362
  • HUmanEmber41st
    #200
    Sokan az idegen intelligencia kézzelfogható jelenlétének bizonyítékaként a gabonaköröket tekintik. Erről is lehetne tudományos cikkeket írni..
    Vajon mi az az erő, mely többszörösen összefonja és valamilyen mintába rendezi minden ok nélkül?? Régebben miért nem volt ilyesmi, most meg miért van? Ezek igazán kézzelfogható, mérhető relytéjek...
  • p00h
    #199
    de rohadt qrva okos itt mindenki....
  • pepii
    #198
    Ha itt is lennének biztos, hogy nem akarnak velünk komunikálni, vagy nem akarnak megzavarni, mert érdekesek vagyunk a számukra, vagy nincs mirol komunikálni egy számukra alacsony szintu éetformával úgy mint mi sem próbálunk eszmecserét folytatni az influenzavírussal.
  • M2 #197
    Korrekt.
  • M2 #196
    Biztos szó nélkül: Valószínűleg nincsenek itt.

    További vizsgálódásom kimerül annyiban, hogy reménykedve (hátha változott az állapot :-) elolvasom az ilyesféle cikkeket. Eddig mind a nesze-semmi-fogdmegjól kategória vagy önellentmondásokkal teli bulvárhír.
  • dez
    #195
    Mint már írtam, az adatgyűjtés (valamilyen történések esetén a megfigyelési beszámolók begyűjtése, helyszínek mérőműszerekkel való megvizsgálása, stb.) teljesen tudományos dolog. Ezek alapján következtetések levonása is az. (A tudomány más területein is alkalmazzák ezeket.) Az egy dolog, hogy így még nem lehet kétséget kizáróan bizonyítani valamit. (Csak valószínűsíteni.)
  • dez
    #194
    És te ezen logikai láncból azt vontad le magadnak, hogy biztos nincsenek itt?
  • M2 #193
    Itt te adtad meg a választ, hogy miért nem téma ez a tudomány számára.

    Nincs metódus az ellenőrzésre -> nem lehet megállapítani melyik teória a helyes -> tudományos eszközökkel tárgyalhatatlan. Pont mint az Istenhit.

    Gondolkozni mindenről szabad, csak tudományos eredményeket várni, pláne követelni ilyen kérdésekben - na azt nem szabad!
  • M2 #192
    Ha valóbann itt vannak, akkor már tudósok foglalkoznak a kérdéssel (ezt azért elég nagy szemétség lenne egy csoportnak elhallgatnia az emberiségtől - és a nagy összeesküvés elméletben sem hiszek), ellenkező esetben viszont tényleg komolytalan -> nem tudományos.
  • dez
    #191
    "elméleti fizikai kérdéskör ahol tiszta logikai úton lehet helyes megoldásokra jutni"

    Hát, lehet, hogy ezek logikailag helyesek, attól még nem biztos, hogy egyeznek a valósággal, azaz kísérletileg is igazolni kell. Sok helyesnek tűnő teória bukott már el.

    A másik, hogy attól még szabad gondolkodni, következtetni, nem kell kidobni a logikát a szemétbe az élet más területén sem (csak tudni kell, hogy ajánlatos élőben is kipróbálni, amit kiokoskodtunk).
  • M2 #190
    Pedig minden intelligens faj előbb-utóbb 'rádió' jelekt küld, már onnantól, hogy az első farakásukat meggyújtották.
    A hallgatón múlik, hogy mekkora 'adást' tud észrevenni, jelenleg megtesszük amit tudunk 'kezdetleges' füleinkkel.
  • dez
    #189
    Miért is? Mert "komolytalan"? Ha valóban itt vannak, akkor egyátalán nem komolytalan. Egyébként nem csak nem-tudósok foglalkoznak vele, csak egyik nevesebb tudományos intézmény sem adja a nevét hozzá, és egyik nevesebb tudományos lap sem közöl olyan cikkeket, amikben ne csak mint kicsi esélyű elméleti lehetőség van ez feltüntetve.
  • M2 #188
    A földönkívüliek meg nem elméleti fizikai kérdéskör ahol tiszta logikai úton lehet helyes megoldásokra jutni, vagy ha mégis annak vennénk akkor meg Occam borotvája hamar leszedi a kis idegen lényeket...
  • dez
    #187
    Aha, és ki mondta, hogy minden intelligens faj folyamatosan rádiózik? (Egyébként ugye azért a PC-Gurun kívül olvasol mást is?)
  • M2 #186
    "Ettől eltekintve a legtöbb tudós soha nem vette a fáradságot, hogy mélyebbre tekintsen és ezért egyszerűen mindennel szemben elutasítóvá vált"

