Hunter

Egy univerzum, ahol az idő végtelen

Paul Steinhardt világegyeteme nagyban emlékeztet az emberiség mindennapjaira, a kezdeti életerő, a ráfordított energia, a fáradtság, és az újrakezdés körforgására. Steinhardt univerzumában azonban soha nincs vége ennek a ciklusnak.

A Princeton fizikusa és munkatársa, Neil Turok, a Cambridge Egyetem kutatója egy teljesen új elméletet fejlesztett ki az univerzum létrejöttéről. Indítványuk igyekszik megmagyarázni a tudományosan elfogadott modell fehér foltjait, ősrobbanások és zsugorodások sorozatát felvázolva, melyek a pusztulás és az újjászületés véget nem érő körfogását eredményezik.

Ebben az univerzumban - a mi univerzumunkban - az idő végtelen. A jelenlegi vezető elmélet a világegyetemről, úgy tartja, hogy egyetlen ősrobbanásból alakult ki minden körülbelül 12-15 milliárd évvel ezelőtt, ami egy korai és gyors terjeszkedésen esett át.


"A standard modellnek mindazonáltal akadnak hiányosságai" - írja Steinhardt és Turok a Science magazinban publikált munkájukban.

Az utóbbi években a csillagászok nem csak arra jöttek rá, hogy az univerzum tágul, de azt is észlelték, hogy egyre gyorsuló ütemben teszi azt. Ez nem magyarázható meg az ismert létező anyaggal és energiával, ezért az elméletgyártók elővarázsoltak valamit, amit sötét anyagnak neveznek, mely a gravitációval ellentétben feltehetőleg taszítja a dolgokat. Senki sem látta ezt a sötét energiát, a tudósok pedig nem is tudják mi az. Állításuk szerint azonban körbe vesz minket. Ami azonban fontosabb, hogy nem is kellene ott lennie.

"A kozmikus gyorsulás és a gravitációsan öntaszító sötét energia legutóbbi felfedezéseit nem jósolták meg előre és nincs gyakorlati szerepük a standard modellben" - vitatja Steinhardt és Turok. "Ezen felül, a standard modell nem magyarázza meg az 'idő kezdetét', az univerzum kezdeti állapotát, vagy azt hogy mi fog történni a távoli jövőben"

Hogy befoltozzák az elméleti réseket, Steinhardt és Turok egy olyan univerzumot képzel el, ami örökös táguláson és összehúzódáson alapul.

Ugorjunk rögtön a magyarázat közepébe: Egy ősrobbanás mindent kifelé repít. Kialakul az anyag és a sugárzás. A sötét energia egy tágulást vezérel - jelenleg ez van folyamatban - ami trilliónyi évig tart. Végül az anyag, a sugárzás, még a fekete lyukak is "elgyengülnek", ezáltal az univerzum sima, üres és lapos lesz. Ezután minden összehúzódik egy úgy nevezett nagy összeroppanásba és egy új ciklus indul.

"Eszerint a nézet szerint a tér és az idő végtelen" - mondta Steinhardt. "Az ősrobbanás nem az idő kezdete. Inkább egy híd egy korábban létezett összezsugorodó korhoz" Fura mód egy körforgásban lévő univerzum, ahogy elnevezték, előtérbe helyez néhány mai szerkezetet és eseményt az ősrobbanással szemben. Az elfogadott elmélet azt tartja, hogy a galaxisok és a galaxishalmazok azon rögökből és szálakból alakultak ki, melyek a tér és idő amúgy sima szerkezetében formálódtak az ősrobbanás után.

Steinhardt szerint a galaxis formálódás csíráit azok az instabilitások hozták létre, amik az ősrobbanáshoz vezető összeroppanás előtti utolsó összehúzódásnak köszönhetőek. A körforgásban lévő univerzum összetettebb elméletekben is gyökerezik, melyek arra utalnak, hogy nem kevesebb, mint 10 térbeli dimenzió létezik az általunk ismert hárommal szemben. Többen feltételezték, hogy univerzumunk egy extra dimenzió összeomlásából származik. Az új elméletnek kemény csatára kell számítania a standard modellel, mivel nagyon erős a támogatottsága. Hiányosságok azonban a körforgás elméletében is akadnak, mivel nem jelöli meg a ciklus kezdetét, így az idő kezdete továbbra is rejtély marad.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • TheZsenyka #20
    Elnézést kérek, de mi abban a furcsa, hogy a fény sebessége nem állandó? A gravitáció lassíthatja a fotonok mozgását.
  • NasaTm #14
    A legelso kep paraztato velemenyem szerint.
    Egy Protos nez rank a messzi tavolbol :)
  • Pöty #13
    Sőt már az is kiderült hogy amit mi 3dimenziós agyunkkal (vagy több) anyagnak észlelünk , ott valójában ritkább a valódi anyag mint máshol. Ezt mérésekkel megállapították. Hogy kik és hogyan már nem emlékszem.

