Napi Online

Pénteken már átmehet a távközlési adóról szóló törvény

Részletes vitára bocsátotta az Országgyűlés a távközlési adóról szóló törvényjavaslatot, így pénteken akár meg is szavazhatják a képviselők az indítványt.

Az Országgyűlés kedden délelőtt részletes vitára bocsátotta a távközlési adóról és a médiaszolgáltatásokkal összefüggő törvénymódosításról szóló indítványokat, így e vitákat követően, ha péntekre új ülésnapot hívnak össze a képviselők, aznap már el is fogadhatják ezeket.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tájékoztatása szerint a távközlési adót július 1-jétől vezetnék be, de ténylegesen augusztustól szednék be. Az első 10 perc adómentes lesz, efölött minden perc 2 forinttal adózik, hasonlóan az SMS-ekhez és MMS-ekhez. A kormány tervei alapján az adó a magánszemélyekre vetítve havonta legfeljebb 700 forint, a cégeknek pedig maximum 2500 forint lehet. A távközlési cégekre kivetett adótól az idén 30 milliárd forintos, jövőre pedig 52 milliárd forintos bevételt vár a kormány.

A médiaszolgáltatásokkal összefüggő törvénymódosítást azért nyújtotta be Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, mert az Alkotmánybíróság decemberben megsemmisítette a vonatkozó törvény egyes részeit. A változtatás értelmében például a jövőben nem kötelezhető az újságíró vagy a szerkesztőség az informátora felfedésére. Ennek eljárási szabályait azonban más törvények rögzítik a jövőben.

A távközlési adóról szóló törvényjavaslat részletes vitája kedden hajnalban ért véget a parlamenetben. Rogán Antal, a Fidesz vezérszónoka elmondta, a távközlési adó bevezetését az előző két szocialista kormányzat által felhalmozott adósságállomány indokolja. Tájékoztatása szerint a kabinet ezzel a lépéssel most úgy konszolidálja a költségvetést, hogy azzal nem veszélyezteti a gazdaság stabilitását, továbbá akár növelni is tudja a piaci versenyt. Rogán hangsúlyozta: az új teher nem az "egyszerű átlagembert", hanem a távközlési cégeket sújtja majd, és ezért - mint mondta - megérti, hogy sok érdeket sértenek, és vannak olyan képviselők, "akik kifejezetten a cégek érdekében szólalnak fel".

A kormánypárti politikus kiemelte, azért szükséges a távközlési vállalkozások ismételt megadóztatása, mert azok az elmúlt években jelentős állami támogatásokban részesültek. Mint mondta, ez, az általuk követett tehermegosztási rendszer sokkal jobb út, mintha a nyugdíjak vagy bérek csökkentése, illetve a személyi jövedelemadó növelése mellett döntöttek volna. Rogán Antal emellett kitért arra is, hogy a távközlési cégeknek ugyan semmi sem tiltja, hogy a fogyasztókra hárítsák az új adót, de szerinte ezt az éles piaci verseny miatt - a két évvel ezelőtt bevezetett különadókhoz hasonlóan - ezúttal sem teszik meg.

Seszták Oszkár, a KDNP nevében állt ki a távközlési adó mellett, hangsúlyozva, a kormány az elmúlt két évben gyökeres adópolitikai fordulatot hajtott végre a versenyképesség növelése érdekében. Ennek alapvető összetevője szerinte, hogy a munkát terhelő adók helyett a fogyasztást kívánják adóztatni, illetve az is, hogy - mint fogalmazott - a "nemzeti ügyek kormánya nem hajlandó megszorításokat bevezetni".

Az MSZP vezérszónoka, Baja Ferenc felszólalása elején pártja nevében kikérte magának, hogy a szolgáltatók érdekeit védenék. Az ellenzéki politikus a különadók fenntartásaként, "egyszerű és világos sarcként" értékelte a távközlési adót. Mint mondta, a kormány elképzeléséhez nem nyújtanak majd be módosító javaslatokat, mivel annak teljes visszavonását kérik. Az MSZP ennek elmaradása esetén név szerinti szavazást kér majd az új adó bevezetéséről - fűzte hozzá Baja Ferenc. Az ellenzéki képviselő egyebek mellett azért is indokolatlannak nevezte az új teher bevezetését, mert szerinte Magyarországon már most is kiugróan magas a távközlési szektor szolgáltatásainak ára a jövedelmi viszonyokhoz képest. Hozzátette: a távközlési szektort a külön adóztatás helyett a magyar gazdaság húzóágazatává kellene tenni.

