63
  • ge3lan
    #63
    Nyílván, egészen másra használunk egy kis kondenzátort meg egy ceruzaelemet.
    Ez persze semmit sem változtat a teljesítmény definícióján
  • Epikurosz
    #62
    Igen, de:
    Önmagában a leadott/felvett telejsítménynek nincs értelme. Hiába kapok egy aksiból bazi sok energiát 1 mp-ig, ha nekem a telót hetekig kell használnom.
    Tehát mindenképp az energiatároló-kapacitást kell nézni, vagyis be kell vonni az időt.
  • ge3lan
    #61
    Na, most mondod jól!
  • Epikurosz
    #60
    Arról nem is beszélve, hogy:
    1 kilowatt hour = 3 600 000 joule

    Tehát itt egymásba konvertálható mértékegységekről van szó.
  • Epikurosz
    #59
    Felvett teljesítmény:
    P = IxU

    Amit lent írtam az Joule törvénye volt.

    DE: tudtommal Joule törvénye ebben az esetben a leadott energiát adja meg, ami minket érdekel.
  • ge3lan
    #58
    Csak nem jó
    "E=U×I×t [W]" ennek a mértékegysége nem watt, hanem joule [J], mivel energia.
  • amee21
    #57
    Ennyi erővel a vállamra kapom a fülkés telefont és azzzal megyek túrázni....:):)
  • Epikurosz
    #56
    Akkor sem ülök le!
    Csókold meg a babajagád!
    Ahol jólesik.

    Na:
    E=U×I×t [W]
    ahol:
    U: feszkó [V]
    I: áramerő [A]
    t: idő [s]

    Más kérdés?
  • Munkas
    #55
    Egyszerűbb olcsóbb és minden bizonnyal kevesebb súlyt is jelenet kirándulásokhoz egy-két akkumlátort vagy elemet zsebre vágni. Az ésszerű használat mellett hetekig kitart.
    Legfeljebb egy kis napelemes töltőt lehet érdemes még vinni, ha hónapokra el akarunk távolodni a civilizációtól :)
  • valamit
    #54
    Egy hasonló cikk a vg.hu-n:
    "A Nature magazinban megjelenő elemzés szerint nincs messze az idő,
    Farmerbe épített iPod vezérlő a Fibretronictól
    amikor az okos telefonokat, "okos ruhák" követik. A tudósok a nanotechnológia segítségével olyan szövetet fejlesztenek, amely képes önmagában energiát fejleszteni. Az energiaöltözet különlegessége, hogy rendkívül apró kefeszerű elemekből áll, amelyek a külvilág hatására egymáshoz dörzsölődnek, ezáltal energiát fejlesztenek.

    A technológiát fejlesztő Fibretronic cég munkatársai szerint a hordozható elektronikai eszközök egyre népszerűbbek, így egy, a hagyományos akkumulátorokat felváltó puha, kényelmes ruhára várhatóan nagy igény mutatkozik majd. A technológia kidolgozói szerint valószínű, hogy képesek lesznek az energiaruha minden négyzetméterén 80 milliwattos teljesítményt előállítani, ez az energia pedig akár egy iPodot is működtethet. Ugyanakkor a rugalmas intelligens anyagokat kutató George Stylios professzor szerint nem lesz egyszerű a berendezések működtetéséhez elegendő energia előállítása. Lehetséges, hogy a szükséges energia termeléséhez jókora méretű energiaruhát kell majd hordani, illetve nagyon gyorsan futni."
  • nagylzs
    #53
    "A watt az a teljesítmény, amelyet 1 J munka 1 s alatt létrehoz."

    A megfogalmazás helyesen így lenne: "egy watt teljesítményű eszköz 1 joule energiát 1 másodperc alatt ad le". Merthogy nem a munka hozza létre a teljesítményt, hanem a teljesítmény a munkavégzés egy jellemzője (nevezetesen a munkavégzés sebessége).

