66
  • JMáté
    #66
    "Ahelyett hogy azzal foglalkoznának a fizetésükért hogy a minden napjaink egyszerűbb, +élhetőbb, olcsóbb legyen!"

    Képzeld, pont ezt teszik.
  • JMáté
    #65
    Valahogy definiálták azt hogy mi az hogy jobb- és mi az hogy balkezes. Ugyanúgy ahogy a matematikában definiálva van hogy a pozitív forgásirány az órámutató járásával megegyező. A definíciót jó tudóshoz illően úgy választották meg hogy az invariáns legyen a térbeli forgatásra.
  • njozef
    #64
    Ilyen és ehhez hasonló hülyeségeggel foglalkoznak tudósnak titulált túlképzett és ijenalapon túlfizetett embertársaink! Ahelyett hogy azzal foglalkoznának a fizetésükért hogy a minden napjaink egyszerűbb, +élhetőbb, olcsóbb legyen! Vagy
    szegénysorban élőkhelyzetén javítsanak a tudományos kísérleteikből származó tudásukkal!
  • njozef
    #63
    Vagy éldául a DNS láncot ábrázoló csavart mintájú ábra miért bal-ról jobb-ra forog és nem fordítva (mert a növények is felfelé haladnak mint az emberek a növekedésük folyamán?) foroghatna fordítva is és akkór lefelé haladna mintha le akarna jutni mint a gyökerek le a tudnivalók mélyére! De fekvő pózban is ugyan
    azt jelentené mégsem ábrázolják úgy, pedig úgy újjabb vitákra adna lehetőséget!
  • njozef
    #62
    Számomra ez a jobb+bal kezes jelzővel illetés elégnagy hülyeségnek tűnik! Már csak azértis mert nézőpont kérdése! De mégha polarizálva isvolnának, noncs semmire ráírva mejik az eleje-mejik a hátulja! Így kidönti el mejik jobb és bal
    jelzővel illethető! És esetleg nincs e fejjel lefelé, vagyis mejik az alja & mejik a teteje! Valahogy másképpen kellene őket megkülönböztetni: Már ha van különbség köztök ijen alapon!
  • Tetsuo
    #61
    Meg SOHA nem talaltak semmi olyan elolenyt v letere bizonyitekot, ami nem foldi eredetu.
    De kutatjak. :)
  • Tetsuo
    #60
    a 4dimenzios terben ugy van, ahogy mondod.. LOL ti mennyire hujek vagytok szakadok a rohogestol! :DD
  • Anaid
    #59
    És az első mondat, amit idéztem? "A vizsgálatok kimutatták.."
    Úgy hangzik, mintha olyat is találtak volna, csak kevesebbet..nem?
    Én erre az ellentmondásra írtam, hogy nem értem. Találtak vagy nem? Földi vagy nem?
  • toto66
    #58
    Természetesen van a világűrben mikroszkópikus élet, mióta vannak fent űreszközök. Ha olyat találnának ami jobbos akkor az biztosan nem szennyezés lenne.
  • Anaid
    #57
    A vizsgálatok kimutatták, hogy három szenes meteorittípusban is nagyobb a balkezes izovalin változatok száma a jobbkezeseknél

    "A mikroszkopikus életről viszont rendkívül nehéz megmondani, hogy az valóban földönkívüli-e, vagy csak valamilyen földi szennyeződés került a vizsgált mintákba. Ha a vizsgálatok során jobbkezes aminosavakra bukkanunk, akkor egyértelmű, hogy az élet nem földi eredetű."

    Na akkor találtak, vagy nem találtak, földi, vagy nem földi? Mi van?
    Segítség, nem értem...
  • toto66
    #56
    Hát igen, ismerek több fényevésből élőt is. (pl.: Begonia elatior)
  • Epikurosz
    #55
    Lehet, hogy az amiNOsavaknak végülis sikerült az, ami a mi honfitársainknak nem: fényt esznek, méghozzá polarizáltat. :-)
  • Epikurosz
    #54
    Erről nem szól a fáma. Különben a többi részt is kritikusan kell azért szemlélni. Az orosz tudósok is szeretnek néha nagyot mondani.
  • Anaid
    #53
    Izé, hány évet élhettek akkortájt ez élőlények?
  • dronkZero
    #52
    Na ja, köszi, de pont ezek közt nem találtam meg a konkrét cikket. :)

    Mintha pont azt magyarázta volna a cikk, hogy _miért_ jobb meg balkezes aminosavak alakulnak ki. Csillagköd, meg napsugárzás, meg mittudomén, polarizált fény talán? Persze nem tény jelleggel, hanem csak hipotézis szinten.

    De nem fontos ám, csak akkor keresgélj, ha kurvára unatkozol, az én kedvemért ne... :P
  • Epikurosz
    #51
    De fogadni mernék, hogy nektek az ínyencség is elkerülte a figyelmeteket. Igazi fűszer!
  • Epikurosz
    #50
    Pirrolizin, a 22. aminósav
  • Epikurosz
    #49
    Aminoacetonitril az űrben
    Metán a Kis Róka exóján és a Titánon.
  • Epikurosz
    #48
    Ez?
  • dronkZero
    #47
    Volt itt SG-n pár éve egy cikk, hogy mittudomén, csillagködökben keletkező aminosavak is ilyen meg olyan kezesek. Ott volt rá valami elmélet, hogy miért is... Nem emlékeztek rá? Nem találom...
  • Alvarez999
    #46
    Däniken örülne, ha ezt hallaná. Vagy te is tőle tudod?
  • tmisi
    #45
    Nekem egy mikrofonnak tűnik.
  • Epikurosz
    #44
    3. a pajesz folytatásában, az áll csúcsának tűnő valami sem semmi.
  • Epikurosz
    #43
    Egyébként ez a pasas, aki ezt a grafikát rajzolta, tudhatott valamit, mert: 1. horgas az orra szegény tollaskígyó bácsinak 2. figyeld az ujjait! (Na?)
  • Epikurosz
    #42
    Nem ma, hanem maholnap, és úgy is mondhattam volna, hogy Quetzalcoatl!
  • halgatyó
    #41
    Szép :-))
  • Epikurosz
    #40
    Édes fiam, kígyót melengetsz a kebledben.
    De ne legyél ennyire borúlátó, mert ma távozik ama gonosz Kígyó. :-)

    Óvodába jártál?