A Jobbik álláspontját ismertető Z. Kárpát Dániel felszólalása elején a kormány őszinteségét értékelte, amiért a távközlési adó bevezetéséről szóló előterjesztésben nem titkolta, hogy az új adónem bevezetésének célja a költségvetési hiány csökkentése. A jobbikos politikus kifogásolta ugyanakkor, hogy a kabinet nem volt kellően körültekintő és nem végzett megfelelő hatástanulmányokat arról, milyen bevételeket remélhet az új tehertől. Mint mondta, a fogyasztók feltételezhetően igyekeznek majd olyan szokásokat felvenni, amelyekkel elkerülik az új adókat, amelyekkel szerinte az a korábban elképzelhetetlen helyzet alakulhat ki, hogy a nyugat-európai országokban is olcsóbbá válik a telefonálás, mint Magyarországon.

Vágó Gábor, az LMP vezérszónoka érthetetlennek nevezte, hogy a kormánynak miért kell egy "ilyen picike adót" bevezetnie, amely a költségvetés bevételi oldalát csak alig növeli, miközben a háztartások kiadásainak növelése mellett fokozza a bürokratikus terheket és a gazdasági bizonytalanságot is. Mint mondta, az ehhez hasonló lépések olyannyira túlbonyolítják a rendszert, hogy inkább több pénzt visznek, mint amennyit hoznak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kjhun #5
    Itt a politikusok, egy másik agymenése: Értéknövekedési adó
  • immovable #4
    Hát, a szövegértelmezés nem erősséged az biztos.
  • mrlujoak #3
    a havi első 10 perce adómentes csak... Nem hívásonként, összesen.
    Egyébként meg elmennek a francba!
    Eleve olyan előfizetéses díjcsomagokat fizetett elő az ember, amiben van lebeszélhető perc. Na ez rendre több, mint 10 perc.
    Nem elég, hogy a díjcsomagok árai nőttek az ÁFA emelése miatt, most ha kihasználom a megvásárolt lebeszélhető perceimet, akkor még pluszban fizetek is.

    A szolgáltatóm által nyújtott ingyenes percekért is, bár esetemben ennek terheit már a szolgáltatóm fizeti, hiszen a lebeszélhető perceim felett tudok csak hálózaton belül ingyen beszélni x percet.

    De pl ott van a húgom. Mátrix 1-ben van a Vodafone-nál, 90 perc lebeszélhetőséggel (3300 ft/hó - 3000 volt 25%-os ÁFÁval...)Namost. 80 percnyi beszélgetés után kellene neki +160 forintot fizetnie. Mert miért ne beszélhetné le a már kifizetett perceit.
    E felett igénybe veheti a +90 perc hálózaton belüli INGYEN percet, vagy 100 ingyen sms-t.
    Ha ezt is kihasználja - mert ez is benne van a csomag árában, akkor +180 forint mászik ki a zsebéből (a +90 percet alapul véve), azaz az eredeti, tavalyi 3000 forinthoz képest, az ÁFA emelés miatt, és a csomagjához járó percek/sms-ek miatt lényegében 3640 forintot fog fizetni havonta.
    + ha még van kedve a lebeszélhető percei felett beszélnie/sms-eznie...
    Ez ráadásul csak az ő terhe, mivel kispénzű, kisfogyasztó.
    A magasabb előfizetési kategóriával - mint én - csak a lebeszélhető perceimmel fizetnék 980 forintot, de 700 forint után a szolgáltatóm csenget.
    ...és még egy percet sem beszéltem ingyen. Ha az ingyen perceim is lebeszélem - ami még mindig a már kifizetett csomagom tartalma! - akkor +1000 forint terhetli a Vodafone-t (vagy sms esetén 1600) amit az állam tesz zsebre. A semmiért! Mert ezért én semmilyen ellenszolgáltatást nem kapok, hiszen az országunk helyzete romlik, a juttatásaink szintúgy, mint ahogy a közlekedésünk, és sorolhatnám.

    Ha a Fidesz az előző kormányt hibáztatja, akkor vasalja be rajtuk!


    Csak gratulálni tudok ezeknek a barmoknak! Ez így cseppet sem fogyasztásösztönző megmozdulás, pedig az kellene...
  • Cat #2
    Ezek szerint nem esett le, hogy az adómentes 10 perc az a HAVI első 10 perc, melyet tökmindegy, hogy egy emberrel folytatsz le a hó első napján, vagy az első héten 5 különböző emberrel, velük csak 2 perceket beszélve.
  • Zoliz #1
    Egyetértek a liberális LMP véleményével a 2 forint kevés. 3-4 forint kellene 10 perc felett. Aki nem tudja elintézni a dolgait 10 percen belül az menjen Skypeolni egész éjszaka és felejtse el egy életre a személyes kontaktust a többi emberrel. Bár ez már társadalompolitikai kérdés.