121
  • Dany007
    #81
    Oké oké, ebben biztos pontosabb infoid vannak. Maradjunk képrepülőgépnél :)
  • [NST]Cifu
    #80
    Hidd el, elég alaposan körüljártam a témát. Mint a típusismertetőben írtam, az SR-71 nem lopakodó gép. Sose készült annak. :)

    Csak gondold végig. Miért kellene 25km-nél magasabban, a hangsebesség háromszorosával száguldoznia, ha nem is vennék észre? Hát azért, mert nem lopakodó, de ilyen teljesítményadatok mellett nem tudja semmi elfogni (még a MiG-25-nek sem igazán lett volna rá esélye).

    Ha lopakodó gép lenne, akkor viszont nincs szükség a hatalmas sebességre és a nagy repülési magasságra...
  • Dany007
    #79
    ". Bár majdnem mindenhol úgy említik, hogy a gép radarelnyelő festéssel van ellátva, és a radarok számára nehezen érzékelhető (sőt, olyanra is vetemedtek már, hogy az SR-71-et nevezték az első lopakodó gépnek), valójában még a civil FAA (Federal Aviation Administration - Szövetségi Légügyi Igazgatóság) radarjai is többszáz km távolságból észlelték a nagy magasságban,"

    Én úgy hallottam róla mint az áttörés a lopakodó technikában. Illetve az első kísérlet. Lehet inkább kémrepülő, mint az U-2.

    Off/2005-ben még nem olvastam sg-t ): /
  • [NST]Cifu
    #78
    Az SR-71 nem volt lopakodó, itt írkáltam anno róla. ;)

    A DynaSoar-ról itt az SG-n is olvashattál már.
  • Dany007
    #77
    Na ez az amiről még nem hallottam :o
    Nemsemmi. Itt megint az tükröződik, hogy egy kifinomultabb megoldást hagytak hátra a sietség, meg talán a pénz miatt is.
    De akkoriban v.színűleg inkább az idő, mint a pénz volt a gond.
    Mondjuk az sr71 már a 70-es években elérte a 25km-es magasságot... De persze az "csak" egy lopakodó volt, nem úrhajó, de a lehetőség ott van.
  • Dany007
    #76
    hmhmhmhm. Érdekesen hangzik. Tényleg kiváncsi leszek arra a következő cikkre :)
    Igen, most hogy mondod, tényleg így van, a Virginék épp hogy elérik a súlytalanság állapotát. Tehát az a technológia messze nem ugyan az, mint amire a Nasa jelenleg képes.
    Az, hogy van rá kereslet az biztos. Cirka 2000-en jelentkeztek a Virgines utazásokra ha jól tudom.
    És most nemrég lehetett olvasni, hogy feltűnt egy újabb cég, akik 10-ed áron adják az űrutazást, mint a Virginesek. Igaz nekik még a tesztrepülésük is csak évek múlva lesz.
    Persze mindenki a profitot nézi, csak azt nem látják, ha most egy kicsit elengednék azt a bankszámlát, akkor v.színű sikerülne olyan technológiát kidolgozni, amivel olcsóbban, és egyszerűbben lehetne mindezt megvalósítani.
    Ezáltal tényleg beindulna az űrturizmus, és olcsóbban sokkal többen fizetnének rá. Persze most is effelé haladnak, csak lassabban és nehézkesebben. Inkább gyorsan szeretnének profitálni, mint hosszútávon többet.
    Aztán hogy mi lesz belőle azt nem tudom. Ugye volt az űrhotel ötlete is... Hát arról is csak 2x hallottam az elmúlt pár évben, azóta nagy a csönd.
    Remélem én még megélem az űrturizmus virágzását :))
  • [NST]Cifu
    #75
    Nekem az egyik nagy meglepetés anno az volt, amikor kiderült, hogy az első amerikai űrhajós nem az apró Mercury kabinban jutott volna fel, hanem az X-20 / DynaSoar űrrepülőgéppel...



