91
Mindenféle hangya és termeszekről is lehet beszélni
  • Bruk
    #11
    Pedig a hangyák hasznos lények. Pont azt akarták eltakarítani amit te ott hagytál. :)
  • Legend Killer
    #10
    Magyarországon még sok ember meglepődik azon, amikor valaki hangyát tart házikedvencként. Ha utánanézünk a jelenségnek, tapasztalhatjuk, hogy ez nem is olyan új keletű divat, a világon egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a szorgos kis ízeltlábúak.

    A lakókörnyezetünkben vadon élő kis állatkák a legtöbb emberből legalább annyi gyilkos indulatot váltanak ki, mint a szúnyogok, hiszen nem vet túl jó fényt rájuk, hogy gyakran ugyanazokat a falatokat pécézik ki, mint mi. Az a magyarázat, hogy nem ismerjük rendkívül érdekes társadalmukat, életüket. Példát vehetnénk pedig a hangyákat jellemző logisztikáról és a japános munkamorálról. Hihetetlen milyen rendszerben és szervezetten élik napjaikat, lázasan dolgoznak, építkeznek, hoznak-visznek, igyekszenek.

    Kutatók megfigyelései igazolják, hogy amilyen picik, olyan eszesek. Megmutatják egymásnak az élelemhez vezető utat. A táplálékot a kolónia felnőtt tagjai (kiváltképp a katonák a hatalmas rágóik miatt) csak félig képesek megemészteni, így azt továbbadják a lárváknak, akik azt megemésztik, majd visszaöklendezik és már a felnőttek számára is felhasználható formában adják vissza. A hangyák egymás közt ezzel a hangyacsókkal adják tovább az élelmet. Nem csak élelemhez juttatják egymást, de meg is jelölik a kolónia tagjait kémiai anyagokkal, így könnyebbé teszik a családtagok felismerését. Továbbá így adják egymás tudtára, hogy mi a következő feladat. A kommunikáció megkönnyítése érdekében még rágóikkal is dobolnak a boly falán, azaz hangjeleket adnak egymásnak.

    Lasius emarginatus (Sárgahátú hangya)

    A nőstény 7-9 mm, a dolgozó 3-4 mm hosszú, vörösbarna színű. A természetben bolyát korhadt fában, földbe helyezett farönkök alatt és falrepedésekben kialakítja ki, amelyben egy anya és több ezer dolgozó van. Mindenevő, szabadban főleg a levéltetvek nedvét fogyasztja. A kertes házak környékén a földben fészkel. A száraz, meleg helyeket kedveli. Az általunk kialakított hangyavárakban jól tartható. A zselés akváriumokba is ajánljuk téli időszakban, mivel hazai hangya lévén ebben az évszakban is aktív. Fúróképessége jó közepes. Áprilistól megvásárolható.

    Camponotus vagus (Fekete lóhangya)

    Mérete változó, elérheti a 15 mm-t is. Egész teste fekete. Fészkét általában korhadó fában építi. Ragadozó, de megeszi a dögöt ill. mézharmatot is fogyaszt. Tágasabb hangyavárakban tartható, mivel nagytestű és kolóniája népes. Rendkívül tevékeny életet produkál, ezért érdekes és látványos hangyafaj. Begyűjtése Magyarországon nem kis utánjárást igényel. Tartásának módját üzletünknek a 3-as Típusú Hangyavárban sikerült megoldania. A képen is látható, hogy egy nagyobb és egy kisebb látványakvárium alkotja a rendszert. Kolóniák beszerzését (kb. 100-200db) rendelésre, egyeztetéssel vállaljuk.

    Camponotus ligniperda (Faodvasító lóhangya)

    Hazánk hegy és dombvidékeinek jellemző faja. Általában a lomberdők külső szegélyében fészkel. Fészkét sokszor fában rágja ki magának. A faj királynője Közép-Európa legnagyobb hangyája. Államalapítása önálló. Németországból szereztük be, tenyésztés alatt áll.

    Formica cinerea

    Erős testfelépítésű, kb. 10 mm hosszú hangya. Területvédő, jó alagútfúró. Polygyn társadalmú. Királynő: 10-14 mm fekete, dolgozók: 8-10 mm fekete színűek. Szobahőmérsékleten kell tartani. Nagy telepeket épít, védi a bolyt.
  • Legend Killer
    #9
    nyissad :D, én meg akkor beteszem a kutyás LOL képet :D.
  • Narxis
    #8
    hogy lehet őket kiirtani? tele van a ház velük néha :D
  • Tyler1
    #7
    várj én mingyá nyitom a legyeket, mert itt baszogat má egy, direkt nekem repül, meg zümmög XD
  • Legend Killer
    #6
    porszívó :D.
  • Legend Killer
    #5
    LOL rolling death találó...
    lol, láma.

    #2: ügyes vagy, kockacukrot?
  • jackcsabi
    #4
    Utálom mindet, de nagyon
    Egyszer mikor hazaértem és észrevettem hogy tegnap biztos filmnézés közben esett le az a popcorn és ott mászott rajta vagy 10-15 hangya, kaptam a papucsom, odavágtam, felkaptam még kb. 20szor rájuk csaptam és utána felszívtam öket porszívóval. RIP.
  • fifi
    #3
    ez fasza...
    ilyen képeket még!
  • desigo
    #2
    szerencsére picik...

  • Legend Killer
    #1
    A hangyák (Formicidae) család) közösségalkotó rovarok. A méhek és a darazsak rokonai, ezekkel együtt tartoznak a Hymenoptera rendbe. Több mint 12 000 fajuk ismert, a trópusokon nagyobb változatosságot mutatnak. A társaséletű hártyásszárnyúak rendjébe tartozik. Különleges életmódjuk – szervezett államuk, bámulatos építményeik, vándorlásaik, csatáik – sok hasonlóságot mutatnak az emberi társadalmakkal. Telepeikben (hangyaboly) igen nagy rendszerezettség figyelhető meg; némelyikükben több millió egyed él. Az egyes hangyák lehetnek steril nőstények (dolgozók), termékeny hímek (here) és termékeny nőstények (királynő).

    Egy telep nagy territóriumot igényelhet. A hangyabolyt egyes kutatók szuperszervezetnek tekintik, mivel egy-egy boly működik egységként (entitásként). Ha az összes hangya tömegét megmérnénk, a szárazföldi állati biomassza kb 15-25%-át tennék ki. [1] A termeszeket néha fehér hangyának nevezik, bár ők nincsenek szoros kapcsolatban a hangyákkal, de hasonló a társadalmi szerveződésük.

    bővebben a wikin, csak kimásoltam elejét, hogy legyen mindenkinek fogalma róla.