74
A garanciával kapcsolatos kérdések, tapasztalatok.
  • Kevinke
    #1
    Hali Everyone!!!

    Olyan problemám van, hogy vettem pár hónapja egy alaplapot, amivel mindenféle gondok vannak, főleg memoria kezelési gondok.(128mb fölött fagy, szarakodik)
    Namost én úgy hallottam, hogy ha beviszem szervízbe (garival), és kiderül, hogy nem javítható, akkor kérhetek más típusú alaplapot.
    Ja és úgy, holy a régi alaplap régi vételi árát veszik figyelembe.

    Ti mit tudtok erről? Igaz ez?

    A régi MB 22e-be került, anno, és az új most 26e-be. Akkor most nekem 4e-et kell fizetnem, vagy a régi alaplap mostani árát kell néznem(kb 18e)?

    (Ja és a Bluefish-nél vettem)
  • Nyiri
    #2
    Ha annakidejen raszansz +2% ot akkor nem lenne ilyen problémád
  • Kevinke
    #3
    kösz de annak idején nem volt még annyi pénzem se, meg nem is tudtam
  • vacak81
    #4
    Annyit tudok mondani, hogy ha nem javítható, akkor a kereskedő jóindulatán múlik, hogy felajánl-e másik lapot. A régi lapot csak akkor számolják be vételáron, ha a javítás több, mint 15 napot igényelt (nap és nem munkanap) és nem kaptál cserelapot erre az időre. Más esetben a mostani árát számolják be. Lehet, hogy tévedek, de eléggé körüljártam a témát, ugyanis egy vinyómmal jártam így, hogy nem akarják visszafizetni a vételárat, pedig az kicsit nagyobb különbség: 48000 vs. 25000. Remélem tudtam segíteni!
  • Kevinke
    #6
    Aha!

    Amikor bevittem a francos alaplapot azt mondta a szervizes, hogy 15nap múlva menyjek vissza érte.
    Most ő a tényleges időt fogja beírni, hogy mennyit nézegette azt a szart, vagy azt az időt amikor visszamegyek érte? (15 napot)
  • Borg
    #7
    15 munkanap.
  • Kevinke
    #9
    Ha 3 napon belül viszed vissza akkor, vagy beszámítják az árát és veszel mást! Vagy ha tetszik nekik, ha nem vissza kell adniuk a pénzedet!
  • Kevinke
    #10
    Naszóval!

    Egykori Picard :) (és persze többiek)
    Szerintetek számíthatok arra, hogy esetemben más alaplapra cseréljem a SZ@RT???
  • Kevinke
    #11
    úgy értem másmilyen fajtára
  • Kevinke
    #13
    Azért mer már rég túl vagyok a 3 napon
  • Kevinke
    #15
    most pár napja néztem a fogyasztóvédelmi főfelügyelőség honlapján.
  • Stann
    #17
    Nekem is lenne egy hasonló problémám:
    Van egy Philips 24x12x40-es cd-irom, nyáron vettem, már 1x volt cserélve + 1x javítva, és megint ua. a baja, hogy ujrairhato cd-ket nem birja irni. Nekem már elegem lett ebbol a Philips irobol, ugyhogy kicseréltethetem-e, és ha igen, mondjuk kiderül h. télleg hibás, a mostani árát, v. a számlaárát veszik figyelembe?
    Mert most nettó 11.000, és nettó 17.000-ért vettem. Vagy ha felküldik megjavítani, nekem kötelező elfogadni, cserélni nem lehet?
  • Shep
    #20
    Urak, adott egy videókártya és a rajta található venti, namármost a venti lepukkant/lepukkanóban van/ a kártya még garnaciás. A kérdés az, hogy a garancia a ventire is vonatkozik? A válaszokat előre is köszönöm.
  • Shep
    #23
    ok, köszi, és mit csinálnak vele újat raknak rá vagy mi? A mail címedet légyszi küldd már el mert amit legutoljára küldtél az eltűnt.
  • gepard
    #24
    Huhh, úgy látom nem árt egy kis tisztázása a fogalmaknak:
    1. Garancia = jótállás. A szavatosság egy másik fogalom.
    2. A jótállás annyit jelent, hogy bizonyos ideig az eladó felel a hibás teljesítésért - tehát azért, hogy nem romlik el a cucc miután megvetted. Hogy mennyi ideig, az függ a terméktől, jelenleg a 117/1991 Korm. sz. rendelet foglalkozik a számítógéppel, ez a tartós használatra rendelt cikkekről szól. Egy ideig volt olyan para, hogy a különböző hardverelemek nem tartoznak ez alá, mert csak alkatrészek, és nincsenek név szerint felsorolva rendelet mellékletében, de ez megszűnt, mivel a Gazdasági MInisztériumból érkezett egy értelmezés, miszerint a hardverekre is a számítógép név alatti jótállási időtartam vonatkozik, tehát egy év.
    3. Az, hogy a kereskedő mit vállal, az az ő dolga, ha kevesebbet mint a kötelező jótállási idő - hát Istenem. Teljesen mindegy, mert a köt. jótállási időnél CSAK TÖBBET vállalhat érvényesen, tehát ha a számlára mutogat, te megvonod a vállad.
    4. Mit lehet csinálni ha elromlik a cucc:
    - 3 napon belül szó nélkül kötelesek cserélni
    - Ha letelt a 3 nap, akkor meg kell próbálkozni a javítással. Amennyiben ez 15 napnál többet vesz igénybe, akkor kötelesek cserekészüléket adni. Ha 30 napon belül nem javítják meg (mindegy kinek a hibájából, akár azért is, mert linkek voltak), kötelesek kicserélni a cuccot egy vadonat újra, az új termék esetében a jótállási idő újrakezdődik.

