181
  • mainruler
    #61
    Ezt magadtól kérdezd...
  • AtisH
    #60
    Az idő meg eljárt feletedd...

    Az általad preferált hozzáállást a történelem már többször megbuktatta. Átmenetileg működik, de hosszú távon már nem.
    Nem vagyok robot fan, de szvsz -majd- meg kell tanulni együtt élni velük. Nekünk sem teccene, ha pl. idejönne egy idegen civilizáció és leigázna, legyílkona bennünket csak azért, mert ők magasabb rendű élőlénynek hiszik magukat.
  • AtisH
    #59
    És miért jó annak aki kordában van?
  • rhonkhan
    #58
    "Az asimovi törvényről meg annyit, hogy szerintem nevetséges és kivitelezhetetlen. Elméletben szépen és jól hangzik, mint a kommunizmus, de a valóságban életképtelen."
    Szerintem e felé kell haladni, hogy kivitelezzék, addig amíg az nem lehetséges, én is támogatnék egy tömegbelövést, ha kell mészárolják le a robotimádókat a hülye érzelgős robotjaikkal eggyütt, de nem akarok egyenrangú robotokat!
    Mint mondtam, nem egy új fajt kell teremteni, hanem szolgákat, akiknek nincs még tudatuk sem, és csak és kizárólag utasításokat hajtanak végre, kb. úgy mint egy számítógép, amíg az lesz addig nincs baj!

    amúgy kommunista vagyok, és a rabszolgaság eltörlését is hülyeségnek tartom.
  • Champ
    #57
    Úristen... Mikor lesznek egy robotnak érzelmei, és mikor lesz önálló akarata? Gondolkozzatok már... Az élőlények nem véletlenül ÉLŐlények, az ember meg nem véletlenül ember. És nem az intelligenciád miatt vagy az, mint ez a felvilágosodás óta olyan rosszul rögzült az emberekben.
  • mainruler
    #56
    Rettegni jó dolog. Kordában tart.
  • AtisH
    #55
    Az öntudattal meg a ROBOT-ok ledegradálásával (automatákká, gépekké, stb.) csak óvatosan. Most még nevetséges egyenrangúként kezelni egy ilyen "gépet", de ha belegondolunk pár száz vagy pár ezer éve az ember is úgy gondolta, hogy vannak a rabszolgák, akik tkp. nem rendelkeznek jogokkal. Adták-(el)vették őket és tárgyként kezelték és úgy rendelkeztek felettük ahogy akartak. És nézzük meg ma mi van: eltörölték a rabszolgaságot és ugyan olyan jogokkal rendelkeznek, mint bárki más hiába más a bőr színe, stb... (És már az állatoknál is büntetik ha nem megfelelően bánnak velük.)
    Az öntudat meg más miatt is veszélyes lehet. Ha ez létrejön valszeg már a tudomány és technika is fejletteb lesz, tehát jobb, gyorsabb, pontosabb, erősebb robotokat és okosabb robotokat fognak építeni. És nem kell nagy jóstehetség, hogy az öntudattal rendelkező robotok is rá fognak eszmélni arra, hogy őket kihasználják, kizsákmányolját őket, mint annak idején a rabszolgákat, négereket, jobbágyokat és változtatni szeretnének a sorsukon...
    A normálisabb filmek (AI, Mátrix, Terminátor, Blade Runner) jó irányban haladnak, hogy ezekre a kérdésekre próblának választ találni.

