85
  • hartlein
    #85
    Az alábbi hozzászólásomat egy másik topichoz írtam, de lehet hogy itt is van értelme megismételni. Magam szkeptikus vagyok, de nem abban az értelemben ahogy a szkeptikust itt definiálták. Sajnos ez a szó is szitokszó lett nagyrészt a politikusok és a médiamunkásoknak köszönhetően.

    Tisztelt Topic!


    Ez a cikk az sg.hu tudomány rovatából érhető el. Hasonlóan más cikkekhez ehhez is érkezik olyan hozzászólás amely Gróf Spanyol Zoltánt és a vízhajtású autóját, és a plazmaégetését élteti. Mint fizika szakos tanár szeretnék némi kétkedést felébreszteni azokban akik gondolkodás nélkül hirdetik és dicsőitik.

    Sajnos számtalan cikk jelent meg az elmúlt öt évben. Tudomásom szerint, kivétel nélkül egyoldalúan világszenzációnak állították be. Nem kivétel ezalól a közmédia sem. Tudatlan zsurnaliszták, akik a középszintű fizika érettségin sem felelnének meg, és olyanok akik szélsőséges politikai irányzatokhoz tartoznak írtak eddig erről. Céljuk a szenzációhajhászás, mindenáron. Ők vagy szolgalelkűen lemásolták a valahonnan átvett cikket, vagy csak egyoldalúan a nemesi származású feltalálót idézték, természet-tudományos ismeretek és gondolkodás nélkül.

    Tehátát a szenzációhajszoló sajtónak és a képzetlen zsurnalisztáknak tartozunk sok-sok köszönettel, azoknak akik az ismeretterjesztést és a tudományos újságírást messziről sem ismerik. Bíztatok mindenkit, hogy keressen a neten, hány írás és riport jelent meg. Azon újságírók eközben hallattak akik elsődleges feladata lett volna beszámolni, ha lenne „nemzetmentő feltaláló” vagy „világtalálmány”! Tegyük fel a kérdést: Miért nem foglalkozott a Természet Világa, a MTV Delta és az Élet és Tudomány ezzel a témával? Aki nem tudja a választ annak javasolom, kérdezzék meg Őket, ha kellően nagy lesz a kérdezők száma, akkor majd születik egy részletekbe menő mű amely bemutatja, hogy mekkora szélhámosság mindez.

    Szeretném megosztani a tapasztalatomat, amit személyesen idén a METESZ székházban tartott Gróf Spanyol Zoltán előadásán szereztem. Az előadás kb. 50 percig tartott, amit egy látványos szemfényvesztés követett. Egy orosz gyártmányú (http://www.multiplaz.com/about.php) hegesztőgéppel vasat olvasztott. (Az eszköz elektromos árammal vizet bontva hidrogént és oxigént állít elő, éppen a sztöchiometriai arányoknak megfelelően.) A 2,5KW teljesítményű hegesztőgéppel olvasztott és átlyukasztott egy vaslemezt, és megolvasztott egy porcelán csészét is. Az szinte senkinek nem jutott eszébe, hogy ha a konnektorból kihúzzák a hegesztőgépet azonnal leáll a működése, és hogy elektromos áramot szolgáltató konnektor nem fog rohanni a vizhajtású autó mellett, főleg nem ingyen. Ezért mondom, hogy ez szemfényvesztés volt. Egyébként kb. ekkora egy hagyományos házi használatra szánt hegesztőtrafó teljesítménye is, és azzal is lehet lemezt lyukasztani, még sokkal vastagabbat is, mint azt láttam a főnemestől! Az előadása egy laikusoknak szánt szélsőségesen nacionalista szöveg volt, tele természet-tudományos képtelenségekkel. A neten van egy cikk amely nagyon jól érzékelteti mindezt (http://www.lakatospal.hu/article_print.php?id=807). Akinek van kedve gondolkodni, azok kedvéért megemlítem, hogy a "feltaláló úr" állítása szerint a vizet, vizzé égeti és közben energia keletkezik!!! Csak azt nem volt hajlandó megmondani a kérdésemre, kérdésünkre (negyedmagammal, mindannyian fizikus végzettséggel), hogy mi módon. Azt viszont elmondta, hogy a szabadalom kritizálása bűncselekmény! Spanyol Zoltán értelmetlen fizikai fogalmakkal dobálózik. Azt állítja például, hogy a víz izotóp, holott csak kémiai elemek atomjaira értelmezhető ez a fogalom, víz, és vízplazma esetén ez értelmetlen kijelentés. Biztos középiskolai fizikatudással kabaré tréfának vélheti bárki Gróf Spanyol Zoltán érvelését. A legnagyobb szégyen nem ez volt, a szervező is védte őt, „itt termék ismertetés van és nem vita” tokolt le mindannyiunkat, „így tudományos kérdésnek helye nincs”. Pedig még szívesen megkérdeztem volna, hogy akkor mi a fenének az első feltöltés után víz, hiszen a kipufogóból kiáramló forró vízgőz lecsapatva ismét használható lenne az autó hajtására!?

    Valaki hiányolta az egyik topcban a Műegyetem elhatárolódását, már meg van, olvasható is (www.bme.hu www.szkeptikus.bme.hu/spanyol ). Erre pedig azért volt szükség, mert a "feltaláló úr" többszöri felszólításra sem hajlandó a megtévesztő szövegén változtatni. Úgy fogalmazta meg a találmány honlapján a "Kik vizsgálták meg a talmányt" c. fejezetet, hogy az érthető úgy is, hogy a BME elismerő véleményt adott.

    Azok, akik azt hiszik, hogy irigylem a „páratlan nagy hatású, az egész emberiség energiagondját megoldó feltaláló” sikerét szeretném, ha tudnák, nem irigylem. De az verte ki a biztosítékot nálam, hogy már az adófizetők személyiadójuk 1 százalékát gyűjtögeti ez a szélhámos. 2001-ben írtam az első cikket (https://sunserv.kfki.hu/pipermail/fizinfo/2001-May/002282.html ), és beszéltem először erről a témáról. Akkor még naívan, viccelődve. De ma már „A NAGY NEMES” természettudományos képtelenségre gyűjtöget, és szélhámos módon elveszi pl. egy PET vagy egy CT elől mindannyiunk pénzét. (Vágták már azt is végső érvként a fejemhez, hogy nem ő az egyetlen aki ezt teszi. Sajnos én csak a fizikával kapcsolatos dolgokba ártom magam. Úgy érzem ehhez értek :-) )

    Mégegyszer mondom, ezek után bárki adjon neki, segítse, karolja fel, ha úgy ítéli meg, hogy érdemes, de csak a SAJÁTJÁBÓL. Joga van hozzá, tájékozódjon, és döntsön. Megkurtítani az az államháztartást, a Műegyetem hírnevével visszélve azt már nem!

    Jó gondolkodást, és sok sikert a döntéshez!

    Härtlein Károly
    BME Fizikai Intézet
  • dez
    #84
    Aztán ha esetleg kiderül, hogy tényleg nem gazdaságos, bezárjuk az egész országot... Okos ötlet...

    /és én néztem a Big Brothert/
  • irkab1rka
    #83
    Jóreggelt.
    Megépült.

    Olvasd végig amit írtál, és döntsd el, hogy okosakat írtál-e, vagy csak egy fasz vagy :)
  • linyi
    #82
    Kedves Cifu!