    Ettől eltekintve babajaga volt eddig az egyetlen aki az összefüggéseket helyesen írta le. :-)
  • nagylzs
    #52
    "Aksiknál a teljesítmény az Ah. (amperóra)"

    Ez sem igaz. Az amperóra azt mondja meg hogy az adott eszköz körülbelül hány órán át tud 1 amper erősségű áramot szolgálatatni. A teljesítményt viszont amper * volt formulával lehet számolni. Szóval van közük egymáshoz, de ez megint két különböző dolog. Különben is ki kérdezte?
  • nagylzs
    #51
    "Nem. A teljesítmény elektromos készülékeknél a leadott energia."

    Ez hülyeség. Előszöris a teljesítmény az EGYSÉGNYI IDŐ ALATT LEADOTT ENERGIA. Nem lehet összehasonlítani egy konkrét energia mennyiséggel.

    Egyes, üljön le.
  • Epikurosz
    #50
    Aksiknál a teljesítmény az Ah. (amperóra)
  • babajaga
    #49
    1W=1V*1A
  • babajaga
    #48
    A watt az a teljesítmény, amelyet 1 J munka 1 s alatt létrehoz.

    1 W = 1 newton méter per másodperc = 1 joule per másodperc = 1 kilogram négyzetméter per másodperc a harmadik hatványon:

    Elektromos egységekkel kifejezve 1 watt = 1 volt*amper

  • Epikurosz
    #47
    Nem.
    A teljesítmény elektromos készülékeknél a leadott energia.
    Kocsinál lehet a végsebesség. Hosszútávfutónál, hogy mennyi km-t fut, sprinternél, hogy hány mp alatt futja le a 100 métert.
  • toto66
    #46
    Régebben Nike cipő, most meg a "kütyü" tölti be azt a szerepet a gyerekeknél, hogy egymást tudják cikizni: nekem ilyen, a tiéd gagyi...
    Pedig a postán láttam olyan barnabőrű emberkéket akik a postáskisaszonnyal íratták meg levelet, de valami csoda kütyü kamerás valami fityegett rajtuk...
    Tehát bárkinek lehet, ezért nem értem mi benne "menő"...
    Szegény marha szülök meg még túlóráznak egy kicsit, nehogy az elkényeztetett palántájuk lelkisérülést szenvedjen...
  • nagylzs
    #45
    "Emellett ha a könnyed sétát némileg erőltetettebb menet váltotta, a termelt elektromosság elérte a 13 wattot, ami fél óra mobil beszélgetéshez elegendő."

    A watt a TELJESÍTMÉNY mértékegysége. Fél óra beszélgéshez meg adott mennyiségű ENERGIA kell. Az egyik alma a másik körte. Ki fordította ezt le???
  • Epikurosz
    #44
    ez te vagy: spéci eset.

    ha vki szolgáltató kisiparos, valahogy elérhetővé kell tennie magát az ügyfeleknek. telepátia nem megoldás.
  • savior
    #43
    1-2 evig en is hasznaltam mobilt, kb 1 evig azon neteztem, utana meg telefonalas miatt. aztan rajottem, hogy az eg vilagon semmi hasznat nem veszem. ugyhogy mostmar egy jo ideje nincs is telefonom.
  • Epikurosz
    #42
    Én imádom a high-techet. Persze, nem annyira, hogy fanatikusan, de akkor is imádom. :-)

    A mobilról is van egy tanulságos történetem:
    Én csóró vagyok, és 1994-ben még inkább az voltam, de már akkor vettem magamnak mobilt, valamilyen erikszonos féltéglát és villogtam vele. Volt egy övtáska, és rejtve hordtam, de imádtam, ha hívott valaki a buszon. :-)
    Akkor még bunkofonnak hívták (a tudálékosok rádiótelefonnak) a mobilt, de ahogy minden bunkónak lett, már nem merték úgy hívni, mert ciki lett volna. Maradt a mobil.
  • toto66
    #41
    Bizony- bizony nagyon igaz!
    Tehát az igény (jelen esetben az hogy megoldj egy táplákozási problémát) a technikát hívta segítségül...
    A kütyük nem ilyenek, itt jórészt mesterségesen gerjesztett és nem valódi igény van...
    Tehát a technika hasznos, ha szükségem van valóban rá.
    A mobilra nagyon ritkán van szükségem, és amikor igen persze pont akkor nem megyek vele semmire, mert pl.: a másiknak éppen lemerült, vagy ki van kapcsolva...
    Tehát inkább megoldom másképp, úgy mint akkor amikor még nem volt senkinek mobilja...
    Ha megvizsgálnád hányszor hívnak feleslegesen, meglepődnél...
    Na ezt én simán elkerülöm amikor pihenek... Ezért én nem vagyok jó ügyfele a telefonos cégeknek...
    A technikával semmi bajom, de ne nőjön a fejemre...
  • Epikurosz
    #40
    nekem van egy ilyen réági tervem, ötletem..de nem mondom el, titok. :-))