    Miért kellene a tudósoknak mindennel foglalkozniuk? Mindnek megvan a maga szakterülete ahol a kérdéseire így-úgy keresi a választ. Ezt az UFO kérdést meg meghagyták a nem-tudósoknak. A kérdés jellegéből adódóan pontosan érthető hogy miért is.
  • dez
    #185
    Figyu, intelligencia nem= tudat, mesterséges intelligencia (főleg) nem= (mesterséges) tudat.
  • dez
    #184
    Figyu, azért vagy 90 évig bőven sugároztunk analóg (és persze nem tömörített) TV, rádió, stb. adásokat. És ezután is lesznek földi adók, csak már tömörített digitális adásokat fognak nagyrészt sugározni, ami kijut a világűrbe, csak sokkal nehezebb értelmezni. És bizonyára más intelligenciák is végigmentek ezen a fejlődési úton. Ha feltesszük, hogy mindenhol megjelenik az élet, ahogy nagyjából megfelelőek a feltételek (ez szélesebb skála lehet, mint gondoltuk), és hogy az evolúció vagy más által értelmes irányba halad, akkor a rádiózási korszak is sokszor le kellett, hogy zajlódjon, azaz csak találnunk kellett volna már ilyen adást. Erre alapul a SETI projekt is, amit azért nem hülyék találtak ki.
  • lokko
    #183
    igaz lehet, ha megcsináljuk az önreprodukáló mesterséges intelligenciát, azzal megteremtettük azt a mesterséges tudatot ami felfedezheti az egész világegyetemet, de magunkat halálra is ítéljük az attrakcióval, mivel feleslegesek leszünk, és gyengék ...
  • Robeast
    #182
    "de mesterségesen létre lehetne hozni, de minek?"
    Ott a Starcraft, aminek elég jól kitalált története van. Ott a Xel Naga faj (Az Ősök) meg akarták alkotni a tökéletes fajt. Az első életképes "gyermekük" a Protoss faj volt, de még mindig nem voltak "tökéletesek", mert a Xel Naga úgy gondolta, hogy a tökéletességhez a kollektív tudat kell. Ekkor megalkották a Zerg fajt. Egy parazita fajt, ráadásul kollektív tudtattal. A Zerg faj meg azonnal (lévén paraziták) elfoglalta a Xel Naga-k testét és továbbfejlesztette, ezzel ki is írtva az Ősöket...
    Tudom, hülyeség hivatkozni egy játék történetére, de ennyierővel ne olvassunk könyveket és ne is legyen fantáziánk se, mert nincs értelme...
  • Robeast
    #181
    Egyetértek, annyira beszűkült gondolkozás ez a "rádió". Lehet, hogy 1-2 generáció és lesz egy evolúciós változásunk, ami kialakítja a telepátiát, ha nem is mindenkinél, de az emberiség nagyrészénél, és akkor ki a fene fog pl. telefonálgatni.
    Az is lehet, hogy véletlen olyan technikához jutunk, amivel óriásit fejlődhet a tudomány (annó pl. olvastam, asszem pc guruba, hogy a nanotechnológia fejlődésében egy nagy ugrás is csak egy egyetemi hallgató véletlen hibájából keletkezett).
  • lokko
    #180
    azért nem vagy semmi pepii, tényleg el lehet képzelni ilyen lényeket amiket te mondasz, csak éppen az a baj hogy ilyen spontán evolúcióval nem alakulhat ki (a reprodukció hiánya=szelekció hiánya) de mesterségesen létre lehetne hozni, de minek? A Fermi paradoxon arra az elég izmos gondolatra épít, hogy bárhol máshol lezajló biológiai evolúció olyan motvációkkal ruházza a fel intelligens lényeit hogy úgy viselkednének mint mi = exponenciális szaporodás, terjeszkedés ...
    Azon még senki nem gondolkodott el, hogy lehet hogy tök egyedül vagyunk, egyszerűen azért mert az intelligens élet létrejötte annyira valószínűtlen, hogy mi csak azért tudunk arról hogy van ilyen, mert itt bekövetkezett az a nagyon valószínűtlen, amire itt is nagyon csekély volt az esély, de pont összejött ... ez annyira valószínűtlen is lehet, hogy az is csoda hogy a világegyetem élete során egyetlen egyszer sikerült ezt összehoznia véletlenek nagyon nem valószínű sorozatával ... míg nem bizonyítja valami az ellenkezőjét, hit ide vagy oda, így kell hozzáálni saját magunkhoz, de valami oknál fogva mindenki írtózik ettől a gondolattól.
  • Cat #179
    "Elvileg tele kellene lennie az univerzumnak az idegen lények rádióadásaival, de azt sem találjuk"