    OFF TOPIC: Na nem teljesen a léhűtők kezében a döntés: igaz elég ritkán, de azért 4 évenként minket is megkérdeznek. Na a mink alatt sajnos nem a gondolkodó embereket értve, hanem az egész nagy magyar népet, amelyben azért kevés a gondolkodó fő. Azt kellene kitalálni, hogyan válhatna gondolkodóvá a többi magyar ember is, ahelyett hogy Big Bránert és egyéb TV műsorokat nézne - miközben a gondolkodó, szorgos emberek az adóikból eltartják őket. Pedig az ember képes a gondolkodás mutatványára, csak az ő szellemük, az ő lelkük megromlott, megsavanyodott.
    .
    ON: Amúgy komolyan gondolom azt, hogy építsük meg az ITER-t. A jelenlegi kutatási költségvetést ugyan duplájára kellene felemelni, de ez amúgy is aktuális, hiszen Európában nálunk szinte fajlagosan (a nemzeti jövedelemhez mérve) a legalacsonyabb. Számomra nagy példa Tajvan felemelkedése. Többször jártam már ott és láttam, hogyan vált elektronikai világhatalommá. Állami központi kutatási döntéssel. Koncentráltak egy témára, annyi pénzt tettek bele, hogy a legjobbak lettek a világon abban és lőn csoda: ők lettek a legnagyobbak!
    .
    A magyar kutatási pénzeket koncentráljuk legalább 8 évig az ITER-re! Akkor mi leszünk ebben a világon a legjobbak és például mi építjük 15-20 év múlva világszerte az ilyen második generációs kísérleti reaktorokat! Mellesleg például olyan erős mágneseket, olyan nagy teljesítmányű szuprevezetőket is fogunk tudni készíteni, mint senki más a világon! Nem lenne ez egy kicsit jobb, mint a "magyar paprika"? Vagy a csárdás, csikós, fokos, gulash, Pick szalámi?
    .
    Az utolsó normális hosszabb időszak a XIX század volt a magyar történelemben. Annak is a 2/3-a elment cívódásokra (jobbágykérdés, Habsburgok stb.), de az utolsó harmadban felépült valami, aminek még ma is óriási a hatása. Sajnos nem vagyok Széchenyihez hasonló magyar nagyúr, akinek az éves jövedelme elég lenne az ITER megvalósítására, de most megtenném ezt a lépést - ha tehetném.
    .
    Arra kérem azt a kevés politikust, akiben mág mocorog a pártfegyelem alatt a tisztesség, becsületesség, hogy gondolkozzon el ezen! Ők tényleg döntési helyzetben vannak, hiszen a magyar nemzeti jövedelem több mint felét begyűjtik és kényük-kedvük szerint elosztják. Csak 1%-ot kérünk, nem többet! Ha már a magyar XX. század csak a veszteségek, csak a leépülés százada volt, legalább e század ne vesszen el!
    .
    Itt a lehetőség: inter duos litigantes tercius gaudet: veszekedjenek a többiek Japán és Franciaország között, mi meg építsük fel ezt az izét mondjuk a Zsámbéki medencében!
  • [NST]Cifu
    #81
    Támogatom az ötletet!

    (a probléma az, hogy a döntés ezeknek a léhűtöknek a kezében van...)
  • linyi
    #80
    Emlékszem, még 1977-ben gondolkodtam azon, hogy felmegyek dolgozni a KFKI-be, mert akkor kezdett el működni ott egy kísérleti Tokamak reaktor. Na nem a magfúzió huzamosabb ideig történő fenntartása volt a cél, hiszen ha jól emlékszem akkor talán 1/1000 másodpercig volt némi kis reakció, azután a plazma össze-vissza görbült, hozzáért a falhoz és lehűlt. Magyarországnak a szerepe az orosz vezetésű kutatásban az volt, hogy a mérésekhez kifejleszti a számítógépes adatgyűjtést és kiértékelést.
    .
    Már akkor is a számítások azt mutatták, hogy a legolcsóbb üzemű erőművet lehet Tokamakok segítségével létrehozni. Többféle fúziós elképzelés látott azóta is napvilágot, de csak ez látszik ma gazdaságosan megvalósíthatónak. Persze addig még egy rakás olyan különleges technikai, technológiai problémát kell megoldani, amihez akár alapkutatások is kellenek. Ezért az energia lobbinak még legalább 25-40 évig egyáltalán nem kell félnie ettől az energiatermelési lehetőségtől.
    .
    DE! Ha ez megvalósul és például 40-50 év múlva a jelenlegi ár töredékéért jutunk hozzá villamos energiához anélkül, hogy földi üvegház hatást generáló gázokat eregetnénk a légkörbe, akkor az egész emberiség élete gyökeresen át fog alakulni. Nem lesz gond például az űrutazás: például vizet szétbontunk hidrgénre és oxigénre, ezzel a rakéta elhagyja a Földet és hagy maga után némi vízpermetet. Így például komplett Tokamak-ot lehetne feljuttatni a Holdra, ahonnan már tényleg el lehetene jutni akár az összes bolygóra. Persze a földi közlekedés, a lakások fűtése, az energiaigényes vegyipar, kohászat, bányászat is egészen más lesz!
    .
    Ezért gondoltam 1977-ben, hogy nekem ebből nem lenne jó kimaradnom. Azután persze mégis másfele vitt a sors, és eddig úgy tűnt, a Tokamakból nem lesz semmi. Egy éve fedeztem fel magamnak ismét a témát az ITER honlapján, azóta követem fokozódó izgalommal az eseményeket. Aprólékosan végigrágtam magam a publikus terveken és amennyire mérnöki ismereteim látni engedik: EZ EGY MŰKÖDŐKÉPES MEGOLDÁS!
    .
    Na nem üzlet. Még nem. Ez még csak kutatás. Egy éve elvégeztem egy számítást: ha Magyarország éves nemzeti jövedelme 1%-át az ITER építésére fordítja, akkor 8 év alatt fel tudná építeni ezt a reaktort. Jelenleg például a törvényhozásra fordított költségek FELÉBŐL akár meg is lehetne ezt valósítani. Felezzük tahát a törvényhozás költségeit: fele annyi képviselő, fele annyi minisztériumi léhűtő és építse meg Magyarország az ITER-t!
  • HUmanEmber41st
    #79
    Ha tényleg működne akkor vajjjjon miért titokzatoskodik ennyire?????
    Helyesen: ha tényleg működik akkor...
  • HUmanEmber41st
    #78
    a #21-es beszólással megint elindítottam a lavinát...
    OFF Olvastam 1 novellát, mely arról szólt, hogy összehívtak sok tudóst egy bizalmas találkozóra, majd bemutattak 1 filmet egy antigravitációs övről. A feltaláló repült vele, de lezuhant,meghalt, és az öv széttört. Itt a feladat, oldják meg! Ez a kis trükkfilm aztán akkora lökést adott a novellabeli tudósoknak, hogy végül is megcsinálták igazából. Egy kis picológia.. Valahogy be lehetne adni "ifjú titánoknak," hogy működött a 0 téri energiakinyerő, de felrobbant, és a feltaláló is meghalt... Hátha tényleg összejönne valami...
    A Gróf úr helyében én a következőt cselekedném (már ha tényleg működne a találmányom) Csinálnék 1 weboldalt,(mely tartalmazna minden dokumentációt, számítást tervet a találmányomról) és jó sok tükör oldalt hozzá.De csak jelszóval lehetne belépni.(https meg minden)Aztán elhinteném a sajtóban, hogy megcsináltam a weboldalakat, és ha van támogatóm, akkor mindeki számára elérhetővé teszem az oldalakat.(ugye szabadalmaztatva van) Ha "valami baleset" érne, akkor is publikussá válnának az oldalak...
    Ha tényleg működik (valami okból)akkor már nem lehetne eltussolni a dolgot, ha meg nem működik, a sponzor valahogy "visszakéri" a pénzét..
    De Gróf úr!! Pont Magyarországra jön a találmányával?? amikor innét mindenki kivitte a találmányát?? Szegény Puskás Tivadar!! Itt még az aranytojást tojó tyúkot sem lehetne eladni senkinek sem... Ha tényleg működne akkor vajjjjon miért titokzatoskodik ennyire?????
  • [NST]Cifu
    #77
    Azt, hogy nem tudják megcáfolni azt, hogy nem igaz az, amit a szabadalmi kérvényben állít.

