116
  • Aquir
    #76
    természetesen csak vicceltem
  • Mike
    #75
    mondjam azt, hogy meglátszik, hogy nem 20 éves vagy? meglátszik :)
  • Mike
    #74
    másrészt miért baj az, ha valaki tudja, élete nagy részét az Intelnél fogja tölteni
    nincs olyan ember aki ennek örülne?
    mindig azt hajtogatjátok, a multinak egy korlátolt rabszolga kell
    most mondom: vagy élvezed a munkádat, vagy bármit csinálsz úgy érzed, rabszolga vagy
  • Mike
    #73
    inkább látásmódot tanul, problémamegoldási képességet, egyfajta gondolkodást
  • Mike
    #72
    kár kár kár
    saját depresszióddal nem kell másokat is megfertőzni
    nem is fog soha jobbra fordulni a sorsod, mert neked semmi nem fog megfelelni
  • Mike
    #71
    Koreában más a mentalítás akkor
    itt van egy emberanyag aki a közszférában dolgozik, velük kell zöldágra vergődni, ami bizony nem könnyü
  • Mike
    #70
    1. mi működött jól? és mikor?

    2. percenttel - mondd szépen: százalék
    én nem vagyok ilyen szemét, mindekinek van 1 lehetősége, aztán vagy beválik, vagy nem
    tudom, ez a drágább megoldás

    3. magyarán agyelszívás
    állami pénzen, költségvetési pénzből, az egyén profitál
    mint egy visszanemtéritendő támogatás vagy segély

    4. vagy legyél hentes, CNC esztergályos, asztalos
    az IT-n túl is van élet
  • Mike
    #69
    ebben nem értünk egyet
    a vállalati management felett nincs kontroll? miért ne lenne
    példának okáért a részvényesek, tulajdonosok

    és azok emberek
    mint a vállalat vezetése is emberekből áll
    nem robotok
    miért ne érdekelhetné őket más is a profiton kivül

    ha valaki szarik mindenre, az pont az állam alkalmazottja
    pont Mo-n vagytok oda az államért
    ami nagyon furcsa. Volt már dolgotok Hivatallal? (apeh, földhivatal, akár még e posta is - itt van kontroll? van
    de nem olyan mint a te képzelt, idealizált világodban
    ha annyira jól működött volna az állami szféra, nem dölt volna a szocializmus
  • irkab1rka
    #68
    Volt pár hozzászólás, amiben csak úgy hemzsegnek az olcsó közhelyek és címkék. Hiába no, fórumszínvonal :)
    Én meg az előbb szóltam be egy gyereknek, hogy menjen, fejlődjön kicsit, mielőtt az sg-n akar színvonalasan hozzászólni. Látom már, hibáztam... :DDDD
  • picket
    #67
    Kicsit elkanyarodtunk a témától, de az sem baj. Nem csak a mérnök-képzésről van szó, és nem csak az IT-ról (bar valószínű, hogy a fórumozók között nagyobb arányban találhatóak meg)

    Még mindig nem értem, hogy mi a baj azzal, hogy az államilag meghatározott, minden felsőoktatási intézmény számára kötelező alap képzéseken FELÜL kaphatsz olyan képzést is, ami egy adott technológia működésébe, adott cég fejlesztéseinek rejltelmeibe vezet be. Mitől lesz ez probléma? Ki mondja, hogy a konkurenciának nem fogsz kelleni? Ettől nem lesz "rálátásod" a dolgokra? Komolyan nem értem az ilyen hozzászólásokat. Nem gondlotátok át, és nem olvastátok át a régebbi véleményeket. Ráadásul ez jelenleg is így működik. Van egy meghatározott alap, amit mindenkinek telesítenie kell, és a többi az intézményre van bízva. Az egyetem állítja össze a tananyagot amit lead a hallgatóinak, és nem az állam.