    Az asimovi törvényről meg annyit, hogy szerintem nevetséges és kivitelezhetetlen. Elméletben szépen és jól hangzik, mint a kommunizmus, de a valóságban életképtelen.
  • mainruler
    #54
    Személyeskedéssel elértek már valaha valamit? ;)
  • mainruler
    #53
    Mi különbség van egy kutya és egy robot közt? Egyedül az őket felépítő anyagok. A kutya régóta robot már, mióta az ember a saját szolgálatára programozta, önállótlanságra kódolta.
    Egyáltalán hogy definiálnád az élőlény fogalmát?
    Prionok, Viroidok, Vírusok mondanak neked valamit?
    Na mindegy, rettegni jó dolog. Kordában tart. ;)
  • Runo
    #52
    "programozott hús..." hát úgy látom, te mindenképp kevés programot kaptál, vagy csak nagyon régi a biosod...
  • mainruler
    #51
    Egy kutya ugyanúgy programozott hús, mint egy robot (ráadásul képes érzelmeinek kifejezésére). Mondjuk az programozott fém. Egy ideig biztosan. :)
  • mainruler
    #50
    Andrew Martin?
  • Epikurosz
    #49
    Amúgy én már tudom a megoldást, de még nem mondom el.
  • Epikurosz
    #48
    Na, ja de mikor villog a villogó?
    És amúgy ha tükörben lát egy tárgyat, ami tök ugyanolyan, mint ő, és a ledjei is tök ugyanúgy villognak, akkor honnan állapítja meg, hogy az nem ő, hanem egy másik robot?

    Az intelligensebb állatoknál is épp ez a probléma, hogy a tükörképüket másnak értelmezik, és megpróbálják lefejelni.

    Szóval, nem olyan primitív, banális eme feladat megoldása.
  • pilóta
    #47
    Most nem azért, de szvsz ez nem öntudat.
    Ilyet kb commodore +4-re lehet írni basicben.
    If kék led villog then goto csinálj így.
    If piros led villog then goto csináj úgy
    :))
  • Epikurosz
    #46
    "Amiknek a jogaiért ki akarsz állni azoknak a puszta létrehozása is bűncselekmény."

    Egy diktáror veszett el benned.

    Kérem beidézni a megfelelő törvényhelyet (Btk-ból, pld., de jó nekem ENSZ határozat is.)
  • Epikurosz
    #45
    Amúgy nem kell túllihegni ezt a témát sem.
    Sok butuska hűledezik, hogy jaj mi lesz akkor, ha...
    Hogy felborul a...

    Mondok egy példát: Ha elmész falura, Pista bácsi ma is becézgeti, Sanyikámnak szólítja a gyesznyót, vakarja, paskolgatja, simogatja a nyakát, pociját. Az más kérdés, hogy karácsonykor levágja, megperzseli, megfüstöli, megsózza, felakasztja a szegre, és megeszi. Eddig volt a horror. :-)

    Most jön az agent provocateur:

    Te szeretkeznél egy robotszeretővel?

    Tovább is van, mondjam még?

    Te szeretkeznél egy olyan robotszeretővel, aki teherbe esik?
    (klónozás, de be lehet iktatni tervezett mutációkat, és akkor már nem klónozás)

    "Nyugi, ő csak kérdez." (Frei dosszié reklámja)
  • haxoror
    #44
    android = emberformájú robot, tisztán gép
    cyborg = cybernetic organism, robot-ember hibrid

    "Én igenis ki fogok állni eme ÉLŐGÉPEK jogaiért. Politikai korrektség, diszkriminációellenesség. :-)"
    Amiknek a jogaiért ki akarsz állni azoknak a puszta létrehozása is bűncselekmény.
    Simán támogatnám egy ilyen "jogvédő" tüntetésen a tömegbelövetést...
  • izb
    #43
    fiam 10 hónapos 14 foga van,jár,és az én képe tökéletes,és egy imádnivaló kis csöpség.És ebben semmi elfogultság sincs.:)Utánaérdeklődtem és egyáltalán nem meglepő,nem sürűn fordúl elő,és nem problematikus,hogy ilyen korban énképpel rendelkezik.
    Mindenben megelőzi a korát nem csak ebben.
  • Epikurosz
    #42
    "te befeküdnél egy robot kezei közé? hát én nem."

    Naná, hogy befeküdnék.
    Miért, a vérnyomásom már ma is nem egy robot méri? Már, ha az automata vérnyomásmérő egy primitív robot (00-s sorozat).

    Amúgy, ha elmész a ******* (reklám miatt törölve) szemészeti klinikára, lézeres szemműtétre a szemed egy robot műti meg, mert az ember nem is tudná, olyan mikronos pontosságra van szükség.