    Na ez gyönyörű szófordulat volt, a fenéért nem hagyják az embert a munkahelyén nyugodtan fórumozni.

    Helyesen:

    Azt, hogy nem tudják megcáfolni azt, amit a szabadalmi kérvényben állít.
  • [NST]Cifu
    #76
    "Pénzhiány" = politikai szándék hiánya...

    Remélhetőleg ezért is fog az EU a sarkára állni, és a cikkben említett módon a saját kezébe venni az ITER sorsát...
  • [NST]Cifu
    #75
    Az alapítvány oldalán semmi ilyen nem szerepel. Hol mondta ezt? Nem hiszem, mert ez igen drága mulatság lenne, tőke nélkül nem nagyon futja erre.

    Egy, az előadásárol készült videóban hallotam, illetve Noss is említette a #60-as hozzászólásában (idéztem is).

    Valamit már csak fel kellett fednie, különben miről mondtak volna eddig véleményt a különféle hatóságok, társaságok?

    Én úgy tudom, hogy eleddig csak a német szabadalmi hivatal mondott róla ki valamit hivatalosan. Azt, hogy nem tudják megcáfolni azt, hogy nem igaz az, amit a szabadalmi kérvényben állít. De lent leírtam, hogy kb. mi az, amit jelenleg lehet tudni a találmányáról.

    Ami a "BME-s hazugságot" illeti: nem gondolod, hogy ha így lenne, már rég nyilatkozatban cáfolna a BME?

    Óóóóó... Azért ennél ügyesebbek, az oldalon nincs olyan, hogy a BME elismeri a Spanyol féle találmány működőképességét (vagy hasonló, egyértelmű kijelentés), csak az, hogy megvizsgálták (szó szerint: "...Budapesti Műszaki Egyetem atomfizikus, plazmafizikus és motortechnológus tudósai is megvizsgálták.").
    Fel vannak sorolva, hogy kik vizsgálták meg, és után pár érdekes mondtad, hogy állítólag mik a véleméyek a találmányról. Hogy ki mondta, és mikor, azt jótékony homály fedi...

    Ez nem egészen így van. A szabadalmi hivatal alaposan megvizsgálja, hogy a beadványban szereplő kijelentések megállják-e a helyüket. Ezért utasítják el eleve az olyan beadványokat, amik alapvető fizikai törvényekkel ellentétesek, stb. (Az Egely-kerék szabadalmában pl. bizonyára nem az szerepel, hogy bioenergiát mér, hanem hogy a kerék forgási sebességét méri.)

    Csak találgatok, de felteszem azért tartott neki évekig a szabadalmi oltalom elnyerése, mert meg kellett találnia Egely-hez hasonlóan egy olyan megfogalmazást, amibe nem tudnak belekötni.

    Mint az oldalán olvasható, az eddigi jelentkezők nem támogatni akarták, hanem egyenesen megszerezni a találmány tulajdonjogát. Márpedig az nem eladó (mivel úgy bármi történhet vele).

    Az illető, akivel beszéltem, befektetni akart, lehet, hogy a tulajdonjogot is kérték volna, ezt nem említette (vagy már nem emlékszem rá, jó egy éve volt ez a beszélgetés), de annyit kért a feltalálótól, hogy valahogy bizonyítsa be (akár elméleti, akár gyakorlati módszerrel), hogy a szerkezete tényleg működik, és valóban pozitív az energiamérleg, és ha ez bizonyítást nyer, akkor tárgyalni fognak a befektetés pontos menetéről és feltételeiről. Azonban Spanyol nem volt hajlandó vagy nem tudta bizonyítani a pozitív energiamérleget.
  • dez
    #74
    Ja,

    "-Még fejlesztés alatt van, sok a megoldásra váró probléma (ezért lenne fontos minél elöbb elkezdeni az ITER programot), és a fejlesztés eleddig eléggé lassan halad (főleg a pénzhiány miatt)."

    "Pénzhiány" = politikai szándék hiánya...
  • dez
    #73
    "-Állítja, hogy az egész világra kiterjedő szabadalmi védelme van. Nagyszerű. Akkor nyugodtan felfedhetné a pontos képleteket és működést, mert ugye hiába próbálná meg bárki lemásolni, rögtön a nyakába varhatna egy szabadalmi pert, amelyet nagy valószinűséggel meg is nyerne."

    Az alapítvány oldalán semmi ilyen nem szerepel. Hol mondta ezt? Nem hiszem, mert ez igen drága mulatság lenne, tőke nélkül nem nagyon futja erre.

    "-Folyamatosan szapulja a tudósokat, meg úgy anblokk azokat, akik nem ismerik el munkásságát. Azt felejti csak el, hogy ha a találmányának részleteit is felfedné, és azokban a kritikusok sem találnának hibát, akkor ezek a kritikusok mélységesen halgatnának, vagy éppen támogatni kezdenék."

    Valamit már csak fel kellett fednie, különben miről mondtak volna eddig véleményt a különféle hatóságok, társaságok?

    Ami a "BME-s hazugságot" illeti: nem gondolod, hogy ha így lenne, már rég nyilatkozatban cáfolna a BME?

    "-Folyamatosan a német Szabadalmi Hivatalra hivatkozik, csakhogy a szabadalmi hivatal nem azt vizsgálja, hogy valami működik-e, hanem azt, hogy a szabadalomban leírt technológia és/vagy működési elv már szabadalmaztatva lett-ekorábban, és az adott szabadalmról nem tudják egyértelműen bebizonyítani, hogy hamisat állít. Itt jön képbe a szabadalom szövege, ugyanis ha ügyesen van megfogalmazva, akkor nehéz lesz rajta fogást találni."

    Ez nem egészen így van. A szabadalmi hivatal alaposan megvizsgálja, hogy a beadványban szereplő kijelentések megállják-e a helyüket. Ezért utasítják el eleve az olyan beadványokat, amik alapvető fizikai törvényekkel ellentétesek, stb. (Az Egely-kerék szabadalmában pl. bizonyára nem az szerepel, hogy bioenergiát mér, hanem hogy a kerék forgási sebességét méri.)

    "-Ha valóban a találmánya érdekli, meg Magyarország felvirágoztatása, amit állandóan hangoztat, akkor talán többet kellene a lehetséges befektetőknek tartott előadásain a találmányának szentelnie, és kevesebbet a politikának. Bármit állítson ugyanis, a pénzembereket első sorban a nyereség érdekli, és nem a politika (csak egy példa: Kínába is komoly pénzeket fektettek be a multik, a Tienanmen téri mészárlás vagy Tajvani fenyegetés nem érdekli őket, amíg a profit nincs veszélyben)."

    Mint az oldalán olvasható, az eddigi jelentkezők nem támogatni akarták, hanem egyenesen megszerezni a találmány tulajdonjogát. Márpedig az nem eladó (mivel úgy bármi történhet vele).

