MTI

Az internetes zaklatás veszélyesebb a szóbelinél

Az internetes világ mindenütt jelenlévő valósága és az onnan érkező fenyegetések sajátos természete miatt a digitális zaklatásnak sokkal súlyosabb következményei vannak az áldozatokra nézve, mint a hagyományos szóbeli-érzelmi megfélemlítésnek - figyelmeztetnek a szakemberek.

Amerikai kutatók eredményei szerint az interneten randizó nők esetében tízből átlagosan négyen szenvedtek az elektronikus zaklatás valamely formájától és a digitális zaklatók 20 százaléka a közösségi hálózatokat használja fel az áldozatai gyötréséhez. "A zaklatók egyre gyakrabban használják a modern technológiát célpontjaik megfigyelésére, illetve kínzására, és az internetes üldöztetés minden negyedik áldozata olyan módszerekről számol be, mint a fenyegető e-mailek, vagy az azonnali üzenetek" - hangsúlyozta Elizabeth Carll az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) éves kongresszusán tartott beszédében.

Az áldozatok feszültnek, nyugtalannak érezhetik magukat, és emellett félelmek, rémálmok kínozhatják őket, valamint étkezési és alvási nehézségek is jelentkezhetnek náluk - tette hozzá a társaság média-pszichológiai részlegének szakembere. "Saját megfigyeléseim szerint az internetes zaklatás, vagy e-mailen érkező fenyegetések miatti tünetek sokkal súlyosabbak lehetnek a szemtől szembe történő szóbeli bántalmazásnál". "Az internetes kommunikáció állandó ébersége és az információkhoz való globális hozzáférés miatt az áldozatoknak nincs lehetőségük elbújni egy biztonságos helyre" - tette hozzá.

Évente mintegy 850 ezer amerikai felnőtt - főleg nő - válik internetes zaklatás célpontjává. Carll szerint a zaklatáshoz használt technológiák ugyanakkor könnyen önmaguk ellen fordíthatóak. "Képzeljünk el egy olyan mobiltelefonos szolgáltatást, amely képes megmondani, ha a zaklató éppen a közelünkben van. Egy ilyen program akár életmentő is lehet" - tette hozzá. A rendőrségnek és a szociális szolgáltatásoknak sokkal több elektronikus módszert kellene alkalmazniuk az internetes zaklatások megállítása érdekében - hangsúlyozta a szakember.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Rotyoka #4
    xd
  • bottika #3
    Sztem csak azt lehet zaklatni aki akarja. Megforditva, aki nem akarja, azt nem zaklatják. És bár nem vagyok viktimológiai szakértő, de tutira veszem, hogy szegény zaklatott áldozatok túlnyomó többsége maga hivja ki a sorsot maga ellen.

    - 20 százaléka a közösségi hálózatokat használja fel az áldozatai gyötréséhez...
    - minden negyedik áldozata olyan módszerekről számol be, mint a fenyegető e-mailek, vagy az azonnali üzenetek

    Ezekhez mindig alapszükséglet, hogy:
    - add meg / ne tiltsd le az email cimedet
    - vedd fel / ne tiltsd le a másikat a közösségi oldalon
    - engedélyezd nem felvett emberek üzeneteit

    De 1992 óta fenn vagyok a netes ismerkedés különféle platformjain, és nekem az a saját meglátásom, hogy ezek a nők semmiben sem mások, mint akik az utcára térdig kilógó dekoltázsban mennek ki aztán kikérik maguknak ha megfüttyögik őket. Csak a neten nem lehet dekoltázsozni, ezért máshogy flörtölnek, és amikor épp levetik a megunt pasit mint egy ruhadarabot, aki ezt tegyük fel nem érti vagy nem könnyen fogadja el, akkor egész 1xűen azt mondják rá, hogy cemét hüjje zaklató az ipse.

    Nem tök furcsa, h a neten is főként nők az áldozatok? Pedig a neten pont olyan könnyű mindenkinek elbújnia, ha akar... Szóval én első körben elbeszélgetnék azokkal, akiket zaklattak, és álmatlan icakáik voltak, hogy ugyan hogy is volt ez..
  • bino512 #2
    Durva... ilyen szép nagy hülyeséget jó régen nem olvastam XD (Nem a cikkíró miatt)
    Ezek az amerikai fiuk mindig kitalálnak valamit XD
  • endrev #1
    Úgy hívják: Letiltás. Meg az email-nél: Szűrő.