MTI

Nyílt tengeri szélerőmű parkot tervez a Norsk Hydro

2007-től már megjelenhetnek az első nyílttengeri szélerőmű parkok és megkezdhetik az elektromos áram kísérleti termelését.

A part menti viszonylag sekélyebb vizekben tengerfenékre állított szélerőművek már manapság is üzemelnek, de ezek puszta látványuk miatt is éppúgy közutálatnak örvendenek, mint szárazföldi társaik. A Norsk Hydro norvég energiaipari konszern a látóhatár mögé kívánja száműzni a szélerőműveket a probléma megoldása érdekében. A nyílttengeri szélerőmű parkok akár a szárazföldi fogyasztókat, akár tengeri olaj- és gázkitermelő platformokat is elláthatnak elektromos energiával.

A Norsk Hydro által tervezett prototípus függőlegesen 200 méter lenne, amiből 80 méter magasodna a tengerszint fölé, a rotorlapátok hossza 60 méter lesz. A prototípus 2007-es kihelyezése a tervek szerint 150 millió norvég koronába (23,12 millió dollár, 4,87 millárd forint) kerül. A bójaként úszó szélerőmű-turbinákat a stabilitás érdekében három ponton rögzítik a tengerfenékhez. A Norsk Hydro mintegy 200 turbinát kíván elhelyezni 200-700 méter mély vizeken. Hasonló terveken dolgoznak amerikai és japán vállalatok is.

A nyílttengeri szélerőművek által termelt elektromos energia többe kerül a fosszilis energiahordozók felhasználásával, vagy szárazföldi szélerőművek által termeltnél. Magasabbak lesznek mind a beruházási, mind pedig a karbantartási költségek is a szárazföldi erőművekhez képest. Az áramtermelési kapacitás viszont magasabb lesz. Minden egyes 5 megawatt kapacitású turbina évente 22 gigawattóra elektromos energiát állít majd elő, ami ezer átlagos norvég háztartás fogyasztásának felel meg.

Norvégia a harmadik legnagyobb olajexportőr Szaúd-Arábia és Oroszország után. A Norsk Hydro a Statoil után a második legnagyobb norvég olajipari konszern.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gz8 #12
    Bele fognak gabalyodni a rögzítő acélkábelekbe!
  • harcu #11
    A "környezetvédők" mindenféle energiatermelő módszer ellen pofáznak, de megoldást nem javasolnak, mert az már nem az ő dolguk. A szélerőműveket egyébként jobban utálják, mint az atomot, mert "zajos", "szennyezi a látképet" (nem azért, mert egy sima mezei hőerőmű nem), és különben is.
    Ezt meg egyszer lerakod, évente egyszer ránézel, osz jóvan. Ingyen energia környezetszennyezés nélkül. Mi egyéb kell?
  • Hedgehunter #10
    En korberaknam a tengerpartokat vele ha lenne ra penzem.. A legjobb energiaforras a nap utan...(meg az atom elott:))
  • Hedgehunter #9
    En korberaknam a tengerpartokat vele ha lenne ra penzem.. A legjobb energiaforras a nap utan...(meg az atom elott:))
  • bobey #8
    Ha az USA nem szerepel a három legnagyobb olaj exportör között, akkor miért ők irányítják az olajár piacot? Vagy csak azt hisszük, hogy ők irányítják? De akkor kik?
    Akiket zavar a szélerőmű látványa azok nem használnak hűtőgépet, mosógépet...?
  • benczurzs #7
    a GreenSpaceket az ilyen tények nem érdeklik, ők majd tiltakozni fognak
    A szélerőmű építése egyébként nagyon jó.
    Akárki építetti, akkor is jó.
  • Drawain #6
    Jó magasra kell ugrania annak a delfinnek, úgyhogy a "GreenSpace"-nek :) nem kell aggódnia emiatt. :)
  • Fenjoy #5
    ez is olyan mint a "rendszerváltás", változás van, de végülis ugyanazon "emberek" kezében összpontosul a "hatalom":) Ergo természetesnek gondolom hogy ilyen dolgokba fektettik a profit egy részét:) És ez legalább "jó" dolgok is... de kíváncsi vagyok GreenSpace mint mond, itt nem a madarak átvonulása hanem a delfinek ugrálása közben bekövetkezett sérülésektől fognak tartani
    :DDD
  • waterman #4
    fura hogy pont egy komoly olajcég fekte ilyesmibe, és pláne ennyit. lehet már sejtik, hogy nem tart sokáig az olaj..
  • jeec #3
    Ha jól tudom.