159
  • L3zl13
    #39
    Függetlenül attól, hogy Epikurosz egy bunkó paraszt, szerintem is igaza van.
    Az űrruha majdnem tökéletes hőszigetelő, így hűteni kell a testet.

    De nem tök mindegy? Hűtő-fűtő légkondi van benne úgyis.
  • plamex
    #38
    bocs a 36 neked ment
  • plamex
    #37
    Amúgy lehet hogy ezt a Földön kéne először kipróbálni ... hogy hogy müxik (vagy a holdon) és ha jó akkor mehet a Marsra
  • plamex
    #36
    Olvass visszább: 15 hozzászólás
  • Grusi
    #35
    Ott a pont.
  • brueni
    #34
    én mindig csak azon csodálkozok, hogy ha többszáz, többezer ember már kidolgozta, kitökölte, bebizonyította, kipróbálta, igazolta, és működik, akkor jön pár nagyon tudós ember, és általános iskolás fizikával bebizonyítja, hogy, mindenki hülye, csak ő nem.

    akinek nem inge nem veszi fel...

    de ha mindenki ennyire ért hozzá, akkor miért nem kamatoztatja ezt a tudást. Írjatok a NASAnak, hogy ez így nem jó, oszt ha igazatok van és bebizonyosodik, akkor még a karrierlehetőség is adott.

    és akkor lehet osztani az észt akár Floridából is.

    ...legalább tisztább lesz az ország...
  • Matyóhímzés
    #33
    Utóbbi.

    Az egy dolog hogy igazad van valamiben, de asszem előtted senki nem kezdett el faszozni, úgyhogy csak gratulálni tudok a szüleidnek, hogy iylen jól sikerültél.
  • dez
    #32
    Nem is tudtam, hogy az infravörös sugarak nem mennek át a vákuumon...
  • lee56
    #31
    És nem mondom hogy rosz ember vagy, de aki igy kezd egy hozzászólást "te süket fasz, nem érted..." , annak vagy qrvarossz napja volt, vagy csak szimpán ősparaszt.
  • lee56
    #30
    Ez mind nagyszerü, de mi köze van ennek ahhoz amit irtam, olvasd át ujra, mert úgytünik félreértettél.
  • Epikurosz
    #29
    "A Mars légköre nagyon ritka: a felszíni légnyomás mindössze 7,5 millibar szemben a földi 1013 millibarral. "
  • Epikurosz
    #28
    No és milyen a marsi léglör sűrűsége, pubikám?
    Megmondom, mert ezt sem tudod: kb. 1%-a a földinek.

    De azért ne mondd, hogy rossz ember vagyok, kapsz tőlem egy ajándékot, hátha megembereled magad, és nem írsz többé hüjjeséget:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Spacesuit
    Heat can only be lost in space by thermal radiation, or conduction with objects in physical contact with the space suit. Since heat is lost very slowly by radiation, temperature is regulated by a Liquid Cooling Garment and heavy insulation on the hands and possibly feet.

    Remélem értesz angolul.


  • lee56
    #27
    Na ez ám a szint, ehhez sokmindent nem érdemes hozzáfüzni. De ki beszélt légüres térről, a mars felszine szerinted légüres, akkor gratulálok.
  • Epikurosz
    #26
    "A bölcselkedők figyelmét azonban felhínám arra, hogy árnyékban(!) a világűrben 1-2 K fok, azaz -270 fok környéke van, ami további hűtést nem nagyon igényel. "

    Pubikám.
    Tudod-e mi a legjob hőszigetelő anyag? Megmondom: a vákuum.
    Nos, a vákuumban hiába van -270 fok Celsius, mert a tested által termelt hőt nem vezeti el semmi, sugárzással pedig keveset veszítesz, ezért hűteni kell az űrruhát. Plusz ugye a napsugárzás az egyik oldaladon pirítóst csinál belőled. Nem beszélve arról, hogy a kozmikus sugárzás miatt vastag, jól szigetelő ruhát kell felvenned, amely a belső nyomástnak is ellenáll, ez még egy ok a melegedésre.

