163
  • bvalek2
    #83
    Neked nem nagyon van fogalmad a Linuxról, és a szabad szoftveres dolgokról. Linuxot nem lehet lopni, mert az nyílt, és nincsenek benne szabadalmak. Pont ez a lényege. Sokminden másnak is így kéne működnie, az lenne az igazi piaci verseny.
  • k0zi
    #82
    Annak már lejárt a szabadalmi védelme :D
    Egyébként jogos, kínából származik a puskapor és a papír is tudomásom szerint. Mindkettő igen nagy szolgálatot tett a nyugatnak, azonban ezek már olyan régi találmányok, hogy bárki kedvére gyárthatja őket (na jó puskaport azért nem mindenki), de nagyon sok ilyen dolog van ami európai/amerikai találmány. Nagyon sok orvostudományban meghonosodott eljárást is a nyugat talált ki és bárhol a világon alkalmazzák.
    És hogy egy kis IT is legyen benne, a linux is a "rothadó nyugati világ" terméke, amiből kínai mérnökök saját operációs rendszert fejleszthetnek.
  • m1c1mack0
    #81
    Hat miota niggerek alkalmazasat betiltottak mas "rabszolgakat" kellett talalni:S (mert legtobb kiani munkas kb ezen kategoriaba sorolhato)
  • bvalek2
    #80
    Izraelnek ott van a Moszad, őket nem kell bemutatni. Ezek után senkinek ne legyen egy rossz szava sem a kínaiakra.
  • janus391
    #79
    Pl. puskapor? És ki is lopta el tőlük? És mekkora fejlődést köszönhet neki a tolvaj? :)
    azt nem tudni mert még a levegőben van a tolvaj
  • bvalek2
    #78
    Ez kb. olyan színvonal, mintha kampós orrot írtál volna. Kérdem megint, miért nem érdemli meg a kínai azt a tiszteletet, amit a zsidók követelnek maguknak?
  • janus391
    #77
    Ja az "okos" európaiak és amerikaiak az olcsó munkaerő miatt oda telepítenek minden gyárat, mit vártak ?
  • m1c1mack0
    #76
    Megjegyeznem, hogy a cikkben a 2. foton a csakonak udnorito egy majom feje van:D
  • Yv@n
    #75
    "Persze az kerdeses van e barmi is,amit a kinaiak maguk talaltak ki es gyartanak."

    Pl. puskapor? És ki is lopta el tőlük? És mekkora fejlődést köszönhet neki a tolvaj? :)
  • m1c1mack0
    #74
    Hiaba mindigis az egyszeru megoldasok vallnak be leginkabb:D
  • k0zi
    #73
    Azért lehet vádolni mert kiderült, mert lebuktak.
    "Német szakemberek kínai fürkésző programokra bukkantak a kancellári hivatalban"
    "Ipari kamerák rögzítették, amint egy éjjel kínai mérnökök - illegális módon - besurrantak az egyik csarnokba"
    Ezért lehet őket megvádolni!
  • narumon
    #72
    Hiába övé a szabadalmo ha kina leszarja és gyártja. Erről van szó. :(
  • BlackRose
    #71
    Miért gondolod, hogy egy bank nekem adna reális fedezetű hitelt, ha ekkora nagy lenne a rizik, hogy visszafizetem e vagy nem? Persze az olcsó (credit by thin air) féle hitelt azt adnak, és nem nagyon idegeskednek, ha nem fizetem vissza mert úgy sem veszítettek el semmit. Persze én csődbe megyek, aztán ugye ay is valakinek jól jön.

