159
  • lee56
    #79
    Ez kedves volt , kiváncsi leszek a reakcióra, már ha lesz 1általán.
  • LowEnd
    #78
    Kedves Epikurosz barátom.

    Látom, komoly kihívásokkal küzdesz, nem csak a írott kommunikáció, de az általad használt fogalmak vonatkozásában is. Úgy gondoltam ezért, talán hasznodra válik egy kis korrepetálás:

    Remekbe sikerült hozzászólásod:
    Olyan, hogy vákuum nincs, pubika. Ha leszámítom azt a fotonözönt, amely a világegyetem minden részében ott van, tehát egy zárt dobozban is a vákuum anyag-antianyag részecskék egymásba alakulása, vagyis anyag. Jól is néznénk ki, ha anyagmentes térrész lenne itt, mert az nem lenne a Világegyetem része. Persze, ha féreglyukra gondoltál, amit rólad nem feltéelezek, akkor oda nyugodtan bebújhatsz. :-))

    válaszom:
    A vákuum egy viszonylagos (viszonyítási) fogalom. Azt állítani hogy nincs "vákuum" olyan, mint azt állítani, hogy nincs 1 méter. Nevetséges.
    Érdemben:
    Vákuumnak tekintjük azt a nyomásértéket, ami jelentősen alacsonyabb, mint a földi légnyomás. Ez a gyakorlatban (alkalmazási területtől függően) kb a 100 nPa környékéről indul.
    TÖKÉLETES VÁKUUM, (ami csak egy absztrakció) a való világ körülményei között természetesen elképzelhetetlen, ez különösen igaz azóta, mióta a kvantum-elmélet is bebizonyította ennek ellenkezőjét. (kezdve az atom körüli elektronfelhő végtelen nagy méretétől, hogy csak a legegyszerűbb példánál maradjak)

    Az antianyagos példád túlmenően azon, hogy értelmezhetetlen, még értelmetlen is.
    A féreglyukas dolgot meg nem értem, bocsánat. Egy olyan dolgot hozol fel példának, ami csak mint elméleti lehetőség van jelen a tudományban? Legyen. De magyarazd meg ősbutaságomnak, mit akartál ezzel mondani.

    De amit méginkább javaslok, a féreglyukak tanulmányozása előtt olvasgass egy kis középsulis fizikakát, és legközelebb talán kevésebb hülyeséget hordasz össze.

    Legmélyebb tisztelettel maradtam:
    egy eccerű ember
  • lee56
    #77
    És mi lenne az a téveszme, pliz tell mí
  • valamit
    #76
    én nem azt mondtam, hogy nem tudok elképzelni jobb megoldást, hanem, hogy ezt hogyan tudom elképzelni
  • Epikurosz
    #75
    Nem azért, de ez az egész terv egy hamvába holt ötlet.
    Túl sok cuccot kell vinni. Nem ez az első.
    Első az lenne, hogy atomreaktort építenek ott fel, amely bőven szolgáltatna energiát. Nem véletlenül pedzegetik ezt a gondolatot a ruszkik.

    Amikor ott berendezkedett a stáb, lehet napelemet, kutyafülét telepíteni - MOST TESSÉK FIGYELNI! - a Marson bányászott anyagokból annyi napelemet építesz, ammenyit akarsz, olyan marskörüli pályára lövöd fel, amilyenre akarod, de az, hogy innen viszed a rengeteg poggyászt, nem megoldás.
  • valamit
    #74
    kis DNS módosítás, aztán majd ólombőrrel születnek a marsi emberek és elviselik :)
  • valamit
    #73
    kettő vagy pláne több tükörrel, geostat pályán az egyenlítő körül megoldható, hogy mindig essen rá fény. de ugyanígy a sarkok közelében egy keringő egységgel is. nem merev tükörre gondolok itt persze, hanem olyanokra, amik a parabola antennához hasonlóan mindig a megfelelő pont felé fordulnak, korrigálnak.
  • Epikurosz
    #72
    Veled egy a hiba: a cikkben szereplő téveszmére alapozol. Egyet felejtesz el: forráskritika, pubikám.
  • lee56
    #71
    Igazad van, olvashatóbbá is tehettem volna, majd ha legküzelebb hozzászólok, figyelembe veszem olvasási nehézségeidet is, Pubikám
  • Epikurosz
    #70
    Pubikám, ez így se jó. Alakíts rajta szerintem.
    Csinyálj hsz-formingot.
  • lee56
    #69
    "Az emberi expedíció tagjai számára külön előny lenne, hogy a kellemes hőmérsékletben megszabadulhatnának nehéz, vastagon szigetelt öltözéküktől"
    -amikben valószinüleg nem birnák ki a marsi átlaghőmérsékleteket, ha a tükrök nem müködnének/meghibásodnának. Akkor most próbáld ebből a szempontból értelmezni amit irtam, mert erre utaltam. És a kedvedért még idéztem is, hogy lehetőséged se legyen ismét félreérteni pubikám.
  • Epikurosz
    #68
    Van még pofád reklamálni?
    Olyan, hogy vákuum nincs, pubika. Ha leszámítom azt a fotonözönt, amely a világegyetem minden részében ott van, tehát egy zárt dobozban is a vákuum anyag-antianyag részecskék egymásba alakulása, vagyis anyag. Jól is néznénk ki, ha anyagmentes térrész lenne itt, mert az nem lenne a Világegyetem része. Persze, ha féreglyukra gondoltál, amit rólad nem feltéelezek, akkor oda nyugodtan bebújhatsz. :-))
  • LowEnd
    #67
    Nagyon kevés vagy ehhez, úgy látom.... :DD

