SG.hu

Informatikai végzettséggel lehet a legjobban keresni

A férfiak többet keresnek mint a nők, egyetemi szintű vagy mesterdiplomával magasabb bérekre lehet számítani, a legjobb fizetése az informatika és a műszaki terület végzettjeinek van. Tények és információk a diplomások keresetéről több mint húszezer végzett válaszai alapján.

A leggyakoribb kérdés, ami a pályaválasztás során felmerülhet bennünk, hogy az adott szakmával milyen fizetésre számíthatunk. A Diplomás Pályakövetési Rendszerben lezajlott, több mint húszezer végzett hallgatót érintő felmérés eredményei alapján közelebb kerülhetünk a válaszhoz. A felvi.hu-n közzétett felmérés eredményei egyértelmű jövedelemtöbbletet mutatnak a diplomások javára.

Míg 2011-ben a KSH adatai alapján az átlagjövedelem havi nettó 140 ezer forint volt, addig a vizsgálat során megkérdezett diplomások átlagban havi 148 710 Ft-os nettó bérért dolgoznak. A felmérésben a 2008-ban és 2010-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók vettek részt. Közülük is magasabb fizetésről a 2008-ban végzettek számoltak be, ők átlagban 20 ezer forinttal keresnek többet 2010-ben végzett társaiknál. Ennek egyik valószínű oka, hogy a felméréskor az említett csoport már 2 évvel többet töltött el a munkaerőpiacon, mint azok, akik 2010-ben léptek ki a felsőoktatási intézmény keretei közül.


A fizetések mértéke képzésterületenként eltérő. Átlag feletti bérekről a műszaki, informatikai, gazdaságtudományi és jogi pályák esetében beszélhetünk, míg a többi képzési területen az átlagosnál alacsonyabb fizetésért dolgoznak a végzettek. A legtöbbet az informatikai képzések diplomásai keresnek, a legalacsonyabb fizetést - az előbbiek béréhez képest csaknem nettó 90 ezer forinttal kevesebbet - pedig a pedagógusok kapják.

Azonban nem csupán a képzési területek között, de a nemek terén is vannak fizetéskülönbségek. A végzettek válaszaiból kiderül, hogy egy férfi munkavállaló átlagosan 40 ezer forinttal keres többet, mint egy hasonló diplomával rendelkező nő. Ez a különbség változó mértékben, de minden képzésterületen jelen van. A legmagasabb az eltérés a műszaki terület végzettjeinél, ahol a férfiak több mint 51 ezer forinttal keresnek többet, míg a legkisebb a társadalomtudományi területen, ahol "csupán" 23 ezer forintos a férfiak jövedelemtöbblete.


A keresetek terén ezeken felül a képzési formák között is tapasztalhatók eltérések. Az egyetemi diplomával rendelkezők, illetve azok, akik osztatlan és mesterképzéseken szereztek abszolutóriumot magasabb fizetésről számoltak be. Az említett képzési formában diplomát szerzett hallgatók nagyobb arányban voltak a 2008-ban végzettek közt, így ehhez a jövedelemtöbblethez a diploma fajtája mellett a munkaerőpiacon eltöltött hosszabb idő is hozzájárul. A legalacsonyabb fizetése az alapszakok végzettjeinek van. Mivel alapdiplomával rendelkezők csak a 2010-ben végzettek között lehetnek, így az alacsony bért a többiekhez - például a hasonló főiskolai végzettséggel rendelkezőkhöz - képest a munkaerőpiacon eltöltött rövidebb idő is eredményezheti.

A jövedelem szempontjától az sem mindegy, hogy mely területen, milyen cégnél helyezkedtek el a végzettek. A felmérésben résztvevők válaszai alapján a legjobban fizető gazdasági szektorok az információ-kommunikáció, a pénzügyi-biztosítási tevékenység, valamint a villamosenergia, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás. Emellett jóval átlag felettiek a jövedelmek a szállítás-raktározás, a feldolgozóipar és a szakmai, tudományos, műszaki területeken is. A legkevesebbet az egészségügy, a művészet és az oktatás területén dolgozók keresnek.


A foglalkoztató fajtája szerint vizsgálva a válaszokat legjobban a magántulajdonban lévő cégeknél, ezeken belül is a teljes mértékben külföldi tulajdonossal rendelkezőeknél éri meg dolgozni, ahol is átlagosan 66 ezer forinttal magasabbak a bérek, mint a teljes mértékben magyar tulajdonban lévő vállatoknál, beleértve az állami és önkormányzati munkaadókat is.

A fent említett tényezők mellett a diplomások fizetéseinek alakulását a tanulmányok alatt megszerzett tapasztalatok is befolyásolják. Azok a végzettek, akik már a hallgatói évek alatt szereztek szakmai gyakorlatot, a végzés után átlagosan több mint 20 ezer forinttal keresnek többet munkatapasztalat nélküli társaiknál. A diplomázást megelőző külföldi tanulmányok szintén körülbelül 20 ezer forintos jövedelemtöbbletet jelentettek a későbbi munka során.