    Na nézzük csak miről is van itt most szó? A kutatásokat nem szokták hitelből csinálni, hanem... nagy része tőzsdei finanszírozás, vagy megtakarításból vagy partnership (angel, venture tőke kisebb cégek esetében), mert egy kutatás eredménye mindég nagy kérdőjel. De ez még nem ad választ a kérdésedre. Ha nekem a kutatás annyiból állna (ée ennek e költségeiből) ammennyire szükség van, hogy az adott eredményt elérjem akkor nem lenne semmi probléma, nem is félteném a kutatásom eredményét, hanem kinyitnám és aki tudja csinálni úgy mint én az csinálja, a piacon mindenkinek megvan a helye, termelés által úgy is megtérül a fejlesztési költség, persze a konkurencia tudását is használhatnám mert az sem védené hanem közössen fejlődnénk 100x gyorsabban. Persze más kérdés, hogy a mai világban mindég az a fontos, hogy valakit valamiben megakadályozzunk. És, hogy nem munka által tegyünk szert a bevételhez hanem politikai módszerek által. Most megjelent Kína ahol a nyugati játékszabályok nem élveznek akkora szentséget mint nyugaton és most ez a nyugat számára probléma, tehát két féle megoldás létezik az egyik, hogy kizárják a játékból és akkor egyáltalán nem számít, hogy lopta a tudást, mert a termékét nem veszük meg, tehát gyakorlatilag nem létezik. A másik pedig, hogy a játékszabályokat modósítsuk, mert Kína most nagy játékos, nem jelentéktelen. A harmadik pedig, hogy ne pofázzunk, amikor 3x olcsobban vesszük meg az árút mert Kínában termelik, képzeld el mennyibe kerülne egy csúcs-PC ha pl. németországban készülne... álmodni sem tudnád, hogy megvásárold, tehát amit kína "lop" az a másik oldalon visszajön mert olyan dolgokat veszek amelyeket Kína nélkül nem vehetnék meg soha, vagyis olyan elmozdulást eredményez elő amely komolyan befolyásolja az életünket. A probléma, hogy azt hisszik, hogy Kína nélkül ugyanaz lenne mont most van, csak a pénz nyugati kézben maradna, pedig nem Kína nélkül minden 10üik embernek lenne most PC-je éppen úgy mint volt 10 évvel ezelőtt.
  • bvalek2
    #70
    Ezt kár volt. Mostmár hiába van igazad minden másban, a hiszterizált "nép" nem fog törődni vele. Csak azt látják, amit látniuk szabad.

