88
  • Epikurosz
    #88
    Igen, elfogadom, ez A magyar Epikurosz sejtése.
  • L3zl13
    #87
    Ez csak egy sejtés. Még mindig nem tudjuk pontosan milyen véletlenek játszottak közre az élet létrejöttében a Földön. Ha ezek közül csak egy is kimarad, akkor talás semmilyen élet nem létezne, hiába lenne meg elvileg minden adottság.
    És mire eljutunk odáig, hogy embereket tudunk juttatni más bolygókra, talán olyan technikai eszközök is rendelkezésünkre fognak állni, amellyel pótolhatunk pár hiányosságot, ami miatt az élet soha nem alakult ki azon a bolygón.
  • Andr0
    #86
    reméljük 1000 évvel megelőztek minket és nagyon barátságosak... bár akkor ők szerintem előbb találnának meg minket... hmm véleményem az hogy lehet hogy vannak földön kívül értelmes életformák de maximum a fejlettségük akkora mint a miénk.. so semmi agyontúrbózótt szuperfejltett energia pajzsokkal felszerelt űrhajók csatája, két high tech faj között a galaxis uralmáért
  • Epikurosz
    #85
    Ha egy bolygó emberi életre alkalmas, akkor gyakorlatilag kizárt, hogy ne legyen ott őslakos élet valamilyen szinten.
  • L3zl13
    #84
    Nem biztos. Valószinűleg már megelégednénk egy olyan bolygóval is, amelyen a földi flóra majd később a fauna megél, és aktuális technológiával belátható időn belül ember által lakhatóvá tehető. Nem szükséges, hogy már legyen ott élet mikor odaérünk.
  • Epikurosz
    #83
    "ott sokkilences százalékban nem alakult ki az élet. ha odamegyünk, akkor csak a saját vírusainkat visszük."

    Aláírom, de akkor minek odamenni?
    végülis mi épp nem a sokkilences bolygókra megyünk, ha megyünk, hanem a maradékra, nem?
  • FlyingV
    #82
    kapcsolatbaN!!
  • FlyingV
    #81
    szerintem te arra gondolsz, hogy az elektronok pici kis pályákon mozognak, amelyek között energiaváltozás hatására 'ugrálnak' - tehát minden energiaszintnek megvan a hozzá tartozó pályája.

    Azt nem tudom pontosan, hogy az atomokkal is így van-é ez, de érdekes gondolat, kár hogy erről nem hallani többet. Szerintem egyébként ezeknek a szinteknek a kitolása hasonlóan reménytelen energiaszükséglet szempontjából, mint a térhajlítás, nem is beszélve a természet azon csodálatos titkáról, hogy mindez miért így történik, miért pont ekkorák ezek a kis szintek és hogy lehet-e ezt egyáltalán módosítani anélkül, hogy a kis alkotóelemek instabilak legyenek.


    DrRadon ez valamiféle Mátrixhoz hasonló agymenés (nem rossz értelemben gondolom!).. Csak egy dolgot szeretnék kérni evvel kapcsolatba: ne Windows fusson rajta!
  • valamit
    #80
    Egyébként ma is hasonló világban élünk, az egyes országok kirakati politikusai mögött ott van egy világméretű pénzügyi háló.
  • valamit
    #79
    Az eredeti felvetés így hangzott: "Mi van, ha az ember kiköltözik ugyan az világűrbe és a testétől megfosztott agyát egy olyan űrben lebegő város egyik kis rekeszébe helyezi, mellyel végtelen kapacitású számítógép által GENERÁLT VIRTUÁLIS VALÓSÁGBAN élhet." Ez más, mint amit te mondasz. Ami te mondasz, az inkább olyan, mintha biomechanikus emberek élnének a valóságban. Ami meg az agy boldogságra stimulálást illeti, például drogokkal ma is lehetséges. Én igazából nem akarok véleményt mondani egyikről se, de ezek közül bármelyiket propagálni?