Az összes diplomást nézve tehát az országos átlagnál magasabb fizetésről beszélhetünk, a megkérdezettek mégis épp a jövedelmükkel elégedettek legkevésbé. Egy 1-4-ig terjedő skálán, ahol a 4 a teljes mértékben elégedettet jelenti, az anyagi juttatás csak 2.5-öt kapott, míg a munka szakmai, tartalmi része 3.12-es pontszámmal az elégedettségi lista elején szerepel. Bár nem tudjuk az eredményeket az ország összes munkavállalóját érintő hasonló felméréssel összevetni (ki, mivel elégedett leginkább a munkájában), mégis talán elmondható, hogy az anyagi indokokon túl a diplomával betöltött munkakör és az elvégzendő feladatok típusai miatt is érdemes továbbtanulni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #13
    Mar megint politika... Ha egy vallalat tobb orszagban is jelen van, akkor megfigyelheto, hogy Magyarorszagon sokkal tobb jutalekot szed be, dragabbak a szolgaltatasai vagy "termeszetesen" kevesebbet adozik, kevesebb rezsit es bert fizet ki, mint mondjuk Nemetorszagban vagy Franciaorszagban.

    Miert? Mert megteheti. Ez a kapitalizmus. Miert teheti meg? Mert Horthy ota nem kepviselte magyar kormany Magyarorszagot, azert.


  • morden #12
    A vállkozós részhez: az adó megölni a vállakozásokat igen, de miért öli meg, mert nem fizetne adót, csak kevesen, így annak a kevésnek kell sok adót befizetni, és máris bezárult a kör. Vagy hogy mondjak egy példát, különadót vetettek ki a telekommunikációs cégekre, természetesen ment is sírás rívás hogy jaj, de a másik oldalon meg ott van az, hogy saját embert nem akar felvenni, inkább színlelt szerződésekkel vállakozóként alkalmazza a munkatársait, vagy munkaerőkölcsönzőtől vesz fel embert, vagy diákszövetkezettel dolgozik, mindegy, csak el tudja kerülni az adót.
  • morden #11
    Természetesen az informatikus nem egyenlő a programozóval. Tudom, hogy még van kb 1000 másik dologgal foglalkoztatható egy informatikus, csak azt szerettem volna érzékeltetni, hogy véleményem szerint azért ahhoz kell egy lelki alkat, hogy az ember naphosszat a gép előtt üljön és programozzon, vagy szervert felügyeljen vagy akármi, én is megpróbáltam nem ment, inkább kevesebb bérért olyan munkát végzek, ami számomra kreatív, kielégítő és nem az órát nézem folyamatosan.
  • gombabácsi #10
    nagyjából igaz amiket írtál

    de sajnos a magyar szocializmusban nem igazán számít mindig, hogy a legjobb legyél. pl állami cégnél, de szerintem nagyobb magáncégeknél se mindig

    rizsa kell, duma, protekció, papír, hazudozás, összezárás (kiközösíteni azt aki tényleg tud és szorgalmas)

    15 év alatt 7 munkahelyem volt, egy helyen volt hogy MEG SE NÉZTÉK a CV-met (a hosszú referencia listámmal), viszont a végzettségem érdekelte őket - magáncég, de állami megrendeléseket csinál főleg...

    és az az igazság, hogy a LEGTÖBB EMBER ERRE VÁGYIK, mert NINCS tudása, vagy gyenge a tudása és/vagy lusta. éppen ezért erős a mai napig Mo-on a Szent Szocializmus

    és akkor még állami cégekről nem is beszéltem, mert azokról nincs tapasztalatom közvetlen...
  • quentit #9
    Komolyan mondjátok hogy nem értitek?
    1. A munka piac a kereslet-kínálaton alapszik. Nem az a kérdés hogy "megbecsülik-e", mert ez így értelmetlen mint felvetés. Hanem hogy ha te nem jelentkezel akkor találnak-e mást. Tehát olyan színvonalon kell űzni a munkát amire más nem képes. Ennyi.
    2. Nem lehet állást találni? Ld. 1. pont. Olyan szinvonalon űzd a munkád amire más nem képes és akkor lesz állásod. Olyat csinálj amit szeretsz, és foglalkozz vele sokat. Pl. programozónál ez jelentheti azt, hogy rengeteget foglalkozol vele a szabad idődben is, hobbi projektetek végezve. Egy fizikai munkás meg a legegyszerűbb ha jól dolgozik, abból kevés van. De való igaz, hogy egy szellemi munkásnak egyszerűbb a dolga. Pl. luxus lakberendező mindig 10x annyit fog keresni mint az aki viszi a bútorokat a hátán a luxus villába. De ez pont azért van, mert jól berendezni egy lakást nehezebb mint a hátadra kapni ezt-azt. És itt ütközik ki a különbség: egy fizikai munkás panaszkodik hogy nehéz, egy gondolkozó ember pedig próbál robotot tervezni a munkára. Viszont ha így gondolkozol máris nem vagy fizikai munkás... Hanem robotokat tervezel :D Jó-jó ez qrva nehéz de erre mondtam hogy azt kell csinálni amit szeretsz. A robot téma még nem a jelen hanem a jövő tehát elhelyezkedni nem tudnál mint "humanoid robot tervező mérnök", de ilyen és hasonló dolgokon töpreng egész nem tuti nem fog éhen halni, bár lehet hogy az országból el kell költözni :D

