Napi Online

Tőzsdei tőkebevonás nélkül csődbe mehet a Groupon

Bár a Groupon tőzsdén való megjelenésének nyári meghirdetésekor még nagy volt a felhajtás, a tőkepiaci turbulenciák miatt novemberre tolódott ügylet körül egyre több a kérdőjel.

Nehéz dolga lesz a közösségi vásárlásban utazó Grouponnak a kibocsátása kapcsán jövő hétre szervezett road show során. A társaság még júniusban jelentette be, hogy tőzsdére készül, ám a rossz tőkepiaci viszonyok miatt csupán múlt hét végén ismertette a konkrét részleteket. Már ekkor megvolt az első hideg zuhany, az eredetileg tervezett 750 millió dolláros ügyletértékhez képest a részvényenkénti 16-18 dolláros jegyzési áron már csak 480−540 millió dollárt ér az 5 százalékos értékesítésre szánt pakett. (Az ársáv közepét alapul véve a cég 10,8 milliárd dollárt érhet, ami fele az eredetileg meghirdetett 20 milliárdnak.) Igaz, a pakett értéke a túljegyzési opciók lehívásával megközelítheti a 620 milliót, mielőtt november 4-én megindulna a kereskedés a Nasdaqon.


A kuponos vásárlást feltaláló Groupon gondjai az összes klón helyzetét megkérdőjelezheti

Feltéve persze, ha utóbbit indokolja majd a kereslet. A befektetőknek azonban több okuk is lehet a fintorgásra. A Reuters által megkérdezett elemzők szerint még a csökkentett kibocsátási ársáv is túl magas. A társaság a harmadik negyedévben ugyan kétmillió dollárra csökkentette veszteségét a második negyedév 20 milliós mínuszához képest, ám ez a költségek csökkentésének eredménye volt. A továbbiakban azonban a már eleve sokat kritizált marketingköltségek növelésével kívánják terjeszteni vagy legalábbis fenntartani 30 millió fős (a visszatérőket számolva viszont 16 milliós) ügyfélállományt. Komoly kérdés lehet a befektetők számára a társaság üzleti modelljének életképessége is, hiszen a csoportos kedvezmények gyakran nem is olyan kedvezményesek.

Van azonban egy másik, sokkal súlyosabb kockázat is. A részvényesi tőke a kibocsátási tájékoztató alapján szeptember 30-án negatív volt, azaz gyakorlatilag fizetésképtelenné vált a cég, így szélsőséges esetben a kibocsátáson múlhat a társaság sorsa − mutatott rá egy pénzügyi blog. Egy sikeres kibocsátással 464 millió dollárra ugorhat a részvényesi tőke, ám még ez is 64 százalékos eladósodottsági rátát jelentene.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!