    Az állami képzés nem gyökereitől rossz és romlott, de nem is tökéletes (olvasd a korábbi hozzászólásokat #26). A jól működő, fejlődő, terjeszkedő egyetemek már piac szerűen működnek, és megfejik az államot az általam említett trükkel. És az a baj, hogy ez teljesen szabályos, és törvényes. De hogyan lehetne mérni, hogy mekkora képzés hatékonysága, hogy aztán ez után fizesse meg az állam az egyetemet? Mert az biztosan nem jó, hogy felveszek mindenkit, aztán majd a felesleget kivágom (elnézést, emberek életéről van szó, és egy ilyen dolog könnyen tönkre teheti az egész jövőjét, nem csak pénzügyileg), meg az sem, hogy felveszek kevesebbet, de akkor azt mindet, vagy nagy részét hagyom, hogy diplomázzon, akkor is, ha bejutott a jobb jegyeivel középiskolából, de valójában "nem lángelme". Tudom, hogy mindkettőre van példa. Egy arany középutat kéne megtalálni, és az államnak ezt kéne díjaznia.

    Ami "az emberek 10%" dolgot illeti. Gondolom te oda sorolod magadat. Lehet, hogy többen vannak, és megfelelő oktatási módszerekkel ez kihozható belőlük (biztosan nem a jelenlegi "üljön le a s kollega, és magoljon be néhány ezer oldalt" módszerrel). Nem kell lenézni azt, aki bármilyen okokból nem jutott el arra a szintre, ami neked sikerült. Biztos, hogy részben az ő hibája is, de én úgy érzem, hogy a legtöbb emberben meglenne a képesség, hogy megtanulja ezeket a dolgokat.

    Állásinterjú. Amiket felsoroltál, azokat mind ismerem, és meg tudom csinálni. Szerinted érdekelte a céget, ahova felvettek? Egy dolog érdekelte: akarok-e megszakadásig dolgozni. Késöbb persze elöbbre jutottam, mert a többiek nem tudták az alapokat sem.

    Volt olyan hozzászólás is, hogy semmit nem ér a képzés. Neki kívánom, hogy máskor fogjon ki valami jobbat. Nekem segített amit tanultam, és - a nagyon sok felesleges dolog mellett amit a fejembe akartak tömni - megtaláltam a ténylegesen hasznos dolgokat, és ezek is voltak szép számmal. Persze ez alap tudás, és csak továbbfejlesztve ér valamit. Pont valami ilyesmit akar adni a cikkben említett módszer, és ha kihagyod a "futószalag", meg a "megrendelés" kifejezéseket belőle, akkor már nem is hangzik olyan rosszul. Csak a cikk írója úgy érzi, hogy ettől termék lesz a munkaerő. Eddig mi volt?

    Azt meg, hogy a politikusok jobb emberek, vagy a multik vezetői. Ti hogyan fogjátok eldönteni? Abból amit bemesélnek nektek? Amit mutatnak magukból a kirakatban? Szerintem mindkét említett csoportban vannak erkölcsös, jóravaló emberek, meg gerinctelen férgek is :)
  • wOlFbYTe
    #66
    Mondjuk a felsőoktatás rétegződése a szakmákon belül is érdekes. Például mérnök és mérnök között sok különbség van. Míg egy gépészmérnök megtanulja hogyan kell rajzolnia, méretezni, megtanulja hogy milyen anyagok vannak, ezeket milyen eljárásokkal lehet megmunkálni - ezek nagy része időben állandó, nagyon kevés olyan technológiai újítás jön be, ami a bevált dolgokon változtatna. Ehhez képest egy informatikus megtanul bizonyos alapszintű dolgokat, úgymint algoritmusok, mi az az objektum-orientáltság, nyelvgenerációk. Ezek építőelemek számára, amolyan lego, amiből saját magának kell kiraknia a saját tudását, hogy végül "eladható késztermék" legyen a diákból. Szerencsére a multik csak irányvonalat mutathatnak, de nem mondhatják meg azt, hogy /a korábban Intel lapkakészletet emlegetve/ te csak Intellel foglalkozhatsz, hanem saját magad utánanézhetsz és fejlesztheted a tudásodat.