    Ha összekapod magad, jobbat is tudsz, talán megpróbálhatnád mégegyszer. ;)
  • Epikurosz
    #66
    Basszus, van ott egy szimulációs játék is. Addig is, amíg leszállhatnál ott, élvezd a marsi tájot itt a Földön, egy fotelből.
  • Epikurosz
    #65
    Találtam egy jó kis honlapot, amelyet az MI-re szakosodott egyetemi tanár készített arról, hogyan fogjuk meghódítani a Marsot. Jó lenne, ha tudnál franciául.
  • Epikurosz
    #64
    Hát, ja. Viszont, ha kivisszük innen a bajainkat, kiexportáljuk az űrbe a földi mizériát, annak a galaxis látná kárát. Szerintem a Tejútrendszerben Élő Civilizációk Nagytanácsa (TÉCNT) előbb-utóbb be kellene, hogy avatkozzon. Jól néznénk ki TÉCNT-s intervenciós csapatokkal, majd évezredekig TÉCNT gyámság alatt. Belegondolni is rossz.
  • Epikurosz
    #63
    Óh, neked erre nincs szükséged, hisz neked csak 1 (egy) agysejted van.
    Egysejtű vagy, egy sejtés az egész.
  • BlackVoid
    #62
    A Mars atlaghomerseklete -60.
    Minimum: -160
    Maximum: +20

    A legnagyobb baj a Marson a kozmikus sugarzas, kipurcantja az embereket vedoruha nelkul.
  • AgentKis
    #61
    Ez az újrahuzalozás ömlik mindenhonnan. "Fogyasztórobotokká" akarnak minket áthuzalozni...

    Különben abban teljesen igazat adok Neked, hogy amíg itt a földön ekkora problémák vannak addig teljesen felesleges a Marssal (mint lehetséges élőhely) foglalkozni.
    Sajnos manapság már inkább azon kell gondolkodnunk, hogy a földet hogyan terraformáljuk vissza olyanná amilyen mondjuk 50 éve volt. Vagy hogy itt a Földön legyen mindenkinek elegendő ivóvize, étele, stb. (Az emberhez méltó lakókörülményekről világszinten egyenlőre még álmodni sem mernék)
  • Sanyix
    #60
    "Létezik olyan pálya, ami egyszerre "látja" a bolygó felszínének egy adott pontját ÉS a Napot is folyamatosan?"
    Létezik napszinkron pálya de a tükröket irányítani kell a pontra, merthogy nem geostat pálya, szóval nem egy pont felett "áll". És a napszinkron pálya, ~90 fokos dőlésszögű a bolygó keringési sikjához képest, és a marsnak is hasonlóan meg van dőlve a forgástengelye mint a földnek, így minden nap egy ideig takarásban lenne a megvilágítandó terület, kivéve ha pont a sarkokon lenne, de akkor is egy ideig(télen) elég lapos szögben érné az összegyűjtött napfény.
    Úgyhogy sztem az egyenlítő közelében lévő bázis lenne jó, geostat pályán keringő tükrökkel, de így viszont minden nap egy ideig a mars takarásában lenne a műhold, szóval lenne hőingadozás rendesen.
    Sztem ez a terület megvilágítása halott 5let. Az összegyűjtött napfényt simán fel kéne használni egy hőerőműben, és ezzel fűteni a bázist, legfeljebb nehéz szigetelő ruhákkal fognak járkálni kint. Mondjuk ha az egyenlítőn van a bázis, akkor nyáron pár hétig nappal +10 fok körüli hőmérsékletek vannak ott is.
  • MPeter3
    #59
    "melyekkel be lehet repülni az emberi agyaba, és újra lehet huzalozni az egészet"

