179
  • BlackRose
    #139
    Igen, azok a játékok amelyek sikeressek és ezáltal sok kifizetődött a fejlesztésük (olvasd - pénzt is kerestek) azok megengedhetik maguknak a Linux verziót is. Ezenkívül azok is megjelennek amelyeket nem a pénz érdekli, de ezek álltalában egyszerű kis játékok, de a középréteg az a 80% amely éppen, hogy csak tengődik, de viszont játszható és sokan játszák is, na azok nem igen jellennek meg.
  • blakshep
    #138
    én annak örülnék igazából, ha 3 fajta windows lenne. Lenne egy csilivili a hülye hómusereknek, amit egy ötéves gyerek is el tud kezelni(és mellette persze atomstabil, mert az ötéves gyerek nem fog registryben turkálni) kell egy bizniszverzió worddel meg mindennel, erre kihegyezve. És kell egy power useres verzió, ami viszont tényleg azoknak készül akik vmennyire váják mivan és a legnagyobb teljesítményt szeretnék kihozni a gépükből. és nem kérdezi meg benne egy animált kiskutya, vagy gémkapocs ötször, hogy télleg meg akarom-e osztani a meghajtót.
  • Piscator
    #137
    Komolyan úgy érzem, a napi rendszereséggel megtéríteni idejövő Windows mániások olyanok, mint egy tipikus balliberális agitátor. Nesztek.
  • blakshep
    #136
    a játékok windowson való elterjedésének a legnagyobb oka a már említett directx.
  • blakshep
    #135
    ühüm, csak tudod én például nemcsak netezek meg faszkodok a géppel, mert akkor télleg nem zavaró, hogy a gui megeszi a memóriát. de ha már komoly teljesítményt szeretnél kihozni a gépedből akkor már ez picit zavaró tud lenni. egyik oka például, hogy a filmiparban a maya van elterjedve, hogy az van linuxra és mekire is. nem véletlenül.
    amúgyha megnézel egy bármelyik másik normálisan fejlesztett szoftvert(sajna egyre kevesebb ilyen van) akkor azt veszed észre, hogy a program az új verzióval nemcsak kibővül , hanem egyre kevesebb lesz a rendszerigénye. és nem pedig fordítva
  • h4x0r
    #134
    Es ez az igazsag. Hozzatennem viszont, hogy egy par nagyobb jatek is megjelenik Linux ala. Az ID Software gondol a Linuxosokra is. :)
  • BlackRose
    #133
    A játékok elterjedésének semmi, de hangsúlyozom semmi köze sincs egy OS elterjedéséhez. És ez különössen érvényes ma, amikor már a világ azon a részén amely egyáltalán hozzájárulhat az elterjedéshez (USA, EU, Kelet-Azsia...) egy háztartásban átlag 2 vagy több PC is van, meg mellé még legalább 1 játék konzól. A játékok a szoftveripar ici-pici töredékét teszik ki, ezért nem sokat jelentenek egy platform elterjedésében, ha akármennyire is ez úgy tűnik egy gamernek. A világon a Windows installációk 65-75% céges környezetben van, tehát az elterjedéséhez az a fontos, hogy megfelelő üzleti alkalmazások mellett még valami nagyon nagy, szinte elengedhetetlen előnyt nyújtson a meglévő platformhoz (Windows) képest. És ha ez így lenne, akkor mivel a legtöbb ember akinek otthon is van PC-je (consumer) nem igen szeretné, hogy az otthoni és munkahelyi platform különbözzön, othon is váltana, és ez eredményezné a játékok megjövetelét is. Addig még nincs széleskörű fogyasztói piac addig nincs értelme játékokat írni. De itt sorrendi kérdésről van szó, először a munkahelyen aztán otthon aztán játékok, ez máskép lehetetlen, a munkahelyen meg álltalában több a contra mint a pro tényező, mondom álltalában, mert sokszor éppen fordítva van.
  • blakshep
    #132
    én is remélem, hogy az örökre a süllyesztőben marad, csak arra hoztam fel példának, hogy mi az amit beterveztek és mégse lesz
  • NuCLEARScoRp
    #131
    A Vista nem erőforrásigényes... mindössze egy modernebb/átlagos gép kell hozzá.. az hogy valakinek csak p3-ra tellik, arról nem a MS tehet... lol