    Ha nagyon naiv és egyszerű vagyok, akkor is ebből az lenne:
    1. Úgy drogon, mint virtuális valóságon csak az emberiség egy része élne. Persze, a legnagyobb része.
    2. A sokkal kisebbik része a virtuális valóságon kívül élne és onnan irányítaná kénye kedve szerint a virtuálisat. Eldöntené, hogy ki milyen életet éljen (érdemes megnézni ezzel kapcsolatban a Gettómilliomos című filmet, ott drogra vetítve nagyjából meg lehet nézni, hogy miként zajlik ez), kit válasszon ki a virtuális léten kívüli életre, szadista hajlamok esetén kiknek az életét tegye tönkre és mely nőstényeket/hímeket szelektálja ki a saját maga számára. Onnan vezérélné, hogy a lebegő agyak mi után kutassanak, mi után vágyakozzanak, milyen problémáik legyenek és a többi és a többi.

    Lehet feltenni népszavazásra, ki kér ebből. Ahol kihozzák, hogy a többség ezt akarja, ott valószínűleg lázongás is ki fogja mutatni, hogy a választási eredményt (a szokásosnál is jobban) elcsalták.
  • polarka
    #78
    Azért az érdekelne, hogy az ugrásokat milyen kísérlettel figyelték meg.
  • polarka
    #77
    Miért? Ha már úgyis csak az agyunk marad és azt stimuláljuk különböző dolgok megtapasztalására, akkor egy mesterséges szem, kéz, láb... ugyanúgy tud érzeteket kelteni az agyunkban és beleavatkozhatunk a valóságba is. Sőt, lehet az agyunk sem kellene ebben a fikcióban, mert áttölthetnénk más mesterséges eszközbe.
  • kow83
    #76
    Húzzatok csak el a Földről, több hely marad nekem a Bahamákon, Hawaii-on, Kanári szigeteken, Francia polinéziában, Kubában, Dominikán :)
  • valamit
    #75
    persze, ma nem megfelelő, de ahogy egyre megfelelőbbé tudjuk tenni, úgy az az által megszerzett tudás segítheti, hogy az itteni környezetünket és erőforrásigényünket is fenntartható módon alakítsuk. és vica versa, oda vissza segíthetik ezek egymást
  • Cefet
    #74
    Az utolsó két mondatod nagyon ott van!!!
  • SovereignX
    #73
    Hát... nem tudom mennyire alkalmazkodó képesek a vírusok - űrben, sugárzásban van amelyik jól elvan persze - de..., hogy mit tenne egy idegen vírus egy teljesen idegen szervezettel. Lehet fingja nem lenne mit is csináljon. És ha be is kerülne az emberbe elpusztulna mert nem ez a neki megfelelő élettér.
  • Epikurosz
    #72
    Jacotee a toronynak:

    Első lecke:
    Ha a való világban nem veted meg a lábad, a virtuálist sütheted, mert ki leszel szelektálva.
  • valamit
    #71
    Ennek az a veszélye, hogy csak a virtuális világban fog tudni reagálni, mert a valódi világban csak az agya fog ott lebegni és az magában kevésbé lesz képes lekövetni a külső világ változásait, mint az egész szervezete, kézzel, lábbal, szemmel, füllel, beszéddel, hallással, edzett izomzattal és mindazzal, amivel nem csak boldogulhat, de a világban boldogulhat.
  • DrRadon
    #70
    Van aki szerint kirajzunk, van aki szerint maradunk a Földön, de felteszem a kérdést, hogy vajon a jövő embere miként szeretne élni? Aki olvasta Clifford D Simak A Város című könyvét, annak feltárul a harmadik lehetőség is, mely koránt sem szól galaktikus birodalomról, de még csak egy bolygó börtönébe zárt fejlődő civilizációról sem.

    Mi van, ha az ember kiköltözik ugyan az világürbe (kizárva egy planéta lakóit fenyegető tektonikus vagy biológiai katasztrófa lehetőségét) és a testétől megfosztott agyát egy olyan űrben lebegő város egyik kis rekeszébe helyezi, mellyel végtelen kapacitású számítógép által generált virtuális valóságban élhet, ahol érzékeit kényeztetve olyan dolgokat él át, melyet testbe zárva nem tapasztalhat meg. Bármilyen élményt megszerezhet (kaland, evés, szex, mámor stb.) , miközben elektródáktól nyüzsgő agya súlytalanul lebeg valami folyadékban. Biztonságát és szükségleteit valamint a további városok építését, és az energiát fáradhatatlan robotok végzik.