    Konkrétan ennek Te nem sok hasznát vennéd. Két agysejtet nem lehet többféleképpen újrahuzalozni.
    De igazából nem is ez a lényeg, hanem, hogy mire is "gondoltál"?
  • Epikurosz
    #58
    brueni te király vagy, és jól áll neked a felkiáltójel. Ez komoly!
    (Jó tett helyébe jót várj. :-)

    Visszatérve a terraformáláshoz:
    Hogy ne faszozna az ember, amikor itt van egy tehetetlen bagázs a Földön. Korrupt politikusokkal, gátlástalan üzletemberekkel (fináncoligarchia).

    Gondolj bele: Feltalálod az oprendszert, de abból egy Bill Gates húz hasznot. Felfedezed Amerikát, de az aranyat lefölözi Izabella, Ferdinánd, és a konkvisztádorok (akik utánad jönnek, mert ugye utána mindenki okos és bátor), és részben az egyház (Vatikán), vagy a zsidó bankházak (Fuggerek).

    Elment a kedvem az egésztől. Szerintem békét kell hagyni egyelőre a Marsot (mint ahogy szól az Európára induló expednek a figyu az Ürodüsszeiában). Inkább olyan kis nanokütyüket kell csinálni egyelőre, amelyekkel be lehet repülni az emberi agyaba, és újra lehet huzalozni az egészet. Ehhez ki sem kell menni az űrbe, nem kell nagy tonnákat megmozgatni. Majd, valamikor lehetne gondolni a Marsra is...
  • AgentKis
    #57
    "Jelenleg ennyit tudunk" Inkább mondjuk úgy jeleneleg ilyenekre volt pénz. A robottechnika azért nem egészen itt tart...
  • L3zl13
    #56
    Asszem én nem f@szoztam le senkit, akármekkora hülyeségeket beszél is. :D
  • Epikurosz
    #55
    Látod, annak ellenére hogy bunkó vagy, neked is igazad van. :-)
  • immovable
    #54
    Kell azért sztem oda ember is, pl: kutatni, megfigyelni, ha vmelyik gép elromlik megjavítani, azt ottani viszonyokról tapasztalatot gyűjteni, pl, hogy hat az emberre pszihésen és fizikailag a távollét, a kisebb garvitáció, stb...stb...
  • L3zl13
    #53
    Az a helyzet, hogy a robottechnika nincs még olyan szinten, hogy ne legyen szükség emberre.
    Lásd pl a marsszondák körüli problémákat. Jelenleg ennyit tudunk. De szerintem nem kéne kivárni még azt száz évet, hogy elég fejlett robotjaink legyenek arra, hogy ne kelljen embert küldeni.
  • AgentKis
    #52
    Akkor átfogalmazom. Mit keres ott az EMBER addig amíg nem lakható. Persze az eszközeink kerüljenek oda, de attól egy csöppet sem lesz lakhatóbb, hogy van ott néhány ember. Ők is gépekkel dolgoznának...
  • immovable
    #51
    "Mi a fenét kellene keresnünk addig a marson amíg az nem lakható legalább valamennyire?" Lakhatóvá tesszük!
  • AgentKis
    #50
    És a "legjob"-akból is hiányzik egy b

    De félre a tréfával.

    Mi a fenét kellene keresnünk addig a marson amíg az nem lakható legalább valamennyire? Mit csinálnának ott, amitől itt nekünk jajj de jó lenne, és amit egy robot vagy műhold képtelen megtenni?
    Szerintem addig csak és kizárólag robotokat kellene küldeni oda, amíg nincs kész egy olyan bázis ami emberi életet biztosítani tud, és nincs kész egy olyan szerkezet, ami földre való visszajutást biztosítani tud.

