103145
1411386313.png
  • kjhun
    #103024
    Köszi! Bár, az I5-ös gép kapcsán, még több részlet infó bizonytalan, mi merre mennyi és miféle, nameg nem 100%-on lenne, se melyik se pörgetve, X ideig, akkor kétlem, hogy kikapcsolt monitor mellett képesek lennének, bekajálni 250-300W-okat... Egy alaplap 95W-ot, tuti hogy nem fogyaszt, ahogy a 2.-ik oldal kalkulál, egy szerverbe valóval számolva. Nekem, ez soknak tűnik. A régi P4-es gépek alaplapján lévő kis hűtőbordák se szoktak tűzforróak lenni, ha igen, akkor ott már gond van. (Találkoztam ilyennel is. Még is ment, zokszó nélkül.)
  • MerlinW
    #103023
    https://outervision.com/power-supply-calculator
    https://pc-builds.com/power-supply-calculator/
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.04.13. 12:29:19
  • kjhun
    #103022
    Nem kimondottan új gép kapcsán, kérdezve.... (Elméleti felvetés végett.)
    Amire kíváncsi lennék, az a fogyasztás lenne. Alapjáraton.. (Pasziánsz, web böngészés alatt.)
    Melyiket volna értelme használni? A hardcore dolgokra, nyilván, a Xeon-os gép.

    Gép1: Core-I5 (4-5 gen környéke) legyen mondjuk egy 4570-es, 6GB RAM, 512MB/1GB-os VGA, valamilyen közepes vinyó, miondjuk egy 320-500GB-os, DVD-RW....

    Gép2: Xeon E5-2665 2.4Ghz, 16GB RAM, Radeon 6350 512MB VGA, 500GB HDD, DVD-RW.... (Egy ilyenben, 635W-os a táp. Egy hasonló gép)
  • Kontrakcio
    #103021
  • SzirmosSzisza
    #103020
    Ez itt 7mm extra, semmi se lehetetlen :D
  • Dodo55
    #103019
    "Legalább 2x8 GB, bár ma már inkább a 2x16 GB az ajánlott"

    És/vagy ha lehet szerintem 4 slotos alaplap, mert akkor a 2x8-ról fel lehet menni 4x8-ra szükség esetén, ahogy a napokban én is megléptem.
  • allock #103018
    Furcsán nézne ki benne az nhd15, elférne, de csak 2mm mozgási helyed maradna :D Pénztárca függő meg főleg ízlés. Nzxt H7 flow
  • Voltan
    #103017
    Köszi szépen a tippeket!
  • Akra
    #103016
    Lian Li o11-air-mini Ez a ház esetleg nem lenne jó választás?
  • allock #103015
    Jól látod amiket leírtál. Hűtőhöz annyit hozzátennék, hogy sok választása nincs hatékony léghűtésből, mert az új generációs intel K-s processzorok igazi kazánok, szóval NH D15 a minimum belépő, és fel kell áldoznia az első venti alatti *ram slotot, mert rá fog takarni. Pozitívum, hogy noctuánál van alaplap ellenőrző opció, ahol meg lehet tekinteni, ténylegesen kompatibilis e a hűtő az adott alaplappal.
    Ház, valamilyen széles jól szellőző batárt vegyél, a 4080 eléggé sok helyet foglal el(széles is), és megtudja szivatni az embert a csatlakozó csokorjával, képes túllógni a ház oldalsíkján és nem tudod lezárni.