    EZ NEM IGAZ. A tudosok jelenleg azon aggodnak, hogy a digitális televiziozás és rádiózás bevezetésével, a kábelhálozatok terjedésével, a pontosabban, szűk sugárban adó muholdakkal a Föld "el fog tünni". Az 1920as évek óta szórjuk a jeleket mindenfelé, de ez 20 év mulva nullára csökken, mert felváltják más technikák.
  • bitubo
    #178
    az amerikai kormány már az 1950-es évek ota tudja az idegenek létezését,felesleges lenne ezt feszegetni,csak ügyesen titkolják lásd:area51
  • bah
    #177
    Talán ittvannak az ufók és talán kapcsolatban állnak vmelyik kormánnyal,és a mi kérésünkre nem fedik fel kilétüket.
    Talán csak tanulmányoznak és nem találtak minket méltónak hogy kapcsolatba lépjünk velük.
    Talán léteznek és az evulúciójuk sokkal lassabban zajlott le a miénkénél ezért még csak kezdetleges utazásra képesek.Esetleg szondákat küldenek szét.
    Talán több civilizáció is van odakint a szomszédban amiknek szabályaik vannak:más kultúrákba való be nem avatkozás szabálya....(star trek)
    Talán Ellenségesek és a támadást tervezik.

    Talán fejletlenebbek nálunk,és az evolóciójuk olyan irányba haladt ami lehetetlenné teszi értelmes életformák kifejlődését.Gondolok itt olyanokra például hogy végtagok hiánya,esetleg túl nagyok...
    Talán kiirtották magukat ahogy a földön ez majdnem bekövetkezett.
    Rengeteg ok merül fel miért nem léptek kapcsolatba velünk.De egy biztos léteznek idegen életformák ha nem is olyan közel.Lehet majd nekünk kell kapcsolatba lépni velük.
  • pepii
    #176
    vagy 1 köv. lehetőség mi van akkor, ha a 2. életforma 1 bolygó nagyságú és csak 1 személyes. Ha nem replikílja magát "csak fejleszti. Vagy ha nem ismeri a komunikáció fogalmát és ezáltal nem is akar-tud komunikálni senkivel. Szerintem az fontos, hogy el tudjunk rugaszkodni a földön ismert életformáktól és mást is elfogadjunk életként, ineligenciaként.
  • pepii
    #175
    mi van akkor, ha egy 2. életforma 10 000 - 1 000 000 évig éll, vagy akár tovább. Ha ez lehetséges volna számunkra, akkor nem lenne gond a 1-2000 évig taró utazás
  • dez
    #174
    Most nincs időm elolvasni az egészet, de nekem is úgy tűnik, hogy más közvetlen érvük nem volt.
  • kukacos
    #173
    Legyen akkor pánspermia, a pánsperma meg az, amivel a Földet... izé... szóval nagyfiú itt már mindenki.