    De én hiába beszélek...
  • Epikurosz
    #25
    Agyamra megy, hogy egyesek nullák fizikából.
    Kismillió cikk foglalkozott már ezzel is, márminthogy az űrhajósok ruháját hűteni kell az űrbéli mínusz 250 vagy akárhány fokban az űrséta alkalmával, én is, mindig amikor alkalom adódik rá, akkor elmondom 100.-szor is, mert szeretem oszlatni a tévhiteket, de mindig jön egy IQ<50 és juszt is köti az ebet a karóhoz.

    Hűteni fogom az agyam eztán!
  • roliika
    #24
    Ugye téged véletlenül sem ismerlek? :D /Szerintem igen/
  • Commandante
    #23
    "valószínűleg egy mérnökhallgató terve, amit rengeteg tudós támogat, és amivel foglalkozik a NASA is" - OK, ott a pont! Mihelyst mutatod a linket, ami a NASA holapján publikált cikkre mutat, ahol 10 szakavatott tudós nyomja a fórumba az elismerö megjegyzésekete erröl a balfék agyszüleményröl.

    Másrészt meg légy szíves magyarázd már el a napelem müködési elvét meg a hatásfokát szórt fényben. Mert így, a világ PV nagykereskedelmének 7%-át adó cégnél dolgozva baromira fogalmunk sincs az egeszröl. Van is itt egy üres állás, mucsaröcsögei polihisztoroknak föntartva. Ajánljalak be, bubikám?

    Ja, és nincs jobb dolgom, mer´ ezért fizetnek.
  • roliika
    #22
    Kint van Pisti a zűrruhában, süt rája az Nap. Ahonnan süt, ott Pityunak igencsak melege lehet elég hirtelen. Ámde a zűrruha jó hővezető...vagy ha nem akkor hátra kell vezetni a zárnyékos felére, hogy Pisti agyvize mégse forrjon fel mert nem egészséges. Epi a hűtést szerintem így értette és igazat adok neki. Ha Pistinak/nek nem lenne hiretelen melege, akkor a Holdon sem lehetne többszáz fok a 2 oldal közötti hőeltérés...hiszen őis vákuumban lakik és nem adhat át hőt.
  • LowEnd
    #21
    Annak akit érdekel:
    az, hogy hány fokra melegszik egy test az űrben, vagy akárhol, nem olyan bonyolult kiszámolni....
    Fűti egyfelől a napfény, és pl az emberi test X wattal
    Hőveszteség keletkezik egyfelől a jól szigetelő majdnem légüres tér felé, másrészt hősugárzás formájában. Ez is jól számítható, mivel az emberi test nagyon szűk hőmérséklettartományban működőképes csak.
    Ezzel kapunk egy diffegyenletet, és már kész is :)

    A bölcselkedők figyelmét azonban felhínám arra, hogy árnyékban(!) a világűrben 1-2 K fok, azaz -270 fok környéke van, ami további hűtést nem nagyon igényel.
  • Sanyix
    #20
    Kivéve a napos oldalon, mert ott bizony hűteni kell. Asszem az apollokat is néha meg kellett forgatni, hogy ne melegedjen túl az egyik oldala. A közvetlen szűretlen napsugárzás elég meleg, nem beszélve a becsapódó napszél részecskékről, mikrometeoritoktól amelyek tovább fűtik a ruhát.
  • Mardel
    #19
    Nomármost, amit én tudok: az űrhajósok nem fáznak, sőt hűteni kell a ruhát, mert hanem bemelegednek az űrben, ugyanis a légüres tér nem vezeti a hőt.
    A Mars légköre ritka, így nagy különbség nem lenne. A cipőt kellene megelgíteni csak.


