67
  • Epikurosz
    #67
    Mondd meg te!
    Különben sincs igazad, mert nincs.
  • dez
    #66
    Mondd meg annak az újságírónak, hogy a "gyártmányú" szó helyett használja inkább a gyártásút...
  • Epikurosz
    #65
    Gondolom James Cartwright tábornok is csak mosolyog.
  • Molnibalage
    #64
    Finoman mondva vannak megmosolyogató kijelentések ebben...
  • Epikurosz
    #63
    Csókolom!

    Lehet, hogy ti nem követitek figyelemmel a műholdas híreket, de bezzeg én igen.

    "Irán folytatná a világűr meghódítását
    Irán megkezdte hét új műholdjának tervezését, illetve elkészítését – jelentette be csütörtökön Mohammad Szoleimani iráni távközlési miniszter. Négyet ezek közül alacsony, hármat pedig magas keringési pályára terveznek. Az ország február 2-án állította űrbeli pályájára első műholdját egy Szafir–2 típusú, saját gyártmányú rakétájával. Teheráni közlés szerint az Omid (Remény) nevű távközlési műhold is száz százalékig iráni gyártmányú.

    Az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának helyettes vezetője, James Cartwright tábornok nyugtalanítónak nevezte az iráni műhold felbocsátását, mert az ehhez használt technika alkalmazható ballisztikus rakéták indítására is.

    Nyugaton azzal vádolják Iránt, hogy titokban atomfegyver gyártására és azok hordozására alkalmas ballisztikus rakéták előállítására törekszik. Irán ismételten tagadja, hogy akár nukleáris, akár űrprogramjának lennének katonai céljai.

    Az iráni műszaki tudományok haladását, technikai vívmányait dicsérve Mahmud Ahmedinedzsad iráni elnök, aki azt mondta a minap, hogy hazája meg akarja törni a Nyugat "tudományos monopóliumát". Szerdán egy szóvivő útján közölte, hogy ha az Egyesült Államok tárgyalni akar vele, fel kell hagynia az "alaptalan vádaskodásokkal". "Izrael, az Egyesült Államok és más nyugati országok egységesek voltak, szankciókat vezettek be, katonai akciókkal fenyegették, de nem tudták legyőzni ezt a nagy nemzetet, Irán ma már igazi szuperhatalom" – mondta Ahmedinedzsad."

    A hírt a Magyar Hírlapból kopiztam.
  • Deus Ex
    #62
    Hát, a robbanóanyagok általában tartalmazzák a robbanásszerű égéshez szükséges összes anyagot. Másodpercenkénti több ezer méteres sebességű égésnél - ami tk. a robbanás - nincs idő a környezetből felvenni az oxidálóanyagot. De ha jobban belegondolsz, a harci részek, robbanó szerkezetek tökéletesen zárt edények, légkörben történő expozíció esetén sem játszik a légkör oxigéntartalma. Az aeroszol, gyújtó, füstképző harci részeknél kap szerepet a légköri oxigén.
  • i robot
    #61
    Megkezdődött. Az űrháború.
  • dronkZero
    #60
    "a kínai viszont hagyományos robbanófejet tartalmaz."

    És, öööö, visz magával oxigént is? Vagy hogy?
  • Deus Ex
    #59
    A kínai és amerikai műholdlelövöldözés egyértelműen katonai rendszerek demonstrációja volt, semmi köze az űrszemét csökkentéséhez. Ha egy ilyen eszközzel megsemmisítenek egy műholdat, annak a darabjai a szerjózsa minden irányába szétszállnak. Az amerikai eszköznél a harci rész nem tartalmaz robbanóanyagot, közvetlen ütközéssel semmisíti meg a célt, a kínai viszont hagyományos robbanófejet tartalmaz.

    Az űrszemét további sosra a pálya függvénye. Kb. ezer km-es pályamagasságig van érdemi és belátható időn belüli öntisztulás, e fölött már évszázadokbam mérhető, mire egy test keringési pályája belehúzódik a sűrűbb légkörbe. A pályaváltozás nagyobb részt a légellenállásból származik - igen, ott magasan is van légellenállás, noha rendkívül csekély, egyrészt a légkör nem egy éles határvonallal végződik, másrészt a Nap sugárnyomása az éjszakai oldal fölött uszállyá fújja ki a légkör felső részét - másrészről pedig gravitációs eredetű, a Nap-Föld-Hold rendszer hatása.