    Ezek persze egyszerű vas-műanyag "robotok", igazából csak programozott automaták, de mi van, ha hibrid (részben szervetlen, részben szerves anyagból felépülő=android) robotok is megjelennek? Én igenis ki fogok állni eme ÉLŐGÉPEK jogaiért. Politikai korrektség, diszkriminációellenesség. :-)

    No, mindjárt megmondom másként is:
    Ha egy anya szül egy gyereket, akkor teljeskörű hatalma van felette? Na ugye, ugye.
    A robotika picivel másabb, mert itt az abortusz elfogadhatóbb, de eljön majd az idő (mondta a Nagy Próféta), amikor átbillen a szitu, és nem lehet csak úgy vagdalkozni.
    Ja bocs, most jutott eszembe: a jog ma is ismeri a dologi tárgy elleni erőszak fogalmát, és ebből következően a rongálást. Ha összetöröd a kocsim, ma sem úszod meg szárazon. A robotot is megilleti már ma is az effajta védelem.
  • finaltrekker
    #41
    Az inteligens robotokat nem azért készítik, hogy 1-2 műveletet elvégezzenek azt kész... Ha nem azért, hogy egy napon mindent megtudjanak csinálni az ember helyett.
  • rhonkhan
    #40
    mint mondtam, a robotnak nem kell éntudat, nem kell érzelem, nem egy új fajnak kell lennie a robotnak, hanem egy eszköznek, kb. mint a pattintott kő amit őseink használtak, csak ez fejletebb, sajnos olyan is lesz mint a kard, azaz fegyver...
    de a 3 robot törvény kimondja többek között hogy embert nem bánthat, és ezt figyelem előtt tartva elég haszontalan gyilkoló gép válna belőle
    ezért a tökéletes rabszolga fogalma illik rá a legjobban, akinek NINCS élete, ezért végülis az életét nem tudja feláldozni, szóval ha elromlik, meghibásodik, valami lezúzza, mondjuk egy szikla, vagy rádől a ház építés közben, akkor újra össze lehet rakni, vagy ki lehet cserélni, és ezt kell szemelőtt tartani!
    Csak egy gép, csak egy eszköz, nem több, de nem is keveseb. Egy gép soha sem helyettesítheti az emberi gondolkodást, az emberi döntéshozást, hiába mondják rá hogy tanul, azt nem olyan értelemben teszi mint egy EMBER. Az ember a fejlődés csúcspontja, végtelen lehetőségek rejlenek benne, és ezt egy robot soha nem fogja helyettesíteni. Akár milyen fejlett is lesz.
  • Lazarus
    #39
    A neuro alapú robotok ugyan úgy gondolkoznak (elméletileg) mint az ember, vagy bármilyen más élőlény, nem if else meg ciklusokkal hanem... nemtom hogy. Nincs erről valami olvasni való hogy hogyan is működnek?
  • SirLord
    #38
    ez a kis wc-csésze felismerte magát, had örüljön...
  • norbre
    #37
    de amúgy is miért van szüksége egy robotnak éntudatra?
    végezze a dolgát és kész. azért robot
  • haxoror
    #36
    Ennyi erővel a gyórshajtókat is le lehetne cserélni robotokra akik betartják a sebességkorlátozást és nem akarják megvesztegetni a rendőrt mivel a szoftverjük miatt eleve sohasem hágják át a törvényt :P

    rendőr-robot
    kizárt, egy olyan feladat ellátására ahol a döntéseken akár emberélet is múlhat csak embert szabad alkalmazni szvsz

    orvos-robot
    szigorúan emberi-orvos felügyelettel hasznos lehet, pontosabban és gyorsabban tudja elvégezni pl a sebészi beavatkozást de hogy mit keljen szétvagdosni azt az ember-orvosnak kell megmondania

    A robotok szerepe hogy besegítsenek az ember életébe, munkájába, a döntéshozás viszont az emberé marad mindig.

