120
  • opera11
    #120
    A világ pingvinjei egyesüljetek és törjük le a MS uralmat :)
  • rigidus
    #119
    > Itt még azt hittem a tar olyan mint a rar windows alatt.

    A tar egy kotegelo formatum. Pongyolan fogalmazva: tomorites nelkul csinalja ugyanazt mint a rar. Ezert van az, hogy gyakran szokott lenni utanuk ponttal elvalasztva egy tomoritoformatum kiterjesztese is, pl. bz2, gz, satobbi ami jelzi, hogy tomoritve is lett kotegeles utan.

    > Azóta sokat okosodtam, de te se az anyád hasába lettél jártas.

    Nem vitas. Azert ha legkozelebb uj dolgokkal ismerkedsz es feluletesen jarod korbe a temat, nem szabad itelkezni, mert sajnos egyeseknel konnyen kiveri a biztositekot. Mint ahogy nalam is kiverte - altalaban nem jellemzo modon.

    Tovabbi sok sikert!
  • rigidus
    #118
    JAV: nyaloka --> nyalogep
  • rigidus
    #117
    "Rigidus
    Lehetnél kicsit kedvesebb :)"


    Fingadozott halokartyam a melegben mig postoltam. Aztan mikor mar harmadjara kellett ujrairnom, szegeny nyaloka forumtarson toltottem ki a mergemet. Bocs nyaloka.


    Most megint szakadozik. Kellett nekem megszolalni.
  • Match
    #116
    Ha nem debian-t teszel fel, javarészt segítőkész emberekkel fogsz találkozni.
  • nyalógép
    #115
    Ja, és köszönöm a jószándékú emberek segítségét.
  • nyalógép
    #114
    "Letöltöm a progit kicsomagolom a tar csomagot..."

    No comment.

    Azóta sokat okosodtam, de te se az anyád hasába lettél jártas.
    Itt még azt hittem a tar olyan mint a rar windows alatt.
  • nyalógép
    #113
    Időközben sikerült megbirkóznom a telepítési problémával.
    Mivel most láttam előszöl ilyet nem csoda hogy az install.exe-t kerestema kitömörítés után.
  • Match
    #112
    a #slackware.hu -n engem már fogadtak úgy, hogy bejelentkezek, beírom hogy sziasztok, erre válaszként: Na mi a kérdés, match? :D
  • turul16
    #111
    Rigidus
    Lehetnél kicsit kedvesebb :)


    Kérdezőknek:
    Szigorú szabályok (Azért annyira nem kell komolyan venni, kicsit nyers néhol)

    Az alláírásomba szerplő link:
    Linux nem Windows

    „Üdv! Pár napja használom a Linuxot és többé kevésbé elégedett vagyok vele. De szégyen, hogy [ez vagy az] nem úgy működik mint a Windows-ban. Miért nem írják át a fejlesztők előlről az egészet, hogy úgy működjön mint a Windows-ban? Biztos vagyok benne, hogyha megtennék, akkor a Linuxnak sokkal több felhasználója lenne mint így!”

    Az írásban választ kapsz erre.


    Még valami, ha valki IRC -n jár.

    Ne kezdje azzal, hogy :
    Sziasztok.
    Tudnátok segíteni ?
    Ért itt valaki az X programhoz ?

    (Erre vagy nem jön válasz, vagy csunyán fognak nézni rád)

    Csak tedd fel a kérdést!

    {Probléma leírása} , már probálkoztam {így} meg {így}, de nem jártam sikkerrel, itt meg itt volt a probléma a nekifutások közben.

    IRC -n , nem szokás, hosszú hiba üzeneteket bemásolni, erre vannak oldalak, ahová bemásolhatod, és be linkelheted.


    Fogtok szembekerülni türelmetlen emberekkel is, ne foglalkozatok velük, azokkal foglalkozzatok akik segítenek és, ha azt mondják ebben a doksiban találod a megoldást akkor nézz bele legalább mielőtt, tovább kérdezel.
  • rigidus
    #110
    "Letöltöm a progit kicsomagolom a tar csomagot..."

    No comment.


    "... és sehol egy indítófájl, vagy telepítőrutin."

    Egy "telepitorutin" nem eleg tobbezer csomaghoz?
    Mellesleg ha mar nem olvastal:

    # apt-get install (ide_irom_a_csomag_nevet_amit_telepiteni_akarok)


    "Nem igaz hogy egy istall wizard-ot nem lehet összehozni!"

    Ezert kene elobb olvasni (esetleg kerdezni, ha ez is keves), aztan megkimelhetnel egyeseket...


