91
Mindenféle hangya és termeszekről is lehet beszélni
  • Legend Killer
    #1
    A hangyák (Formicidae) család) közösségalkotó rovarok. A méhek és a darazsak rokonai, ezekkel együtt tartoznak a Hymenoptera rendbe. Több mint 12 000 fajuk ismert, a trópusokon nagyobb változatosságot mutatnak. A társaséletű hártyásszárnyúak rendjébe tartozik. Különleges életmódjuk – szervezett államuk, bámulatos építményeik, vándorlásaik, csatáik – sok hasonlóságot mutatnak az emberi társadalmakkal. Telepeikben (hangyaboly) igen nagy rendszerezettség figyelhető meg; némelyikükben több millió egyed él. Az egyes hangyák lehetnek steril nőstények (dolgozók), termékeny hímek (here) és termékeny nőstények (királynő).

    Egy telep nagy territóriumot igényelhet. A hangyabolyt egyes kutatók szuperszervezetnek tekintik, mivel egy-egy boly működik egységként (entitásként). Ha az összes hangya tömegét megmérnénk, a szárazföldi állati biomassza kb 15-25%-át tennék ki. [1] A termeszeket néha fehér hangyának nevezik, bár ők nincsenek szoros kapcsolatban a hangyákkal, de hasonló a társadalmi szerveződésük.

    bővebben a wikin, csak kimásoltam elejét, hogy legyen mindenkinek fogalma róla.
  • desigo
    #2
    szerencsére picik...

  • fifi
    #3
    ez fasza...
    ilyen képeket még!
  • jackcsabi
    #4
    Utálom mindet, de nagyon
    Egyszer mikor hazaértem és észrevettem hogy tegnap biztos filmnézés közben esett le az a popcorn és ott mászott rajta vagy 10-15 hangya, kaptam a papucsom, odavágtam, felkaptam még kb. 20szor rájuk csaptam és utána felszívtam öket porszívóval. RIP.
  • Legend Killer
    #5
    LOL rolling death találó...
    lol, láma.

    #2: ügyes vagy, kockacukrot?
  • Legend Killer
    #6
    porszívó :D.
  • Tyler1
    #7
    várj én mingyá nyitom a legyeket, mert itt baszogat má egy, direkt nekem repül, meg zümmög XD
  • Narxis
    #8
    hogy lehet őket kiirtani? tele van a ház velük néha :D
  • Legend Killer
    #9
    nyissad :D, én meg akkor beteszem a kutyás LOL képet :D.
  • Legend Killer
    #10
    Magyarországon még sok ember meglepődik azon, amikor valaki hangyát tart házikedvencként. Ha utánanézünk a jelenségnek, tapasztalhatjuk, hogy ez nem is olyan új keletű divat, a világon egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a szorgos kis ízeltlábúak.

    A lakókörnyezetünkben vadon élő kis állatkák a legtöbb emberből legalább annyi gyilkos indulatot váltanak ki, mint a szúnyogok, hiszen nem vet túl jó fényt rájuk, hogy gyakran ugyanazokat a falatokat pécézik ki, mint mi. Az a magyarázat, hogy nem ismerjük rendkívül érdekes társadalmukat, életüket. Példát vehetnénk pedig a hangyákat jellemző logisztikáról és a japános munkamorálról. Hihetetlen milyen rendszerben és szervezetten élik napjaikat, lázasan dolgoznak, építkeznek, hoznak-visznek, igyekszenek.

    Kutatók megfigyelései igazolják, hogy amilyen picik, olyan eszesek. Megmutatják egymásnak az élelemhez vezető utat. A táplálékot a kolónia felnőtt tagjai (kiváltképp a katonák a hatalmas rágóik miatt) csak félig képesek megemészteni, így azt továbbadják a lárváknak, akik azt megemésztik, majd visszaöklendezik és már a felnőttek számára is felhasználható formában adják vissza. A hangyák egymás közt ezzel a hangyacsókkal adják tovább az élelmet. Nem csak élelemhez juttatják egymást, de meg is jelölik a kolónia tagjait kémiai anyagokkal, így könnyebbé teszik a családtagok felismerését. Továbbá így adják egymás tudtára, hogy mi a következő feladat. A kommunikáció megkönnyítése érdekében még rágóikkal is dobolnak a boly falán, azaz hangjeleket adnak egymásnak.