    A hasadóanyag használata nem vicc, csak mostanában keveset beszélnek róla a Greenpeace-nácik miatt. A vicc napelemet használni az űrkutatásban. De, még a napelemes műholdak és egyéb eszközök fedélzetén is - így a Marson bóklászó két roveren - is van hasadóanyag, noha csak pici tartályokban, amelyek nem nagyobak mint egy elem, s nem elektromos energia termelés a feladatuk, hanem a szonda belső tereinek a fűtése. Nem kell különösebben tartani a dologtól, lehet olyan erősre építeni egy RTG-t, hogy az röhögés nélkül kibírjon egy deorbitálást, vagy egy hordozórakéta-robbanást.

    Az esettel kapcsolatban, én sem teljesen értem, miért nem lökték odébb az Iridium holdat.
  • Molnibalage
    #58
    Ez esetben csak a kapcsolat megszakadása lehet akadály. A hajtóanyag nem párolog el a semmibe. Viszont azt az üzemanyag mennyiséget ami egy ilyen művlethet kell, a pályán tartáshoz felhaszánlva nő az élettartam. Ami viszont tisza haszon, sok sok $. Viszont ott maradt ahol van. Az eredményt látjuk. Persze ez csak egy elképzelés.
  • Voronyezs
    #57
    Persze, ezt aláírom, de ha hirtelen hal meg, akkor nem tudják visszavezetni nem?
  • Molnibalage
    #56
    Azokat a műholdakat amik élettartamuk végéhez közelednek sokszor vizzavezetik a légkörbe, vagy olyan pályára viszik ahol nincsenek aktív holdak....
  • Tsol
    #55
    a törmelékkel mi lesz?
  • Voronyezs
    #54
    Bocsi, neked ment volna :)
  • Voronyezs
    #53
    "Egyebkent az oroszok mondtak, hogy miert nem vittek odebb az amerikaiak a muholdjukat.

    Tőlük nem is várnék mást... "

    Most őszintén, ha állnál pl egy piros lámpánál, vki meg belédmenne hátulról mit mondanál neki? Legközelebb másik pályára állok és akkor oké?
    Ugye hogy nem. Az oroszoknál jelen esetben ugyanez a helyzet, csak nagyobban. Mivel a műholdjuk halott volt, nem tudtak vele mit kezdeni, ezért aztán otthagyták, ami sztem ésszerű megoldás. A többi az amerikaiakon múlott. Miért nem vigyázak?

    Ezt nem roszindulatból írom, csak szúrja a szemem a hozzáállásod :)
  • dez
    #52
    Azt azért remélem, te is úgy gondolod, hogy műholdakon nincs helye hasadó anyagnak...
  • Molnibalage
    #51
    Az, hogy mar csinaltak hasonlot, igaz sajat muholddal es valamivel alacsonyabb palyan. Az amerikaiak ennel sokkal alacsonyabb palyan ismeteltek meg ugyanezt, csak demonstracio keppen.

    No offense, de ott egy műholdat pusztítottak el és éppenhogy teleszemetelték az űrt ezzel és nem takarítottak...



    Idealis esetben a robbanas eredmenye egy iranyitott iranyu gazfelho, a hordozoraketa pedig ugy van megtervezve, hogy lehetoleg hamarabb visszaessen mint a szemet.

    És hogyan lesz irányított gázfelhő. Kell valami burok is hozzá. Ez viszont egy idő után szétesik...

    Az emlitett iranyitott gazfelhonek pedig egy feladata van, meghozza az, hogy annyira meglokje a szemetet, hogy az magatol visszaessen.

    A rakéta aulról vagy oldalról jön. Elég nehéz úgy fellőni egy rakétát, hogy aztán még visszafele is legyen elég hajtóanyaga. Lehet, de semmi értelme. Ennél jóval olcsóbb és valóban tisza megoldás is felvetődőtt már.

    Ha tul sok a szemet, akkor mar tenyleg csak a nasa lezeres szemetszedo rendszere jo, de azt meg soha nem probaltak ki elesben es jelenleg nincs is hozza felhasznalhato ursiklo.