    Igazából ezek azok a lehetőségek, amik normális esetben előfordulnak.

    Ha nem akarnak se cserélni, se javítani, akkor kérhetsz
    a. árleszállítást (ha még érdekedben áll a használat, viszont nem ér neked ennyit a hibás cucc)
    b. elállhatsz a szerződéstől.
    Az elállás annyit jelent, hogy visszaható hatállyal megszüntetitek a szerződést, tehát te visszaadod a terméket, és vissza KELL adniuk a TELJES vételárat.

    Ezek a hatályos szabályok.

    Mi van, ha nem akarnak közreműködni:

    Amennyiben nem céges számlára, hanem saját névre vetted a hardvert, akkor uccu neki, kérjük szépen a Vásárlók Könyvét (nem panaszkönyv, hanem a Vásárlók Könyve). Ebbe nem ciki, nem akadékoskodás beleírni, azért van, hogy nekünk fogyasztóknak jó legyen, és kevesebbszer vágjanak át. Miután megkaptuk, felvázoljuk a történteket, és kész, lesz fejlemény, meg lehet nyugodni - a Fogyasztóvédelmi Főfelügy. szereti az ilyet, hiszen a bírságolásból él.

    Ha céges volt a számla, akkor egy új kör kezdődik, mert a cégek nem minősülnek fogyasztónak, így az ő esetükben csaka peres út műxik.

    Első körben ennyit a témáról.:)
  • Gerry
    #25
    Ezt én is így tudom, viszont van 1-2 dolog, amit még a jobb helyeken is hajlamosak semmibe venni:
    "kötelesek kicserélni a cuccot egy vadonat újra, az új termék esetében a jótállási idő újrakezdődik." Na erre mindenhol azt mondják, hogy a jótállási idő NEM KEZDŐDIK ÚJRA, addig tart, ameddig az eredetileg vásárolt cuccra érvényes... (erről ez a véleményem)

    "Az elállás annyit jelent, hogy visszaható hatállyal megszüntetitek a szerződést, tehát te visszaadod a terméket, és vissza KELL adniuk a TELJES vételárat." Szinte SOHA nem találkoztam olyan esettel, ahol kp-ben visszafizették volna a vételárat, max levásárolhatja az illető ugynott, de az esetek 99%-ában NEM A TELJES vételárat vásárolhatod le, hanem az "amortizálódott", (magyarul kevesebb) értéket... Ez mondjuk valahol érthető, bár nem szimpatikus hozzáállás!