    A jövő váratlan fordulatokat is hozhat. Valljuk be az ember az érzékei rabja és könnyen lehet, hogy a mi kis civilizációnk megfelelő fejlettségi szint esetén egy ilyen passzív fázisba juthat.
  • Sir Ny
    #69
    nem. ott sokkilences százalékban nem alakult ki az élet. ha odamegyünk, akkor csak a saját vírusainkat visszük.
  • Epikurosz
    #68
    Ezt a 250 fényévre lévő lakható bolygót, a mai legmodernebb technikával, 2.187.504 év alatt lehet elérni. Csak hipermatuzsálemeknek ajánlom.
  • Epikurosz
    #67
    "Amugy ki tudj hány fényévre található a legközelebbi lakhatónak feltételezett bolygó?"

    Ezt senki sem tudja, de én a hasamra ütök, és mondok neked tippet, ha muszáj: 250 fényévre.
  • Andr0
    #66
    én inkább lelépnék... meg amugyis szerintem évmilliókig nem hiszem hogy kibírja ez a bolygó meg ha más nem túlnépesedünk. Nem tudom hogy vagytok vele de engem csábít az űr. Bár ez az ismeretlen vírus teória valóban fennáll olyan "tutibiztos szinten". Dehát nem tudjuk meg ha nem megyünk oda és nem nézzük meg? Amugy ki tudj hány fényévre található a legközelebbi lakhatónak feltételezett bolygó?
  • Epikurosz
    #65
    logikus gondolkodásra képES...
  • Epikurosz
    #64
    És akkor egy másik téma, mert amúgy végleg elveszítettem minden reményem, hogy itt, pár üdítő kivételtől eltekintve, logikus gondolkodásra képtelen embertársakra lelek.

    Egy másik, LAKHATÓ bolygóra való átköltözésnek is rengeteg korlátja van. Ott, 99,99%-ban a miénkétől teljes mértékben eltérő bioszféra alakult ki, tehát, ha képesek is vagyunk eljutni oda, akkor min. gyilkos vírusok és baktériumok kívánnak majd nekünk istenhozottat.
    Persze, szkafanderben lehet élni, vagy dobozban.

    A Föld, egyelőre, még pár millió évig, számunkra a végzet bolygója: itt élne, halnod kell.
    Itt kellene rendet tenni, minden téren, elsősorban társadalmilag, a szociális parazitizmus felszámolásával.
  • Epikurosz
    #63
    Csak szólok, hogy a 19. században a 60 mérföld/óra sebességet vélték emberi (!) korlátnak, nem a 35 km/h-t.
  • Tsol
    #62
    Csak nehogy terroristák kezébe kerüljön a Skylon!
  • kvp
    #61
    Aki megnezi a terveket, az lathatja, hogy ez egy tovabbfejlesztett blackbird. A hajtomuve is hasonlo. Joideje irogatom, hogy a ramjet/scramjet/raketa uzemmodot is tudo hajtomuvek jelentik a megoldast. Ebben a megoldasban az az uj, hogy megoldottak a suritett levego miatti tulhevulest, ami a nasa scramjet-jei eseten eddig nem sikerult. Az amerikai raketahajtomuvekre jellemzo modon, a folyekony hidrogennel hutik le a levegot es a hajtomuvet, ami igy felmelegszik es ennek eredmenyekeppen mindket anyag megfelelo homersekleten kerul az egesterbe. A kompresszorok es a szivattyuk hajtasara pedig nemesgazt hasznalnak mint az oroszok. A gep alakja pedig azert ilyen, hogy minel kisebb legyen a legellenallasa. Roviden szolva az otlet jo, tudjuk hogy mukodik es meg kellene csinalni.
  • B0nFire
    #60
    Nagyon egészséges hozzáállás! Már régóta gondolom, hogy ezek a böhöm rakéták igazából az űrrepülés kerékkötői. És míg csak ezek körül forognak a gondolatok, addig nem lesz igazi fejlődés. Ez tetszik.