    (A magam részéről nem ismerem az ügyet, csak egyszerű logikával ezek a kérdések, válaszok merülnek fel.)
  • mastodon
    #72
    he, nem is tudtam, hogy PR érték a hazugság fokavál arányos :D
  • [NST]Cifu
    #71
    Ez azért rossz választás, mert a kirekesztésben csak igazolást láthatnak arra, hogy igazuk van. Én inkább igyekszem, hogy maguk ébredjenek rá azokra az ellentmondásokra, amik mondjuk nekem vagy neked már feltünt.

    Szerintem a Gróf Spanyol-féle kijelentésekben a következőkön kellene elgondolkozni:

    -Lent, az #58-as hozzászólásban leírtam, hogy kb. mit lehet tudni a találmányának működéséről. Ennél többet egyelőre nem sikerült megtudni, de már ebben is több logikai bukfenc van.

    -Állítja, hogy az egész világra kiterjedő szabadalmi védelme van. Nagyszerű. Akkor nyugodtan felfedhetné a pontos képleteket és működést, mert ugye hiába próbálná meg bárki lemásolni, rögtön a nyakába varhatna egy szabadalmi pert, amelyet nagy valószinűséggel meg is nyerne.

    -Folyamatosan szapulja a tudósokat, meg úgy anblokk azokat, akik nem ismerik el munkásságát. Azt felejti csak el, hogy ha a találmányának részleteit is felfedné, és azokban a kritikusok sem találnának hibát, akkor ezek a kritikusok mélységesen halgatnának, vagy éppen támogatni kezdenék.

    -Folyamatosan a német Szabadalmi Hivatalra hivatkozik, csakhogy a szabadalmi hivatal nem azt vizsgálja, hogy valami működik-e, hanem azt, hogy a szabadalomban leírt technológia és/vagy működési elv már szabadalmaztatva lett-ekorábban, és az adott szabadalmról nem tudják egyértelműen bebizonyítani, hogy hamisat állít. Itt jön képbe a szabadalom szövege, ugyanis ha ügyesen van megfogalmazva, akkor nehéz lesz rajta fogást találni.

    -Ha valóban a találmánya érdekli, meg Magyarország felvirágoztatása, amit állandóan hangoztat, akkor talán többet kellene a lehetséges befektetőknek tartott előadásain a találmányának szentelnie, és kevesebbet a politikának. Bármit állítson ugyanis, a pénzembereket első sorban a nyereség érdekli, és nem a politika (csak egy példa: Kínába is komoly pénzeket fektettek be a multik, a Tienanmen téri mészárlás vagy Tajvani fenyegetés nem érdekli őket, amíg a profit nincs veszélyben).
  • mrzool
    #70
    Úgyse tudod meggyőzni az ilyen kis nímandokat, én legtöbbször csak legyintek egyet... Tudásuk nulla, az életüket urban legendek és áltudományos mítoszok határozzák meg. Szánalmas alakok, talán egyszer vki felnyitja a szemüket.

    Érdekes, hogy bejöttek a képbe a BME-s tudósok: gyakorlatilag ők képviselik a legnagyobb 'ellentábort', mindig rámutatnak az ilyen sarlatánságokra, komoly harc folyik nálunk a valódi tudomány fennmaradásáért. Gondolj bele, milyen PR értéke van, hogy ha Spanyol azt hazudja, hogy még a BME-s profok is elismerik a munkáját!:))
  • haxoror
    #69
    "Ez a megosztó álláspont számunkra elfogadhatatlan. A feleknek egységeseknek kell maradniuk a kompromisszumok keresésében, még ha ez el is tart egy ideig"

    Európa európában, az USA Japánban akarja megépíteni és egyik oldal sem fog engedni, ez a fölös szájtépés nem "egy ideig" hanem örökké tartana. Igaza van az EU-nak, szarni a világ fejére és megépíteni önerőböl, és újra (már oly sokadszor) Európa vezeti egy új korszakba a világot.
    Nélkülünk ezek a szarok még mindig kőbaltával rohangálnának ez erdőben és megennék egymást...
    EU POWAAA :)
  • FtranX
    #68
    Jelentős részben a média a hibás. Amíg a fókusz és társai szenzációként, minden féle kritika nélkül mutatnak be minden ilyen "találmányt", addig az ilyen alakoknak szép számmal lesz követője.
  • [NST]Cifu
    #67
    Passz. Az a legnagyobb baj, hogy az ilyen Egely és Spanyol félék szabályos kultuszt építenek ki maguk köré, egyfajta szektát, és ennek megfelelően is viselkednek. A követőik meg hisznek neki, és (mint egy szektában) megkérdőjelezhetettlennek tartják azt, amit a vezető mond. Ha valaki kétségbe meri vonni, hogy amit állítanak az igaz, az mocskos amerikabérenc, meg önjelölt isten tudós álcában, stb.

    Itt most ugyanez megy. Ha Noss meg akarna győzni minket, csak tényeket kellene felmutatni, amit le lehet ellenőrizni. De ehelyett inkább nekiáll perlekedni úgy, hogy láthatóan nem tud semmit Gróf Spanyol találmányáról (hiszen akkor a működésről folyna vita, és nem arról, hogy mit mondtak a BME tudósai), csak elhiszi, hogy működik, mert ő mondja, és kész.

    Ez ellen sokat nem lehet tenni. Rá kell mutatni, hogy hol hibádzik az elméletük, aztán, hogy utánajárnak-e maguk, hogy tényleg így van-e, az már rajtuk múlik.

    Szólásszabadság van, tehát akár azt is mondhatják, hogy a föld lapos, és mi csak a fejünket csóválhatjuk, hogy ki az a marha, aki ezt elhiszi. Sajnos ennél többet nem lehet tenni...
  • [NST]Cifu
    #66
    Mivel a találmánya megvalósítása összefügg a politikával. Ugyanúgy, mint ennek a termoakárminek a megépítése. Ha energiaipar nem támogatja, az energia-lobbynak pedig kifejezetten nem érdeke, söt érdekébe ütközik a találmány, akkor nyílván nehéz befektetőt találni. Nem mindenkinek van otthon egy milliárd forintja. Az energiaipar abból él, h energiáért cserébe PÉNZt kap. Ha vízzel kell valamit megtölteni ahhoz, h energiát nyerjünk, akkor a folyamatból kihagytuk az energiaipart...

    Ez vicc. Ha valami működik, akkor ahoz lehet befektetőket találni. Itthon is lett volna Spanyol víz alapú rendszerére mecénás (én legalábbis egyről biztosan tudok), de előtte értelemszerűen azt szerette volna, ha a Spanyol úr bebizonyítja a pozitív energiamérleget (vagyis hogy több energiát lehet kinyerni belőle, mint amennyit befektettünk). Erre nem volt képes Spanyol úr. A mecénás meg nyilván nem fog pénzt áldozni olyasmire, ami csak állítólag működik, úgyhogy szépen otthagyta Spanyol urat a spanyolviasz értékű találmányával együtt.

    TV- vagy rádióriportban nem fog képletekkel dobálózni, csak amit fontosnak tart. Ha igaziból érdekel a találmányának működése, akkor keressd fel személyesen, és beszéld meg vele szakmai kérdéseidet.

    Nem figyeltél, lent szépen elregéltem, hogy senkinek nem mond el részleteket, még azoknak sem, akik komolyan érdeklődtek a találmánya iránt. Akkor meg miről beszélünk?

    Azzal, h neten olvasok róla 1-2 dolgot, aztán már le is írom, nem lehet érdemben véleményt nyilvánítani. Ja egyébként hol olvastál/hallottál róla, vagy találkoztál vár vele?