    Az USAF (és először a NASA is) úgy készült, hogy repülőgép-alapúan jut fel az űrbe. De a szovjetek sikerei miatt sietniük kellett, tehát beáldozták az egyszerűbb, de könnyebben kivitelezhető kapszula-tipusú űrhajó oltárán...
  • [NST]Cifu
    #74
    Két alternatív útvonal van jelenleg (ezekről is majd lesz kicsit bővebben írva), az egyik a tisztán gazdasági/civil megétérülés. Ez a Virgin/Scaled Composites féle megközelítés például. Ám ők rövid távon csak űrugrást csinálnak, a saját teljes értékű űrhajó, amely már LEO pályára képes állni, még odébb van (óvatos hasracsapás - mondjuk 10 év). Itt a megtérülés a lényeg, az űrhajónak olcsónak kell lennie, az üzemeltetésnek egyszerűnek kell lennie (újrafelhasználhatóság, kis karbantartásigény, egyszerű földi kiszolgálás, stb.), és kell, hogy igény legyen rá.

    A másik lehetőség hogy civil cég állami megrendelésekre hajt, de külön utakon. Ilyen a SpaceX cég vagy az Orbital. Ők is óvatosan tervezgetnek saját űrhajót, de a ceh legalább egy részét az állam (ez esetben a NASA) fizeti majd. Az egyik felvetés éppen az lenne, hogy az Orion nem fog igazán az ISS-re mászkálni, hanem dedikáltan a Hold és majd a Mars utazás lesz a profilja, az ISS-re pedig a SpaceX vagy az Orion saját civil űrhajója megy majd, amit a NASA bérel/fizet. Ez persze jelenleg a valószínűtlenebb forgatókönyek közé tartozik, de ha biztonságosan, és főleg olcsóan képesek lesznek valóban erre, akkor még akár ez is megeshet...
  • Molnibalage
    #73
    Cifu cikkeinél nem kell. 3 modat elolvasása után teljesen nyilvánvaló hogy ki írta, a téma alapján és főleg a stílus után.
  • Dany007
    #72
    Off / most komolyan, ti szoktátok nézni, hogy ki írja a cikket?:P Az elmúlt pár hónapi én észre se vettem, hogy hol van ez feltüntetve :P
    Bár tény, hogy ezentúl figyelni fogom :) /
  • Dany007
    #71
    "De az szerintem tény, hogyha nem "kapcsolódik be" a fejlesztésbe a hadsereg, akkor még jónéhány évet lehetett volna várni egy működő ipari energia előállítására képes reaktorra."

    Ezt nem tudom, erről nincsenek hitelesnek nevezhető forrásaim.
    Viszont azt tudom, hogy a maghasadást lehetőségét, már az 1900-as évek elején felfedezték, és a 2 háború között végeztek kísérleteket vele.
    Aztán a tényleges megvalósítást lehet, hogy a katonaság pénzelte, nemtudom.


    Aztán csak, hogy a témánál maradjunk, azt viszont tudom, hogy már a 60-as években atomrobbanással meghajtott űrhajókat terveztek :))
    Ez az Orion Project, amiről először a Carl Sagan a Cosmos c. tudományos dok. filmjében hallottam :)
    Elképesztő milyen elképzelések voltak már 50 évvel ezelőtt is. És konkrét tervrajzok is készültek, egyedül az volt a gond, hogy minden anyagi forrást felemésztett volna akkoriban. De szerintem felettébb érdekes!
  • Molnibalage
    #70
    Cifu mindig ilyen precíz. Ha ő cikke jelenik meg vagy csak hosszú posztot ír a HT topikba az félig ünnepnap. :)
  • Banderas1990
    #69
    "Nem, valójában arra gondoltam, hogy a tudósok legelején arra alapoztak, hogy a maghasadással járó energiával áramot is lehetne termelni."