    "Ez a felhasználóbarátság?"

    Nem, ez a felhasznalo hulyesege.
  • Su0my
    #109
    Igen, sok linuxos azt hiszi, ő különb valamivel a többieknél és nagyrészt azért is használ linuxot. De ebben a fórumban van jó pár ellenpélda, szóval nem kell általánosítani (Nexus6, pl meg turul16 illetve segítőkész, türelmes emberek)..

    Én is most kezdeném el, Ubuntuval szemezgetek :P
  • barii
    #108
    hardware hiba a monitor és a szék között
  • asysoft
    #107
    Kösz, majd ha Linux alatt leszek, megnézem.
  • turul16
    #106
    Talán ez választ adhat
  • asysoft
    #105
    Köszönöm a gyors választ:)
    Most én is kézzel töröltem, mivel hamar kiderült, nincs rá szükségem, de pár száz megám eltűnt a nagy telepítgetések közepedte, emiatt gondoltam, hogy rosszul tettem...:)
  • turul16
    #104
    .bin a sátán műve :)
    Csak kézzel gyakran.
    Az (illedelmes) .bin/.run -ok/-ek /usr/local vagy /opt -ba települnek, ezen kivül esetleg pár linket tesznek -rá, ami szinte semmit nem foglal.

    Most nem jut esszmbe, de van pár módszer, hogy .bin -ek telepítésekor feljegyezze miket rakott fel, késöbbi eltávolítás céljábol.

    Sok .bin/.run szokott felteni uninstall scriptet, amivel uninstalálhatod.
  • asysoft
    #103
    Én is most telepítettem fel az Ubuntu Linuxot a notebookra, eddig egész jól elvoltam vele, bár azért vannak gondjaim is (készenléti állapot után nincs billentyűzet; egyszer nem jelent meg a "tálcán" a minimalizált program (gondolom Beryl tehet róla)).
    Lenne néhány kérdésem:
    - .bin-ből telepített programokat hogy lehet törölni?
    -tud-e ajánlani valaki egy jó C/C++ IDE-t?
  • Morden23
    #102
    Éppen most próbálkozom az Ubuntuval, gondoltam felszedek némi Linuxos műveltséget is... felraktam saját laptopra, aztán élvezkedek vele.

    Eddig többször néztem hülyén, mint elégedetten :) De nem szaladok sehová, d*gni sem az első alkalomkor tanul meg az ember.
  • turul16
    #101
    Mi a file neve ?
    Nem valami szokványos program telepítője ?

    rpm -qivlp csomag.rpm
    kiirja a csomag tartalmát és egy összefoglalót róla (rövid leírást).

    rpm nevű csomag installásához.
    apt-get install rpm

    Ha nem menne, akkor frissítsd a csomag listát.
    Az /etc/apt/sources.list tartalmazza azt listát ami megmondja honnan szedhet le csomagokat a debian.
    apt-get update
    vagy
    apt-file update
    frissíti ez alapján a csomag listát.

    Ha jó forrást adtál meg akkor ez után menni kell apt-get install rpm -nek.

    Ha annyira fontos a rendszer, Inkább töltsd le filet és egy kevésbé kritikus dolgott futtató gépen nézd meg.
    "Ami működik azt ne piszkáld, ha nem muszály" Ez valami alap elv, amit én nem tartok be, és még nem volt bajom belőle :)

    Kis érdekesség:
    sshfs, ha van ssh akkor egy másik Linux (vagy más fuse -t támogató rendszer), ssh -n keresztül olyan filerendszernek láthatja stuffokat a gépen mintha pl. egy floppy-t tettél volna be. (A szerveren semmit nem kell módosítani, hogy menjen)

    winscp-vel tudsz ssh keresztül másolni win alatt.

    Ha csak Windowsod van, talán Total Commandernek is van olyan pluginje amivel bele tud nézni az rpm -be.
  • Tinman #100
    Ismét köszönöm már ezzel is sokat segítettél!

    Chmod-ot term. ismertem, de ugye mivel belépni sem tudok az RPM fájlba ezért esélytelen.

    Az a baj, hogy se floppy, se CD meghajtó nincs a gépben és nem is szerelhetek bele, mert nem állíthatom le.
    Gondoltam SSH-val meg egy Putty-val nem lesz gond, hiszen hálózatba van kötve... de lett, ugyanis az elődöm elfelejtette megmondani a szerver nevét, ip-t, stb.
    A root jelszót tudom és ennyi.

    /me öngyilkolásba kezd lassan
  • turul16
    #99
    A régi időkben ezt a doksit javasoltam:
    Linux kezdő (19.1 fejezet nagyon LOL)
    Azóta a doksi egy része elavultnak számit.