    *minimum 175mm cpu hűtő kompatibilitás a házban, és akkor használható maradna a slot
    Utoljára szerkesztette: allock, 2023.02.24. 09:35:19
  • RJoco
    #103014
    Olyan üzletből érdemes venni, ahol olcsóak az alkatrészek, van raktáron, ami kell neked, adott esetben gyors a posta és jó az ügyintézés.
    Ha neten veszed, akkor 14 napod van a vásárlástól elállni. Vagyis, ha valami nem működik, akkor nincs gond, csak vissza kell küldeni. 14 nap után jön a gariztatás, ami hetekig is eltarthat.
    Ha van a közeledben számtek bolt, akkor ott is érdemes lehet körbenézni. De ilyenkor csak 3 nap van az elállásra.
    Ha nem tudod magadnak összerakni, akkor mindenképp olyat kell keresni, ahol összerakják. Általában ezeket akkor már le is tesztelik, így elvileg rosszat nem kaphatsz.
    Az első csúcskategóriás gépem 3 oldalról és nem tudom hány eladótól vásároltam össze. Mindenből a legjobb áron vettem.
    Magyarországon az edigital-t (most már emag) és a pcx-et ismerem, mint nagy online kereskedők. De ez nem jelenti azt, hogy ne lenne más.
    Mivel én Németországban élek, így elsősorban német cégektől vásárolok, valamint amazon-ról és ebay-ről, SaturnMediaMarkt-ból. Tényleg, Magyarországon is van MM. Akkor onnan is lehet, ha nem túlárazott a cucc. Online rendelve, de üzletben átvéve tudtam él a 14 nap. És, ha gond van, vissza lehet vinni az üzletbe.
  • RJoco
    #103012
    Szia!
    Az iItel 12. generációja szerintem még ki fogja szolgálni a következő generációs GPU-t is. Bár szerintem a 4080-at fölösleges lesz cserélni a következő generációra. Én 12700K vagy 12900K-ban gondolkodnék. Esetleg Ryzen 5000-es széria. Nekem most egy 5950X van a gépben. Bőven elég a 4080-nak. De minden esetben játékfüggő a dolog.
    Ezekhez még az alaplap sem drága és DDR4 memóriákkal kell számolni. Legalább 2x8 GB, bár ma már inkább a 2x16 GB az ajánlott. A játékok és a win is szereti zabálni.
    Alaplapból valami komolyabbat. AMD esetén B550 és fölötte. Amúgy egy 5800X3D proci is jó. Alacsony fogyasztás, jó játékteljesítmény. Nem kell a csúcs, ahogy írtad. Gondoltam, hogy lecserélem rá a mostanit, de nincs kedvem bolygatni. Meg macera eladni az 5950X-et.
    Ha a keret engedi, akkor biztos, hogy jobban jársz a 13700K-val vagy a 7800X3D-vel. De ezekhez már DDR5 memória kell és az alaplapok is húzósak. Bár most mindenhol azt cikkezik, hogy nagyon visszaestek az eladások, így esélyes az árcsökkenés, csak kérdés, hogy mennyire hajlandóak lemenni.
    Táp esetén legalább 850W. Az biztos, hogy elbír egy 4080-at 5950X-szel párosítva. És ATX 3.0-át vegyél, azon van már megfelelő csatlakozó a VGA-hoz és nem kell adapterrel bajlódni. Full moduláris és legalább Gold minősítés. Nekem most NZXT-m van, de az elektronika Seasonic. Sajnos csak ATX 2.0, mert a VGA előtt vettem és akkor még nem volt tervben a VGA.
    Ház, amilyet szeretnél. A mesh-es jobban szellőzik, több zaj kijön. Nekem Fractal Define 7 van. Nemrég vettem. Szeretem. Korábban a Define R5 volt. Az elejét csukva tartom, a tetején mesh, mert ott van egy 280-as radiátor. Jelenleg épp a BeQuiet-től. De igazán az NZXT Kraken tetszett ebben a méretben, csak nem tudtam megvenni. A sógornak Corsair van, 240-es a 12700K-n, ha jól emlékszem. Olyat érdemes venni szerintem, ami képes a folyadékhőfok alapján kapcsolni a ventiket. Akkor lesz halk, ha nem a CPU hőfok alapján állítódik a fordulatszám. Nekem most 900 körül mennek és csak akkor pörögnek fel jobban, ha a CPU 85 fok fölé megy. De a bequiet nem figyel a folyadékhőfokot. Én viszont figyelem a radiátorhőfokot, mert a gigabyte alaplaphoz kaptam két szenzort és az egyiket bedugtam a radiátorhoz.
    Ha nem akarsz AIO-t, akkor a noctua nh-d 15-öt tudom ajánlani. Így a tető is lehet zárt a házon. De esetleg ki kell nyitni az elejét a háznak. Ki kell tapasztalni. Amúgy mindenhol zaj és porszűrő. Ha nem kell az üveg oldalfal, akkor az is zajszűrős. Sőt PCGH verziót is vehetsz, abban direkt halkabbak a ventik is. Én a ventiket mindenhol noctua-ra cseréltem, de nekem sötétített üvegesem van. Van benne 6 venti, meg a VGA-n 3. Elég lenne az 5 is, de van benne HDD és szeretem, ha hűtve van. Így 3 elől és befele fúj, kettö fent kifele, egy meg hátul kifele. A fényorgiát nem szeretem (ezért sem gond, hogy noctua-k a ventik), de egy szép Palit kártya van benne vertikális tartóval. Mutatós. Kellemes gyengéd fehér fénnyel világít, semmi extra. Eddig nem zavart. A CPU blokkon is fehér fény van, az sem teljes fényerőn. Más színt nem is tud a blokk világítása. Mutogatni szoktam a rokonoknak, ismerősöknek, hogy tátva maradjon a szájuk. Ha nem ilyen szép Palit lenne, akkor a házba sem lehetne belátni. Se az alaplap, se a memória nem világít. G.Skill DIMM 32 GB DDR4-3200 Ripjaws V Kit, RAM (F4-3200C16D-32GVK, 2x 16GB) van a gépben és ugyanilyenből 2x8GB is, mert az maradék volt a régi konfigból és elfért. XMP-ben mennek gond nélkül.
    Az árakat és a konkrét márkákat rád hagyom. Ízlésed és pénztárcád alapján válogass.
  • Akra
    #103012
    Detto ebben a cipőben járok. Majusban szeretnék nulláról gépet venni,de teljesen tanácstalan vagyok. Még azt se tudom,hogy hol érdemes manapság vásárolni. Melyik üzletből.. Utóljára 2006-ban építettem gépet,de a Q6600 és 8800GTX úgy gondolom kiszolgálta magát bőven. Ideje váltásnak :)
  • Voltan
    #103011
    Sziasztok!
    A következő szituban szeretnék segítséget kérni. Adott egy RTX 4080 kártya, alapvetően e köré szeretnék platformot cserélni. Ideálisan azt szeretném, hogy még a következő generációs GPU-t is, ha úgy adódik, nagy CPU bottleneck nélkül el tudja vinni a gép majd, ne nagyon kelljen cserélni semmi mást.