    btw, szerintem később a pilótafülkét a hasznos teher kamrából fogják kialakítani. Max elvész 2 köbméter terület, de elfér egy ember.
  • Omega
    #59
    1 millió EUR az nagyon kevés pénz az űriparban. Összehasonlításképpen az űrsikló kifejlesztése 10 milárd dollárba került (infláció nélkül).
  • Banderas1990
    #58
    Hát sok hasonló projektet leállították már, bár azok nagy része az USA-ban történt. Remélem sikerül összehozniuk ezt az űrrepülőt, márcsak azért is mert akkor a közeljövőben (egyenlőre úgy tűnik), hogy ez lenne az egyetlen használatban levő űrrepülőgép.
  • Andr0
    #57
    hátőő én akkor rendelek egy fuvart a földönkívüliektől kerül ez bármibe is... Én mindig is szerettem a bizonyos mértékű nyomást.. könnyebb gondolkozni na de ez már nem ebbe a kategóriába tartozik. Bár ebben annyi a jó, hogy ez már nem az én gondom, majd a gyerekeimé
  • gothmog
    #56
    Ajánlott irodalom:
    Bryan W. Aldiss: Amíg világ a világ

    aztán ha még mindig azt hiszed, hogy van hová mennünk, és hogy az megold valamit,
    akkor ajánlom ezt a videót.
  • Andr0
    #55
    a Mars szerintem mint célállomás nem megfelelő. hideg és semmi sincs ott és egy dobozban élni hát nem igazán az én stílusom.. le kell győznünk a korlátokat más naprendszerekbe kell eljutnunk. A Föld haldoklik, már nem sokat tehetünk én azt mondom koncentráljunk arra, hogy ha el kell hagynunk a bolygót akkor ne az űrben ragadjunk évtizedekre hanem egy másik normális helyen kössünk ki minél hamarabb erre kell ez a rakéta. végülis: "Az űrügynökség elsődleges célkitűzése, hogy elérhetővé tegye tagállamainak a világűrt, amihez rendkívül fontos a feljutás költségeinek csökkentése." vagyis le kell lépnünk.
  • valamit
    #54
    Na álmodok egy... mondjuk csak közepeset:
    Képzeld el, hogy a nagyhatalmak űrversenyt folytatnak. A hadiipari megrendelések nagy részét ezzel fednék le, ezzel kiküszöbölve sok háborút, ugyanakkor biztosítva, hogy szükség legyen a technológiai fejlődésre, innovációra. Pl. előbb a Marsra szállásért (jó, persze még az előtt is lehetnek lépések), majd ilyen-olyan bányászatokért (ezzel kiküszöbölve vagy még inkább kitágítva bizonyos helyi korlátokat), végső soron majd talán kolonizálásért versenyeznének. (tudom, tudom utóbbi eléggé sci-fi ma). Ezzel egy időben a kisebb országok a konfliktusaikat mediációval, gazdasági háborúval illetve olykor nagyhatalmi beavatkozással végzik, utóbbiak ha a mediáció sikertelen és a gazdasági eszközök is, akkor a fegyvereket megelőzőleg még például különféle klímafegyvereket vetnek be a meggyőzés érdekében. (Ez utóbbival azt is segítik, hogy az ökoszféra mindig kiemelt figyelem alatt legyen illetve, hogy a háborúk ez által is minél ritkábbak legyenek.) Ezen túlmenően a kisebb országok így-úgy részt vehetnek a nagyjaik űrversenyében (erősítendő a kooperációkat), illetve a közvetlen közeli űr piaci alapú meghódításában. (ezzel a vállalkozói szféra is helyet kapna az űr felé irányuló innoviációkban) A szegény, éhező, fejlődő országoknak, ahogy a későbbi kolonizálásnak segítség lehetne a géntechnikával kísérletezett növények, hogy pl. olyan országok is tudjanak növényt termelni, olyan területeken is megéljenek növények, ahol eddig nem. (itt is lehetne együttműködés a gazdag, kutatásokat folytató és a szegény, "kísérleti" országok közt. Ehhez is illetve az űrversenyhez is kapcsolódóan, illetve a klímafegyverek megerősítő hatásaként is, minél inkább környezetbarát energiatermelés és felhasználás irányába történő fejlődés hajthatná még a gazdaságot. (ebben is lehetne kooperáció, erősítendő a stabilitást)

    Ez persze elég címszavas volt. De amennyire én látom sok mai problémára adna egy ilyen rendszer a mainál talán békésebb és előremutatóbb válaszokat.
  • dara
    #53
    Ezt a baromságot kicsit bővebben is kifejtenéd? Tudod egyáltalán melyik micsoda.
  • endrev
    #52
    Egyébként a hipertérhajtóműről itt: http://www.sg.hu/cikkek/41871

    "De én úgy tudom, hogy a warpolás ugyanaz amit te leírtál. Vagy amit leírsz az az utazási folyamat általánosabb leírása és a warpmeghajtás alatt a cél elérésére használt módszert érted (vagyis, h a tér két pontját "egybehajtjuk"?"