    Dez te érted ezt az érvelést? Mi függ össze mivel? Ha jól értem, szerinted azt állítják, hogy a biogenezis mindenképp gyakori jelenség kell legyen, mert űrhajózni - mint láttuk - könnyű. Tehát sokan vannak, tehát tutira meglátogatnak minket most is. Hát ez nekem enyhén szólva hajmeresztő. A legkomolyabb érv, amit felvonultatnak, az az, hogy "nem hiszem", és ez nem tudomány. Legalább egy minimális kalkulációt csinálnának arra, hogy hogyan is befolyásolhatják a értelem terjedését ezek az új közlekedési ötletek (szerintem sehogy). Na mindegy, abban egyetértünk, hogy ez egy lyukas érvelés.

    A nagy távolság akadály, de nem akkora, amit mondjuk automata berendezésekkel nem lehetne áthidalni. Mi is küldtünk már a Naprendszeren túlra szondát, igaz, csak egy irányba, és miután előreláthatólag a végletekbe menő miniatürizálás, az MI és az emberi test radikális átalakítása gyorsan megtörténik majd, nem valószínű, hogy gond lesz utódainknak sokezer évig működőképes, önnálló, akár "emberi" legénységgel rendelkező kutatóegységeket nagy számban, kis ráfordítással kiküldeni, már ha érdekli még őket akkor az ilyesmi... az információhoz nem kell energia, és nem nehéz elérni, hogy megmaradjon, márpedig az űr meghódítható olyan űrhajókkal is, amelyek tudják, hogy kell magukat megjavítani. Nem tudom, mikor ki mit mondott, de én már sok hülyeséget hallottam a tévében egyébként okos emberek szájából :) Én speciel biztosan sosem mondtam ilyet... Fermi is úgy számolta, hogy azért néhány millió év legyen már elég a galaxis bejárásához. Tette mindezt az 50-es években.
  • pepii
    #172
    A "tény", hogy fénysebesség alatt tudunk csak utazni az max. minket zavar lehet,hogy egy másik életforma számára ez nem probléma.
  • dez
    #171
    Tehát a pánspermia nagyob "esélye" nem esősíti közvetlenül az "itt vannak" teóriát, hanem az "egyedül vagyunk"-at gyengíti.

    A "marad az itt vannak", mint legjobb magyarátat" szerintem is "meredek" így. (Ráadásul újfent utalnék a #155 2.-3. bekezdésére.) A csillagközi utazás nagyobb esélye önmagában nem jelenti azt, hogy itt vannak, de a megfigyelésekkel együtt már szépen erősíti annak lehetőségét.

    Egyébként nem tudom, miért mondod, hogy a nagy távolság eddig sem volt akadály, amikor évtizedekig számos alkalommal lehetett ezt hallani akár ismert tudósok TV-s nyilatkozataiban. Akkor ők félrevezették a közvéleményt?
  • HUmanEmber41st
    #170
    A gondolat sokkal gyorsabb, mint a fény . Ha gyakorlott vagy, azonnal egy pálmafás szigetre tudod magad képzelni.. Az elméd nem foglalkozik azzal, hogy hogyan jutottál el oda...csak egyszerűen ott vagy. Ami ma még csak képzelet, holnap valósággá válik..
  • dez
    #169
    Attól függ. Ha feltételezzük, hogy a sok megfigyelésben, illetve akár találkozásban a sok egybevágó részlet (főleg a korábbiakban, amikor még nem voltak ezek széles körben ismertek) nem a véletlen műve, akkor azt lehet mondani, már tudunk róluk egysmást.
  • dez
    #168
    Nyomós érv, csak kár, hogy már korábban írtam rá lehetséges magyarázatot..
  • dez
    #167
    "További okok is vannak arra, hogy az 'egyedül vagyunk' megoldást/magyarázatot Fermi paradoxonára valószínűleg "félre kellene tenni", és helyette az ETH-val kellene számolni. A korábban hangoztatott megoldás/magyarázat, hogy a biogenézis egy nagyon ritka esemény, összefüggésben azzal, hogy mind a pánspermia, mint a csillagközi utazás is "lehetetlen", elvetendő a korábban tárgyalt [új] kozmológiai megfontolások fényében. Az ETH tűnik a legjobb megoldásnak/magyarázatnak."