    És én nem is állítottam az ellenkezőjét. De az szerintem tény, hogyha nem "kapcsolódik be" a fejlesztésbe a hadsereg, akkor még jónéhány évet lehetett volna várni egy működő ipari energia előállítására képes reaktorra.
  • Banderas1990
    #68
    Nem mondtam, hogy csak a háborúk alatt. Igen azt is említettem, de később inkább már úgy hivatkoztam rá, mint fegyverfejlesztés(hisz az háborús, békés és a kettő közti állapotban is folyik).
  • Thrawn
    #67
    Legyen ez a cikk etalon a további SG tartalmakra nézve. Vagy túl magasra helyezem a mércét? Mindenesetre kíváncsian várom a folytatást.
  • Dany007
    #66
    Na hát ez az. A hitelezők sosem látnak a távoli jövőbe és persze nem is a hosszútávú haszon érdekli. Így szerintem a legtöbbnek igen maradi a gondolkodása.
    Én mondjuk valami alternatív hajtásra gondoltam.
    Sok-sok évvel ezelőtt láttam egy kis bemutató filmet valami lézeres meghajtásról.
    Volt egy fém csészealj szerűség. Amit lézerimpulzusok vittek függőlegesen a levegőbe. Kicsinyített modellen ki is próbálták és elvileg működött. Persze nagyban már más kérdés. Gondolom akkor ez is eltűnt a süllyesztőben.
    Ott van még a Virgin Group vele az élen. Ha sikerül bizniszt csinálniuk az űrutazásból akkor talán az majd beindítja a gépezetet.
    De szerintem amíg a támogatók és profitra várok mindig a legbiztosabb megoldásokra mennek, addig sosem lesz igazán nagy előrelépés.
  • Dany007
    #65
    Nem, valójában arra gondoltam, hogy a tudósok legelején arra alapoztak, hogy a maghasadással járó energiával áramot is lehetne termelni.
    Aztán utánna jött a ráébredés, hogy hoppá ha ezt nem is akarjuk szabályozni akkor mekkorát pukkan.
    A lényeg a lényeg, a maghasadással felhasználásával kapcsolatban az első gondolat nem a tömeggyilkosság volt.

    És egyet értek Nexus 2. pontjával.
    A Japános soha se adták volna fől. Az amcsik választhattak egy hosszadalmas kegyetlen megszállás és az atom bomba közül. Több száz ezres katonai veszteséggel számoltak. Így a bomba sok sok amerikai katona mentette meg.
  • Molnibalage
    #64
    pláne, hogy a méteres hullámhosszú radarok elég jól látják őket

    Ez folyamatosan szent meggyőződéssel sokan hangoztatják, csak a mértékére lennék kíváncsi. Csak van egy kis bökkenő. Az 4. gen. gépek ezeket meg viszonylag könnyedén taccsra teszik és ezek ősrégi rendszerek alapvetően...
  • Molnibalage
    #63
    Arra igen. Csak lusta vagyok gépelni.
  • [NST]Cifu
    #62
    Jól jött az info is, hogy hol tart is éppen az Ares fejlesztése.

    Azt követni rém nehéz. Amióta megírtam a cikket, már kiderült, hogy az Ares V. hajtóművei túl közel vannak egymáshoz, és egymást fűtik, így most újra elővették azt a lehetőséget, hogy egyszer használatos SSME hajtóművekre térnek át (az SSME esetén a fúvócsőben üzemanyag kering, itt melegítik fel, és ezzel hűtik le a fúvócsövet, az RS-68-as nem alkalmaz ilyen megoldást, többek között ezért is egyszerűbb és olcsóbb), illetve ott van az a lehetőség, hogy az RS-68-asokat egymástól távolabbra helyezik el egy kereten.
  • [NST]Cifu
    #61
    Annyi új elgondolást és tervet hallani az elmúlt 5-10 évben...
    Egyik se lett eléggé sikeres? Vagy arra se volt pénz ? =/