    Szóval a legtöbb szakmákban, szakirányon és karon sok beleszólásuk nincsen, amit behozhatnak, az egyedül a saját kutatómunkájuk és amiket elértek, abból te pedig azt hasznosítasz, amire úgy érzed szükséged van.

    Tehát én nem félnék senkinek a helyében attól, hogy "céltermék" lesz, mert az alaptudás tényleg megegyezik egy adott szakterületen, a többi pedig mind iránymutatás ami közül mi választhatunk. A kredites képzésben pedig megvan az az előny, hogy átjárás van tárgyak között, tehát akár elkezdve egy iskolát teljesen máshol, más karon is be lehet akár fejezni, igen kevés plusz energiaráfordítással. Azért vannak itt jól kitalált dolgok is :)
  • nyanya
    #65
    Kisfiúk! A magam részéről örülök, hogy "túlképzés" van. Klassz, hogy "túl sok" hallgató kezd a felsőoktatásban. És igenis előnyös, hogy szét lehet húzni mint egy rétestésztát! 3 gyerek, + meló mellett még mindig van esélye képeznie magát az embernek. Az viszont igaz, hogy elég sokat kell a tananyag MELLÉ tanulni.
    Ha egyszer végre diplomám lesz, legalább esélye lesz annak, hogy ha az EMBERrel történik valami emberséges módon tudom tovább nevelni a hátramaradókat.
    Egy multi viszont SOHA nem fog invesztálni egy hozzám hasonlóba. Túl sok munkakiesés van definiálva társadalmi státuszomban :) .
  • HUNIgor
    #64
    "Így semmi mást nem érünk el, csak hogy a diplomák értéke tovább degradálódik!"

    Dehogy is nem! Az emberek látják majd, hogy a multi azt tesz amit csak akar. Látják azt, hogy nincsennek tekintettel másra csak az értekli őket, hogy még több pénzük legyen, akármilyen áron. A tömegek ugyanígy fognak viselkedni. Már ma is kinevetik azt aki jóindulatról és erkölcsről beszél. Mi lesz később? Ha így folytatódik akkor egy végtelenül erkölcsileg lezüllött társadalom, ahol már nem a diploma értéke jelenti a fő gondot.

    Itt most nem a bűnözés növekedésére gondolok. Attól hogy valaki nem sérti meg a törvényeket még nem lesz jó ember. Hiszen kik írják azokat? Politikusok? Ők jó emberek? Nem tudom. Multicégek? Még rosszabb...

    Egy olyan világnak, ahol az emberek csak magukra gondolnak és egymáson taposva akarnak meggazdagodni nincs jövője. Dehát végül is sok-sok civilizáció bukott meg a történelem folyamán. Miért pont a mai maradna meg??
  • pemga
    #63
    Lehet, hogy én vagyok a cinikus, már próbálok kigyógyulni, de... :P

    2. Ehhez olyan cég is kéne, amelyik ezeket használja is. Lehet az interjún szivatni a népet, de ha utána nem fogja használni akkor minek. Sőt siettetik a lelépését, ugyanis ezzel kiszűrik a jobb képességűeket, de nem nekik adnak munkát.

    3. Nekem ez a nyugat modell a mai globalizében már kicsit szagosnak tűnik. Igen, még ideig-óráig, ha jó kapcsolataid stb-d van, akkor mehet. De a szochálója szép lassan megfojtja (vagy legalábbis megszorongatja) ezeket az országokat (azért nem vesznek fel, mert mi van ha elmész, őrült költség, plusz járulékok amíg alkalmaznak). Nemrég volt itt az sg-n is egyik konzultációs cég felmérése. Hát nekem inkább szimpatikusabbak a nagy lehetőségekkel, szándékkal teli országok, ahol már megindult a mozgás.