    Itt nem olyan egyszerű ÉS kapcsolatok vannak, mint amit te írtál. Nem a pánspermia miatt vannak itt (legalábbis nem közvetlenül).

    Egyébként sajnos azt kell mondanom, úgy tűnik, te el sem olvasod, mit ír a másik, csak mondod a magadét.
  • Epikurosz
    #166
    Évekkel ezelőtt írtam az egyik UFO-kutatónak, hogy amennyiben itt vannak, akkor nálunk fejlettebbek, tehát számunkra érzékelhetetlenek, úgyhogy felesleges a témát kutatni.

    Szerintem, a mi szempontunkból azok az érdekesek, akiket mi fogunk felfedezni. Nos, ez pedig a csillagászat és az űrhajózás asztala, ezzel érdemes foglalkozni. Vagy nem?
  • Epikurosz
    #165
    <b>pánspermia</b>, és nem pánsperma
    ezt használja minden szakcikk.

    A rádióforrások hiánya valóban nyomós érv, de csak olyan civilizációkra vonatkozik, amelyek velünk kb. egy szinten vannak.

    Rádiózás előtt, után nem volt, nem lesz rádiójel, mint információtovábbító közeg.
  • Epikurosz
    #164
    Egy újabb adalék: http://portal.runet.hu/article85.html
  • kukacos
    #163
    Dez akkor kérlek prezentálj egy tökéletes fordítást a lenti mondatokhoz, ami szerinted logikailag is helyes. De fordítás legyen ám, ne értelmezés. Kíváncsian várom.

    A cikk első másfél oldala foglalkozik az űrutazással, ahol elsősorban felsorolásra szorítkozik. A maradék 4 és fél oldal az ufókkal. Talán nézd meg a cikk címét, ami ugye tömören összefoglalja a mondanivalót. Le is fordíthatod, nehogy véletlen rossz szándékból félreértelmezzem :) Valahogy nem érzem, hogy a mondanivaló pusztán egy felhívás lenne, ráadásul egy teljesen értelmetlen felhívás, mert a csillagközi távolságok áthidalásával sosem volt igazán gond az idegenek látogatása szempontjából. Ha más nem, rádiózhatnának, ahhoz még űrhajó sem kell.

    Ismét elmondom, hogy a pánsperma egy milliárd évekkel ezelőtt lezajlott dologra vonatkozó elmélet, semmi köze ahhoz, hogy most látunk-e ufókat vagy sem, így a cikk címében szereplő téma szempontjából totálisan érdektelen.

    A cikket nem kell lehúznom, ott van fenn a linken, mindenki elolvashatja és alkothat saját véleményt. Én csak elmondtam a sajátom, ha neked tetszik, megvédheted. Nem adnám a nevem egy ilyen cikkhez: infotartalma közel nulla, logikai váza és mondanivalója meg nincs.

    A mesterséges rádióforrások hiánya ha lehet, még nagyobb rejtély, mint hogy hol vannak...
  • dez
    #162
    (Mivel ugye magad írtad, hogy a spórákat, bacikat nem szabadon, hanem valamiféle szondában lehet csak elküldeni.)
  • dez
    #161
    Úgy gondolom, hogy nem csak lefordítottad, hanem logikailag át is rendezted, majd a saját rendezésedet kifogásoltad.

    A cikk elsősorban nem bizonygat, hanem felhívja a figyelmet egy mára szinte nyilvánvalóvá váló dologra: hogy már tudományosan sem zárható ki az eddiginél joval nagyobb távolságok megtételének elvi lehetősége.

    Mint már írtam, szerintem a pánspermia csak úgy jön ide, hogy annak lehetetlenségét hangoztató korábbi érvelés is támadhatóvá vált. És/vagy: csak te választod szét annyira azt, hogy személyesen is itt vannak, vagy hogy az eszközeik itt vannak. Ebből a szempontból mindegy.

    Szerintem te csak próbálod kvázi mindenáron lehúzni, belekötni, kukacoskodni. ;)

    Elvileg tele kellene lennie az univerzumnak az idegen lények rádióadásaival, de azt sem találjuk. Ezzel kapcsolatban még sehol sem láttam felvetve azt a megoldást, amit a #155-ben írtam.