    Az azért elég szomorú hogy az általános műveltség a Bór féle atommodell meg említés szintjén az atomfizika, aki figyel az még esetleg tudja is mi az a spin. Ezek mind XIX. századi találmányok ma meg a XXI. században vagyunk és teljesen máshol áll a tudomány. Lehet hogy csak nekem nagyok az elvárásaim vagy jobban érdekel a téma de az azért butaság olyan dolgoat tanitani amik nem is igazak!
  • Hmuda #12
    Ebben is van valami. De ami egyértelműen felfoghatatlan, azt nem kell boncolgatni. Elégedjünk meg a minket körülvevő univerzum titkaival és inkább azokat fedezzük fel. Ilyen titok pl. a fekete anyag is. Azt boncolgassuk és ne az értelmezhetetlent. Ez kb. olyan abszurd, mintha egy egysejtű próbálná megérteni a bolygók egymásra gyakorolt gravitációs vonzásának elméletét (talán kissé tulzásnak tűnik : ))).

    Visszakanyarodva, ha komolyabban elkezdünk vele foglalkozni, akkor lesznek olyanok, akik addig nem nyugszanak, amíg ki nem derítik a nagy titkot, ami ugye a dolog természetét tekintve számunkra (elméletileg) lehetetlen.
  • Hmuda #9
    Támogatom Lacit. Felesleges azért küzdenünk, hogy felfogjuk. Eleve olyan környezetben fejlődtünk ki, amiben nincs olyan dolog, aminek ne lett volna kezdete. Erre itt van az univerzum kezdetének kérdése. Nincs értelme annak, hogy felfogjuk, mert az ember erre képtelen. Már próbáltam gondolkozni azon, hogy az egyik atomom egyik elektronja soha sem alakult ki, hanem öröktől fogva létezett és soha nem is fog eltünni, de be kell vallanom, nem nagyon tudtam elképzelni. El kell fogadnunk, hogy egyetlen viszonylagos kezdet van, ez pedig az ősrobbanás. Hiábavaló e mögé nézelődni, mert csak elmeháborodottság lesz a vége...
  • Laci73 #8

    Lássuk csak. Helyesebb cím lenne talán az "egy univerzum amely végtelen ideje létezik" és ebből kifolyólag létezni is fog mindörökké. Lényegében ezzel a megállapítással a misztikum vagy méginkább a filozófiai értelmezés felé mozdult el a világegyetem létezésének és mibenlétének vizsgálata. Az emberi tudatnak, amely korunkban elsősorban a tapasztalati tudományra támaszkodik a végtelen amúgy is felfoghatatlan: be vagyunk zárva a saját végletes életünkbe, és ebből kifolyólag a tudatunk is csak végletes dolgokat fog fel: talán az oly népszerű világvége legenda is ebből építkezik (ha létezik, akkor véget is kell hogy érjen) De ha adott egy univerzum, amely konstans (állandó) akkor lehet hogy az egész világképünk helytelen. Lud említi az ősi tudást pár hozzászólással lejebb. Kedvenc íróm, Lovecraft egyik regényében így ír: az emberiség addig gyűjtögeti a tudás morzsáit, míg abból -mozaikszerűen - felépít egy olyan világképet amely elől visszaszalad a múltba. Persze nem a rémisztgetés miatt írom mindezt (jámbor az én lelkem :E), de úgy érzem kezdjük elérni a tudomány, az általunk felfogható realitás határait. Lesznek dolgok amiket sosem értünk meg és tulajdonképpen nincs is miért megértenünk őket. De talán ez így jó. (?)
  • Gabest #7
    a dark forces-t én ismerem, már a lucasarts is megénekelte!
  • Turmoil #6
    A dolog egyszeru: a világon a legbeszukültebb gondolkodással az ember rendelkezik. Ha valamit nem tud határok közé szorítani, azt nem tudja elképzelni. Az érzékelésünk sem más, mint egy szuro, ami kiszuri az elménkre káros dolgokat és csak azokat engedi be a fejünkbe, amire van esély, hogy 6 milliárdan összehozzuk a megoldást és néhányan ebbol megértik...
  • Rive #5
    Hm...

    Minden elismerésem a fordítóé - ennyire elbaszni valamit, ez már művészet...

    'sötét anyag ~ taszítja a dolgokat'

    Ilyet még a Science-ben sem közölnek! Valami cefetül félre lett fordítva!
  • Kosh #2
    Valóban nem könnyű felfogni, hogy hogyan működik ez.... kezdet mindig van, ha az Ősrobbanás csak egy ismétlődő esemény egy végtelen ciklusban azzal sincs semmi megmagyarázva, ugyanis a végtelen ciklus is elindul valahonnan, hogy utánna végtelenül visszafordulhasson önmagába, stb.

    A másik: a Világegyetem végtelensége. Szintén nehéz felfogni ésszel, ha lehet egyáltalán...pedig az ember is alkotott már végtelent: a számokat!