    "Körben áll a kis jányka.
    Vajon ki lesz a párja?
    Vajon kit szeret a legjobban?
    Azzal forduljon gyorsan!"
  • toto66
    #39
    DNS, mond ez neked valamit? C:
  • Anaid
    #38
    Szal nagyobb a valószínűsége annak, hogy van élet a földön kívül is? Érdekes. Az a félmondat meg főleg, miszerint a meteoritokban több volt a "balkezes", de ezek szerint volt "jobb kezes" is? Na az honnan eredhet? Ha jól értettem nem valószínű, hogy innen, akkor?
  • B0nFire
    #37
    Ó, be szép! Mi a rák e', kígyócsontváz, vagy mi?!
  • Epikurosz
    #36
  • Epikurosz
    #35
    Jobbra forog a táncos, jobbra:
  • Epikurosz
    #34
    Ha megnézed az ábrát itt, akkor megérted.
    Különben, elismétlem: cukrok jobbra, emberi DNS spirál jobbra, aminosavak balra forognak. (DNS-ből alapvetően háromféle van, kettő jobbos, egy balos.) Ne értetlenkedj!
  • halgatyó
    #33
    Hát, ez is egy magyarázat, bár enyhén hiányosnak érzem.
    1.) az elektronokat nem a gyenge kölcsönhatás tartja az atommagok közelében. De ha méréssel igazolták, hogy a jobbraforgató szőlőcukor stabilabb mint a balraforgató, akkor elhiszem.
    2.) Azt nem értem, hogy a hajszálnyival stabilabb szőlőcukor milyen előnyt jelent a kiválogatódáskor, nekem úgy tűnik, hogy a bomláskor felszbaduló nagyobb energia nagyobb előny
    3.) "he right-hand DNA double helix is also more stable than its left-hand mirror image" hmm. Ha méréssel igazolták, akkor nyilván így van. Csak akkor az a kérdés, hogy a kevésbé stabil balra csavart DNS miért kedvezőbb az élet szempontjából.

    Mindamellett nem szeretném azt a látszatot kelteni, hogy a tudományt lekicsinyelném csupán azért, mert MÉG nem sikerült megfejteni valamit. Arra én is borzasztó kíváncsi vagyok, hogy ha máshol találunk életet, az milyen lesz.
  • B0nFire
    #32
    Balkezes aminosavak - A kis kirekesztők!
  • Alvarez999
    #31
    A #24-ben belinkelt hipotézis meggyőzőnek tűnik, legalábbis nekem, a laikusnak.
  • halgatyó
    #30
    maftarázat = magyarázat
  • halgatyó
    #29
    Valóban az az egyik kérdés, hogy mi a balkezes és mi a jobbkezes. Ugyanis én korábban pont fordítva olvastam erről a dologról.
    Tudtommal először a szőlőcukor OLDAT optikai vizsgálatakor fedezték fel a jelenséget: a polarizált fény (rezgési) síkját az óramutató járásával egyező irányba forgatja el. Ezt a forgatást a közmegegyezés jobbra forgatásnak hívja, ahogy az azonos irányban tekeredő csavarmenetet is jobbkezes (jobbmenetes) csavarnak.

    Ezt az optikai aktivitást csak a biológiai eredetű szőlőcukor mutatja, a szintetikusan előállítoptt nem, abban ugyanis fele-fele arányban fordulnak elő a tükörszimmetrikus molekulák.

    Korábbi olvasmányaimban általában (valószínűleg a fentiek miatt) a Földi életet jobbra forgatónak nevezték, megjegyezve, hogy az élethez szükséges molekulák között akad balra forgató is. (Nem tudom ellenőrizni)

    A dolog magyarázatával úgy tűnik, még adós a tudomány. Egyben biztos vagyok: ennek semmi köze a Föld forgásirányához!
    Egyszer olvastam egy maftarázatot, amit szintén nem tudok ellenőrizni: a SiO2 kristályrács aszimmetrikus voltára vezették vissza.
  • Tsol
    #28
    Nem tudok hozzá szólni, pedig én balkezes vagyok.
  • blessyou
    #27
    Egyébként nem a fehérje közvetlenül jobbos bagy balos, hanem az aminisav. Namost az aminosavnak a központi része tetraéderes szerkezetű, közápen egy szén, és mindegyik ligandum (azaz lelógó vacak) más anyag(ok)ból áll, azaz mindegyik különbözik., de a négyből három eleve meghatározott (egy hidrogén, egy ammóniumcsoport, és egy karboxilcsoport), és a negyedik lelógó csoport tesz különbséget. Ha te mostantól egyezményesen fellógatod az összes aminosavat egy képzeletbeli szárítókötélre mondjuk a karboxilcsoportnál fogva, akkor a tetraéder lelógó ágaiból már egyértelműen az összes aminosav bal- vagy jobbcsavarását meg tudod határozni abból, hogy a karboxilcsoport, a hidrogén, és az oldallánc milyen irányban követik egymást.