165
Hogy létezhet olyan dolog amink nincs tömege ( az energián kívül)?
  • HUmanEmber41st
    #85
    Ha lenne tömege, sosem tudna fénysebességgel mozogni :D Ezt Einstein bácsi hogyan is magyaráz...taki ?? :D
  • HUmanEmber41st
    #84
    Igen, ennek a bizonyos térnek is lenie kellene valamiből...
  • Nuki
    #83
    Ebben egyet kell hogy értsek. :)
  • rikox
    #82
    A fotonnak nincs nyugalmi tömege de van mozgási tömege.
  • sz4bolcs
    #81
    És még mi minden nem létezik? Le kéne szögezni, mi létezik, és mi nem. Készíts egy listát. :)
  • clio1616v
    #80
    Gravitáció nélkül a lepedős cucc nem működik.
    A teret nem lehet görbíteni, mert nem létezik.

    Csak az ember fejében...
  • juzosch
    #79
    Nem. A gravitáció eleve a teret hajlítja. És ezen elhajlás miatt mozognak egymás felé a testek.

    Modellezésére képzeld el a következőt: egy kifeszített lepedőre teszel két golyót. Nem a két golyó vonzza egymást, hanem mind2 alatt megsüllyed a lepedő, és emiatt gurulnak egymás felé.
  • pet0330
    #78
    De akkor a térnek van tömege hogy a garitáció el tudja hajlítani??
  • juzosch
    #77
    A fotont nem a gravitáció hajlítja el. A gravitáció a teret görbíti. A foton ebben a görbe térben halad nyílegyenesen.
  • Locutos
    #76
    Eszembe jutott egy kerdes. Tudjuk a relativitasbol, hogy "gravitacios mezoben" az ido lassul. Ezt hogy lehet magyarazni a toloerot kifejto graviton reszekcskes elmelettel? es nem feledve hogy pl a Foldon allunk, nem megyunk semmilyen sebesseggel(most ezt tudom hogy csak kozelites) hogy a mozgas miatt legyen idodilatacio.

    (es graviton a helyes szo, r nelkul)
  • csgery
    #75
    Tömeg kell, mert tudtommal is csak olyan testet tud vonzani a gravitáció, aminek tömege van.
  • pet0330
    #74
    De az energiát el tudja hajlítani a gravitáció??
    Szerintem hogy valamit vonnzon a grivitáció ahoz tömeg kell.
    Vagy ha nem akkor szóljatok!!
  • Nuki
    #73
    A fény az nem egy kettős természettel rendelkező foton?
    Attól hogy van tömege, lesz NEM nulla az E=mc^2 képlet...

    Mondjuk ha süt a nap, és őrült sebességgel csapódnak neked a fotonok, nem azért érzed melegítőnek a napfényt?
  • Sadist
    #72
    Nyugalmi tömege nincs tudtommal. Attól lesz tömege, hogy fénysebességgel mozog. Ugyebár egy test minél jobban közelít a fénysebességhez, annál nagyobb lesz a tömege (és annál több energia kell a további gyorsításhoz, ezért nem érhető el soha a fénysebesség).
  • PrasCo
    #71
    Többen említettétek a "nincs tömege"-t. Az Einstein-féle tömeg-energia ekvivalencia tudtommal pont arról értekezik, hogy minden tömeghez köthető energia, és viszont. A fotonnak (amivel keverhetitek) NYUGALMI tömege nincs, amit nem olyan nehéz "megoldani", mivel nyugvó foton nem létezik. A súlyt és a tömeget meg ne keverjük, a tömeg a fenti elidegeníthetetlen tulajdonsága az anyagnak, a súly pedig a gravitáció függvénye.
    Persze én is csak a "megtanult definíciókat" hajtogatom, amivel nem kötelező egyetérteni. ^^
  • csgery
    #70
    Puszán energiával. MIvl súlytalan, A pontból B be megy megállás nélkül, míg bele nem ütközik, és amikor az energiáját (nem a tömegét) adja át, azzal mozgatja meg.
  • pet0330
    #69
    Ha nem lenne tömege hogy tudn meghajtani a napszéllel működő szondát??
    De ez a szonda is csak kísérlet MÉG.
  • csgery
    #68
    A fotonnak nincs tömege, mert 0 az invariáns tömege, nem?
  • pet0330
    #67
    A fénynek van tömege!!