    Különben érdekes, a kínaiakat miért lehet büntetlenül lopással vádolni? Kedves DjDano, akkor ezek szerint a cikkíró, és a véleményét osztó forumozók is "idióta barmok"? Egy kínai (vagy egy magyar) pontosan annyit ér, mint egy zsidó, mert ő is ember. Jogosan várja el az egyenlő bánásmódot.
  • k0zi
    #69
    Pl átlátszó beton, bár ott szerencséje van az illetőnek mert övé a szabadalom, tehát a cég nem sokra megy azzal hogy gyártja.
  • 505thZajcev[PT]
    #68
    Atomot nekik, ugyis sokat finganak a teheneik. Jah az india, mind1, akkor nekik is
  • DjDano
    #67
    Ez nem szélsőjobbos topik te idióta barom, takarodjál innen%!
  • narumon
    #66
    Ott az én 57-es hozzászólásom pl.
  • wanek
    #65
    "kifejlesztenél valami tuti dolgot hitelből" - pár megtörtént példát sorolj fel, légy szíves.
  • wanek
    #64
    Azt inkább nem ecsetelem, hogy a zsidók hogy lopnak...
  • k0zi
    #63
    Hát nem tudom, te pl kifejlesztenél valami tuti dolgot hitelből, aztán jönne egy kínai cég és ellopná (előtted le is védetné a lopott fejlesztést), majd elkezdené gyártani, akkor te bizony szívnál rendesen. Fizethetnéd a hitelt a semmiből. Ekkor kereshetnél persze munkát és valószínűleg nem halnál éhen, de a hitelező banknak életed végéig fizethetnéd a részleteket (vagy vinnék a házad, autód mindened).
  • BlackRose
    #62
    Különben a dolognak sokkal nagyobb az értelme ha emberekről, egyénekről, cégekről beszélünk nem pedig Kínáról, nyugatról stb. Ugye akkor teljesen alaptalan, hogy "Intel Izraelben", stb. az Intel egy cég aki olyan egyéneket alkalmaz akik megtudják oldani a problémáit valamint fejleszteni olyan dolgokat amelyek eladásával a cég biztosítja nyereségét és ezáltal talpon marad. Nincs ehhez semmi köze sem az USA-nak, sem Izraelnek sem Kínának. Ez egy cég és egyének közötti csere amelyben a cég pénzt ad az egyének munkájáért amelyet ezeknek az egyének tudása tesz lehetővé. PONT. A többi kollektivista duma. Persze a cég is és az egyének is valahol fizikailag kell, hogy létezzenek és ezt használja ki az állam, de nem értem miért kell egy céget amerikainak vagy egy mérnököt izraelinak hangsúlyozni amikor ennek a ténynek az ég világon semmi köze sincs a sikeres munkavégzéshez.
  • BlackRose
    #61
    A tudós nem döglik meg éhen, a tudós soha nem döglött meg éhen, csak a kvázi tudós amelyből ma elég sok van, de az sem döglik meg éhen, mert a valódi tudós által teremtett értékből az állam eltartja a kvázi tudóst is, a bürokratát is, a jogászt is, stb. aki nélkül az igazi tudós meg lenne sokkal jobban mint velük, de a jogszabályok arra kényszerítették, hogy nélkülük nem dolgozhat.
  • narumon
    #60
    egyetértek.
  • k0zi
    #59
    Hát igen, bizonyára az olcsó harmadik világbeli izraeli mérnökökkel dolgoztat az intel. Azok ugyanolyan bért kapnak, mint az amerikában fejlesztő mérnökök. Ez pedig nem adóparadicsomba menekülés, hanem izrael előrelátó lépése. Kitermelt egy olyan mérnöki gárdát amire már érdemes 1-1 nagy cégnek gyárat építenie.
    Kína nem híve az ilyen licenszdíjak fizetésének, tehát simán csinálhatna processzorgyárat ahol felhasználja a "kartell" fejlesztéseit, mégsem teszi. Egyébként, a harmadik birodalomról annyit, hogy ők vásároltak IBM kártyás gépeket, amelyeknek segítségével sikerült az embereket származásuk szerint összeírni, valamint a náci találmányok egy része úgy került az amerikaiakhoz, hogy a tudósoknak menedéket nyújtottak, ha hozzák a tudást is magukkal (Operaiton Paperclip) ők utána igen nagy megbecsülésben éltek az államokban (gondoljunk csak a Wernher von Braunra, aki az amerikai űrhajózás atyja). Ezzel szemben Kína nem foglalkoztat senkit. Ellopja a terveket a tudós meg dögöljön éhen.
  • narumon
    #58
    A többivel somewhat egyetértek, persze nem ennyire drámaian.
  • narumon
    #57
    "Nem olvastad el rendesen a hozzászólásomat. A feltaláló elég gyakran kínai, indiai, thai állami egyetem. Nem nyugati a technológia, hanem saját. A nyugati gyógyszercég a gyógyszer árába a marketingköltségeket építi be, a saját kutatásuk minimális."

    Mhm én ezt nem igy tudom, de lehet hogy tévedek. Feleségem biológus, sokszor kap a cég felkérést, hogy fejlesszenek ki mondjuk egy amaerikai cég részére ezt vagy azt. Ezt ők megteszik, az amerikai cég meg kifizeti a kialkudott x millió forintos vagy dolláros vételárat. A kinai cég viszont csak simán lenyúlja a technológiát és nem fizet sem a feleségem cégének, sem annak a cégnek aki a pénzt adta a fejlesztéshez. Ne mondjuk már azt rá, hogy ez a normális és járandó út!
  • bvalek2
    #56
    Elolvastad az alatta lévő két bekezdést is? Arra mondj valami légyszíves.
  • narumon
    #55
    "A mai Intel megvesz, vagy létesít tengerentúli kutatóközpontokat, és ott fejleszt, nem Amerikában. Lásd Core processzor architektúra, izraeli mérnökök munkája. Ez az adóparadicsomba menekülésre példa. Meg arra, hogy nem a saját eszüket használják, hanem másét."