    Na, szóval.
    (most egy nagy okosságot fogok mondani)

    Az utóbbi időben - nemtom mér' - mintha puffadtam volna. A gyümölcsök miatt, sok rost stb. Mert ugye a nagy biookosok azt mondják, hogy egyél gyümit, zöldet frissen, de arról elfeledkeznek, hogy a sok rost és sav sem jó, tökre vágja a beleid, azoknak is a nyálkahártyáját.
    Egéybiránt, meg kellene a C vit., de pirula nem jó.
    Patthelyzet!

    A megoldás a gyümilé, de azt hagyományos technikával nem tudod kipiszkálni, ill. szőlőpréssel biztos lehetne, de hamarabb találsz illegális hasadóanyagot Busdapesten, mint kézi vagy mech. szőlőprést. tokajba mégsem akartam elmenni, na, nem voltam kitartó.
    Lényeg: a gyümicentrifugával - a technika eme csodájával- tudsz facsarni, és nem leszel puffadt stb.
    Következtetés: a jó technika jó.
  • savior
    #39
    amugy en ugy allapitom meg, hogy egy talalmany ertelmes e, hogy megnezem ha gazdag lennek, akkor fektetnek e penzt bele. ugy erzem ebbe egy fillert se.
  • savior
    #38
    ami messze van a civilizalt teruletektol, ott jobbara terero sincs. aki szafari turara megy, az nem kint alszik a gyepen az oroszlanok kozott, hanem igen kellemes kunyhoban, amiben tobbek kozott aram is van. aki pedeg egy komoly hegymaszasnak fog neki, ami 1-2 hetig is tarthat, az rendesen felkeszul. nezd meg a discovery-n, 10-20 emberes csapatok vagnak bele ilyesmibe, es nem az aram hianya a problemajuk. menj el egy komoly turara, es latni fogod, hogy abszolut nem az a problema, hogy a telefon nehogy lemeruljon, hanem az hogy van ahol -50 fok van, van ahol +50, van ahova marha sok kajat es felszerelest kell felcipelni, es van ahol veszelyes allatok vannak, esetleg belezuhanhatsz egy szakadekba vagy megfulladhatsz.
  • toto66
    #37
    "Ja, és ha hegyitúra közben kificamodik a bokád, és nem tudsz lejönni a hegyről, akkor halj meg ott. Na, ugye? "
    Én nem vagyok technika ellenes, de sajnos az emberek jórészt már semmit nem képesek elképzelni nélküle...
    Ez ahhoz fog vezetni, hogy a kütyük nélkül halottnak érzik maguk, pedig én 40-évet leéltem nélkülük és nem hiányoztak...
    És mindent meg kellett oldani nélkülük...
    Hasznosak persze, de már nagyon rátelepedtek az emberekre (a cégek amelyek a profitot látják ebből)
    Tehát kellenek, de próbálj meg néha nélkülük élni...
    Ja és a házad leég nélküled is, kificiamodott bokával annakidején 10 Km kellett mennem...
    Persze kényelmesebb a telefonon segítséget kérni, csak elfelejtik az emberek azt, hogy annélkül is képesek segíteni magukon... és még kiszolgáltatottabbak lesznek...
  • cateran
    #36
    Akkor lebetüzöm......LAKOTT! területeken van csak áram....vagy szerinted 1-1 safarin,hegyi túrán vagy bárhol messze a "civilizált" vidéktől is hemzsegnek a konnektorok? (akár csak 2 település között,hogy ne menjek olyan messzire....)
  • teddybear
    #35
    A morzsaporszívó, ha jó a filtere, akkor használható eszköz. Összeszedi a morzsát, szöszöket, ezzel megkímél bennünket a hosszadalmas molyolástól.