    Nem vagyok elkötelezve egyik oldal mellett sem, de általában Intel CPU ketyegett nálam - most is.

    Játékra lesz használva a gép elsősorban, single player címekkel.
    Tehát kell majd:
    Alaplap
    CPU
    Táp
    Ház
    CPU hűtő
    Ház ventik
    RAM - 32 gig

    Esetleg egy SSD-t is vennék kerettől függetlenül, bár az van egyébként.

    Örülnék, ha olyan 600k -nál megállna a dolog.

    Nem legfelső kategóriás cuccokat keresek, tuningolni sem szoktam szinte soha. Megbízható, jó alakatrészeket szeretnék, egy olyan gépet, amiben lehetőleg nem kell semmit cserélni majd egy esetleges következő generációs GPU cserénél.
    Csillámpóni, RGB diszkó nem érdekel, teljesen puritán kinézet tökéletesen megfelel, nem a gépet tervezem nézegetni :)

    Előre is köszönöm a segítséget
    Utoljára szerkesztette: Voltan, 2023.02.23. 08:54:17
  • Calver
    #103010
    vállalkozás keretében vásárolt eszközökre sokszor sokkal problémásabb az egész garanciáztatás, sokan nem tudjak, de a 14 napos vásárlástól való elállás joga csak magánszemélyként illet meg, ha már EV-ként/cégként vásárolsz, baszhatod, legalábbis nagyon szeretnék ezt elhitetni veled a nagyobb áruházak.
  • RJoco
    #103009
    Persze előfordulhatott volna, hogy valakinek van egy előző generációs CPU csak úgy elfekvőben a szekrény alján, hiszen olyan olcsó és semmi értelme eladni vagy használni, így teljesen megértem, hogy megpróbáltad.
    Azt meg szerintem senkitől nem lehet elvárni, hogy egy jól működő gépből kikapja a procit, aztán visszarakja, újrapasztázza és bízzon benne, hogy semmi baj nem történik a műveletek alatt.
    Ami fontos, hogy a garancia mégis csak él, csak te nem foglalkoztál vele.
    Bár ez a céges még mindig kérdéses. Úgy vetted, mint, ha céged lenne és annak a részére?