    Személyesen nem találkoztam vele, de láttam az előadásárol készült videófelvételeket és beszéltem tavaly egy illetővel, aki anno pénzt akart befektetni a Spanyol féle találmányba. Namost ő volt az, aki nyíltan nekiszegezte Spanyol úrnak a kérdést, hogy ha bemutatja, hogy tényleg pozitív az energiamérlege a találmányának, akkor ő (illetve az általa képviselt csoport) komoly összeget hajlandó befektetni. Erre nem volt képes a Gróf úr. A csoport a pénzét pedig egy orvosi műszereket gyártó cégbe fektette inkább. Ők fel tudtak mutatni valódi eredményeket, Spanyol úrral szemben...

    Nekem (és az előadásain) azt mondta, h az egész világra szólóan védve van a találmánya. Bár ezt nehéz finanszírozni a csekély adományokból...

    Érdekes a Magyar Szabadalmi Hivatal nem tud róla... Dehát biztos rosszul tudják... :)))

    Miért nem? Miért fagyasztották be a tervet?

    A NERVA elsősorban anyagi okokból lett felfüggesztve, terv szinten elővették később még a nukleáris meghajtást (pl. TimberWind hajtóművek), de megvalósításig egyik sem jutott el.

    Miért hiszed azt, h amiről nem tudsz, az nincs és nem is volt?

    Namost azért álljon már meg a menet, TE állítottál valamit (kudarcal végződött plutóniumhajtóműves NASA rakétaindítás), én tételesen felsoroltam milyen nukleáris rakétahajtóműkisérletek voltak amerikában, és még TE állsz neki kérdőre vonni ENGEM?!? TE tettél egy kijelentést, amit nem támasztottál alá semmivel, sem a kisérlet nevét, sem időpontját, egyszóval semmit! A témával akkor hozakodj elő legközelebb, ha valami BIZONYÍTÉKOD is lesz, amit le lehet ellenőrizni! Tudnillik egy ilyen baleset ha mások figyelmét nem, a nukleáris balesetekkel foglalkozó környezetvédők figyelmét csak felkeltette volna, ám semmi ilyenről nem tudnak (pedig ők aztán még a feltételezhető dolgokat is szeretik tényként közölni).

    Ott van az "ami", ami utalás az előző mondat végén szereplő "rádióaktív hulladékot"-ra.

    Ehh... szóval az "ami" a rádióaktív hulladékra utal? Akkor miért szerepel benne még egy alany ("rádióaktív") rögtön az "ami" után?

    Érdekességként a hatásfokáról annyit tudok, h a benzinnek kb. 3-4-szerese.

    Ohhh... láttál egy képletett a működés folyamatainak levezetéséről? Akkor hajrá, ide vele, mert ha tényleg hibátlan a képlet, én leszek Gróf Spanyol legnagyobb rajongója!
    Viszont ha "bemondás" alapján 3-4x akkora, akkor megint nincs miről beszélni...

    ez olvasható ezen az oldalon, itt

    Ezt némileg kétségbe vonom, mivel tavaly a BME fizikusai még sületlenségnek tartották Spanyol úr találmányát.
    Az is érdekes, hogy egyfelől folyton ostorozza a tudósokat, aztán meg velük pedálozik, hogy lám, ők is elismerik, hogy igaza van. Te nem érzed az ellentmondást?
  • mrzool
    #65
    Szerintetek mit lehet hatékonyan tenni az ilyen Spanyol és Egely félék ellen? Annyi szerencsétlen embert megvezetnek, néha a szánalmon kívül már sajnálatot is érzek irántuk...
  • FtranX
    #64
    ezt szívesen hallanám egy BME-s atomfizukos oldaláról is.

    amúgy a "találmány ismertetése" oldalon olcsó propagandán kívül más nem nagyon van. Én is a fideszre szavaztam, de ez már nekem is sok! :)

    "Vedres úr szakértői reakciója az volt, hogy időnként közbekiáltotta, hogy „Hülyeség! Marhaság!” E két bőszavú intelligens válasza után azt mondtam, hogy én eddig a Magyar Tudományos Akadémia gondozásában kiadott tankönyvekben szereplő tényeket és képleteket mondtam el. Ha ez mind hülyeség és marhaság, az a Magyar Tudományos Akadémia szégyene! DE! Ha csak erre futja a Magyar Tudományos Akadémiának, akkor beszéljünk Lavoasier kutatásáról és a kutatás eredményeiről. Mielőtt megkezdtem volna előadásom a nagy francia tudósról, újra elhangzott a szakértő tudományos állásfoglalása, a „Hülyeség! Marhaság!” szóbőséggel!"

    Erről meg az a vicc jut eszembe, amikor a rádióban bejelentik, hogy
    "Vigyázzanak, mert az autópályán egy őrült hajt szembe a forgalommal!!"
    Erre az autós felkiált! Egy???! Az összes!!

    :))
  • FtranX
    #63
    "1993. március 3-án írásbeli értesítést kaptam, hogy találmányommal szemben nem merült fel elfogadható ellenvetés. Ez azt jelenti, hogy a világon senkinek sincs joga kétségbe vonni szabadalmam tudományos értékét, gazdaságosságát, használhatóságát!"

    Ez csak az önjelölt (ál)tudósokra jellemző olcsó rizsa és ködösítés! Ha "úgy" (értsd: pozitív energiamérleggel) működne a találmánya, ahogy állítja, akkor hatalmas cégek tolonganának a vízenergia szabadalmi jogának bérbeadásáért ő pedig meg sem tudná számolni az érte kapott milliárdokat. Arról nem is beszélve, minimum egy Nobel díjat kapna vagy már kapott volna.

    Ez az eset Egely-t juttatja eszembe, aki például az egyik tv2-n futó talkshowban felmutatott egy tenyérnyi méretű szerkezetet, mondván az "energiát állít elő a semmiből". De ő nem árulja el a működési elvét és nem is vizsgálhatja meg senki, mert ellopnák/eltusolnák, süllyesztőbe küldenék a találmányát. Mind ez a szokásos "az energialobby így meg úgy.." kijelentésekkel megspékelve.
  • noss
    #62
    "Budapesti Műszaki Egyetem atomfizikus, plazmafizikus és motortechnológus tudósai is megvizsgálták"

    véleményük:

    "… a víz nukleáris energiáján alapuló technológiai eljárás új terminológiáját… annak fizikai megalapozottsága miatt el kell fogadni."
    továbbá:
    "A szabadalom tárgyát képező találmány megvalósítását… mind szakmai, mind gazdasági indokok alapján támogatásra messzemenően érdemesnek tartjuk."

    ez olvasható ezen az oldalon, itt
  • noss
    #61
    Érdekességként a hatásfokáról annyit tudok, h a benzinnek kb. 3-4-szerese. Egy ilyen szerkezet méretéről annyit, h képes lenne autót, repülőt, stb. meghajtani, ill. erőműként is alkalmazható lenne. Az indulótőke pedig a karakterisztikai laborvizsgálatok elvégzéséhez kellene. Asszem.
  • noss
    #60
    Fontosabb:

    "találmányomat Németországban, a világ talán legszigorúbb szabadalmi hivatalában már 1992. november 5-én elismerték és elfogadták. Megjegyzem: Németországban a találmányok újdonságát, gazdasági és tudományos vizsgálatát egy 650 főből álló tudós társaság végzi, amely szükség esetén más kutatóintézeteket is bevon. Ugyanakkor eljárásom leírását a világ minden plazmakutató és -gyártó intézményének megküldték, hogy azok - ha kell - megtámadhassák a patentet. (Hátha tévedett a Német Szabadalmi Hivatal.) 1993. március 3-án írásbeli értesítést kaptam, hogy találmányommal szemben nem merült fel elfogadható ellenvetés. Ez azt jelenti, hogy a világon senkinek sincs joga kétségbe vonni szabadalmam tudományos értékét, gazdaságosságát, használhatóságát!"
    a cikk
    Itt van a lényeg.


