39
  • pipaxy
    #39
    "Az észlelt többletlassulás oka feltehetően a csillagközi anyag, elsősorban gáz (főleg hidrogén) által kifejtett közegellenállás. Bár a gáz nagyságrendekkel ritkább, mint pl. a műholdak magasságában a légkör, hosszabb idő alatt tekintélyes lassulást okozhat."

    A csillagközi hidrogén sűrűségét már számtalanszor, számtalan irányban lemérték. Persze nem egy szondával, de megvan erre is a módszerük az ügyes csillagászoknak. Na mármost, a mérési eredmények azt mutatják (nem emlékszem pontosan a számra), hogy a csillagközi gáz sűrűsége kb. egy atom köbcentinként, ez pedig túl kicsi sűrűség ahhoz, hogy ennyire lassítani tudja a szondákat.

    A setigyöngyösös honlapon az olvasható, hogy az Ulysses szondánál is érzékelhető egyfajta lassulás (nem a Pioneer féle, hisz ez a szonda ellipszis pályán van), márpedig az Ulysses nem távolodik a Jupiter pályájától messzebb. Azon a vidéken ügye nem beszélhetünk csillagközi gázról. Legfeljebb napszélről, de az gyorsítani, naptól távolítani igyekszik.
  • Szelep
    #38
    A fizika szempontjából lényegtelen, h gyorsul-e vagy lassul, az iránya fontos, de tényleg mind1.
  • Akitlosz
    #37
    Van énnekem pénzem. Csak negatívban, mind adósság, de igazad van fogalmazhattam volna egyszerűbben is.
  • Akitlosz
    #36
    Mert egy jelenleg még csak elméletileg tervezett új szonda előbb eredményt hozna? Ugyan hogy? Nekem úgy tűnik amolyan "jó lenne ha" stádiumban van ez a direkt erre c élra készítendő szonda terve, így ha lesz is belőle valami - szerintem nem, mert csak azért egy szondát építeni és küldeni, hogy sebességet mérjen luxus - akkor is sokára.

    Piooneer szondáknál úgy 20+ év után lett érzékelhető ez a lassulás. Plútó szondánál 10 év után lehetne már figyelni. Elég gyors az. Tekintve hogy egy tisztán erre a célra küldött szonda sem hozna előbb eredményt.

    Amúgy meg múlt héten olvastam, hogy már tervezik a New Horizons 2 szondát 2008-2009-es indulással az Uránuszhoz 2015-ben majd egy KBO-hoz tovább. Ezeknek van realitása a közeljövőben.
  • DcsabaS
    #35
    A cikkel kapcsolatban a zavar alapvető forrása, hogy nem tette világossá: itt most csak az ún. ANOMÁLIS lassulásról van szó, vagyis a Doppler-effektussal észlelt lassulásnak arról a részéről, amely nem írható a Nap gravitációjának a számlájára. (Merthogy a Nap gravitációja miatt triviálisan van lassulás. A hajtóművek már régen nem működnek, így nem osztanak-szoroznak.)

    Az észlelt többletlassulás oka feltehetően a csillagközi anyag, elsősorban gáz (főleg hidrogén) által kifejtett közegellenállás. Bár a gáz nagyságrendekkel ritkább, mint pl. a műholdak magasságában a légkör, hosszabb idő alatt tekintélyes lassulást okozhat.

    Amúgy a Naprendszer perifériáján a gázok, porok és más törmelékek sűrűsége nagyobb is lehet, mint a belső tartományban, hiszen ez utóbbiban az anyag a Napba, illetve a bolygókba koncentrálódott. (Sőt, amikor milliárd évekkel ezelőtt megindult a hidrogén fúziója a Napban, a hirtelen megjelenő napszél kifújta a maradék gázokat (még a belső bolygókról is!), így a külső tartományokban a gázok sűrűsége ennyivel is növekedett.

    A külső tartományokban lévő anyag egyébként nem csak a közegellenállása révén lassíthatja a szondát, hanem a GRAVITÁCIÓJA révén is. A Nap körüli izotróp tömegeloszlás mellett belülről nem érzékelhető ez a hatás, csak ha már távolabb jutunk.
  • Szelep
    #34

    Gyorsul, csak negatívan, de igazad van, egyértelműbben/egyszerűbben fogalmazhattam volna úgy, hogy lassul.
    Szerintem, ha egy vagy több helytálló elmélet is van erre a jelenségre, akkor túlzás "érthetetlen" jelzővel illetni!
  • Cat #33
    nem gyorsul, hanem lassul
    jó cikk, de te végigolvastad? mert ezt irja a legvégén: "A kérdés továbbra is nyitott..."
  • Szelep
    #32
    Nem tudom mi ebben az érthetetlen?!????
    http://setigyongyos.fw.hu/
    Itt a 2004.09.26.-es "hír": A Pioneer 10/11 rejtélyes gyorsulásáról című írásban le van vezetve a legvalószínűbb elmélet.
  • Cat #31
    azért, mert az se biztos hogy 2006ban elindul, és ha elindul is, 2016 előtt semmit nem tudunk - számold ki akkor hány éves leszel
  • Akitlosz
    #30
    No és a 2006. januárjában induló Plútó szonda ugyan már miért ne lenne alkalmas a jelenség tanulmányozására? Simán jó.
  • Hmuda
    #29
    Hát ha már akkora dolgoba ütközik mint amga a szonda akkor nem valószinű, hogy csak úgy megállna, sokkal inkább helyből tönkremenne és irtó látványos pályamódosulás lépne fel. De itt csak lassul, amit inkább egy kis porfelhő vagy pár mikrometeor okozhatna, márpedig tudtom szerint az anyagfelhőket tudják érzékelni a rádioteleszkopok.
  • Anteris
    #28
    nem hajtja ezeket már semmi. Mennek a lendülettől. A nukleáris cellák az elektromos ellátás miatt vannak a cuccban. Majd az szopja meg aki rátalál ezekre. Igen komoly sugárfertőzést kap szegény pára :/
  • Esrohnoil
    #27
    Sztem inkább ez lesz a reakció:
    -"Látják, az őskorban még ilyen szerkezeteket építettek elődeink..." :)
  • Pluskast
    #26
    Hmm 2 millió év? Ha addigra még élni fog az emberiség akkor hamarabb fogjuk űrhajóval elérni az Aldebrant mint a szonda:)
  • AnuluWork #25
    ...
  • AnuluWork #24
    Amikor először olvastam, lazán Alderaant olvastam.