    Örülök, hogy sikerült megoldanod! Sok örömet a használatához!
    Utoljára szerkesztette: RJoco, 2023.01.07. 17:10:52
  • Zeller01
    #103008
    Azt mondta telefonba az Alzás csávó, céges, szóval ők nem cserélik ki egyből, hanem meg kell várni a technikus mit mond. Innentől szartam le és gondoltam gyorsba megoldom. Köszi szépen a tippeket, de ne feledjétek nem mindenki életképtelen. :D Ezek nekem is eszembe jutottak, de itt is tenni akartam egy próbát ezzel hátha van valakinek a közelben egy cpu és segít. De mivel nincs, ezért megoldottam máshogy. Egyébként 1.0 bios volt a lapon, azt se tudta merre van előre. Frissítettem, működik. Köszi azért :D
  • Dodo55
    #103006
    "A céges részt nem értem. Arra nincs garancia?"

    Igen, ezt én sem. Nálunk a cégnél indoklás nélkül visszavesz a legtöbb nagyker bármit, csak ne legyen sérült vagy hiányos.
    Sőt, mondhatni az egész nagykeresdinek pont az ilyen rugalmas lehetőségekben van a lényege / maradék értelme, amióta ugye a rengeteg webáruház elterjedésével árakban néha már fel sem tudják a legolcsóbbakkal venni a versenyt.
  • RJoco
    #103005
    Miért nem rendelsz netről vagy veszel közeli boltból egy 12. gen procit újonnan, csinálod meg vele, amit szeretnél és utána visszaadod, mert neked nem felel meg.

    A céges részt nem értem. Arra nincs garancia?
  • Zeller01
    #103004
    Köszönöm szépen, hogy összeszedted. Jelenleg felpörögnek a ventik és ennyi. Se kép se hang. Természetesen az alaplapon lévő DEBUG led mutatja, hogy CPU hiba van. Esélyem nincs belépni biosba :(. Természetesen CPU és egyéb nélkül, csak a drágább alaplapokon lehet frissíteni a FLASh gombbal :( Ez sem opció. Jól megszívtam. Hívtam a boltot. Azt mondták 30 napon belül válaszolnak. Céges vétel nem tudom visszaadni a lapot sem. Ha mégis lenne valakinél egy 10 percre 12. gen CPU az eléggé életmentő lenne.

    Utoljára szerkesztette: Zeller01, 2023.01.06. 18:18:54
  • allock #103003
    Hello! Msi a kézikönyben ennyit ír, cpu nélkül is lehet frissíteni a biost.

    Updating BIOS
    Updating BIOS with M-FLASH
    Before updating:
    Please download the latest BIOS file that matches your motherboard model from MSI
    website. And then save the BIOS file into the USB flash drive.
    Updating BIOS:
    1. Insert the USB flash drive that contains the update file into the USB port.
    2. Please refer the following methods to enter flash mode.
    • Reboot and press Ctrl + F5 key during POST and click on Yes to reboot the system.
    • Reboot and press Del key during POST to enter BIOS. Click the M-FLASH button
    and click on Yes to reboot the system.
    3. Select a BIOS file to perform the BIOS update process.
    4. When prompted click on Yes to start recovering BIOS.
    5. After the flashing process is 100% completed, the system will reboot automatically.

    Ez meg kiegészítés:
    "To update motherboard BIOS without CPU, go to your motherboard manufacturer’s website and download the latest BIOS version. Extract the bios file to the formatted FAT32 USB stick and rename it as instructed by the manufacturer; as a .bin / .cap bios file. Insert the flash drive to the EZ Flash Utility inside the BIOS, connect to the power and press the BIOS button. 

    When the BIOS Flashback Button is pressed, the LED light blinks until the BIOS is fully updated. This works well for motherboards with the USB BIOS Flashback feature. Once the light stops, the motherboard BIOS is updated without a CPU. At this point, you can remove the flash drive and turn off the power.

    I will take you through the step-by-step process of updating motherboard BIOS without CPU, including how to check your BIOS version. Also, stick around for the dos and donts. You don’t want to brick your motherboard while updating the BIOS."