    "politikai nézeteit osztja meg mindenkivel, amikor a találmányáról van szó"
    Mivel a találmánya megvalósítása összefügg a politikával. Ugyanúgy, mint ennek a termoakárminek a megépítése. Ha energiaipar nem támogatja, az energia-lobbynak pedig kifejezetten nem érdeke, söt érdekébe ütközik a találmány, akkor nyílván nehéz befektetőt találni. Nem mindenkinek van otthon egy milliárd forintja. Az energiaipar abból él, h energiáért cserébe PÉNZt kap. Ha vízzel kell valamit megtölteni ahhoz, h energiát nyerjünk, akkor a folyamatból kihagytuk az energiaipart...

    "Nos azt megtartja magának, mert a tudósok (akik szerinte istennek képzelik magukat) úgy sem értik meg felkiáltással."
    Ez hülyeség. Ha meg akarja magának tartani, akkor sem ilyen "felkiáltással".
    TV- vagy rádióriportban nem fog képletekkel dobálózni, csak amit fontosnak tart. Ha igaziból érdekel a találmányának működése, akkor keressd fel személyesen, és beszéld meg vele szakmai kérdéseidet. Ha kitérne a konkrét válaszok elől, nyugodtan kérdezz rá mégegyszer, vagy h miért tér ki! Vitass meg vele mindent, amiben kételkedsz!
    Azzal, h neten olvasok róla 1-2 dolgot, aztán már le is írom, nem lehet érdemben véleményt nyilvánítani. Ja egyébként hol olvastál/hallottál róla, vagy találkoztál vár vele?
    Megtalálhatod őt az irodájában: a Magyarok házában az Asztóriánál, asszem az első emeleten van, de a portás megmondja.
    (Komolyan ajánlom a találkát.)

    Nekem (és az előadásain) azt mondta, h az egész világra szólóan védve van a találmánya. Bár ezt nehéz finanszírozni a csekély adományokból...

    Az ottani tv-k alatt nem a populáris adókat értettem, hanem az "alternatívabb" tv-ket.
    (Ha jól tom, az rtl klub 49%-ban a német rtl tulajdona, így a Fókusz és Aktív szintű bulvár műsorai nagyon hasonlatosak.)

    Kevésbé fontosabb:

    "Azt hittem, nem beszélhetek róla, de aztán egyeztettem faterral és deigen."
    Ha valamiről akarok is beszélni, meg nemis, akkor annak rébusz lesz a vége. :)
    Ebből következően egyáltalán NEM vártam el, és továbbra sem várom el, hogy kitaláljátok, mire gondolok. (Azt sem várom el, h elhiggyétek amit írok. Magánügyetek.)

    "Amerikában volt egy ambiciózus nukleáris rakétahajtómű terv, a NERVA, amely azonban soha nem készült el, így ezzel szintén nem emelkedhettek el a földről."
    Miért nem? Miért fagyasztották be a tervet? Miért hiszed azt, h amiről nem tudsz, az nincs és nem is volt?

    További szörszálhasogatás:
    "de szerintem ami rádióaktív, az összeegyeztethetetlen az életünkkel."
    Ott van az "ami", ami utalás az előző mondat végén szereplő "rádióaktív hulladékot"-ra.

    "A számok önmagukért beszélnek: a két atomtámadáson kívül csak nagyon korlátozott számú sugárbetegséggel járó baleset fordult elő a világon."
    Köszi, h kiemelted. :) De szerintem továbbra is félreírták. Ugyanez a mondat "a két atomtámadáson kívül" nélkül:
    "A számok önmagukért beszélnek: csak nagyon korlátozott számú sugárbetegséggel járó baleset fordult elő a világon."
    elhaggyuk a felesleget:
    "baleset fordult elő a világon."
    kívül ~ leszámítva, nem tekintve, nem számolva vele
    A két atomtámadást leszámítva kevés baleset történt.
    atomtámadás mint baleset
    Akiket eddig megkérdeztem (haver és tesó), mind így értelmezték.

    Ja és a papolással kapcsolatban:
    "fel akarja lendíteni magyarországot" -> fel akarja lendíteni Magyarországot
  • [NST]Cifu
    #59
    Na, papolok itt a nyelvtanról és mondatelemzésről, erre én is szépségeket hozok itt össze...

    Sanálattal -> Sajnálattal
    máhol -> máshol
  • [NST]Cifu
    #58
    Nem 0, főleg nem |0| az amit eddig felmutattam, még egy töredékinfo kellett volna, és kis (NEM internetes) keresés után te is eljutottál volna a vízenergiáig (részletek lentebb).

    Rébuszokban beszéltél, és még elvárod, hogy a kismillió dologra, amire igaz lehet az, amit írtál, kitaláljuk, hogy mire gondolsz. Sanálattal közlöm, hogy a gondolatolvasó képességeimmel bajok vannak, ezért csak a nyílt és értelmes hozzászólásokat tudom megfejteni.
    Vízenergia? Mire gondolsz? Duzzasztóműves vizíerőművek, árapály erőművek? Mert a vízenergia alatt általában ezt szokás érteni. Gróf Spanyolról lent.

    ...plutóniummal hajtott NASA rakétára. Pontosan nem tudom, de a lényeg, h az űrbe akartak vele feljutni (természetesen személyt nem szállított, mert kísérleti volt) és hogy felrobbant.

    Plutóniummal hajtott rakéta nem emelkedett el soha a földről. Főleg azért, mert ilyen nem is létezett. Atomreaktorokat valóban akartak használni, de annak az üzemanyaga uránium és nem plutónium (plutónium max. keletkezhet benne). Amerikában volt egy ambiciózus nukleáris rakétahajtómű terv, a NERVA, amely azonban soha nem készült el, így ezzel szintén nem emelkedhettek el a földről. A NERVA tervhez készültek a KIWI és Phoebus kisérleti reaktorok, de ezek csak tesztreaktorok voltak, amelyek fejjel lefelé álltak (a hajtómű maga az ég felé nézett), hogy nukleáris meghajtás működési kisérleteit végezték rajtuk.
    Magyarán szólva az űrbe eddig csak hagyományos kémiai hajtóanyagú rakétákkal indultak, vagyis amit írsz, az fals...

    Említettem, h a radioaktív sugárzás összeegyeztethetetlen az élettel. Ezt a sugárzás jelentős mértékű emelkedésére értettem...

    Akkor bizony rosszul fogalmaztál. Ugyanis ezt írtad:

    "de szerintem ami rádióaktív, az összeegyeztethetetlen az életünkkel."

    Így. Semmi jele mértéknek...

    "A számok önmagukért beszélnek: a két atomtámadáson kívül csak nagyon korlátozott számú sugárbetegséggel járó baleset fordult elő a világon."

    És

    EzeXerint baleset volt a két atomtámadás...
    Oké, félreírták.


    Ajajj... Mond, egy mondatelemzés mennyire megerőltető feladat? Ott van az a "kívűl" szó, direkt ki is emeltem neked...
    Nem ők írták félre, hanem te értetted félre.

    Találóskérdés: összesen (kb) hány atombombát robbantott fel csak az usa?

    Én 1054 nukleáris kisérleti robbantásról tudok, plusz a két japánra ledobott bomba.

    Alapvető ismeretek alatt mire gondoltál?

    Mi a magegyesítés (fúzió) és a maghasadás (fisszió) között a különbség, mivel járnak ezek, mik a kialakulásuk feltételei... soroljam tovább?