    Körbe nézhetsz sg könyvesboltban a témában, hogy neked melyik tetszik, láttam ott több kezdőknek szóló könyvet.

    Középhaladókan a Linux Bevetés Közben c. könyveket ajánlani tudom, főleg, ha valaki rendszergazdáskodni szeretne.

    mc, /usr/share/mc könyvtárban tartja az alapértelmezett (egész rendszer) beállításait.
    home könyváradban lévő .mc beli beálítások felül írják. (felhasználónként)

    Az mc, rpm nevű csomag parancsai segítségével, tud belenézni az rpm be. (ennek fent kell lennie)
    ext.ini file tartalmazza, hogy mit csináljon az mc ha bele akarsz lépni egy fileba vagy nézőkéjében megnézni... stb.

    chmod , chown parancs add lehetőséget a klasszikus jogok kezelésére, legtöbb GUI -s izén is be tudod állítani.

    rpm csomag Debián rendszeren idegen. Ott a deb csomag a menő :)
  • Athlon64
    #98
    Szerintem az ubuntu nagyon is esélyes a windows kiváltására.
    Bár lehet, hogy ma még nem, de mindenesetre 2004 októberében jelent meg az első kiadás és mára nagyon sokat fejlődött!
    Énszerintem 2010-re már minden feladat, a lehető vagy ma még elképzelhetetlen könnyedséggel megoldhatók lesz.
  • kanesoban
    #97
    Aki amiatt panaszkodik, hogy a Linux geegeknek való, meg nem "felhasználóbarát", az elfelejti, hogy ezt eredetileg geekek írták geekeknek. Emiatt nagyon testreszabható, remekül tud működni, de megköveteli hogy az ember némi időt fektessen az elsajátítására (még talán az Ubuntu is). Aki szereti használni, az gyakran emiatt szereti. De akit zavar, hogy a Linux alapú OS-ekhez kell némi utánajárás, az ne használja, és ne fintorogjon.
  • Tinman #96
    A választ köszönöm!

    Igen, könyvem az van, csak sajna UHU-ról regélnek benne sokat, meg az alap dolgokról.
    De nekem olyan kellene ami az alapoktól a komolyabb témákig elvisz.

    Tehát jól értem, hogyha van egy Midnight Commanderem akkor abban a bizonyos RPM fájlban látni fogom végre a könyvtárszerkezetet és ne adja ég még a jogosultságokat is tudom állítgatni?

    A legnagyobb bajom az ugye, hogyha kilistáztatom a merevlemez tartalmát, akkor látok pár fájlt (log fájl a java része) és ezt a bazi nagy RPM fájlt piros színben és nem tudok belemászni, pedig rootként vagyok bent :-(
  • turul16
    #95
    Nagyon jó könyvek vannak, amiből sokat tanulhatsz, itt az sg.hu -n is hírdetnek párat.


    alien nevű csomag van debianban az idegen csomagok kezelésére.
    És, ha emlékeim nem csalnak, a Midnight Commander is meg tudja nyitni őket.

    gentoo alatt rpm2targz Slackware Linuxbol csórt scriptet használjuk, rpm tar.gz -vé konvertálására.
  • jzombi
    #94
    Amennyiben desktop használat azt jelenti, hogy videót digizel, akkor tényleg nem:)
    A legtöbb problémát a linuxokkal kapcsolatban le is írtad: sokmindenhez nincs driver. Megoldás: olyan hardvert venni, amihez van működő driver.
    A DirectX meg nem tudom miért akkora előny...
  • Sanyix
    #93
    nekem van egy abit nf7-em, 2500+ athlon xp-vel, 1 giga ddr400-al, radeon9600prau-val, egy pio dvd íróval, lg olvasóval, samsung vinyóval, hp deskjet 3550 nyomtatóval. Amikor felraktam ubuntut, mindent alapból felismert, működött, és semmi gond nem volt velük. Bár az alap videodriver nemnagyon támogatott fejlett 3d gyorsítást, de minden ment kivéve a ugye a komolyabb 3d grafikás programokat. De nem tartott sokáig az flglx-et felrakni, amivel már úgy mentek a cuccok ahogy kell.
  • Caro
    #92
    Javítják folyamatosan, de doksik nélkül nehéz. Fel kell tenni a legújabb kernelt, meg kell nézni azzal megy-e.
    Sajnos ha egy hardver nem jól támogatott, azzal nehéz dolgok tudnak lenni.
    Nekem pl. a laptop-ban lévő alaplapi hangkártya nem ment igazán 2.6.18-al (ha bedugtam a fejhallgatót, akkor nem volt hang), de frissítettem 2.6.20-ra, és azzal már jól működik.
  • Caro
    #91
    Az alien csomagra van szükséged, meg az rpm-re, ha nem tenné fel magától. Ezt a kettőt tedd fel, és utána az alien-el .deb formátumúra tudod konvertálni a csomagot.
    Egyetlen baja, hogy ez sajnos nem túl jó megoldás, nem mindig válik be.
    Ha egy parancs használatáról kell info, akkor: man <parancsnév>
  • k0zi
    #90
    Linux nem való desktopra, ha tetszik ha nem arra alkalmatlan. Desktop hardverek nagyrésze nem megy vele.