    Tervek folyamatosan születnek, a kérdés mindig az, hogy melyik kap állami támogatást/megrendelést. Ezek hiányában viszont senki sem szándékozik gigászi összegeket áldozni egy olyan rendszerbe, amely nem biztos, hogy vissza lesz képes hozni az árát (pénzügyi megtérülés). Az X-33 például (szerintem) a jobb megoldások közé tartozott volna, a nehézségek, amik felléptek, általánosnak tekinthetőek, a mostani Ares-Orion páros is már számtalan áttervezésen van túl. A lényeg, hogy aki adja a pénzt, az lásson benne fantáziát. Ha nem lát, nem lesz életképes a megoldás...
  • NEXUS6
    #60
    Na ja. A fegyverkezési verseny alapvetően egy kő, papír, olló játék, ezért
    kb ugyan azt mondtuk szerintem.

    Amúgy valszeg a Tu-22M repülőgépre gondolsz, ami alapvetően új volt az eredeti Tu-22-höz képest és csak a fegyverzet korlátozási tárgyalások miatt kapta ugyan azt a kódot. Sebességében, hatótávolságban, sárkányszerkezetben, fedélzeti rendszerekben alapvetően eltért az elődtípustól ami az 50-es, 60-as évek gyermeke volt.

    Amúgy, ha az atom alkalmazása politikailag elfogadható lenne, és nem kéne félni az eszkalációtól (gyak attól, hogy a vesztes fél elpusztítja Világot, ha már nem győzhet), nem igazán jutna eszébe a kormányoknak hagyományos fegyverzet precíziós célba juttatására alkalmas roppant drága technológiájú lopakodókkal vesződni (pláne, hogy a méteres hullámhosszú radarok elég jól látják őket). És ilyen szempontból tényleg olcsó lehet az atom, lásd olyan viszonylag kis és a saját választóikkal kevesebbet bajlódó országok fegyverkezése, mint Pakisztán, Irán, É-Korea.
  • Molnibalage
    #59
    A 3. ponttal nem értek egyet. Nem abba pusztult bele. Illetve nem csak abba. A több tízezenyi harckocsi, BMP és repcsi rendszerben tartása iszonyatos pénzt emésztett fel főleg, hogy elavultak voltak és ez nem volt szempont egyetlen gép tervezésénel sem. Már a Szu-27 és MiG-29 rendszerbeállítása sem ment rendesen. A Tu-22 gép is a hetvenes évek gyermeke volt, de teljesen csak 1980-as évek legvégére készült el.

    Akkor lássuk. 10 évig az alábbi dolgok mentek párhutzamosan.

    S-300 és Buk rendszerbe állítása. MiG-29, Szu-27, MiG-31, Tu-22M és Tu-160 programok. Emelett épültek a Kirov cirkálók, A Kuzenyecov (gyakorlatilag ez is bedőlt...), 6 Typhoon hordozó és Delta IV vége. És ezek még csak a legnagyobbak voltak. És ekkor jött az SDI. Ehhez képest az atomfegyerek olcsók voltak. Egy Miniutmen III rakéta silóstól kb. annyi sem volt, mint egy 4. generációs kéthajtőműves vadászgép ára.

    Az atomerő, ha romboló képességre vetítjük filléres eszköz. Egy párszázezrbe kerülő robbanófej 200kT hatóerőt képvisel. Számold ki, hogy mennyi ez hagyományos bombában és mennyi hordozóezköz kéne hozzá.
  • NEXUS6
    #58
    Összekapcsolva a zatomot az én gondolatmenetemmel.