    :)
  • IMYke2.0.0.0
    #23
    Vagy amikor nyaralásra visszük a gyerekeinket a zöld Endor bolygóra :))))
    [A Jedi visszatér]

    -------------------------
    "Jó munkásember" vagyok...
  • ttt ttt
    #22
    ...Mondjuk úgy kétmillió év mulva, az Aldebaran közelében ? .....;-)
  • Runo
    #21
    Gondoljátok el, - de most komolyan - , milyen érdekes lesz a jövő nemzedéke számára, amikor elérünk arra a szintre, hogy valóban gyors űrhajókat építünk, és utolérjük ezeket a szondákat
  • dez
    #20
    Mármint kimondottan ezzel a témával kapcsolatban. Egyszerűen ez volt a tudományos álláspontjuk a kérdésben.
  • dez
    #19
    Nemrég még az volt több nem-NASA-s fizikus véleménye, hogy a NASA-s tudósok egyszerűen hülyék. :)
  • Esrohnoil
    #18
    Az kizárt. A NASA-nál mindent tudnak előre.
  • Esrohnoil
    #17
    Miért? Szted mondjuk egy akkora tárgy nem állíthatja meg amekkora maga a szonda? :)
    ...és a szondát sem látja már semmilyen teleszkóp sztem.
  • valaé valaé ná
    #16
    Nem lehet, hogy a rádióhullámok terjedéséről hiányosak az ismereteink ?
  • kartacs
    #15
    Nem lehet hogy olyan helyre került ahol lassítja valami olyasmi mint itt a földön a légellenállás?
    Tom hogy nem túl valószínű de hátha.
  • Xantia
    #14
    A szonda elérkezett a Matrix határához, nem sokára a másik oldalt fog megjelenni. De a Matrix fejlesztője sem akarja, hogy kiderüljön a léte, ezért lassítja a szondát, hogy szoftveresen megoldja a Matrix nyújtását.

    Szerintem meg kellene szórni minden irányba az eget szondákkal, kell bele atomerőmű és ion hajtómű, és úgy 1600 évig gyorsulhat utána. Néhány száz év múlva, úgyis közel fénysebességgel megy majd.
    A Matrix programozó meg túlórázhat. Csak nehogy elszálljon a programja, mert akkor a másik oldalt visszajöve még eltalál minek a szonda :-(((
  • Xantia
    #13
    Egyértelmű, hogy az űrlények fékezik. Nehogymár átmenjen a szomszéd naprendszerbe, az birtokháborítás.
  • Hmuda
    #12
    Eh, csak egy szó sem esett és gondoltam megkérdezem, hogy lehetséges-e. Bocs hogy merészeltem élni a szabad kérdezési jogommal. :PPP
  • akyyy
    #11
    megnyomták a féket
  • Myron
    #10
    Jóvan nem lell lebaszni. Vamiét lassú oszt kész
  • kukacos
    #9
    Hmuda azért ennyire ne nézd már hülyének azokat, akik ezzel foglalkoznak...
  • ge3lan
    #8
    Azt lehet tudni elore hogyan fog valtozni a sebessege, gondolom ettol jelentosen elterot mertek.
  • Hmuda
    #7
    Miböl feltételezed hogy állandóan égetik az üzemanyagot, mikor elég egyszer felgyorsulni? Gondolom a maradék üzemanyagot pályakorrigálásokhoz tartalékolták.
  • randomly
    #6
    Hello!

    Nekem is ilyen kéne az OPEL-ba.
    Holnap megtölteném az 30 évig O.K.
    És azt sem bánnám ha egy kicsit lassulna. ;-)

    rand
  • archkoven
    #5
    "Elképzelhető valamilyen előre nem tervezett hatás, amit maga a szonda hoz létre, például a hajtómű üzemanyagának szivárgása."
    Ha ezt 72-ben lőték fel akkor ne bassza már meg az isten, hogy még mindig van benne üzemanyag!
    Jól feltöltötték.
  • Hmuda
    #4
    Hja. Bár azt tuti észrevették volna a rádióteleszkópokkal, ha valami anyag került volna az útjába
  • Akuma
    #3
    vagy csak elkapott útközben egy kis törmeléket, ami megállásra kényszerítette :p
  • Akuma
    #2
    ebben csak az a poén, hogy nagyon sokáig nem lassúlt... tehát nem a nap gravitációja miatt van
    arra gondolok, hogy mivel a sebességét a földre érkező hullámokból állapítják meg, hogy talán azért érzékeltek kisebb távolodási sebességét, mert egy kicsit letért a röppályájától valamely irányba, így a hullámok nem uganolyan mértékben érkeztek vissza a földre...
  • Hmuda
    #1
    Nem lehet, hogy mivel már nincs ami gyorsítsa, egyszerűen a Nap gravitációja lassítja őket? (csak laikus feltételezés)