    "akitől (!)"
    Na ettől félek a legjobban, egy házikedvencet (pl kutyát macskát stb) az ember hajlamos egy idő után "családtagnak" tekinteni, ezzel nincs is baj mert egy élőlényről van szó akiért az ember felelősséggel tartozik, a robot viszont NEM élőlény hanem egy tárgy amit az ember azért készített hogy megkönnyítse az életét, pótolható és feláldozható.
    Még a szuperfejlett AI sem érhet annyit mint egy ember, sőt még egy aranyhörcsög is többet ér.
    Örülnék ha az emberek a robotokra majd úgy tekintenének mint egy programozható mosógép fejlettebb változatára és nem kéne majd az újságokban olyasmit olvasnom hogy egy gyerek belefulladt a medencébe miközben a családi robotot próbálta kimenteni mert az idióta szülői félrenevelés miatt nem volt tisztába a robot értékével...
  • norbre
    #35
    te befeküdnél egy robot kezei közé? hát én nem.
    persze a jövő erre tart, ez az egész robotizáció meg arra felé hogy egy szép napon átesünk a ló túloldalára.
  • Radowan
    #34
    Január elsején hajnalban beveszek egy ilyen felismerő softvare-tablettát, hátha felismerem magam...
  • Epikurosz
    #33
    Sokszor szívesebben vitáznék robotokkal, mint emberekkel. Persze ez vicc volt, de mondok egy másikat, ami nem vicc.

    Vegyük az autópályákat. Ha gyorsan vezetsz, akkor leállít a rendőr. Ilyenkor büntetést kellene fizetned, csekk alapján, és esetleg büntetőpontokat is kapsz. Ha azonban lefizeted a közeget, esetleg te megúszod, de maga a rendszer elkezd rohadni, és vele a társadalom is.
    Mennyivel jobb lenne ilyenkor egy "szívtelen robot"...

    Másik:
    Pár éve műtöttek valamivel. Közkórház. (Az is bolond, aki közkórházba megy Magyarországon.) Az orvost ráadásul ismertem, de volt egy kis konfliktusunk előtte, és nem sikerült harmonikus beteg-orvos kapcsolatot kialakítani.
    A kisegítő személyzettel (pozitívan diszkriminált cigány csaj ápolónő, aki csinosnak csinos, de szakmailag egy nagy segg) sem volt minden teljesen rendben. Bevallom őszintén rettegtem a műtéttől, halálfélelmem volt. Pedig nem ez volt az első. Egy másik műtétem egy nyugdíjas sebész kifogástalanul végezte el, egy szavam sem volt.
    Akkor merült fel bennem, hogy akkor már inkább robotokra bíznám magam. Szó se róla, a robotok is meghibásodhatnak, de talán nem annyira, mint a Fekete Angyal. Értem, ugye?!

    A harmadik: gyűjteni fogok nyugdíjaskoromra, hogy legyen egy kis házirobotom, akitől (!) nem kell félni, hogy kirabol. És a betöröktől is megvéd. (Majd megbuherálom a szoftverét, ha erre nem alkalmas. Mert tuttira le fogják butítani a rohadékok.)

    Amúgy Spielberg filmje, az Artificial Intelligence elmondta a lényeget.
    Ember! Ne képzeld magad a fejlődés csimborasszójának.
  • Tiberius B
    #32
    Asimov jó fej volt.
  • Tiberius B
    #31
    Egyetértés.
  • Tiberius B
    #30
    A Star Trekről és Data-ról csak annyit, hogy Data-ba be van programozva egyfajta erkölcs az alkotója által. Ez nem tom honnan jött nekem. De annyit azért elmondanék, hogy nem azt mondta, hogy Data-nak nincs én-tudata, hanem azt, hogy nincsenek érzelmei. Mondjuk az 1. vagy a 2. TNG film után már voltak, de Data mégis Data maradt.
  • BiroAndras
    #29
    "remálem láttátok az ÉN A ROBOT című filmet, vagy a TERMINÁTORT?"