    Azért az amcsik végül is nem az atombombának köszönhetően nyerték meg a II.világháborút. Viszont 2-3 dologban nagyon fontos volt, főleg az utána következő időszak szempontjából.
    1. A japánok azért nagy valószínűleg ennek hatására is döntöttek a kapituláció mellett, bár nemzeti önérzetből ezt soxor tagadják. Így nem kellett beáldozni néhány százezer amerikai katonát a szigetország elfoglalásakor. Pláne, hogy ők soha nem voltak jók a megszállás műfajban.
    2. Sztálin nem gyalogolt végig lendületből Európán. Hiszen pl. ő azért előbb tudott a Bombáról, mint az azt ledobó Truman elnök!
    3. Az atom a világ legköltségesebb fegyvere, nem kis mértékben járult hozzá a Szovjetunió gazdasági csődjéhez.
  • Molnibalage
    #57
    Nagyrészt az USA pénzeli, de techológiáért cserébe más is beszállt. A gond az, hogy valami borult az egyezségben, a haszon kisebb volt a vártnál ezért több ország kihátrált belőle főleg, hogy még első vonalas NATO tagállamok is lehet, hogy csak degradált verziókat kaphatnak gyengébb stealth képességgel.
  • NEXUS6
    #56
    Sok ország vesz részt az F-35 programban, de nem mindenki kapja meg még ezek közül sem a full dokumentációt, ebből is volt már veszekedés.
    Az angolok csinálják pl a STOVL változathoz a függőleges emelő csőlégcsavart, vagy hogyhíjják.

    Másrészt háború, vagy béke?
    Szerintem a legjobban a hidegháború, a fegyverkezési verseny fejleszti a technológiát. Mert nincs lekötve, hogy az ország olyan fegyvereket termeljen, amit nap mint nap elhasználnak a harctéren. Lásd pl a Vietnámi, vagy a jelenlegi Iraki konfliktus hatására is hány előremutató projektet töröltek. Nem kell a rendszerek között folyamatos átmenetet biztosítani. Forradalmi ugrásokat lehet bevezetni, amik esetleg csak évtizedek alatt forrják ki magukat. Ilyenre háborúban nincs idő. Amiből 1-2 év alatt nem lesz bevethető fegyver, azt tovább csúsztatják, lásd a németek sugárhajtású vadászgépeit, atombombáját, és egyéb csodafegyvereit. 1942-körül pl. Hitler leállított szinte minden nagyobb volumenű katonai projektet, hiszen az Európai háború a vége felé közeledett.
  • Molnibalage
    #55
    Az atombombás dolog egy baszottnagy tévhit. Előbb találták fel az atomreaktort, illetve az azt lehetővé tevő reakciókat, és csak abból utánna magát a bombát.

    Mert a reaktor kellett bombához plutóniumot gyártani. Ergo hibás a gondolatmeneted. Csak azért fejlesztették ki, hogy plutóniumot gyártson. A radiokatív bomblás hőjét csak kiereszetteték víz keringetésével a szabadba...
  • Molnibalage
    #54
    Vagy inkább fogalmazzunk úgy. Az a pénz amit fegyverkezésre költenek áttételesen nagyon komolyan előrehozza a civil fejlesztést és csökkenti a költségeket.
  • Banderas1990
    #53
    Mondtam én egy szóval is, hogy az atombomba előbb volt, mint a reaktort?
    Azért írtam így, mert ABC rend szerint a "B" jön előbb, így atombomba-reaktor.
    A 2 között egyebként is nagyjából annyi a különbség, hogy a bombánál nem szabályozzák a folyamatokat.
    Magukat az alapokat a német tudósok még jóval a Los Alamosban kifejlesztett bomba(a tudósok tetemes része itt is európai volt) előtt kidolgozták. Azonban a gyakorlati alkalmaázig csak a 2. világháborúban jutottak el. A Mannhattan-Projektbe rengeteg pénzt ölt az USA. Ipari használatra is alkalmas reaktorokat max ez után csinálhattak. Szóval nem hiszem, hogy az atombomba-reaktor nem sorolható ebbe a témába.