    Szted a fotonoknak nincs tömege??
    A foton is egy részecsk e ami anyagból van, és minden anyagnak van tömege tahát a fotonak is.
  • csgery
    #66
    Fény görbületét kétféleképpen nézhatjük. Nincs súlya, ugyebár. DE! van energiája. Egy elképzelés, ha a fény olyan gyorsan halad, hogy az energiája valamilyen tömeghez hasonló tulajdonsággal "ruházza fel".
    Másik nézőpont sztem: a tér göbrült, ezért a fény nem haladhat egyewnes pályán a nehézségi erõ hatása alatt álló tárgyak mellett, ezért követi a görbületet.
  • rikox
    #65
    Szerintem igaz,hogy a nagyobb tömeg felé több graviton áramlik mint a kisebb felé hisz a Holdon kisebb a gravitáció.
    Melesleg az M elmélet ad magyarázatot,hogy a gravitonok miként mozognak,
    idő kérdése és szerintem sikerül majd detektálni a gravitont talán a CERN--ben.
  • pet0330
    #64
    De most ti ezt hogy is gondoltátok a gravitációs részecskék áramlása miatt van a gravitáció erő??
  • juzosch
    #63
    naigen, talán emiatt a kérdés miatt is vetették el a tudósok ezt az elméletet:)
  • pet0330
    #62
    Na és ezzel a "tologatással" hogy magyarázzátok meg a fény görbületét???
  • clio1616v
    #61
    Először gondolkozzatok... ez volt a hiba basicbe is aki elhagyta a fórumot. Irogatta a megtanult definiciókat meg linkelgette a wikipediát, ahelyett, hogy elgondolkozott volna azon, amit mondok.
  • clio1616v
    #60
    Nem igaz, kisebb tömeg felé kevesebb gravitációs részecske áramlik, ezért kevésbé tol a hold felé.

    Ez nem taszító erőként kell elképzelni hanem toló erőként. Ez nem kölcsönhatás.
  • sz4bolcs
    #59
    ja így már világos.
  • sz4bolcs
    #58
    És akkor a teljes világűr gravitációs taszítása árnyékra vetődik, vagy mi? :))
  • csgery
    #57
    Jah, értemmá :D
  • juzosch
    #56
    Na remélem ezt is megválaszoltam:) Több tömeg=nagyobb árnyék
  • juzosch
    #55
    Mint mondtam, az elmélet szerint (legalábbis azon elmélet szerint amire én gondolok) az anyag ezt árnyékolja.

    Na a következőt képzeld el. Pinponglabda az asztalon, és két oldalról két ventillátor fújja. A labda ugye nem mozdul, mert ellentétes erők.
    Na ha az egyik ventilátor elé teszel egy teszemazt téglát, akkor a labda megindul a tégla felé.
  • sz4bolcs
    #54
    Ja, a nagyobb tömegű égitest felé meg azért tolja nagyobb gravitációval a tárgyakat, mert olyan a kedve. :-)
  • Zomil
    #53
    nagyon jól elmagyarázta csak kicsit oda kéne figyelni olvasás közben.
  • csgery
    #52
    Hülye vok... a gravitáció helyett taszítást akartam írni.
  • csgery
    #51
    Ha ez így lenne, szvsz nem mozognának az égitestek a midnenhonna érő gravitáció miatt.. nem?
  • juzosch
    #50
    Előbb írtam. A teljes világűr gravitációs taszítása nyomja a holdat a földhöz.
    Persze ez EGY elmélet, a sok közül.
  • pet0330
    #49
    Vagy ha nincs igazam nevezd meg azt az erőt ami ott tartaná!!!
  • pet0330
    #48
    Azért kellene elszállnia mert a föld eltaszítaná megától!!
  • pet0330
    #47
    Jah és ha a gravitáció taszít akkor a holdon elvileg kissebet tudnál ugrani mint a Földön mert a hold nem taszítana annyir amint a Föld.

    Tehát ez szerintem teljesen hülyeség!!
  • clio1616v
    #46
    Mitől kellene elszállnia?