    Fél évig használtam linuxot desktopra (csak linux, semmi windows). Nem éppen mai hardverem van, de a hangkártya összeakadt az USB-s cuccokkal (kernel modul hibás és valami miatt NÉHA nem töltődik be, ekkor 3-4 restart megoldja a dolgot). TV tuneremhez van ugyan open source kernel modul, csak éppen nem megy vele a videókártya (felismeri szépen látszik dmesg-ben, csak épp nem megy). Egy update után a gdm nem hajlandó elindulni, csontra fagy. ZSENIÁLIS!

    A DirectX és a microsoft saját keretrendszere akkora előny a Windows számára, hogy szerintem még évtizedekig nem kell attól félnie, hogy a linux veszélybe sodorná :)
  • Morden23
    #89
    "De ezek az emberek nem azért csinálják, hogy később hasznot húzzanak belőle. Ezt értsd meg!"

    Ebben igazatok van, és ez nagyon is becsülendő dolog.
    Ellenben sem magánszemélyként, sem (főleg nem!) cégként nem fognak olyasmire apellálni, ami nincsen központosítva, nem fenntartható, mert nincsen biztosíték a folytatásra (a "mindig lesznek lelkes emberek" korántsem biztosíték).
    Az a baj, hogy a kedves emberek - akik nem haszonszerzés végett csinálják a free progikat - is esznek, isznak, laknak, élnek, gyereket csinálnak. És bizony kedvességből elég ritkán adják olcsóbban a kenyeret. Ergo ezek az emberek MÁS FORRÁSBÓl, de elő kívánják teremteni a nekik szükséges anyagi javakat - ami természetesen azt is jelentheti, hogy előbb-utóbb nem lesz idejük/kedvük folytatni az ingyenmunkát.
    Természetesen lehet hobbiból/maszekból is programot fejleszteni, csak nem szívesen használnak olyan programokat, amik bármikor leállhatnak/elveszíthetik a támogatást/kihalhatnak. Nyilván te sem vásárolnál mondjuk 1 millió forintért egy tévét, ha tudod, hogy az adott cég holnapután lehúzhatja a rolót, és lőnek a garanciádnak.

    Amúgy nem is értem a dolgot, mert ez lényegében csak elvi kérdés, és a Linuxra írt programok, illetve maguk a distrib-ek sem feltétlenül "ingyenesek", és nem csak a bolti eladásra illik ilyenkor gondolni, hanem (evidens) példaként know-how jellegű üzletekre.
  • Tinman #88
    Linuxot használók egy kis help pls:

    /me egy basic-en, geos-on, dos-on, windows-on nevelkedett

    Valaki megmondaná, hogy Debian alatt milyen módon tudom az RPM fájlok tartalmat megjeleníteni/kibontani?

    Vagy ajánljatok egy jó kezdő oldalt a magamfajtának.

    Sokat gugliztam, fórumoztam már, de sajnos az a tapasztalatom, hogy Linuxosok, le sem xarják a kezdőket. Hiába akarom én megtanulni a rendszert, ha senki sem segít :-(

    Szóval nekem személy szerint nem a Linuxal van bajom, hanem a gurukkal, akik mintha valami elbaxott szabadkőmüves liga lenne akik titkolóznak, lelámáznak ha kezdő kérdésed van és "különbenishúzzelbazmegnemkelleszteide".

    Már ott tartok, hogy súlyos ezreket fizetnék oktatásért, de MEGYESZÉKHELYEN egyik iskola sem oktat ilyesmit, és a környéken sem.