    A JSF esetében én is inkább Molnibalage szaktudására támaszkodnék, viszont abban szinte teljesen (99%) biztos vagyok, hogy nemzetközi programról van szó. A pontos részleteket nem tudom, de legalább pénzügyi téren több ország is támogatja a programot.
    Az F-22-t ellentétben csak az USA pénzelte és ezt a típust nem is nagyon hajlandók eladni(bár a drága fejlesztés miatt már egy ideje fontolgatják ezt a megoldást).
  • Banderas1990
    #52
    Egyetérek, hogy nagyobb kolóniákról max álmodni lehet a közel jövőben. A mostani ütem mellett örülhetünk, ha 2020-ra tényleg lesz egy kutató bázis a Holdon(ld:Bush-terv). Az emberi Mars utazás is megvalósulhat talán 2030-40 között, azonban ne felejtsük el, hogy ez is csak egy sokáig készített felfedező út lesz. Az űrhajósokat valszeg évekig fogják felkészíteni és a költségek is magasra fognak rugni. Addig még rengeteg új technológiát kell kifejleszteni. Mindez azonban nem lehetetlen.
    Az emberben a felfedezési vágy is megvan. Persze ezt meg lehet oldani Csillagászattal és szondákkal is, de mégiscsak más, hogyha az ember maga áll mondjuk a Marson. Az már más kérdés, hogy ennek a kivitelezése sok időbe és pénzbe telik. Azonban szerintem nem szabad feladni az ilyen programokat, csak azért mert sokba kerülnek. Amíg más dolgokra is van pénz addig támogassák.
    Bár szerintem nagy a valószínűsége, hogy még a jövőben is nem egy nagyobb technológiai újítást is a fegyverfejlesztésnek köszönhetünk majd. USA is egyre inkább megpróbál húzni az Űrfegyverkezés felé(legalábbis 1-2 éve még így volt).
  • Dany007
    #51
    Először is, a háborúk bizony elősegítették a technika fejlődését.
    De amikor azt írjuk, amit te is idéztél, akkor arra gondolunk, hogy ha azt a pénzt kifejezetten az adott technika fejlesztésére, kutatására használták volna fel, akkor így is sokkal előrébb lennénk már.
    Az atombombás dolog egy baszottnagy tévhit. Előbb találták fel az atomreaktort, illetve az azt lehetővé tevő reakciókat, és csak abból utánna magát a bombát.
    A katonai technológiát ugye elsősorban katonai célokra fejlesztik.
    Vagyis ha egyáltalán használható civil célokra, akkor is nem kevés idő kell, amíg azt integrálni tudják. Arról nem is beszélve, hogy csak egy elenyésző hányada az, amit az átlagember is fel tud használni.
    De tény, hogy sokat adott technológiának a sok háborúskodás.


    A JSF-et a lookheed martin fejlesztette ki. Erőssen kétlem a nemzetközi összefogást, rengeteg dok filmet láttam a készítésről, tesztelésről de abszolút nem emlékszek ilyesmire.
    Remélem Molnibalage kisegít a témában :)

    Szal hiába vannak katonai téren is megszorítások, ha havi 5,6 milliárd $-ba kerül az a bizonyos háború...
  • Banderas1990
    #50
    Először is jól megírt cikk. Gratula!

    "Ha az emberiség összefogott volna és a fegyverekre kidobott sokmilliárdot erre költötte volna, már rég nem itt lennénk. Nyomorult emberiség inkább egymást irtja mint fejlődne."

    Hát van benne valami, de azt sem szabad elfelejteni, hogy rengeteg technológiai fejlesztés a háborúk eredménye. Csak, hogy egy párat soroljak: Atombomba-reaktor, tartósított élelmiszer, sugárhajtású repülőgépek stb. Ezek mind olyan technológiák, amik valószínűleg előbb-utóbb megjelentek volna, de csak később.
    Maga az Apollo-Program is nem kis részt a Hidegháborúnak volt köszönhtető. Ha nem féltek volna attól, hogy az oroszok lehagyják őket az űrért folytatott "harcban", akkor kétlem, hogy olyan sietve adtak volna több milliárd dollárt az űrprogramhoz. Sok az űrrepülséhez használt tech is a katonai fejlesztésekből származik.

    "Ezzel szemben, abban az évben 40milliárd dollárt költöttek a JSF újgenerációs vadászgép kifejlesztésére... Szal ennyit a spórolásról."