    Csilivilinek meg nem nevezném... csupán a kor elvárásainak felel meg... bár a technika ennél jóval szebb megjenést tenne lehetővé... ugyhogy én még visszafogottnak is mondanám--

    Pet-r hez hasonló flamer/spammer idiótákat meg kitiltanám innen..
  • assdf
    #130
    Végülis tökmindegy melyiket csinálják, bár szerintem elrejteni nehezebb a funkciókat mint lebutitani. Más. A játék bizony igen nagy gond a linuxnak, mert bármennyire is ellentmond a racionális észnek, ez jelenti az egyik fő vonzerőt rengeteg pc használónak és nem a hiper szuper konfigurálhatóság.Igy amig linux alatt nem futnak a nagyobb és népszerübb játékok addig az elterjedése sem fog nőni.
  • BlackRose
    #129
    Ami a VS-t illeti... khm, szerintem valamit nem jó csináltok... esetleg konkrétabban elmondhatnáb, mi a baj, hátha tudok segíteni, de a VS annyira konfigurálható és bővíthető, hogy nem látok olyan esetet amit nem lehetne vele megoldani, pedig aztán dolgozok én elég nagy projekteken, SLOC-ban is meg emberszámban is.
    Ami a Windows architektúrát illeti, valóban itt vannak a fő gondok. De abban a pillanatban amikor szerkesztve lett, elég sok volt a trade-off, valamit jól csináltak, valamit nem, a mai szempontból nézve hát nevetséges, de akkor nem így volt. De azt mondják a Vista ezen javítani fog, a következő Blackomb meg talán még jobban.
  • virs lee
    #128
    Szerintem nem lebutítani kell, hanem elrejteni, de a háttérben megtartani a funkciókat. Akit csak az érdekel hogy klikkel és megy a progi, az is rudja kezelni, meg aki mindent a saját igényére akar szabni, az is megtehesse. Most meg van az hogy a winen minden el van rejtve, a linuxon meg semmi.
  • virs lee
    #127
    Nálunk az asm is követelmény volt, de azon kívül hogy segít megismerni a számítógép működését, driver íráson kívül szinte semmire nem használja már senki. Ma már akkorák a programok hogy sose lenne kész ha abban írnák, a hibalehetőségek nagyobb számáról nem is beszélve.

    "Aki valódi programozó b?ven talál fejlesztléshez eszközöket GNu linux rendszeren." - Persze, meg a valódi programozó fejből nyomja gép kódban a legbonyolultabb programot is, de hány ilyen guru van, és mennyi lenne ezeket megfizetni? A többség nem ilyen. 2 emberre meg sehol nem építenek, ahol komolyabb munka folyik.
  • virs lee
    #126
    A probléma gyökere az hogy a linux viszont akkor tudna eltejedni igazán ha lenne is rá alkalmazás, azt meg csak akkor írnának (nagyobb számban) rá, ha elterjedt lenne. 22-es csapdája. Ezért a várható sorsa az lesz hogy elvegetálgat addig amíg össze nem gyűlik a kritikus tömeg, aztán kapnak rá a fejlesztők. A kritikus tömeg magától nem gyűlik gyorsabban mint most, ha gyorsítani akarnak, akkor bizony be kell vállalnia valakinek hogy kis közönségnek készít programokat, aztán majd ha már lesz elég, jönnek az érdeklődők. De senki nem akar leső lenni, csak beleölni a pénzt, mindenki a másikra vár hogy elkezdje, aztán ha beindult az üzlet, beszállna a tutiba.
  • virs lee
    #125
    Visual Studio: külön dolog. Delphi: külön dolog. Nem tudom honnan vetted hogy közük lenne egymáshoz. Én azt írtam hogy ezek mindegyike egy teljes fejlesztőeszköz, javahoz meg mindenféle cuccot úgy kell külön beszerezned, és reménykedned hogy teljesen együttműködnek egymással, nemcsak úgy-ahogy. Lehet hogy igen, lehet hogy nem. A VS, meg a Delphi viszont garantáltan, hiszen minden részét ugyanazok írták (cégen belül, mielőtt félreértelmeznéd). Fejleszésnél ez fontos szempont, sőt az is hogy áll-e egyáltalán valaki az eszköz mögött, fejlesztike-e, tökéletesítik-e folyamatosan, a felmerülő hibákra kapnak-e javítást.
  • virs lee
    #124
    Asszem a Müncheni mondta azt hogy felmérték a költségeket, és inkább maradnak a windowsnál.