    Nem filmekből kell tájékozódni. Inkább Spektrumot meg Discovery-t nézz.
  • rigidus
    #28
    "a robot = a tökéletes rabszolga"
    A tokeletes rabszolga az nem a robot, hanem az elbutitott ember.
  • pimplike
    #27
    Azt hiszem nagyon sok demagógia hangzott el.

    Jó lenne ha a vélemények előtt meg tudnátok húzni a határt a robot és az automata között, ha egyáltalán van ilyen.

    "szerintem bőven elég ha a 3 robot törvényt betartatják velük" - Ez vicc. Miért kéne egy robotnak tudnia ilyet? Ahoz hogy értelmezni tudja ezeket a szépen csengő törvényeket, milliárdos technikával kéne ellátni, még akkor is, ha az csak egy önállóan porszívózó (ma a boltokban 40 ezer forint körül kapható) robot.
    Azt hiszem a sok film megtette a maga hatását....

    Amúgy a gyerek és a szóban forgó robot sem onnan ismeri fel magát, mert már látta egyszer hogy néz ki, hanem a mozdulatok azonossága alapján. (nem hasonlóság, hanem azonosság)

    Arra szerintem sincs szükség, hogy egy robot érzelmeket fejezzen ki, de az ilyen "apró" feladatokon keresztül vezet az út a tökéletesedés felé. Ahoz hogy bonyolultabb feladatokra legyenek alkalmasak, ezeken az állomásokon keresztül kell menni. Nem lehet egyből barlangi mentőrobotot készíteni, tapasztalatok nélkül.....
    Asszem ennyi elég belőlem mára.....
  • takraj
    #26
    A.I. - A Mesterséges Értelem
    A 200 éves ember

    Csak, hogy ne maradjak ki a sorból... :P
  • waterman
    #25
    tudom, hogy felesleges hozzászólás, de a Star-Trekben Data pont az által mentette meg az egész legénységet párszor, hogy volt én-tudata és tudta mi a "jó" és mi a "rosz". ezért szerintem ez pont rosz példa részedről.
  • rhonkhan
    #24
    remálem láttátok az ÉN A ROBOT című filmet, vagy a TERMINÁTORT?
    mert valami hasonló lesz ennek a végeredménye, ha az ember túlzottan felfejleszti a robotokat...
    szerintem bőven elég ha a 3 robot törvényt betartatják velük, amiket ASIMOV írt le, és mint háztartási gépet árusítják, meg felhasználják minden területetn ahova gázos lenne embert küldeni, példáúl kő kemény és veszélyes munkákhoz, és talán azt is elérjük hogy emberek helyett CSAK robotok fognak szinte mindenhol dolgozni, és a kormányok meg a vállalatok pedig eltartják az összes embert, akik mondjuk már CSAK szellemi munkát végeznek, és természetesen vannak helyek ahova feltétlenül kell ember.
    Fontos hogy jó robotok legyenek a jövőben amik hasznosak az ember számára, de a döntést mindig az embernek kell hoznia, és a robotnak azt végrehajtani,
    a robot = a tökéletes rabszolga
    ez a véleményem a robotok és emberek kapcsolatáról,
    az érzelmekről annyit hogy felesleges, és szerintem hülyeség, példáúl a STAR TREEK-ben Détának, nézzétek meg, annyit ér, felesleges.
  • assdf
    #23
    Nem ritka hülye mondat maximumum csak te nem érted...
    "...és már azt is tudja,hogy a tükörben látható arcok nem a tükör felületén vannak igazából,hanem a tükörben csak egy képet lát.
    " Ez kimeriti annak a fogalmát hogy tudja mi az a tükör. Egyébként neked nagyon okos kisfiad lehet mert az énfelismerés kezdete kb. másfél éves kortól kezdődik...
  • UnnameD
    #22
    "egy nap olyan robotok megalkotását teheti lehetővé, melyek képesek érzelmeik kifejezésére"

    Most mesterséges embert csinálnak? Tök jó lesz, végül is csak 'megcsináljuk' újból saját magunkat.