    Na ez a másik qrva nagy baj a Linuxal, ha meg akarod tanulni izzadj vért, meg fórumozz egész álló nap.
  • kogasom
    #87
    Erre nagyon jó példa Mark Shuttlewort és az Ubuntu. Az is azért hasít ennyire, mert a pofa milliós szinten nyomja bele a dollárt, úgyogy fizetett programozók csiszolják. (A canonical, amelyik terjeszti évi 2 milliót kap, ebből küldik szét az ingyenes cdket)
  • Ability
    #86
    De ha egy szabad szoftvert csak lelkes programozók, és pályakezdők készítenek, akik csak referenciaként akarják felhasználni, akkor mégis milyen fejlesztési költségről beszélünk? Ők teljesen ingyen csinálják... (Persze a támogatásból pénzért is foglalkoztatnak programozókat!)

    ... és amikor egy Google kaliberű cég támogat valamit, akkor azt hiszed, hogy épphogy meghálálja valahogy? Fenét; vannak olyan cégek, akik nagyon sokat áldoznak a fejlődésre. Vannak akik munkaerővel, és vannak, akik anyagilag szállnak be. Nem is kevéssel. Abban persze igazad van, hogy alapkoncepció szerint ez nem térül meg nekik, mivel ez szabad, ingyenes szoftver. De nem is üzleti céljuk van ezzel.

    Abban is igazad van, hogy amikor egy új szoftvert fejlesztenek, akkor az sem térül meg, csak akkor, ha sikeres lesz, és támogatják. De ezek az emberek nem azért csinálják, hogy később hasznot húzzanak belőle. Ezt értsd meg!
  • assdf
    #85
    Mert nem válaszolták meg, csak másfelé terelték a szót. Eddig mindenféle misztikus és mesés bevételi forráson kivül másról még nem volt szó hogy honnan lehet egy ingyenes szoftver fejlesztési költségeit előteremteni.
    De nekem végülis mindegy, a közgáz kemény dolog és nem én fogok padlót fogni meg csődbe menni. Csak szerettem volna sokakat felvilágositani, hogy ez itt még továbbra sem a kánaán, de majd a piacgazdaság könyörtelen törvényei megmutatják.
  • Ability
    #84
    Úgy csinálsz, mintha nem válaszolták volna meg a kérdésedet/felvetésedet...
  • assdf
    #83
    Akkor máshogy teszem fel a kérdést:
    ha te ismert programozó leszel, akkor ki fog neked jól fizető munkát adni?
    És az aki ilyen jól fizető munkát ad neked, az miből fogja előteremteni a te fizetésed? Szóval mindenképp kell egy fizetős valami ami biztositja neked a fizetést, és én nem fetétlen látok abban előnyt, hogy amit nyerek a vámon azt kifizetem majd a réven...
    Azt kéne belátni, hogy ez az un. szolgáltatás/tartalom alapú új mesés kincsesbánya valójában egy ugyanolyan lufi, mint volt korábban az it cégek lufija. Mindenki áhitatosan emlegeti hogy szolgáltatás, meg tartalom alapú web, meg web2 stb stb, de ezek mögött valójában nincs semmi. Persze egy-két cégnek nagyon jól megy (pl google), de ők a piacon lévő it munkaerő töredékét foglalkoztatják csak. Csak ez a dolog még nagyon új és mivel néhányaknak bejött, sokan most azt hiszik hogy ez az új aranytojást tojó tyuk, de hamar ki fog derülni, hogy az egész csak mese.

    Egyébként én ismerek több embert akik nagyon értenek a linuxhoz, és linux kernelt is fejlesztenek, és meg fogsz lepődni, mind egy olyan cégnél dolgozik, ami linux alá fejleszt egy nagyon drága fizetős kereskedelmi szoftvert. És én még egyiktől sem hallottam olyat, hogy ő majd ezentúl igyen fog dolgozni az emberiség javára...

    Viszont Caro-nak abban igaza van, hogy ettől még egy-egy szoftvert össze lehet dobni ingyenes alapon (bár azért egy oprendszer megirásához nagyon komoly szervező munka kell, és ennek vannak költségei), de ettől az még nem reális és fenntartható igény hogy minden szoftver legyen nyilt forrású és ingyenes.
  • Lacc
    #82
    De ha véletlenül nincs is meg az alap repistorykban az a csomag, amit épp fel akarsz rakni, igen nagy az esély, hogy egy másik rep.-ben megvan, vagy valaki egyszerűen külön megcsinálta és letölthetővé tette, manapság már csak a legextrémebb esetekben van szükség forrásból forgatásra (legalábbis ha nem gentooról van szó, vagy valami egzotikusabb disztribről :D).
  • whitehawk
    #81
    Igaz, olyan mint windows alatt a steam, ott a lista, hogy mit akarsz feltenni, és hopp. Csak linux alatt nem 30 játékról van szó hanem 10-30 ezer programról, és fizetni se kell ha fel akarsz tenni valami újat.