    Én azt mondom, élettartam garis cuccok (Chieftec/Enermax, Kingston/Viking) amik a legobban megérik, persze ésszerű árhatárok mellett. A fent említett cégek nem sz*rakodnak a garival, mert nekik többet ér a jóhírük, mint a Pistike 18e Ft-ostápegysége, és mivel nem megy tönkre minden héten Pistike tápegysége, ezért bőven megéri vállalni rá a hosszabb időre (esetleg élettartamra) szóló garanciát..
  • gepard
    #26
    Amiket említettél, azok valóban létező problémák (én mondjuk eddig egy helyen - na hol is?:) - találkoztam velük), de ezekre is megoldást nyújthat a Vásárlók Könyve - már ha nem céges számlára vásárolsz.
  • Gerry
    #27
    Na, igen, de én egy számítástechnikai cégnél dolgozok, és főleg céges szinten próbálok elintézni garanciális problémákat, hálistennek a mi beszállítóink többnyire korrektek a garis dolgok terén, csak sajna minimum 2 hetet ülnek a cuccokon, nomeg néha megpróbálják visszadobni a cuccost, hogy szerintük működik...
    Régebben én is magánszemélyként vásároltam itt-ott, még azon a bizonyos helyen is, amire te is gondolsz, és hát gyakran tapasztaltam a lentebb említett problémákat, és hát ismerőseim már éltek a Vásárlók Könyve nevű megoldással, de azért az sem a leggyorsabb megoldás: egy ismerős már 7 hónapja (!) próbál elintézni egy 52x LG CD-ROM garis cseréjét fogyasztóvédelem közreműködésével, de még nem jutott vele dülőre...

    Ja, a cég meg az a cég, amire mindketten gondolunk, és itt a fórumon is esett már "pár" szó róla...
  • Gerry
    #29
    Úgyhogy a szerncsétlen srác, szerintem lemondhat a CD-ROM-ról, viszont nem is ál többet szóba azzal a bizonyos "bolttal", és inkább tőlünk, vagy más korrekt üzletekből (mert ugye ilyen is létezik azért) - pl. Aqua Computer, Demo Studio, stb... - vásárol.
  • ollie
    #30
    Aha, szeretném tudni, hogy hogyan is gyakoroltál rá akkor lelki nyomást.
    ;)))
  • Gerry
    #31
    Engem is érdekelne a módszer!
  • RelakS
    #33
    Abban a 'bizonyos' boltban nekem görülékeny garim volt, csak 1: a szabályzat szigorú (gondolom nem a becsületes 'honpolgárok' miatt, hanem a csalók miatt), 2: későn vettem észre, hogy mi a szar, így kicsúsztam a teljes visszáruból...

    Egyébként meg Evil off! Mivel gyakoroltál nyomást? Fa "testápolóval" ?
  • RelakS
    #36
    Válasz Evil off #34 és #35 üzenetére:

    ROFL (vagy ha jobban teccik: ROTFL)
  • gepard
    #37
    Azért azt ne felejtsétek el, hogy a "szabályzatok" azért vannak, hogy első körben leszerelhessék vele az embereket! Semmi, de semmi jogalapja nincs annak, hogy valaki a garis ügyintézést a jogszabálytól a vevő kárára eltérő módon folytassa, csak azért, mert kitalált magának egy szabályzatot. Ilyen alapon én is kitalálhatnám, hogy mától rám nem vonatkozik a Btk., és kiírom magamra, hogy aki közelebb jön hozzám négy és fél méternél, azt lelövöm. A megérkező rendőröknek meg hivatkozni fogok a szabályzatra...:)
  • Gerry
    #38
    Nem is rossz ötlet, főleg, ha sokat közlekedsz zsúfolt metrón, vagy villamoson, így biztosan lenne helyed!
  • RelakS
    #39
    Huhahááá!
    Bevezetem!!!
  • RelakSfromhome
    #40
    Keresztkérdés:
    Ma voltam a PSC-ben, ahol aszonták, hogy a monitoromon levő hibák beleférnek a gyárilag megadott tűréshatárba. Namármost, a piros szín kb fél sorral feljebb van, mint a többi szín, meg ha egymás mellé teszel két tökazonos képet, akkor a monitor közepén levő keskenyebb, mint a szélén levő.
    Mit lehet tenni? Kermi tud segíteni, ha az állításuk igaz? Csak mert így grafikai aprómunkához alkalmatlan...
  • Gerry
    #41
    Milyen moncsi?
  • RelakS
    #42
    Fujitsu Siemens C996F 19"-os 0.25mm-es
  • Gerry
    #43
    Érdekes, nekem is ilyesmi moncsim van, meg egy kollégámnak is, de nekünk semmi bajunk nem volt vele. Igaz pár napig nézegettem rajta dolgokat mielőtt megvettem...
  • RelakS
    #44
    Nekem is csak akkor tűnt fel, amikor PSP-ben pixel-ről pixelre pepecseltem valamin, meg amikor RA2-ben a piros rombusz alja sárgába ment át, ha fű volt a földön.