    "Talán linket is irhatnál. Buherált PC volt vagy eredeti MAC?" - nem vagyok katalógus, de vagy itt az sg-n, vagy a prohardveren, hardwareoc-n, vagy hasonló ismertebb magyar oldalakon szerepelt. Bizonyára te is olvastad. Természetesen nem hivatalos mac gép volt, hisz az csak 3.2-es procival lehetne, itt meg egy 2.8-asról volt szó (nem celeron, meg 64 mega ram, s3 trioval, hanem kb. hasonló szintű). Hogy mitől volt botrányosan lassú, arról inkább a tesztelőket kérdezd, de az eredmény eléggé lelombozó.
  • virs lee
    #123
    "a MACOSX inteles gépen gyorsabban futtatja az eredetileg PowerPC-re írt dolgokat." - Gyaníthatólag azokat is megírták már a kezdettől fogva x86-ra is, ahogy az osx-et is, vagy ha nem, akkor úgy tervezték hogy könnyen átírható legyen. Különben minek csinálták volna meg az osx-et alapból x86-ra is?

    "Wine = Wine Is Not an Emulator" - A GNU meg GNU is Not Unix. De mire jó a szójáték? :)

    "Számtalan jaték, még pár százalékkal gyorsabban is fut (pl. gyorsabb adattöltés, nagyobb fps) winex/cedega használatával linuxon mint windowson. Köszönhet?en a linux hatékonyabb filekezelésének, jobb ütemez?jének cache algoritmusának stb stb."
    Ezek nem a directx-es játékok. :) Sok játékot - nagyon helyesen - kezdettől fogva úgy írtak hogy win mellett linuxra is. Ilyeneke tipikusan az idsoft játékok (doom, quake), meg sok más, pl. a neverwinter nights, diablo2 (linuxra nemtom van-e, de mac-re igen). De ami directx-es, meg egyáltalán fejlesztésnél se gondoltak linux (vagy mac) portra, azok általában win only játékok. És ebből sajnos elég sok van.

    "Emellett rengeteg opensource jeték is van" - Ezek többnyire free/shareware kategória, nem AOE3. :)

    A játékfejlesztéssel az a gáz, hogy ma már nem elég hogy leülsz a gép elé és 2 hét múlva kész a cucc. Kell külön grafikus, zenekészítő, animátor, programozó, stb, és főleg nagyon sok idő, akár több év főállásban. Ezt ingyen nem sokan vállalják be. Bár vannak kivételek, pl. az igértesen indult ultima feldolgozások (ha jól tudom jogi úton letiltotta az origin), de ezek is legtöbbször elhalnak fejlesztés közben. Nekik is élni kell valamiből, a hobbira nem jut elég idő. A sok félkészből vagy tervből mit tud használni egy júzer?
  • Macc
    #122
    OFF: Azt ne felejtsuk el, hogy az OSX x86 verzioja csak a fejlesztoi gepeken hivatott futni, mast elvileg nem tamogat az OS, tehat ha valahova feleroszakoljak, azon inkabb csoda hogy fut. Ellenben en meg eppen azt hallottam, hogy a fejlesztoi gepen furgebben fut, mint a melle feltelepitett XP. De ezeket csak halljuk, azt meg nem kellene reklamozni...
  • virs lee
    #121
    "Úgy kezeled a kérdést, mintha velemiféle politikai hovatartozásról lenne szó. A konzol játékra való" - Ahogy elnézem te is úgy kezeled. Vagy inkább: te kezeled úgy. Helyesen: a konzol csak játékra való. A kijelentésed azt sugallja mintha konzolon meglenne minden pc-s játék, ami természetesen nem igaz. Nagyon sok a pc only game, ahogy természetesen sok a konzol only is.