    Összefoglalva elméletileg egy üres Fat32re formázott pendrive kell neked, rámásolva az alaplap oldaláról letöltött bios verzióval, rádugod az usb3 portra, . Elindítod a gépet, belépsz a biosba, és megnézed az M-Flash menüt, feltesz 2kérdést, aztán újraindul a gép. Az új ablakban M-Flasht kell látnod, usb flash disk és háttértárjaidat. Kiválasztod a flash disken lévő fájt (7D46v18) bal klikkel, így beléptet egy almenübe, ott pedig ezt kellene látni E7D46IMS.180, erre is jobb klikk, aztán kéri, hogy erősítsd meg a kiválasztást, elfogadod. Be kell jönnie egy új ablaknak ahol írja, hogy frissíti a biost, hány százalékon áll. A végén elsötétülhet a kép egy pár másodpercnyire, de ne csinálj semmit, majd újraindul a gép, vagy bebootol.
  • Zeller01
    #103002
    Sziasztok! Nagy segítség és szívesség kéne. Most vettem egy MSI H610m-b alaplapot i5-13400f processzorral. Összerakás után világít a CPU Debug led :(. Hát van az a gyanúm, hogy régi BIOS van az alaplapon. Ellenőriztem és kompatibilis a két eszköz. Budapest XVI. kerületben lakom, nem tud valaki segíteni egy 12. gen processzorral, hogy frissíteni tudjam az alaplapot? Átviszem a gépet. Vagy ilyenkor kit kell keresni a boltot? Alzás. Köszi, aki tud segíteni :R
  • tigeroo
    #103001
    Java-hoz kellene. Köszönöm a válaszodat! :)
    Utoljára szerkesztette: tigeroo, 2023.01.05. 14:12:25
  • MerlinW
    #103000
    1. Lightweight programozáshoz (web, scripting, stb). Javascript, Python, Go, Lua, PHP, ASP, C, C++ stb-hez elég egy i5 8GB RAM-mal. Viszont ez esetben teljesen felesleges az IntelliJ. VSCode sokkal erőforráshatékonyabb és ugyanazt, ha nem többet nyújt.

    2. Jetbrains termékek esetén IntelliJ akkor kell, ha Java-zol. Rider, ha C-zel, Webstorm, ha csapatban fejlesztesz webre vagy, ha túl sok a pénzed. Java, .NET/, stb és Jetbrains IDE-k esetén i7 16GB RAM az optimális.

    Továbbá az első ponthoz még hozzátenném, hogy ha még egyéb szervízeket is futtat (pl. SQL szerver), vagy alkalmazást (pl. Photoshop/Gimp, UML, Office, stb), akkor szintén kelleni fog a 16GB RAM és erősebb multithread CPU.

    4GB memóriát nem ajánlom, az már az Ubuntunak is kevés, hát még a Windows-nak.

    Mint programozó mondom, kényelmes munkakörnyezet nem igen van 600k alatt. Egy 250K-s laptop többet fog hátráltatni a munkában, mint segíteni.
  • Lantee
    #102999
    Olvastad, hogy 250 a keret? 16GB, meg 512 vagy 1TB SSD? Core i5 esetén már bőven 300 fölött vagyunk. De persze, programozási feladattól is függ, egyelőre várjuk meg, mik az igényei.
  • SzirmosSzisza
    #102998
    Ha megnyitsz egy Chromeot már kb el is tűnik a 4GB memória, nekem sokszor a 16GB se elég.

    #102994: én egy használt Thinkpadet néznék, t490-et már lehet ekörül találni
  • Dodo55
    #102997
    Hello! Nyiss egy böngészőt plz. néhány lapfüllel és nézd meg a memory usage-et. Meg nézz rá valami komolyabb SDK-ra hány TÍZ giga kell neki kicsomagolva. Programozásnál már pedig ilyen mellékes igények napi szinten jelentkezhetnek.