    Soroljátok fel plz egy termonukleáris reaktor előnyeit! Meg esetleg hátrányait.

    Fúziós erőmű:

    +Hatalmas kinyerhető energiamennyiség (egy reaktor napi szinten kevesebb, mint egy kg Deutériumot és Triciumot (vagy LiD6, He3, stb.) üzemanyagot igényel)
    +Csaknem teljesen tiszta működés (az adott reakciótól függ, egyes esetekben egyáltalán nincs radioaktív sugárzás, de a legrosszabb esetben is igen minimális (nem keletkezik erősen radioaktív anyag, csak a reaktor belső szerkezete lehet kis mértékben sugárzó - több évtizednyi működés után), ezt leszámítva nem keletkeznek mérges gázok, hulladékok).
    +Ha egyszer elkészül ez lehet a legköltséghatékonyabb energiaforrás (kinyerhető energia osztva ráfordítási költség).

    -Még fejlesztés alatt van, sok a megoldásra váró probléma (ezért lenne fontos minél elöbb elkezdeni az ITER programot), és a fejlesztés eleddig eléggé lassan halad (főleg a pénzhiány miatt).
    -Csak magas technológiai szinvonalon valósítható meg, ami miatt megépítése valószinüleg drága lesz (az elterjedését ez némileg lassíthatja/akadályozhatja)
    -A már említett enyhe radioaktivitás egyes üzemanyagok esetén (a reaktor belső szerkezetét biztonságosan szét kell szerelni, és kezelni kell).

    Ő úgy tudja, csak működő dolgokat lehet szabadalmaztatni, ezért is állította elő ketyeréjét a német engergiaügyi hivatal (nemtom a nevét), és ezért engedték (2 éves herce-hurca után) bejegyeztetni.

    Működő dolgok. Oké, de mi működik? Erre írtam példának az Egely-féle vitalitásmérőt. Azt is szabadalmaztatták. Elvileg az emberből áradó életenergiát mére. Valójában a kézből (vagy bármi másból, akár kenyérpiritóból) származó hőenergia mozgatja.
    A probléma kettős: egyfelől a T. Gróf úr inkább politikai nézeteit osztja meg mindenkivel, amikor a találmányáról van szó, és kikerüli a működéssel kapcsolatos kérdéseket. Azt állítja, hogy a víz nukleáris energiáját használja. Hogy is csinálja? Nos azt megtartja magának, mert a tudósok (akik szerinte istennek képzelik magukat) úgy sem értik meg felkiáltással. Mellesleg annak sem árul el többet, aki nem tudós.
    A működése röviden (legalábbis az, amit ki lehet silabizálni a zavaros szövegéből, és szabadalmának szövegéből): a motor által generált (veszteség)hőből cirka 600 celsius fokra hevíti az üzemanyagként használt vizet - szerinte ez már vízplazma. Valójában csak ionokról van szó (utána lehet nyugodtan nézni), ami történetesen 550 celsius fokon el is ég. Hurrá itt az energia. A gond csak ott van, hogy többet kell befektetni, mint amennyit kinyerünk vele (fajhő, és egyebek - ezekről mélységesen halgat a Gróf úr).
    További szépséghiba, hogy valamiért csak németországban jegyeztette be a szabadalmat, sehol máhol. Ez ugye azt jelenti, hogy németországban szabadalmi védség alatt áll a terve, de sehol máshol - itthon sem. Ő meg azért jött haza, hogy fellendítse a magyar gazdaságot...
    Ha elolvasol pár vele készült riportot, pontosan a fent vázolt dolgokat találkozhatsz: hosszasan ecseteli, hogy az USA mekkora kárt okozott az emberiségnek, hogy a nukleáris energia milyen káros, és hogy ő mennyire fel akarja lendíteni magyarországot és ez így megy...
    A találmányának részleteiről akkor sem szól egy szót sem, ha már harmadszor kérdez rá a riporter. Szóval Gróf úrról ennyit. Ha működik a csodás találmánya, akkor miért nem építette meg a vízzel működő autót? Miért nem talált befektetőket évek óta? Természetesen neki megvan a véleménye, hogy miért alakult így...

    Részemről kívánom, hogy Gróf úrnak működjön a világmegváltó találmánya, de amíg nem fogom a saját szememmel látni, hogy az autó tisztán a vízből nyert nukleáris energiával fog haladni, addig felesleges szócséplés egyáltalán csak felvetni is a találmányát...

    az ottani tv-k valamivel őszintébbek

    Ez nagy-nagy tévedés, lásd az RTL, RTL2, Sat1, Pro7 stb. csatornák Fókusz és Aktív szintű bulvár műsorait. Pontosan ott tartunk, ahol a német és a nyugati TV-k általában. Sajnos, teszem hozzá...

    Feltételezve, h tényleg így van, még mindig unreal számomra a többmillió celziuszfok

    Márpedig itthon is elérték a BME-ben....

    És maga a vita, amiről a cikk szól: ennyi erővel megépíthetnék mind a két helyen egyszerre és a különböző tapasztalatokat megoszthatnák egymással.

    Na ebben tökéletesen egyetértünk. Sajnos most ez a gyerekes civakodás megy, és sajnos nem úgy néz ki, hogy egyhamar vége lesz...
  • noss
    #57
    Azt hittem, nincs erről még semmi a neten...
    tévedtem! :)

    Gróf Spanyol Zoltán elégeti a vizet
  • noss
    #56
    Feltételezve, h tényleg így van, még mindig unreal számomra a többmillió celziuszfok. És maga a vita, amiről a cikk szól: ennyi erővel megépíthetnék mind a két helyen egyszerre
    és a különböző tapasztalatokat megoszthatnák egymással.

    Kryon:
    "egyik előadáson (ELTE-fizikus szak) megemlítették érdekességként,hogy sugárbiológusok úgy gondolják bizonyos szintig hasznos a szervezetet érő többlet sugárterhelés"
    Védőoltás effektus??? :)
  • noss
    #55
    Üdv az sg.hu fórum atomfizikusainak! :)
    Nem 0, főleg nem |0| az amit eddig felmutattam, még egy töredékinfo kellett volna, és kis (NEM internetes) keresés után te is eljutottál volna a vízenergiáig (részletek lentebb).
    Ja, a "prutóniummos NASA-űrhajó"-t javítanám, plutóniummal hajtott NASA rakétára. Pontosan nem tudom, de a lényeg, h az űrbe akartak vele feljutni (természetesen személyt nem szállított, mert kísérleti volt) és hogy felrobbant. És ettől megemelkedett az emberek (élővilág) sugárzása. (forrás: gSZ előadása)
    Említettem, h a radioaktív sugárzás összeegyeztethetetlen az élettel. Ezt a sugárzás jelentős mértékű emelkedésére értettem, amit a radioaktív hulladékok IS okoznak. Azzal, hogy te beillesztettél egy szöveget egy mosolygós linkkel, hogy "bizony az ember is sugároz", nem mondtál újat. (Hogy pontosan mennyire, az meg jelen témában lényegtelen.)
    "Az idézet részt a BME Nukleáris Technikai Intézet tudósai állították össze"
    Erre akkor bemutatnám a következő oldalon talált mondatukat:

    "A számok önmagukért beszélnek: a két atomtámadáson kívül csak nagyon korlátozott számú sugárbetegséggel járó baleset fordult elő a világon."
    itten van ni!

    EzeXerint baleset volt a két atomtámadás...
    Oké, félreírták. De az irományuk összességében (amennyit olvastam belőle) akkorsem tetszik, láttam filmet a Csernobil környékén (falvak) mai napig ottélő emberekről, akik nem 145-en vannak... Nagyon palástoló szöveg, mintha egyenesen kéne nekünk a sugárzás.