    "mostanában 30-40e Ft kategória, egy egy középkategóriás PC grafikus kártya ára." - és még olyan grafikát se tudnak. Ezért készítik a nextgeneket, amik már nem ennyibe kerülnek, a PS3-nak még az árát se tudjuk, de Kutaragi már előre figyelmeztetett hogy nem lesz olcsó. És hozzá a játékok se. Konzolon a pénz a játékokból jön, a hardvert igyekeznek minél olcsóbban adni hogy ráharapjon sok ember. Ezért hülyeség kizárólag a hardverárakat összehasonlítani. Hardver + szoftver együttesen kell. Úgy meg nem is olyan olcsó az. Főleg ha azt nézed hogy a pc legtöbb alkatrésze amúgy is kell másra (netezés, munka, stb).
  • Sliders
    #120
    Nem vettétek észre még, hogy az SG pont az ilyen cikkere utazik. Vagy a RIAA vagy hogy p2p hálózat vagy windows kontra linux vita legyen, hogy miért? Azért h olvassátok a cuccosát :) ebből élnek. Így persze h kicsit provokáló címet írnak meg etc... aztán a két tábor meg csak egymásnak ugrik. lemerem fogadni h jövőhéten is lesz majd valami adagolva.
  • virs lee
    #119
    A registrynek van előnye is, bár kétségtelen hogy eléggé sebezhető. Pl. adott egy játék kiegészítője, install előtt el kell dönteni installálva van-e az alapprogram, és milyen beállításokkal. Ezt honnan veszi elő ha csak futtatás után válik elérhetővé az info? Megint jöjjön a dosos időkben megszokott 100000000 .ini file szanaszéjjel móka?
  • virs lee
    #118
    1. Más, létező dolgot másolni könnyebb mint újat kitalálni.
    2. Inkább csússzon a vista mint hogy szart dobjanak piacra. Az xp addig is megteszi, ez már nem annyira szar mint a 9x.
  • Pet-R
    #117
    Vista=V(irus)+I(nfections)+S(pyware)+T(rojans)+A(dware)
  • virs lee
    #116
    Akár alárendelik, akár nem, ha a programozó azt használja, és az csak winen van, akkor nem tudsz mit tenni. A programozó meg vagy azért használja mert az ms lefizeti hogy az övét használja, vagy azért mert jobb. Jelenleg mindkét eset egybevág, és ez a legrosszabb az openglre nézve. Pedig az lenne jó ha minden játék elérhető lenne linuxra is, könnyebben menne az átállás. Játék nélkül a home userek nem fognak átállni (ha neki nem is, a gyereknek tuti kell), ezt tudja az ms is, ezért nyomja annyira a dx-et. De legalább most nem a szarabbat nyomja, hanem valamit csinál is érte.
  • saldi
    #115
    Aki szerint lehetetlen a linuxot használni, meg folyton kernelt kell fordítani és a rendszert basztatni, annak javaslom, hogy nézzen körül kicsit a világba.