    OMFG ROFL Az agyadat nem veti szét a sok ész?
  • Loverman
    #18
    "te süket fasz"
    megvan a színvonal... de hát nálad mindig is ilyen volt:D még akkor is ha elloptál egy jól hangzó nevet aminek mítikus háttere van, jobb emberré nem tesz
  • Loverman
    #17
    "Nomármost, amit én tudok:"
    attól még nem biztos h úgy is van. ennyi...
  • Loverman
    #16
    légüres térben (pl űrben) kurvahideg van már nemazért...
  • Epikurosz
    #15
    te süket fasz, nem érted, hogy légüres térben nem fázol az űrruhában, - akárhány fokban sem? hűteni kell az űrruhát, bunkó!
  • Frosty01
    #14
    szerintem a marsi szél, simán elfújná az esetlegesen felmelegedő levegőt
    szóval az egész terv halott
  • Sanyix
    #13
    20 fok a max hőmérséklet az egyenlítőn nyáron. Egyébként sztem is gondok lehetnek az időjárással, mert azon az 1 km-es 20 fokos körben elég erős áramlatok keletkezhetnek :\
  • lee56
    #12
    Neked meg szivesen megnézném a téli kabátodat ami kibirja a -120 fokot tartósan :) Poént félretéve, itt arról van szó ha valami váratlan dolog történne tükrökkel, ha egyáltalán fenntartható a környezettől ily mértékben eltérő hőmérsékeltö kis terület, ha a tükrök leállnának percek alatt megfagyna mindenki aki nincs a 20fokos ruha helyett a - akárhányat kibiró ruhájában, és ha tul is élika azok akik beöltöztek, mit fognak csinálni?
  • lee56
    #11
    Hát ez azért elég furán hangzik, marson -60 fok a maximum hőmérésklet ezek szerint, ennél általában hidegebb van. Namost fogok egy 1 kilóméteres (1 km átmérőjü körterületet), ráküldök egy kevéske napfényt, ráadásul nem közvetve. Nehéz elképzelmi már azt is, hogy eljutnak odáig hogy a tükröt összerakják a mars közelében (legalábbis ma még ugy tünik). Jójó a marsnak nincs olyan atmoszférája mint a földnek, de azért csak beinditani bizonyos időjárási folyamatokat, aztán lehetne "hurrikánbiztosra" is csinálni a kunyhókat amiket 20fokosra terveznek mer az csökkenti a terhet, és ezáltal az odajuttatás, és üzemeltetés költségeit. Nembeszélve arról ha egy esetleges meteor eltalálná, és használhatatlanná tenné a tükröket, akkor mi lenne (no meleg, no víz, no hope of return).
  • Ph03niXx
    #10
    Te is tartasz otthon télikabátot nem? Valószínű nekik is lenne váltás meleg ruha...
  • mikloss
    #9
    De akkor milenne ha mondjuk vmi elromlana a naptükörbe és egy ideig nem szórná a fényt meg a meleget? akkor a "vékony kényelmes" űrruhákba levő emberek azonnal megfagynának?
  • Epikurosz
    #8
    Nomármost, amit én tudok: az űrhajósok nem fáznak, sőt hűteni kell a ruhát, mert hanem bemelegednek az űrben, ugyanis a légüres tér nem vezeti a hőt.
    A Mars légköre ritka, így nagy különbség nem lenne. A cipőt kellene megelgíteni csak. A terv mégis jó, mert a napfény sok egyébre jó, pld. moszatokat, algákat, növényeket lehetne termeszteni, és a napelemek is jobban működnének a felszínen. Szerintem megvalósítható és jó ötlet.
  • Frosty01
    #7
    jah, mázli h nem vakult még meg :D
  • _Atti_
    #6
    az emberiség nagy szerencséje hogy chuck norris még sose nézett puszta szemmel a napba:D
  • Frosty01
    #5
    Király
    odaküldik az embereket, azok meg rákosak lesznek :DD, szétégeti őket a gamma
    nagyon fantasztikus...
  • Grusi
    #4
    Ne okoskodjunk már, valószínűleg egy mérnökhallgató terve, amit rengeteg tudós támogat, és amivel foglalkozik a NASA is, valszeg nem bukik meg ilyen egyszerű dolgokon... A napelem pedig igenis működik szórt fénnyel, próbáld csak ki egy zsebszámológéppel és egy tükörrel. Már ha van kedved hozzá. De szerintem van jobb dolgod is.
  • menpe
    #3
    Szóljanak Chuck Norrisnak, hogy csavarja feljebb a Napot, míg telepítenek a Mars felszínére konvektorokat. Mondjuk ennyi erővel megkérhetnénk rá őt magát is, hogy rakosgassa le a konvektorokat az egész bolygón...
  • Commandante
    #2
    Na ekkora eget rengetö nagy baromságot is ritkán olvas az ember. Pl napelem csak közvetlen fénnyel müködik, szórt fénnyel nem.
  • ebertek
    #1
    Szegééény Mars.. Meg a marslakók. Rájuk nem gondol senki? Ki tudja, milyen változásokat idézne elő akár egy kis terület hőmérsékletének 80°C-os növelése...