    Az a baj, hogy mellébeszélünk folyamatosan. Amit fentebb irtál azzal az égvilágon senki nem vitatkozik, és nem is morgolódunk miatta. Miért? Mert az intel ott üzemeltet egy részleget ahol embereket alkalmaz, fizeti őket, adót fizet stb. Senkinek nem lenne semmi baja a kinaiakkal ha ugyanigy dolgoznának. Azaz pl izraelben egy kinai processzorfejlesztő cég fizeti a koponyákat hogy kidolgozzanak valamit. A baj az, hogy nem ezt teszi, hanem ellopja azt amire más nagy pénzeket költött. Ez nagy különbség.
  • BlackRose
    #54
    Persze a nadrág esetében a kínai 10 EUR-t számol a GDP-be az EU pedig 30-at, a kínai termelt, az EU-s csak eladta azt amit a kínai termelt (jó drágán). Statisztikailag hatalmas, de reálisan semmi. Persze a GDP egy másik illuzió egy másik marhaság amelynek csak egy funkciója van, hogy lehetővé tegye ezt a gazdasági csalást amely nyugaton már évtizedekkel ezelőtt elindult, persze a 70 évek végén majdnem összeomlott, de aztán a magas technológiai fejlődés lehetővé tette a globalizációt amelyel a nyugat meghoszabbította az agóniát, de nem oldott meg semmit.
  • kutyak
    #53
    Sakértő főleg nem vagyok, de még szakértő sem.
  • kutyak
    #52
    Nem vagyok igazi sakértő, ezért kérdezem valaki, a témában járatos emberkétől: mennyi egy termék szokásos marketingköltsége? Mondjuk legyen egy sportcipő. Az egyszerűség kedvéért legyen az anyagköltség 100 egység, a munkadíj (csak a melósok díja) kb. 50 egység, energia szintén kb 50 egység. Erre mennyi jön rá egyéb (pl.felsővezetői) bérként, és mekkora marketing költség?
    A tippem egyébként 1-2%.
    Az már természetesen más kérdés, hogy mekkora a haszon, dehát mindent annyiért kell eladni, amennyiért megveszik.
  • wanek
    #51
  • BlackRose
    #50
    Egy ország nem lehet sem szegény, sem gazdag az egy baromi nagy illuzió, az emberek lehetnek szegények vagy gazdagok, kurvára nem érdekli azt aki Ferrárit teker Pekingben, hogy a szomszédja szegény, de az amcsi aki meg a parkban alszik sem nagyon izgatja fel magát, hogy az USA képes ezermilliárdokat legombolni a polgárai hátáról (mert sokan közüllük gazdagok), és, hogy Britney Spears havi millió dollárt keres. Különben a realitás, az, hogy az értékek relatívak, szubjektívak és marginálissak, vagyis aki éhes az kevesebbért is dolgozik mint ay akinek Mercédes áll a garázsban, és mi ebbe a nem reális? De nem ezzel van nekem a bajom, nekem azzal van a bajom, hogy 2x annyit kérek a munkámért mint amennyiért dolgoznák, mert 50% megy az államnak, sőt 5x annyit kell kérnem, mert a pénz már nem ér szart sem, mindennek az ára az egekben van, ugyanaz a nadrág amit a kínai 15 EUR-ért árul, a "hazai árúházban" 40 EUR, és mindketten ugyanott vették (Kínában), sőt valószínűleg a nagy árúház még olcsobban kapta mert nagyobb mennyiséget rendelt. Na ezt hogyan magyarázod meg a szegény ország elméletedel?
  • bvalek2
    #49
    Nem olvastad el rendesen a hozzászólásomat. A feltaláló elég gyakran kínai, indiai, thai állami egyetem. Nem nyugati a technológia, hanem saját. A nyugati gyógyszercég a gyógyszer árába a marketingköltségeket építi be, a saját kutatásuk minimális.
  • wanek
    #48
  • bvalek2
    #47
    Először is, az Intel, és az amerikai mikroelektronika a legyőzött Harmadik Birodalomtól lopott alapkutatásokra épített fel egy ipart. Egy komplett világháborúra volt szükség ahhoz, hogy ezen a területen amerikai fölényről beszélhessünk. Én ezt nem nevezném tiszta piaci versenynek.