    Ez az amikor a lézer kicsit éget az anyagon és az elpárolgás miatti erőhatás szépen elindítja lefelé? Ehhez miért kell űrsikló? Fel kell lőni egy műholdat azt dolgozhat X évig. Tölt, lő, tőlt lő. Napi 24 órában.


    Egyebkent az oroszok mondtak, hogy miert nem vittek odebb az amerikaiak a muholdjukat.

    Tőlük nem is várnék mást...
  • kvp
    #50
    "És ebben mi egyedi képesség kína számára?"

    Az, hogy mar csinaltak hasonlot, igaz sajat muholddal es valamivel alacsonyabb palyan. Az amerikaiak ennel sokkal alacsonyabb palyan ismeteltek meg ugyanezt, csak demonstracio keppen.

    "Ráadásul amiről te beszélsz az elég lokális jellegű, mert ugyebár az űrben vákum van. Igazából csak mosolygok ezen. Ma a robbanás és rakéta több szemetet vinne fel, mint amit eltakarít szerinem...."

    Idealis esetben a robbanas eredmenye egy iranyitott iranyu gazfelho, a hordozoraketa pedig ugy van megtervezve, hogy lehetoleg hamarabb visszaessen mint a szemet. Az emlitett iranyitott gazfelhonek pedig egy feladata van, meghozza az, hogy annyira meglokje a szemetet, hogy az magatol visszaessen. Eleg egy kis erohatas is, csak idoben kell lepni, mielott a tormelekfelho egyenletesen eloszlik a palya menten. Ha tul sok a szemet, akkor mar tenyleg csak a nasa lezeres szemetszedo rendszere jo, de azt meg soha nem probaltak ki elesben es jelenleg nincs is hozza felhasznalhato ursiklo.

    Egyebkent az oroszok mondtak, hogy miert nem vittek odebb az amerikaiak a muholdjukat. Ennek ket oka van: a hadsereg nem szolt idoben az iridiumot mukodteto cegnek, tovabba az iridium muholdakban csak a palya megtartasahoz van eleg hajtoanyag, ettol elterni nem nagyon tudnak, mivel egymashoz kepest mindig fix palyan kell mozogniuk, hogy a rendszer mukodjon. Az amerikaiak meg nem akartak onkent leszedni a sajat muholdjukat, csak azert hogy ne menjen neki az orosz. Viszont a tormelekfelhovel van egy baj, meghozza az, hogy a tobbi iridium muholdat is elkaphatja, mivel azok egy resze pont azon a magassagon.
  • Molnibalage
    #49
    És ebben mi egyedi képesség kína számára? Vicc mennyiségű ICBM van nekik erre a célra. Gondolod, ha kína képes erre akkor a jenkik és az oroszok nem? Kicsit régebb óta vannak benen az űrkutatásban...

    Ráadásul amiről te beszélsz az elég lokális jellegű, mert ugyebár az űrben vákum van. Igazából csak mosolygok ezen. Ma a robbanás és rakéta több szemetet vinne fel, mint amit eltakarít szerinem....
  • jaspercry
    #48
    Gyönyörű földközelbe a világűr!Főleg ,ha azt nézzük ,hogy 50-es évek végétöl,lövöldöznek mühód-okat..azota Kb10.000-15.000-t-ebböl,csak kis hányada müködik ,a mai napon!Ezek az igazi ürszemetek(egy ilyen mü-HÓD,legalább 5-10tonna nyom.. ezt nem egyszerü összeszedni,sztm nem nagyon lehet,az egyik része az ürszemétnek vissza hull a földre,de nagy részük nagyon is sokáig 100-1000Km-ig szépen ott figyel...
  • kvp
    #47
    "Törmelékfelhőben rakétát robbantani? Mi ebben az egyedi? Nagyon nem vágom, hogy miről beszélsz..."