    Például töltse le a legújabb knoppix-ot. (www.knoppix.org) Aki mégse tölti le, annak elmondom, hogy ez egy cd image-ból futó linux, ami szinte mindent felismer bármilyen gépen az adaptec scsi-től az intel integrált hangkütyün át, van benne office, mozilla C fordító meg egy csomó minden. Ja és ugye telepíteni sem kell. Szaktudás 0 kell hozzá és egy igen jó rendszer. Nem egy elhalálozott windows rendszeren sikerült vele segíteni, mert ezt simán fel lehetett bootolni.
  • virs lee
    #114
    Pl. az állításod. :) A linux inkább internetes szerver meg firewall, a win nt/2000/2003 server meg vállalati belső szerver.
  • virs lee
    #113
    Az f23 meg az f22-nél is jobb lett volna. :)
  • virs lee
    #112
    Hogyhogy minek? Az f117 pl. szoftverek nélkül repülni se tudna. Az f22 legalább aerodinamikailag repképes, de oda is kell a progi az intelligens rakétavezérléshez, zavaráshoz, navigációhoz.
  • virs lee
    #111
    A palladium mégcsak véletlenül se legyen. Azt ki lehet, sőt kell spórolni. :D
  • GulaSoft
    #110
    Nekem erről az a plakát jut eszembe (óriásplakát) amin teljesen zöld alapon az alábbi szöveg áll, remélem jól idézem.
    Neked lehetőség, nekünk kihívás!
    Microsoft
    Elgondolkodtam, hogy egy létrával, egy pengével feltünés nélkül ki lehetne cserélni két szót (mondom nagyon innovatív egszínű zöld háttér):
    Nekünk lehetőség, Neked kihívás
    Microsoft
    de látom hogy gonosz voltam, mert ez nekik tényleg kihívás.


    Kár hogy nem tudtak megfelelni neki.
  • virs lee
    #109
    A "közkincs" felfogás hátulütője pedig a szétforgácsolt fejlesztés, inkompatibilitás. Inkább csak fejlesztgetés megy mint fejlesztés, ezt egy idő után a kiváló alap se tudja eltakarni. Most még valamennyire, de sokmindenben a windows után kullognak (más dolgokban meg előtte).
  • assdf
    #108
    Igen egy egészséges versenynek én is örülnék. Számomra teljesen egyértelmü hogy a felhasználóbarát és a biztonságos oprendszer két ellentétes fogalom.Az ms minden kritika ellenére már hosszú évek óta megpróbálja úgy összehozni hogy a káposzta is megmaradjon meg a kecske is jól járjon (az xp már egész jóra sikeredett). Épp ezér csúsznak a vistával is. Megpróbáltak alkotni egy oprendszert ami nagyon biztonságos és a kezelhetősége is könnyü, aztán rájöttek hogy lehetetlenség a kettőt egyszerre biztositani is kicsit mindenből lejebbvettek, és ez okozta a csuszást. Én nagyon szivesen venném ha végre megjelennének olyan linux verziók is, amik ugyanennyire könnyen kezelhetők még az árán is hogy csupán fele annyit tudnak (a linux tudásának legalább felét igy sem használja egy egyszerü user) mint a mai verziók és akkor ellenfelei lehetnének a win-nek.De egyenlőre ettől távol áll a linux és jobb hiján a fanok mindig azzal jönnek hogy mennyi mindent is tud és már mennyivel korábban és különben is stb...
  • arty
    #107
    palladium? te beteg vagy? az szted ujitás? :D
  • virs lee
    #106
    1. Mivan ha neked épp a nempopuláris kell, mert azt szereted?
    2. Melyik directx-es game jelent meg rá?
  • virs lee
    #105
    A mac os csilivili felülete is igencsak erőforrásigényes, ez nemcsak a windows "kiváltsága". Ez az ára.
  • Athlon64
    #104
    Én azt birom, hogy az Apple Fanok tényleg mindig mondogatják, hogy ez az Apple-ben már rég megvan csinálva! :)
    Az egészbe az a poén, hogy az Apple is anno a Xerox-tól vette az egért és a GUI-t valamint most már úgytudom 2gombos egeret is bevezetik.

    Szóval ha az Apple-nek vagy valakinek iritáló, hogy PL. az MS alkalmaz olyan technológiákat amit ő talált vagy fejlesztett ki akkor védesse le.