    A mai Intel megvesz, vagy létesít tengerentúli kutatóközpontokat, és ott fejleszt, nem Amerikában. Lásd Core processzor architektúra, izraeli mérnökök munkája. Ez az adóparadicsomba menekülésre példa. Meg arra, hogy nem a saját eszüket használják, hanem másét.

    A kartell, amit az IBM-el, Motorolával, SUN-nal, és a többiekkel alkotnak, sokezer szabadalommal alaposan levédette a processzorgyártás minden apró mozzanatát. Ezt úgy képzeld el, mintha otthon főzni szeretnél, de a gáz begyújtását, a zöldségszeletelést, a kavargatást, és minden mást szabadalom védene. Csak akkor főzhetnél otthon, ha kifizeted a jogdíjat. Persze csak akkor, ha a licenszgazda hozzájárul. Mert ha nem, akkor nem főzöl és kész.

    Szóval ha nem vagy a kartell tagja, NEM gyártasz processzort, hiába értenél hozzá. A világon sehol. Akkor sem, ha a kartell mondjuk nem lát többé profitot benne, és nem készítenek többé processzort, te akkor sem gyárthatsz. Igény, piac, verseny, mind le van tojva, puszta erőfölényből. Nos, a kínaiakkal ilyet nem lehet eljátszani, szerencsére...
  • BlackRose
    #46
    Itt az a kérdés, hogy milyért olyan nagyok a kutatási költségek? Ha megnézed (most elnézést mert ezt nem tanitják a felsőoktatási intézetekben...), a fejlesztési költségek 50% az államnak fizetett adó. A maradék 50%-nak, kb. 60% kölünböző engedélyek, bírósági eljárások, szabadalmi jogdíjak stb. kifizetése. Ha ezt levágod akkor már a fejlesztési költségek csak a türedéke a jelenlegieknek.

    Én most itt szédületessen buta és iskolanélküliségmben persze ki jelentem, hogy egy ilyen rendszer tényleg nem tud versenyezni a Kínai módszerrel, ez nem kétséges, de a megoldás mi lenne, megakadályozni a kínaiakat, hogy termeljenek, vagy elhárítani ezt a nagy "elefántot" amely megakadályozza a nyugati kutatók effektív és produktív munkáját? A válas számomra egyértelmű és világos... szinte SLAM DUNK.
  • narumon
    #45
    ""Munkaadó vagy? Az is munka?" - szerinted nem? A gondolkodásmódod alapján nehezen hihető, hogy annyi idős vagy, amennyit beírtál. Esetleg eddig csukott szemmel jártál. Szóval egy munkaadónak szerinted semmi dolga nincs, csak élvezni az életet? És még te merészelsz gazdasági kérdésekhez hozzászólni?"

    Az ott egy felkiáltójel akart lenni csak félreütöttem. Viszont nagyon jó hogy igy elismerted, ergo azt is, hogy ugyanolyan veszélyeztetett vagy mint bárki más akár mint én. Aki szintén munkaadó vagyok. A koromat ne firtassuk, nekem az tűnik csukott szemnek amiket te irsz.
  • narumon
    #44
    Ha mérnöknek tanultál akkor pl azzal az icipici aprósággal valószinűleg tisztában vagy, hogy olyan hogy reális kínai munkaerő nincs. Vannak a szegény országok (mint kina nagyrésze) ahol azért is elmegy az ember dolgozni hogy kenyérrevaló meglegyen. Ez nem realitás. A nagyvárosok környékén ahol már lakást, házat, kocsit, luxuscikket is akarnak venni, már nem annyiért dolgozik a kínai sem. Ez egy emelkedő tendencia. Ha emelkedik az életszinvonal akkor emelkednek a bérek is. Kina is eljut odáig hogy egyre többet és többet kell ugyanazért a munkaért kifizetni. Persze egy ekkora országban ahol jelenleg még milliók éheznek viszonylag sokára kerül sor. De az értelmiséget már ott is meg kell fizetni. Nem véletlen növekszik a luxuspiac úgy ahogy kínában.