    Egyébként az állam, ha akar, tud jól is tervezni. Pl. Dél-Koreát szinte csak az állam "csinálta". Az elmúlt mondjuk 20-30 évben felküzdötték magukat az egy-a-sok közülből full IT/Elektro-vá magukat. Ott vannak mindenütt, és eléggé a piacelsők között vannak. Egyszerűen az állam kiszemelte ezt a szektort, hogy márpedig Koreának ebben lesz a jövője, és minden támogatást megadott nekik. Kezdve a nagy beruházásokkal, vagy az oktatás erre állításával. Biztos ott is nagy volt a korrupció, de valamiért ott működött a dolog, talán kicsit más a mentalitás? Csak úgy összehasonlításképp, az ország területe kb. mint Magyarország (a kis ország vagyunk siránkozóknak mondom), csak most épp 5x annyian laknak ott, szélessáv előfizetők kb. 80-90%. Elnyomókban nekik is volt részük bőven történelmük során, sőt, most is szomszédosak É-Koreával aki szeret néha atommal fenyegetőzni.
  • gabro
    #62
    Nem szeretném lebecsülni az egyetemen töltött éveket, de amikor végez valaki ott, akkor kb kitörölheti a seggét a diplomájával, mert 5 perc gyakorlata sincs és (ezt saját tapasztalatból tudom) manapság már nem az agyoniskolázottság a lényeg, hanem a tényleges tudás. Ülj le csináld. Egy számítástechnikai cégnél dolgozom, szoktak hozzánk "gyakorlatra" jönni hallgatók. Hát néha csak fogom a fejem miket mondanak. Úgyhogy ha egy cég pályakezdőt állít hadrendbe, az nem biztos, hogy megtérül neki pár év alatt. Jó dolog lenne ez ha változna az oktatás minősége és nem egy rakat felesleges dolgot tömnének az ember fejébe, hanem inkább hasznosakat. Szerintem.
  • HUNIgor
    #61
    Hurrá!
  • Laci73
    #60
    HUNIgor:"De ha már az oktatást sem az állam fogja finanszírozni, akkor minek fizetünk adót??"

    Az adód elfolyik hatmillió nem dolgozó ember eltartására, és a külföldi hitelek kamat-törlesztéseire.
  • HUNIgor
    #59
    Az oktatás az állam részéről egy befektetés. Olyan embereket képeznek akik ha dolgoznak sok pénzt keresnek, (hiszen okosak és tehetségesek) amiből adóznak és így megéri hosszútávon az államnak is.

    Ez az ami NEM így működik pedig így kellene. De ha már az oktatást sem az állam fogja finanszírozni akkor minek füzetünk adót??
  • Laci73
    #58
    Laci károgásai:

    1. Az eddig igenis jól működő, államilag finanszírozott felsőoktatás - mint olyan - 2006 augusztusától gyakorlatilag már csak emlék lesz. Végre valahára, nem kis munka árán sikerült kidönteni az egyik tartóoszlopát társadalmunknak.

    2. A túlképzésről. Az emberek max. tíz százaléka (és egy percenttel sem több!!) képes rá, hogy igazán "felsőfokú" rálátása legyen a dolgokra - azaz évek múltán részben visszaidézze, legfőképpen pedig saját maga számára, az adott helyzetnek megfelelően hasznosítsa az egykor tanultakat. Az olyan érzékeny területeken pedig, mint az IT, nem is lehet hatékony oktatást megszervezni - ebben a világban bizony benne kell élni. De visszatérve az előző témámhoz: egyszerűen nem lehet a fiatalok negyven(!) százalékának diplomát adni - ezt jól látják az itt felszólalók is. Hány olyan kolléga van, aki kiváló vizsgái és vállonveregetései ellenére nem képes pl. egy egyszerű feladatot rekurzív függvénnyel megírni, vagy egy adathalmazt nem tud normálformák szerinti adatbázisba rendezni!!! Elvérezni az első lövéstől, az ám! Készüljön fel hát minden fiatal kolléga arra, hogy az állásinterjúkon rendesen meg lesz nyúzva.
    Valóban a referencia marad az egyetlen igazi értékmérő.