    Roppant zavaró tud lenni
  • atlon
    #45
    Március harmadikán vettem egy Dvd írót. 8 lemezt írtam vele, abból hatot elrontott összesen három gépben kipróbálva. 4 nap múlva vittem vissza a kereskedőhöz, mert hamarább nem tudtam. Tisztában voltam vele, hogy így buktam a három napos cseregaranciát, de ez van. Kaptam egy elismervényt, miszerint az íróm március 8.ai dátummal beviszgálásra átvétetett. Azóta sem láttam az írómat, sőt, mikor a kereskedőhöz visszamentem, egy hét elteltével, közölte, hogy még nem volt ideje felvinni a szervizbe a terméket, ott van ledobva a sarokba, ahogy odavittem.
    Tisztában vagyok vele, két hét után a szerviznek kell adni egy csereterméket a javítás idjére, de nem tudom mi van akkor, ha kereskedő még most sem vitte fel az írómat a szervizbe. Az érdekelne, hogy ha most egy hónap elteltével visszamegyek ahhoz az eladóhoz, van e ott jogom azon nyomban követelni az írót, vagy a pénzem. És ha valaki megadná nekem a fogyasztóvédelem pontos elérhetőségét, azt megköszönném, mert úgy érzem, szükségem lesz rá.
  • steweee
    #46
    igen, ne hagyd annyiban a dolgot.szard le hogy haragudni fognak rád!fizettél egy termékért ami nem működik megfelelően.KÖTELESEK foglalkozni a problémáddal!
  • Narancs
    #47
    Hi!
    Nem tudja vki, hogy Sulinetes cuccokra mennyi a gari, és hogy van e egyáltalán?
    Mert majdnem egész gép abból van, de a számlához semmilyen garancialevél nem járt, kivéve a monitorhoz 2 év...
    Ha megfikkan vmim akkor mit tegyek?
  • tudatlanka
    #48
    Fogyasztóvédelem
  • atlon
    #49
    Köszi mindenkinek, innen már menni fog.
  • TheZsenyka
    #50
    Na, van valami fejlemény?
  • Akuma
    #51
    ezt figyeljétek:

    Tisztelt Uram!

    Üzletünkben nincs lehetőség az alkatrészek becserélésére.

    Üdvözlettel:
    Bluefish OCmputers Kft
  • atlon
    #52
    Van fejlemény, a fogyasztóvédelemmel való általános fenyegetőzés után kaptam egy zsír új, ugyanolyan dv írót, amit hazavittem, s az első lemezemet az is kapásból elrontotta. Ezután Berserker módba visszarontottam a boltba, hogy próbáljuk ki a cuccost, de akkor már a tálca ajtaját sem tudtuk kinyitni. Így most egy harmadik, NEC márkájú írót kaptam, amivel teljesen megy vagyok elégedve 6 lemez megírása után, mivel a 4x-esen írt lemezeket sokkal gyorsabban lehet olvasni, mint a havertól kölcsönkapott toshibával egyszeresen írt lemezeket.
  • Narancs
    #53
    Hi!
    Kérdésem a következő lenne: Garancia érvényesíthető a számla nélkül?
    Elég fontos lenne minél előbb választ kapnom...

    köszi!

    peace!