    Ha egy iranyitott toltet robban fel egy tormelekfelho _folott_, akkor a tormeleket vissza tudja lokni a legkorbe ami igy eleg, ahelyett hogy meg evekig rongalna a belebotlo muholdakat. Az egyetlen lenyeges elem, hogy a toltetet szallito raketa maradeka is leterjen a palyarol a robbantas hatasara, igy semmi nem mard fent.
  • pyrohun #46
    lol, zölddel mutatják, hogy már mennyi szar van az űrben körülöttünk :))) lehet, hogy a hullócsillagok nem is aszteroida darabkák, hanem összeütközött műholdak légkörben elégő darabkái :)))
  • Sanyix
    #45
    mikor?
  • Molnibalage
    #44
    Törmelékfelhőben rakétát robbantani? Mi ebben az egyedi? Nagyon nem vágom, hogy miről beszélsz...
  • Tetsuo
    #43
    a bomlas Hidrogenne, az kicsit kesobb lesz..
  • Tetsuo
    #42
    csinald meg, csinald meg, csinad mekk!
    biztos sokat szakitasz vele, ha magyar offshore cegkent uzemelteted.. meg tamogatast is kapsz a kormanytol.
  • Tetsuo
    #41
    A termonuklearis elemeken kivul szerintem mar lottek fel nehany reaktort is..
  • Jerry90
    #40
    Nha-nha...láttam egy katasztrófafilmet ami így kezdődött...s az a bizonyos nemműködő műhold meg egy földkörüli atomrakéta-silo volt...

    --> csak nem az Űrcowboyok C. filmre gondolsz?:D
  • Epikurosz
    #39
    Idesüss: UTube
    Ez pedig beáhyazás lenne, de nekem még soha nem működött:
    <object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/raIHZKEyRG8&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/raIHZKEyRG8&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
  • Epikurosz
    #38
    "Viszont volt par atomreaktor hordozo muholdjuk, eddig egy esett vissza eszaknyugat kanadara jo 30 eve, a tobbi baleset csak az oceanokat talalta el."

    Arra az esetre gondolsz, amelyről az UFO-kutatók égre-földre esküdöznek, hogy földönkívüli civilizáció űrhajója szenvedett balesetet?
  • Alfa Of NS
    #37
    Jaj emberek, tanuljátok már meg:

    maghasadás = egy bazi nagy atom két kisebb atomra hullik szét és keletkezik közben feles energia aminek nem mindig örülnek a Japánok

    maghasadással az alábbi helyeken talákozhattok: atombomba, atomreaktor, Föld belseje (ez fűti a Földet)

    magfúzió = két kis nyomorék atomból lesz egy nagyobb, közben felesleges energia keletkezik

    magfúziót az alábbi helyeken láthattok: fúziós reaktor (Franciaországban ezt építik), hidrogénbomba, Nap
  • kvp
    #36
    "Nha-nha...láttam egy katasztrófafilmet ami így kezdődött...s az a bizonyos nemműködő műhold meg egy földkörüli atomrakéta-silo volt..."

    Az a szovjet probalkozas szerencsere meg az inditaskor visszaesett, aztan meg megszunt a szovjetunio is. Viszont volt par atomreaktor hordozo muholdjuk, eddig egy esett vissza eszaknyugat kanadara jo 30 eve, a tobbi baleset csak az oceanokat talalta el.

    Jelenleg azt kell mondanom, hogy a kinaiak tudnak leszedni a szemetet. Egy raketa ami a tormelekfelho felett robban kepes lenne lelokni a palyarol a szemetdarabokat. Ilyen technologiajuk pedig most csak nekik van.
  • smv
    #35
    Azért ha nem gondoltok bele a technikai részébe elég viccesen hangzik, hogy összeütközött 2 amúgy nem túl nagy műhöld a bazinagy égen. Még abszurdabb mint amikor 2 repcsi vagy 2 hajó ütközik pedig azoknak is van bazisok tere. (A folyosóktól eltekintve :D)
  • Motoroj
    #34
    Nem csak az űrben! Még itt a Földön is vannak!
  • Tigristank
    #33
  • loky
    #32
    Nha-nha...láttam egy katasztrófafilmet ami így kezdődött...s az a bizonyos nemműködő műhold meg egy földkörüli atomrakéta-silo volt...
  • EasyLife
    #31
    Hmmm érdekes!
    csillagok helyett szép zölden világító radioaktív szemét darabkák! :))))
    a fehér csillagok már úgyis uncsik dobjuk fel az égboltot egy kis színnel :DDD
  • Narxis
    #30
    Csak pár "színesfémgyűjtőt" kéne tőlünk felküldeni és olyan tiszta lenne az űr, hogy ajaj...
  • Indriqk
    #29
    Segítsünk neki, nehogy már bajba kerüljön.
  • Indriqk
    #28
    Kinél van baj?