    3. Go West, young man! Úgysem maradsz itthon. Ha megvan a kellő szakmai tudásod és tapasztalatod - ekkor már kopog a harmincadik éved - rájössz úgyis, hogy nagyon bele kell húznod, ha saját egzisztenciát akarsz (aranyifjak talán nem annyira). Erre itthon nincs sok esélyed. Igazából húsz és max. negyven éves kora között kell az embernek "megcsinálnia" magát. Ennyi időd van - és rosszul hiszed, ha úgy véled ez sok. Úgy elmegy mint a villám! Tessék megtanulni: addig kell hajtani, amíg delel a nap, mert ha eljön az este, már késő van mindenhez.

    4. Lehet boldogulni (mondjuk már ki: rendes pénzt keresni) diploma nélkül is, ám ahhoz robbanékony személyiség kell. Olyat kell tegyél az asztalra (és megint csak a referencia bújik elő), amit kevesen tudnak. Pl. - ahogy régebben is írta valaki - programozz kernelt, esetleg írj SQL-rutinokat saját függvénykönyvtárral C++ alá. Nem lehetetlen, van aki képes rá középiskolás korában. Vagy öt-tízmillió forintért szerezd meg a teljes CISCO vagy MCP minősítési láncot (amelyek végén kineveznek rendszermérnökké).
    Tkp. ez a nehezebb út.

    Ahogy mindenütt, itt is elkárogtam a magamét.

  • Caro
    #57
    Ha szerinted ez van, akkor nem vagy tisztában a fenntartható fejlődéssel.
    A lényeg az, hogy amíg az államot választott vezetők irányítják, a multikat nem. Őket csak és kizárólag a pénz érdekli.
    Nincs felettük semmiféle társadalmi kontroll. Ezért végzetes hiba az állam szerepének minimalizálása.
    Így semmi mást nem érünk el, csak hogy a diplomák értéke tovább degradálódik!
  • predakon
    #56
    gondolom csak poénból írta
  • Mike
    #55
    ezen kívül van még pár szakma
  • Mike
    #54
    szerinted egy IBM-nek szűklátókörü diplomásokra van szüksége?
  • Mike
    #53
    no comment

    vissasírod a tervgazdaságot
  • Anticionista
    #52
    Na hát ez rohadt jó, és mivan azokkal akik nem kerültek be egyetemre főiskolára???

    Lehetsz utcaseprő és pék. Válassz.
  • Sadist
    #51
    Lehet szakmát is tanulni. Nem csak egyetem/főiskola létezik.
  • kuncika
    #50
    Ez az egész munkaerő-rendelés a Szép új világban felvázolt gazdasági rendszert jutattja eszembe.
  • PíszLávJuniti
    #49
    A diploma nem jelent mostanában már sajnos semmit. Tömegképzésben teljesen értéktelen. Én pont támogatnám azt, hogy képzett szakemberek legyenek, akiknek nem szükséges a papír, csak a szaktudás.
  • PíszLávJuniti
    #48