    Lasius emarginatus (Sárgahátú hangya)

    A nőstény 7-9 mm, a dolgozó 3-4 mm hosszú, vörösbarna színű. A természetben bolyát korhadt fában, földbe helyezett farönkök alatt és falrepedésekben kialakítja ki, amelyben egy anya és több ezer dolgozó van. Mindenevő, szabadban főleg a levéltetvek nedvét fogyasztja. A kertes házak környékén a földben fészkel. A száraz, meleg helyeket kedveli. Az általunk kialakított hangyavárakban jól tartható. A zselés akváriumokba is ajánljuk téli időszakban, mivel hazai hangya lévén ebben az évszakban is aktív. Fúróképessége jó közepes. Áprilistól megvásárolható.

    Camponotus vagus (Fekete lóhangya)

    Mérete változó, elérheti a 15 mm-t is. Egész teste fekete. Fészkét általában korhadó fában építi. Ragadozó, de megeszi a dögöt ill. mézharmatot is fogyaszt. Tágasabb hangyavárakban tartható, mivel nagytestű és kolóniája népes. Rendkívül tevékeny életet produkál, ezért érdekes és látványos hangyafaj. Begyűjtése Magyarországon nem kis utánjárást igényel. Tartásának módját üzletünknek a 3-as Típusú Hangyavárban sikerült megoldania. A képen is látható, hogy egy nagyobb és egy kisebb látványakvárium alkotja a rendszert. Kolóniák beszerzését (kb. 100-200db) rendelésre, egyeztetéssel vállaljuk.

    Camponotus ligniperda (Faodvasító lóhangya)

    Hazánk hegy és dombvidékeinek jellemző faja. Általában a lomberdők külső szegélyében fészkel. Fészkét sokszor fában rágja ki magának. A faj királynője Közép-Európa legnagyobb hangyája. Államalapítása önálló. Németországból szereztük be, tenyésztés alatt áll.

    Formica cinerea

    Erős testfelépítésű, kb. 10 mm hosszú hangya. Területvédő, jó alagútfúró. Polygyn társadalmú. Királynő: 10-14 mm fekete, dolgozók: 8-10 mm fekete színűek. Szobahőmérsékleten kell tartani. Nagy telepeket épít, védi a bolyt.
  • Bruk
    #11
    Pedig a hangyák hasznos lények. Pont azt akarták eltakarítani amit te ott hagytál. :)
  • Legend Killer
    #12
    igen. főleg, hogy nem vörös hangyák, hanem fekete normális, szelídek :D.
    bár azért az valóban idegesítő, hogy a popcornon másztak, megértem :D.
    de Bruk jól beszél, tulajdonképpen a hangyák amolyan nagy takarító brigád, hiszen minden lehullott morzsát és hasznos anyagot elvisznek. de érthető módon a házakban mégse szívesen látott vendég.
    ilyenkor viszont nincs más hátra, mint valami rovarirtó szerrel kegyetlenül oda pörkölni nekik, de előbb-utóbb sztem ennek a hatását is magukba szívják és sokadszorra meg se kottyan nekik.
    aztán jöhet a rovar irtó, már, ha tud vmit kezdeni velük:D.
  • [NST]Cifu
    #13
    Erről a Tűzhangyák családjával közelebbi ismerkedésbe került embereknek más véleményük van szerintem. Ők az a család, amely tarvágást végez a boly környékén. :)
  • Legend Killer
    #14
    ja, de ezek úgy tudom, hogy Amerikában találhatóak leginkább :S.
  • akyyy
    #15
  • [NST]Cifu
    #16
    A tűzhangyák családja (Solenopsis) mintegy 280 alfajt fog össze, és európában is megtalálhatóak. Amire te gondolsz szerintem az a Solenopsis invicta, ez az a faj, amelyiket Dél-Amerikából behurcolták az USA-ba, Ausztráliába, sőt, Kínába is. Ez az a faj, amelyik igen agresszíven terjeszkedik, és az embert is megtámadja.
  • 5m0k3sh0w
    #17
    b+ már ráz a hideg
  • 5m0k3sh0w
    #18
    na mégegy hsz és akkor már nem is látom
  • Bruk
    #19
    Szerintem te is gondolod hogy én nem arra a fajtára gondoltam. Ugye? Na jól gondoltam. :)
    #12 Amíg nem másznak rám engem nem zavarnának. :D
  • akyyy
    #20
    jah először engem is, de msot valahogy megnéztem vagy 100 elektromikroszkóp képet:D érdekes
  • Cuchulainn
    #21
    Igazából sohasem értettem miért kéne kiirtani a házból a hangyát - miben zavarnak?
    Jó persze némi higéniára szükség van, hogy ne legyen belőlük egy milliós kolónia, de azért az nem olyan nehéz, egy kisebb bagázs meg nem zavaró különösebben.
  • Cuchulainn
    #22
    Mellesleg nem feltétlenül, állítólag Afrikában és Dél-Amerikában a bennszülöttek kifejezetten örülnek, ha vándorhangyák vagy tűzhangyák érkeznek, mert kiirtanak minden elképzelhető élősködőt és kártevőt majd továbbállnak.
    Csak ki kell várni azt a pár napot míg eltakarodnak a házból és voila - ingyen nagytakarítás :)
  • Legend Killer
    #23
    akkor valszeg ezzel kevertem.