    Én azt mondanám, hogy 16GB legyen ott minimum, 512 vagy 1TB SSD és prociban is legalább 4 mag és ilyen akkumulátorsimogató 10-15W helyett inkább valamirevaló 30-40W-os TDP keret legalább (és persze sokszor amúgy ez is olyan, mint amikor egy 1,6-os/1,8-as "benzinzabáló" autó a valóságban kevesebbet fogyaszt az 1,2-es kissebségikomplexusmegkoronázó pöcsköszörűknél, mert nem izzad megállás nélkül vért szimplán már a létezésének tényétől)
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.01.03. 15:40:35
  • NEOreg3
    #102996
    Nagyban függ miben és mit fejleszt az ember. Saját tapasztalatom szerint pl. fullstack fejlesztéshez 16 giga ram minimum kell, nekem néha még az is kevés.
  • Lantee
    #102995
    Programozáshoz kár ennyit költeni. Nagyszerű 11. generációs Core-i3-asokat kapsz 4GB memóriával és 256GB-os SSD-vel, akár ASUS, akár HP. Mondjuk ezt: https://jolo.hu/termek/hp-14s-dq2013nh-silver/
    Ha kicsit feljebb mennél, és kéne a 8GB memória, még akkor is bőven 200 alatt maradsz: https://jolo.hu/termek/hp-15s-fq2030nh-white/

    Persze, ha kell 12. generáció, vagy esetleg Core-i5, akkor el lehet költeni a 250-et.
  • tigeroo
    #102994
    Akarok venni egy laptopot programozáshoz (dual boot windows + ubuntu IntelliJ futtatáshoz), kb. 250 000 Ft a keretem rá, milyen laptopot vegyek most?
  • allock #102993
    igaz
  • Dodo55
    #102992
    Szegény társáról ne feledkezz már el ilyen csúnyán
  • allock #102991
    Minőségi táp, nem lesz gond vele. Az ajánlások Vargáné táp fajtákhoz való.
  • Dodo55
    #102990
    Nekem egy filléres FSP Hyper K 500W viszi stabilan a configomat úgy, hogy a Ryzen 5 3600 is meg van húzva, meg a 3060Ti is ki van tolva 220W-ra, plusz ott figyel 4 winyó.

    Az a baj, hogy tudtommal a mai napig vannak nevesebb gyártók között, akiknek nem ajánlott A-tól Z-ig minden szériája (ennyi már elég, hiszen a márkanév odakerült, a kapkodó vásárló meg rányúl), innentől meg gondolom az nVidia óvatosan áll a kérdéshez.
  • JaSoN HuNTeR #102989
    Én amikor vettem a 3060-t akkor azt mondták/olvastam hogy elég hozzá egy 500W Be Quite silver táp, most is azzal megy, de ha már itt tartunk akkor légyszíves ajánljatok pár tápot is ehhez a konfighoz, lehet hogy azt is cserélni fogom.
    20-50k között.
    Utoljára szerkesztette: JaSoN HuNTeR, 2022.12.12. 21:35:53
  • JaSoN HuNTeR #102988
    Köszönöm.
  • MerlinW
    #102987
    "Nvidia recommends a minimum PSU of 550W for the GeForce RTX 3060. Should you decide you want to boost the GPU, your best option will be to jump to at least a 650W PSU."
  • allock #102986
    Hello.
    Memória kompatibilitási lista alapján támogatják a 2400MHz-ramokat.

    m-atx méret:
    MSI MAG B560M MORTAR
    ASUS TUF GAMING B560M-PLUS
    Gigabyte B560M AORUS ELITE
    GIGABYTE B560M DS3H V2
    ASUS PRIME B560M-A
  • JaSoN HuNTeR #102985
    Sziasztok. Milyen aránylag olcsó alaplapot vegyek ezekhez:

    i5 11400f 11.generációs.
    RTX 3060 12GB
    1db m.2 SSD
    1db régi SSD
    2db HDD
    4x8 GB = 32 GB DDR4 2400MHZ [ 4db foglalat nagyon fontos ]
    500w be quiet táp

    11 generációs alaplapok és a processzorok támogatják a régi DDR4 2400MHZ ramokat?
    A gép játékra van leginkább használva.

    Írhattok több alaplapot is.
    Köszönöm a válaszokat
  • Lebowski
    #102984
    ezen én is gondolkoztam, de mire odakerül, akkor inkább egy friss tápot érdemes alárakni egyszerre :) 2-3 évről beszélünk kb.