    Mondjuk igazából én a holddal kezdeném ugyanezt, mert jóval közelebb van...
  • brueni
    #49
    bocs: helyes

    még mielőtt valaki beleköt... :)
  • brueni
    #48
    a te fordításodban így lett volna helye Epikurosz mondata:

    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő izé? Megmondom: a vákuum.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő bigyó? Megmondom: a vákuum.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő valami? Megmondom: a vákuum.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő semmi? Megmondom: a vákuum.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő vákuum? Megmondom: a vákuum.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő "bármi, csak nem anyag"? Megmondom: a vákuum.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő légüres tér? Megmondom: a vákuum.

    megmondom:

    a koponyád...
  • brueni
    #47
    ebből kiindulva a semmi sem semmi, hanem valami. olyan valami, ami semmi.

    valahogy definiálni kell.

    igazából csak azért vagyok itt a fórumon, hogy röhöghessek rajtatok. mindenki a másik hejesírási hubáin akad ki, és azt lesi, hol, melyik szóba lehet még belekötni.
  • brueni
    #46
    ez sem saját ötlet...

    natgeon már 2 éve nyomják...
  • LowEnd
    #45
    Ja, most kivételesen igaza van Epikurosznak. Néhány dologban.

    ÁLTALÁBAN hűteni kell az űrruhákat, a sugárzási (és a csekély elvezetett) hő többnyire nem kompenzálja az emberi test által termelt hőmennyiséget, kivéve intenzív szerszámhasználat, gyaloglás (pl Hold) esetén, mert ilyenkor fokozott a kézen és a lábon elvezetett hő, ezért akár fűtésre is szükség lehet.
    (google a barátod: space suit, gloves, heater)

    Viszont a vákuum nem "anyag". "Pubikám"
  • pauly
    #44
    Na ja,itt az sg-n mindenki annyira okos :P
  • kvp
    #43
    A cikkben leirt terv jonak tunik, de meg a Fold korul sem sikerult kivitelezni, mondjuk egy naperomu hatasfokanak javitasara.

    Egy sokkal egyszerubb, bar kevesbe kornyezetbarat megoldas is letezik, ez pedig egy mini atomeromu telepitese lenne, mind az urhajora, mind a marsi bazisra. Sugarzas elleni vedelemre tokeletes a marsi talaj, tehat mind a bazist, mind a tole nagyobb tavolsagra elhelyezett minieromuvet be kellene asni a talajba. Amennyiben ezeket sikerult megoldani, akkor az urhajosok mar csak a felszini kozlekedes eseten vannak sugarzasnak es szelsoseges homersekeletnek kiteve.

    Ha a jelenlegi technikaval biztosra akarunk menni, akkor erdemes lenne egy kombinalt robotos es emberes kuldetes, ahol a kulonbozo lepcsok igy alakulhatnanak:
    -kommunikacios muholdak marsi palyara allitasa
    -szerelorobotok es egy bazis epitoelemeinek eljuttatasa a felszinre
    -a bazis alagutjainak kiasasa es osszeszerelese (tavvezerelt gepekkel)
    -emberszallito hajo marsi palyara allitasa (urallomas meretu hajo)
    -bazis befejezese kozvetlen taviranyitassal (kis tavrol gyorsabb vezerles lehetseges)
    -emberi leszallas es bekoltozes (addigra mar van eleg eloallitott uzemanyag a bazis tarolojaban a visszautra)

    Ha valami nem sikerul, akkor vagy vesztunk par robotot, vagy az urhajosok kenytelenek leszallas nelkul visszaindulni, ami kevesebb uzemanyagot igenyel ezert ezt a biztonsagi tartalekot vihetik a foldrol is.
  • immovable
    #42
    Nem hogy lehúznák a cippzárt ha melegük van, spórolnának!
  • L3zl13
    #41
    "Pl napelem csak közvetlen fénnyel müködik, szórt fénnyel nem."

    Érdekes, nekem működik a napelemes számológépem, pedig a napot nem igazán látom...
  • L3zl13
    #40
    A cikkhez kapcsolódó gondolatok:

    Létezik olyan pálya, ami egyszerre "látja" a bolygó felszínének egy adott pontját ÉS a Napot is folyamatosan?

    Azt pedig biztos, hogy a lakómodulokon ezzel nem lehet spórolni, mert egy ilyen kis terület nem képes szerintem 1-2 óránál hosszabb ideig tartani a hőt. Tehát a lakómoduloknak fel kell lenniük készítve a -160 fokos hőmérsékletre.

    Normál működés esetén viszont az űrruhákról talán le lehetne spórolni valamit, de mivel továbbra is nyomásálló ruhára volna szükség, azért nem hinném hogy hú de kényelmessé válna ettől a munka.

    Ami még felmerült bennem egy ilyen mesterséges "hotspot" nem hozna létre valamiféle állandó vihart a környéken?
    Ez a vihar, ha létrejönne nem akadályozná a napfény besugárzást?
    Nem konkrétan esőre gondolok, tudom, hogy nincs annyi nedvesség az atmoszférában, de esetleg por vagy hasonló.