    Egyébként én az ObjectDock-ot használom WinXP alatt és még véletlenűl sem azért mert így már olyan mintha Apple-öm lenne, hanem mert jól és látványosan használható dolognak tartom!(én szeretem ha nincs tele az asztalom ikonokkal)
  • immovable
    #103
    ebben igazad van...de nem lenne az se baj mert úgy télleg komoly konkurenciát jelentene a win-nek...ez pedig nekünk csak jó mert versenyre kényszeríteni a win-t, hogy még jobb termékeket dobjon piacra és ez vica verza...
  • assdf
    #102
    El kéne már fogadni a linuxosoknak is hogy a jelenlegi linux szerverekre készült, azokon tökéletes müxik és szinte minden igényt kielégit.De ha az egyéni felhasználók számitógépein (értsd:nem szervereken) is el akarják terjeszteni akkor ott teljesen már a prioritás sorrend.A felhasználónak csak az számit hogy a program teljesen f.barát legyen és nem érdeklik az apró részletek főleg mert fogalmuk sincs róla hogy is müködik ténylegesen.Na most lehet irni egy ilyen felhasználóbarát linuxot (már most is vannak rá probálkozások) de az már köszönöviszonyban sem lessz azzal amit a linux most jelent.Akkor az már szintén egy lebutit oprendszert jelent, ami semmivel sem lessz jobb mint a win, azon kivül hogy nem lessz elterjedve. Egyébként érdekes módon én még egy windows-t használó embertől sem hallotam hogy tegyünk a szerverekre windowst, mindenki meg van elégedve a linuxal, de senki sem akarja az xp-jét lecserélni linuxra mert egyszerüen az xp meg ott jobb.
  • ubuntu
    #101
    Az el?ttem szóló kollega már említette az eclipset.
    Egyébkét notepadban nem szoktak kodot irni linuxon, amire gondolni akartál az a vi vagy az emacs. Ezek ismerete komolyabb helyen alapküvetelmény, és az ELTE-n programozói szakokon nem kap diplomát az, aki nem képes posix rendszeren szabvány C, C++ stb. kódot irni. Sorra buknak meg vizsgákon az egyébként egyetem mellett (állitolag) programozással foglalkozó hallgatók, "mert ez m?ködött visual C-n meg .NET-en" szogennel, és bámulják értetlen szemekkel mi van el?ttük.
    Aki valódi programozó b?ven talál fejlesztléshez eszközöket GNu linux rendszeren.
  • assdf
    #100
    Hülyeség ez a vita emberek. A linux addig lessz ilyen szép és jó és jól könfigurálható amig csak kis körben van elterjedve. Ha majd a linux részesedése is lessz vagy 30-40% akkor majd szépen sorban megjelennek rá a csak fizetős alkalmazások, az igazán elterjedt 1-2 disztrubért szintén majd fizetni kell (ahogy már ma is némelyikért), nem mindenki fejleszti a disztrubot hanem majd csak a gyártó aki végül még a forráskódot sem fogja kiadni,a felületet felhasználobbaráttá teszik, a rendszert viszont lebutitják hogy a szimpla felhasználó is tudja kezelni. Ergó kapunk egy második "windows-t" annak minden hibájával együtt.(És akkor majd a most sok linux fan elkezdi szidni a linuxot is és akkor majd megint lessz nekik egy tuti befutó op, pl a mac os, vagy vmi hasonló ami nagyon tuti mert senki nem ért hozzá de mindent meg lehet vele csinálni...) Mindenki elhiheti ha a linux elterjed ez a jövő vár rá, mert csak ugy képes a piacon megmaradni ha hasonul az ms termékeihez. Ha példát akar bárki nem kell messzire menni nézze csak meg az AMD-t, miket müvel mostanában (AMD-ZMD...), ahogy egyenrangú partnere lett az Intelnek ugy alakult át pontosan olyanná mint a vetélytársa.