    A warpolásnál összesűrítjük a teret az űrhajó előtt, mögötte meg megritkítjuk. Ettől szerintem egyrészt az űrhajó éppenhogy lassulna a külső szemlélő számára (ugyanazzal a meghajtással sűrűbb térben haladna, tehát amit mit 1 méternek látnánk, azt ő mondjuk ezer méternek, ami távolságot így ezerszer lassabban tenne meg, mint mi), de persze lehetséges, hogy csak egy hibás interpretáció terjedt el.
    De ettől eltekintve úgy tűnne az űrhajó számára, hogy mondjuk 1 métert tesz meg, de amikor befejezi a műveletet, kiderül, hogy 1 millió métert tett meg, gyakorlatiasan megragadva a dolgot.

    Az warp-elmélet szerint az ehhez szükséges tértorzításhoz iszonyatos energiák kellenek.

    Amiről én beszéltem, amit térugrásnak nevezhetnénk, az nem ez. Nem tudok hirtelen forrást mutatni, de olvastam róla, hogy nemrég felfedezték, hogy a testek mozgás közben mintha nem folyamatosan mozognának, hanem nagyon nagy frekvencián nagyon kicsi (szub-szubatomi méretű) ugrásokat végeznének, és csupán a mi emberi vagy akár normál fizikai léptékünkben tűnik a mozgás folyamatosnak.

    Ebből a lényeges momentum - feltételezve, hogy a fenti megfigyelés helyes - az, hogy az anyag ezekhez az ugrásokhoz nem használ energiát (különben lassulna a fénykvantum, vagy külső behatás nélkül ugrándoznának lejjebb az elektronok), tehát így úgy tűnhet, mintha ez a jelenség magával a térrel vagy inkább a téridővel lenne összefüggésben, tehát ez nyilván a tér normális - csak még meg nem értett - működésével függ össze.

    Ebben az esetben pedig teljesen kézenfekvő az elméleti lehetőség: létezhet egy olyan trükk, egy olyan helyi, atomi szintű kis térmanipuláció, amelytől megnövekszik ez a nanoszkópikus ugrási távolság egy kellő faktorral.

    Ha ezt a manipulációt az űrhajó összes atomjára nézve úgy tudjuk elvégezni (ez kb. olyan fejlesztés, mint a CB-rádió-tól eljutni a digitális műholdas adatátvitelig), hogy az minden atomra szinkronban hasson, akkor az eredmény lényegében az, hogy az űrhajóm a legénységgel és a rakományával együtt eltűnjön itt, majd megjelenjen ott, x távolságra innen, és ehhez valószínűleg egyáltalán nem kell nagy energia, mivel máskülönben az atomok a mozgásuk során annyi energiát veszítenének, hogy nem lennének stabilak évmilliárdokon keresztül, márpedig stabilak.
  • Sir Ny
    #51
    nem. viszont a sugárhajtómű rakétahajtómű.
  • NEXUS6
    #50
    Azért ez a pénz, amit kaptak, úgy nagyjából semmi, a cég oldalán is írják, hogy a program teljes költsége kb 10 mrd $. Az ugye kb 50 Ariane 5 ára lenne. Hááát, nem biztos, hogy ez olyan jó üzlet, sajna.

    De szerencsére a cégnek van egy másik projektje is, az egy 5x hangsebességű utasszállítóval kapcsolatos. Na az már érdekes módon nagyobb üzlet lehet.
  • gothmog
    #49
    "hihetetlenül nagy energiát"
    Én el tudok ám hinni akármekkora energiát. :) Például ha annyi energia kell ami öt szupernovában szabadul fel összesen, akkor ahhoz csak öt egyszerre robbanó szupernova, meg a felszabaduló energia felfogására szolgáló néhány köbfényév méretű berendezés szükséges.
    Merjünk nagyot álmodni... :P