 km/s sebességgel mozognak a világűrben. Ha épp utólér a szonda egy ilyet, akkor nincs gond, de ha frontálisan beleütközik egy borsószem nagyságúba, akkor az keresztülfúródik rajta mint légpuskagolyó a celofánpapíron. Lehet hogy nagy gondot nem okoz, de az is lehet, hogy épp egy processzoron megy keresztül. Viszont a sebességkülönbség miatt már egy ekkora tömegű kis utazó is jelentősen lassíthat a szondán.
  • qetuol
    #74
    tipikus laikus hozzászólás