    Lényeg a lényeg: jobbnak kell lenni mint bárki más. És ha nem vagy okosabb mindenkinél akkor csinálj olyan amit a többiek nem. Ez lehet egy olyan program ami hiány. Van belőle ezer, akár Android-on is, ha valaki használni akarja a telefont/tabletet komolyabban hamar tégla falakba ütközik.

    A milliárdosok sem okosabbak csak ők olyannal foglalkoznak amire igény van ahelyett hogy próbálnának megfelelni a főnöknek. De ha így is kezded csinálj mellette valamit amiből pénz is lesz.

    Összefoglalva, olyat csinálj amit
    1. Szeretsz
    2. Hány van belőle
    3. Csináld jobban mint más

    Alkalmazott / vállalkozó:
    1. Magyarországon nem biztos (valószínűleg nem) fognak elismerni. Ha jó vagy inkább kirúgnak mert a középszerűség a menő
    2. Külföldön boldogulsz ha jó vagy viszont a nélkül is megélsz
    3. Magyarországon mint vállalkozó boldogulhatsz, viszont az adó megöl mielőtt elindult -> Erre is külföld a legjobb
    4. Magyarországon maradsz és mint középszerű, diplomás ember próbálgatsz és panaszkodsz.

    Ennyire nem rossz a helyzet a középszerű és a kiváló között ingadozva lehet boldogulni Magyarországon is... Csak nehéz. A lényeg hogy sok túlóra, és jó végrehajtás kell nekik - magyarul robot. Tehát megint oda lyukadtunk ki, hogy értelmetlen amit csinálsz és még a fizikai munka is jobb mint egy hülye főnök, tehát vissza az elejére.

    Magyarországon is lehetséges bármi, legfeljebb 5x nehezebb. Disznók elé gyöngyöt esete...

    Tanulság: nincs kész recept de ha gondolkozol valószínűleg megtalálod a boldogulást.

    A boldogulás mindenhol ugyanerről szól, de egy demokratikusabb országban könnyebb a boldogulás. Ha "rossz" helyre születsz:
    1. Panaszkodsz
    2. Tűrsz és boldogulsz de nehezen és hazafi leszel (pl. Jobb oldali)
    3. El költözöl olyan helyre ahol nem középszerűség az elismert emberforma.
    4. Ha közép szerű vagy akkor viszont nehéz lesz boldogulni mindig azt kell majd nézni, hogy kivel vagy jóval, kinek nyalsz, egészbént nem boldogulsz.

    Az élet nem fekete-fehér ahogy a kommentelők látszani sejtetik...
    És mindig van egy hülye mint én aki hosszú komentet ír amit senki nem olvas el :D Ezeket nevezzük idiótáknak. Mert az őszinteség is egy olyan dolog ami nem menő, lásd O.V. szövegei amit gondolkodás nélkül elhisz a többség. Persze a populizmus mindenhol nyerő de azt emberek máshoz vannak szokva ezért nyugatabbra mégiscsak nyugisabb az élet. Elvileg...

    De ez a baromság, hogy mi a hiány szakma, meg mi a telített egész egyszerűen badarság. Ami a lényeg, hogy jobb legyél a benne mint mások. A jó programozóból igenis hiány van. Mint ahogy a jó kőművesből vagy bármiből... Köztudott hogy ha házat akarsz építeni akkor qrva nehéz dolgod van, hogy olyat találj aki nem cseszi el. És hol vagyunk akkor még attól hogy kifinomultan kiválót kapj a pénzedért? Olyan nem is létezik, ahhoz már többszörös árat kell fizetni, és még akkor is újra kell csinálni egy csomó mindent...
  • Nailyenugysincs #8
    sosem értettem azt h a fizikai munkát miért tartják kevesebbre. anélkül a szellemi munka se létezne.
  • Nailyenugysincs #7
    bár egy kőműves aki napi 8-10 vagy több órában pakolja a téglát szintén megdolgozik a pénzéért és a testét is jobban terheli mégsem él olyan jól.
  • Nailyenugysincs #6
    hát azért nem biztos h az informatika olyan könnyű. az lehet h egy iskola rendszergazdájának lenni nem nehéz de egy programtervező-matematikus azért lehet megdolgozik a pénzéért.
  • gombabácsi #5
    hát ha még beleszámolnák az adócsalást is... (x pénzre bejelentve y*x pénz zsebbe)
  • KRTuning #4
    Az informatikus piac is telített, mivel "divatszakma"(gy.k. sokan jelentkeznek rá mert hú de könnyű, meg jól lehet vele keresni) , sok más helyen pedig hiány mutatkozik.