    "Bár felteszem a te tudásod olyan mérhetettlen, hogy simán megkérdőjelezed az ő munkásságukat is..."
    Nincs szükség ripacskodásra.. :)

    Néhány kérdés:
    Találóskérdés: összesen (kb) hány atombombát robbantott fel csak az usa?
    Alapvető ismeretek alatt mire gondoltál?
    Soroljátok fel plz egy termonukleáris reaktor előnyeit! Meg esetleg hátrányait.

    Azt hittem, nem beszélhetek róla, de aztán egyeztettem faterral és deigen. Szóval az alternatív dolog, amire csak célozgattam, az a vízenergia lenne. =) Gróf Spanyol Zoltán (gSZ) a feltaláló és szabadalmaztató neve. Ő úgy tudja, csak működő dolgokat lehet szabadalmaztatni, ezért is állította elő ketyeréjét a német engergiaügyi hivatal (nemtom a nevét), és ezért engedték (2 éves herce-hurca után) bejegyeztetni. Ők állították hivatalosan, h működik. GSZ kinn élt Németo.-ban sokáig, az ottani tv-k valamivel őszintébbek, mint a hazaiak. Innen származik a NASA-s info is. :)
    Magamról (nem gizdulásként) pedig annyit, h kiskoromban jobban érdekelt a téma: ált. isk.-ban haverommal együtt olvastuk ki a saját MiMicsoda: Atomenergia (WAS IST WAS: Atomenergie) c. könyvet.
  • [NST]Cifu
    #54
    A fúziós reaktorok nagyon biztonságosak, mivel a reakciótérben egyszerre csak nagyon kis mennyiségű (grammokról beszélünk) reakcióanyag van. A fúzió működéséhez iszonyatos hőmérséklet kell (több tíz millió celsius fok), de ezt igen kis területen kell fentartani és összetartani a plazmát, ezt jelenleg elektromágnesekkel oldják meg. Ha a mágneses tér valamiért instabil vagy akár megszünik, a plazmaáram kitágul, és a tágulással ugye együtt jár az, hogy lehül az anyag is (gondolj a szódásszifon-patronra, ha kibököd, gyorsan kiáramlik belőle a gáz, és a patron nagyon lehül). Ugye fent írtam, hogy a magfúziós reakcióhoz gigászi hőmérséklet kell, ha lehül, a reakció leáll. Magyarán szólva a fúziós reaktor működése maga bolondbiztos.

    Egyedül az ami említést érdemel az, hogy a reakciók többségében szabad neutronok keletkeznek, ezek pedig szépen lassan radioaktívvá tehetik a reaktor belső szerkezetét (de messze nem annyira, mint egy fissziós reaktor esetén).
  • bandia
    #53
    Hahó!

    Ez szép és jó, és kezdjék már el:) Én nem értek hozzá, csak azt tudom, hogy jó sok energiát lehet vele termelni...Ami engem érdekelne az a baleset veszélye.Mert ugye a mai atomerömuvek vek még ha azt mondják is hogy nem, de veszéjesek. Csak egyszer kell hogy ellszálljon valamelyik és kész a katasztrófa. Csernobil nem robbant, mi van, ha még robban is???
    Na szóval a kérdésem az lenne a hozzáértQkhöz, hogy ez mennyire biztonságos, és egy baleset esetén mik lennének a következmények?
    Köszi
  • mastodon
    #52
    mert NAGY es komplex;)
    sok alkatresszel, amit ilyen nagysagban meg nem gyartottak, es amiket le kell tesztelni... nezegesd a honlapot sok adat van az epitesrol: ITER

    Pl. kb. 14000 kobmeternyi teret kell majd 4,5 kelvinen tartani (a plazmat osszertarto szupravezeto megneseknek), mindezt 1-2 meterre a 100 millio kelvines plazmatol :>
  • Alfa Of NS
    #51
    Miert tart 10 evig megepiteni?
  • zippofcy
    #50
    Fogarasi! Árpi! Gyere építeni!
  • Kryon
    #49
    Megfogsz lepődni,de egyik előadáson (ELTE-fizikus szak) megemlítették érdekességként,hogy sugárbiológusok úgy gondolják bizonyos szintig hasznos a szervezetet érő többlet sugárterhelés (kb.a természetes háttér 2-szereséig),ugyanis a szervezet regenerációs képességét trenírozza. Alternatí energiaforrásokkal hobbi szinten foglalkozom,pl.utánajártam ennek a zpe. dolognak is,hátha kilehetne hozni belőle valamit.....,de egyenlőre sötétben tapogatózásnak tűnik az egész,mégha elvétve találhatók is jó ötletek a témában.Ami a lényeg,jelenleg nem tudok bizonyosan működő ilyen szerkezetről,amely ha létezne is,mivel a rá vonatkozó fizikai elvek(pl.honnan és miként kerül bele az energia)tisztázatlanok,csak próbálkozás eredménye lehet.Ennek köszönhetően nem lenne feltétlenül megismételető,leírható.Tehát tudommányos értéke a 0-val egyenlő.,De sztem. nincs ilyen működő szerkentyű.(Mellesleg Egely-ék ténykedése csak arra jó,hogy röhelyessé tegyék az egész,amúgy érdekes témát.)A plutóniumos NASA űrhajóval nagyon eltévedhettél,sztem.te egy Kanadában becsapódott szovjet kémműholdról hallhattál. Noss noss a mai nem túl gyors fejlődésnek egyik sőt,talán fő oka,hogy a hozzád hasonlóan gondolkodó,hasonlóan tájékozatlan emberek irdatlan sokan vannak, ,nektek továbbra is az olvasást javaslom.....
  • mrzool
    #48
    "De amúgy elkezdhetnél valamiféle tényeket is közölni, mert eddig abszolute nulla, amit felmutattál..."

    Most vagy a 'tényeket' keresi már fél órája, vagy elsunnyogott, és soha nem hallunk róla.:)
  • [NST]Cifu
    #47
    Igen. Szabadalmaztatva van. Ha tudod, mivel jár az (milyen feltételeknek kell eleget tenni ahhoz), hogy valamiből szabadalom készüljön, akkor nem fogsz kételkedni.

    Rossz híreim vannak, a szabadalom még messze nem jelenti azt, hogy valami működik is. Lásd Egely-féle vitalitásmérő, és egyébb hasonló példák...
    De amúgy elkezdhetnél valamiféle tényeket is közölni, mert eddig abszolute nulla, amit felmutattál...

    Köszi a nesönelgeografikos ismereteket. Arról is tudsz, hogy egy felrobbant prutóniummos NASA-űrhajónak köszönhetően ez az érték (az "emberek rádióaktív sugárzása") világszinten kb. a duplájára emelkedett??

    Az idézet részt a BME Nukleáris Technikai Intézet tudósai állították össze. Ha vetted volna a fáradtságot, és megnézted volna a linket...
    Bár felteszem a te tudásod olyan mérhetettlen, hogy simán megkérdőjelezed az ő munkásságukat is...

    Amúgy "prutóniummos" NASA-űrhajó egyetlen egy sem robbant fel (ugye összesen két NASA-űrhajó veszett el, ebből csak a Challenger robbant fel).
  • mrzool
    #46
    "prutóniummos"

    Meddig akarod még égetni magad?:) Azt ne mondd, hogy félregépelted, elég messze van a két billentyű.:) Ráadásul melyik "NASA-űrhajóra" gondolsz? Eddig ugyanis egyetlen sem robbant fel (űrhajó = embert szállító űreszköz), a siklókkal voltak problémák.