    #15: unatkozol? csak folytasd, majd kapsz vmit érte a modiktól :D.
  • Legend Killer
    #24
    nem tudom téged mennyire zavarnak, úgy tűnik egyáltalán.
    de nálunk volt már, hogy kijöttek este tavaly nyáron asszem és mászkáltak a nappaliban. szép kis területet bejártak és nem néhány fős felderítő csapat, hanem annál több.
    konyhát is megjárták, aztán másnap kaptak a képükre.
    szal míg megférnek a ház olyan zugaiban, ahol nem látom őket és csak néha jönnek ki körül "szaglászni", akkor oké, csinálják, de ez a tömeges testmozgás, na ezt már nem tűröm részükről :P.
  • Legend Killer
    #25
    egyébként a termeszeknek bámulatos az építészeti képességük. dokumentumfilmeken hatalmas várakat lehet látni.
  • ForzaInter
    #26
    Miért kapna? Csak képet közeli képet linekl egy hangyáról, témával kapcsolatos pont.:D
  • MerlinW
    #27
    BBC: tűzhangya és az ember
  • Cuchulainn
    #28
    Hát igen, nem véletlenül hívják őket úgy ahogy Solenopsis invicta - Veretlen tűzhangya
  • MerlinW
    #29
    No mégegy:

    Discovery: Tűzhangyák
  • Legend Killer
    #30
    de tök szar:D

    n1, akkor ízlések kérdése :D.
  • Legend Killer
    #31
    amúgy a hangyák miért támadják a termeszeket?
  • MerlinW
    #32
    Fire ants vs Iraqi Spider
  • Cuchulainn
    #33
    Más rovarok lárvái értékes és könnyen hasznosítható fehérjeforrást jelentenek. :)
  • Legend Killer
    #34
    érdekes, kösz.
  • Legend Killer
    #35
    ja, ezt láttam. azt írták ott, hogy elvileg mezei hangyák :S. a kommenteknél.
  • Cuchulainn
    #36
    Na ezeket is de tarkón csapnám egy léccel...
  • nandorb
    #37
    na csak azt aruld el mit akarsz roluk beszelni,meg mond hogy mivel ajanlatos irtani oket...mert en irtom oket otthon kertben,stb...csak kart tesznek...

    Pl. Leveltetves fakon szoktak lenni mert szeretik a tetveket de viszont az egyik farrol a masikra szaporitjak a tetveket jelemzo,mert leszedik es a szel tovabb fujja a mergezett tetvet,tudniillik, hogy mindig van par rovar,kartevonoveny ami ellenallo vmi. uton a permetszerre,es igy tulelt egyed tovabb fejleszti a csalodot tudni illik azt is hogy a leveltetvek gyorsan szaporodnak vagyis:pedogenezissel(kicsi leveltetu kepes szaporodni)amire az ember nemfog venni 100fele permetszert meg akkor nem erdemes termeszteni mert siman merget eszik...inkabb a hangyabolyt irtja az ember...

    a masik meg gyomirtaskor:gondot okoz kezettamadnak...stb....


    es most meg kedvencenek tartsam?

    Hasznot add vmient.?
  • Falcon87
    #38
    Azért a pók se kutya
    Hogy ,,ugrál" már
  • Falcon87
    #39
    Amúgy +fav, érdekes topik :)
  • desigo
    #40
    bácsi hangya :)