    Ez, csak akadályozza a mozgást, mert az energiafejlesztéshez a láb izomzatát használja, ugyanazt, ami a járáshoz kell. Azaz, ha nincs rajtunk ez a vacak, akkor könnyebben mozgunk, még mi , egészségesek is. És, ha mi könnyebben mozgunk, akkor mennyivel könnyebb e nélkül egy mozgáskorlátozott számára a mozgás. Hiszen az ilyen embernek általában csökkent izom ereje van, ebből elvenni nem ajánlatos.

    Amúgy, egy ember rövid ideig kb. 0,5 - 0,3 lóerő teljesítményre képes, ha mindent bevet.
  • savior
    #34
    igazabol az lenne jo, ha az emberi testbe tudnanak egy keszuleket beultetni, amely a szervezet mukodese altal nyerne ki energiat, es ezt eltarolna egy aksiban. ezutan a kezunk erintesevel tudnank kulonbozo dolgokat feltolteni, pl zseblampat, telefont, laptopot. esetleg a hazunk energiaellatasaert felelos akkumulatort megerintve energiaval toltenenk fel azt, igy este ingyen nezhetnenk a tv-t vagy vilagithatnank. ez felvaltana az elemeket es a mostani akkumulator toltoket.
  • Epikurosz
    #33
    Ne dobd el a sulykot.
    Az indexen a morzsaporszívót értelmetlen cuccnak kiáltották ki.
    Ezzel szemben én elég gyakran használom, mert morzsát, bolyhokat felszívni jó, mint a neve is mutatja.
  • Radi
    #32
    És majd megveszi az Apple és hozzácsapja az iPodhoz tartozéknak
  • teddybear
    #31
    Na, hogy én is benevezzek: Ez az eljárás az értelmetlen találmányok közé sorolható. Akár a kalapemelő-gép, vagy a cakkos körmöket előállító reszelő.

    Szerintem ezt is elfelejtik, előbb, vagy utóbb, mint mindent ami értelmetlen.
  • Epikurosz
    #30
    Szőrszálhasogató díj:
    neked bronzérem
    pimpikének ezüstérem
    (az arany már elkelt :-)
  • babajaga
    #29
    Egy kerékpárdinamó jó esetben 1,5 W teljesítményt ad le, és mennyivel nehezebb hajtani.Nehogy má majdnem négyszer akkora teljesítményt egy ember órákig tudjon produkálni!
  • babajaga
    #28
    Igen a jármű hordja az akkuk súlyát ami plusz energia. Nagy fing lesz ebből.
  • ge3lan
    #27
    Hehe, szerintem ez a mondat is kiállítani való:
    "A hibrid-elektromos autókban a fékezés, ami normál esetben hő formájában távozik, egy generátort hajt meg"
  • Cleawer
    #26
    Szerintem jó cumó,a busz kergetése közben is tölti a telót(:
    Akkor lenne igazi hogy ha akkumlátorokat is lehetne tölteni,pl fényképezőgépbe,esetleg notebookba.Túrázáshoz ideális lenne...
  • pimplike
    #25
    Jézusom, de gagyi ez a cikk. Nem lehetne, hogy valaki olyan fordítsa a cikkeket, aki már járt legalább egy darab középiskolás fizika órán?! Ilyet leírni...
    "percenként 5 wattnyi elektromosságot sikerült előállítaniuk"
    Ez olyan mintha azt írnánk hogy percenként 60 km/h területet másztunk meg.
    A Watt teljesítmény, az nem egy idő intervallumra számítható mit az energia, hanem időpillanatra vonatkoztatott mennyiség.

    Aki nem ért hozzá semmit, az beszél róla, aki még annyit sem, az publikálja is....
    No comment.
  • bandypappa
    #24
    Nem azt kell nézni, hogy ez egy fémdarab az emberen. Ez még csak az 1. generáció. A számitogépek 1. generácioja is raktárméretű volt. Ha van rá igény akkor ergonómia terén fejlödni fog a szerkezet. Én látok benne fantáziát. A járművekbe is lehetne építeni ilyen szerkezeteket amik közvetlenül töltik vissza az aksit plusszba a meglévő rendszer mellé, hogy a kölök tudhassa nyomni a playstationt a kocsiba.