    Az egész a felsőoktatás elkurvulása. Egyet értek hogy át kell alakítani a mostani rendszert, mert ez a jelenlegi formában nem életképes, nem tartható fent.
    De az nonszensz, hogy nagy cégekkomplett tanszékeket üzemeltessenek, ahol teljesen szűklátókörűen nevelik a delikvenst az adott cég termékéhez. A diplomásnak az alkotó munka, a kreativitás, a széles látó kör lenne a feladata, nem pedig a már előttem is említett betanított munka..
  • predakon
    #47
    nem vagyok túl boldog :(
  • predakon
    #46
    Na hát ez rohadt jó, és mivan azokkal akik nem kerültek be egyetemre főiskolára??? Az ilyen dolgoktól hülyét kapok, nekünk semmi esélyünk sincs semmire bravo....
  • Gerygrey
    #45
    A hallgatók szempontjából szerintem egyáltalán nem rossz dolog úgy elkezdeni egy egyetemet/főiskolát, hogy biztos állásheletőség vár rá a diplomaosztó után.
  • stepboy
    #44
    A felsőoktatás azért ráfizetés az államnak, mert sok diplomás nem termeli vissza a befektetett pénzt:
    a, el megy külföldre dolgozni, élni
    b, a diplomával sem keres annyit, hogy sokat adózzon
    Már most is elég gyakori, hogy csak egy cég eszközcsaládján keresztül szerezhet a hallgató gyakorlati tapasztalatokat; a konkurencia megismerése csak önszorgalom kérdése.
    Aki kiesik a felsőoktatásból, az elsősorban magát okolja, mert az nem a tanításról, hanem a tanulásról szól (nem ugyanaz a kettő!).
  • Tiberius B
    #43
    Hát nem is kéne, hogy pénzkérdés legyen, de sajna minden pénzbe kerül és a vezetők illetve a gazdasági főnökök nem a legjobbak
  • Caro
    #42
    Épp ez a baj.
    Ha egy villamosmérnököt csak Intel chipekell oktatnak, akkor már a választási lehetőségei is beszűkülnek!
    Az állam feladata meghatározni, hogy mi az, aminek a tananyagban szerepelnie kell, általános tudást kell biztosítani a diplomások számára.
    Ha csak közvetlenül ahhoz értenek, amit később csinálni fognak, akkor az nem diploma, hanem betanított munkás!
    Nem beszélva arról, hogy ez csak tovább erősítené a nagy cégek helyzetét. A kicsiknek még kevesebb esélyük lenne.
    Az oktatás olyan dolog, hogy a pénz nem lehet kérdés.
  • Tiberius B
    #41
    nyugi így is túlspecializált szerintem a képzés, ezen a finanszírozó már nem fog túl sokat rontani
    másrészt a magyar iskolarendszernek vissza kéne szerezni a becsületét, mert nagyon kezdik eljátszani, és sajna ehhez nem CSAK szemléletváltás kéne, de az nagon, hanem pénz is, vagy méginkább jobb gazdálkodás.
  • JZO
    #40
    Ennek a céges támogatásnak igazán egy hátrányát látom. Először is a diák specializálódik egy szakterületre, nem lesz általános rálátása a dolgokra. Kevésbé lesz versenyképes, mivel az a tudása specifikus volta miatt lehet nehezen eladható máshová a munkaerőpiacon. Vagyis a cég, aki egyetemi évei alatt támogatja utána megteheti, hogy sok évre magához láncolja szerencsétlent és ami mégrosszabb szarpénzért dolgoztatja, mint egy rabszolgát. Vannak ilyen cégek, tudom.
  • JZO
    #39
    Tévedés azt állítani, hogy bölcsészekre nincsen szükség. Egyszerűen évről évre kevesebb kell belőlük. Mérnökökből viszont egyre több, viszont egy programozó nem attól lesz jó, hogy hol kapta a diplomáját, hanem hogy mennyire van érzéke a témához, illetve mi van a fejében. Másszóval nem diploma fogja megoldani a feladatod a cégnél. Nos ilyen mérnökökből viszont nincs sok, rengetegen selejtesek, miután kikerülnek a "gyártósorról".
  • Mike
    #38
    szal szerinted egy IBM által megtámogatott diploma szarrabb mint egy általános állami egyetemi diploma? Ha valaki a CERN-nél fizkus az a zsarabb mint bármi más. De mondhatok még számtalan nagy céged Oracle, Intel, Microsoft
    tényleg. sokan összetennék a kezüket ha lehetőségük lenne ennyire behatárolódni
    egyébként tudod mi jó a demokráciában? a döntés szabadsága! ergo nem kötelező elfogadni a multik "halálos" ölelését
  • Mike
    #37
    a két felfogás között akkora a szakadék, amit nem fogunk áthidalni soha