    Azt tegyük hozzá, hogy a JSF program nemzetközi, szóval nem csak az USA adja hozzá a pénzt és a technológiát. Ráadásul ezen gép és főleg az F-22 Raptor(egyetlen létező 5.generációs vadászgép típus, a még nem szolgálatba állított F-35(JSF)-en kívül) gyártását igencsak korlátozták az utóbbi időkben. A program támogatói sietve probálják meggyőzni az illetékeseket, hogy adjanak több pénzt a gépek gyártására. Ezenkívül sok fegyverfejlesztési programot állítottak le, vagy csökkentették a költségvetését(sok programnál annyira, hogy inkább le is állították). Szóval, azért katonai téren is vannak megszorítások.
  • NEXUS6
    #49
    Persze mondjuk én is csinálnék olyan biztosítási konstrukciót, amiről tudnám, hogy bekövetkezése után nem kell mint biztosítónak fizetnem, mert nem lesz, aki követelje a szerződés teljesítését!;DDD
  • NEXUS6
    #48
    Szerintem ez nem csak statisztika, hanem kockázatelemzés is.
    Persze viszonylag kis valószínűségű esemény (szerintem azért nem olyan kicsi mint te gondolod, -helyesebben a kis valószínűség nem kizáró tényező! -dobtam már én is dobókockával vagy 8X egymás után hatost;))), de ha bekövetkezik, akkor lehúzhatjuk a rolót, + azért a technológiai fejlesztésnek lennének gazdasági előnyei is.

    Az emberek többsége érdekes módon köt biztosításokat, pláne ha kötelező. És káreset ugye nem mindenkivel esik meg, de pont annyi történik, amennyi a biztosítóknak még megéri.

    Talán meg kéne kérdezni egy biztosítót, hogy kötne-e a kormányokkal erre biztosítást, mert ha nem, akkor az azt jelenti, hogy sürgősen el kéne kezdeni építgetni a kis elhárító rendszerünket.
  • Molnibalage
    #47
    A Dicsovery-s kép linkje nem jó.
  • Dany007
    #46
    Így van, és le se szarják... Aztán ha mégis jön az armageddon akkor meg NASA ments meg minket xD
    Én mondjuk nem hinném, hogy más országnak lenne lehetőség valamit kitalálni, és valóra is váltani. Bár lehet h az usának se.
  • Molnibalage
    #45
    Ebből látszik, hogy fingod nincsa a statisztikáról. Az agyatlanb barmok irkálnak hülyeséget. Valójában a statisztika olyan mélyen van benne a hétköznapokban, hogy észer sem veszed.
  • Molnibalage
    #44
    Ezzel csak egyetérteni tudok. Persze azért nem csak a jenkiknek kéne összedobni a pénzt. De ezért összedobhatnák rá. Japán + Kanada + USA + legfejlettebb EU államok + Kína + India + Oroszország + a legnagyobb dél-amerikai államok lefednék a Föld népességének nagy hányadát és ezeknek az országonak még úgy ahogy telik is rá.
  • hdo
    #43
    Statisztikailag nézve ha 1 hétig híg fosásom van, 1 hétig meg szorulásom, akkor 2 hét felbontásban normális volt az emésztésem. Ennyit a statisztikáról mint hiteles "tudományról".
  • Deloi
    #42
    A párszáz évbe belefér az is, hogy az utóbbi 400 évbe csak 1 volt, sőt mivel csak statisztika lehet, hogy újabb 1000 évig nem is lesz több. Amúgy rengeteg lakatlan terület van a Földön még most is, a Tunguzkai sem hagyott krátert (ha régebben történik lehet semmilyen feljegyzés nem marad róla, csak egy kihaló mendemonda a helyiektől). Szóval simán lehet, hogy észre sem vettek egyet, csak mondjuk nem tudták honnan jön a szökőár.(vagy több száz év alatt feledésbe merült a helyi népeknél)