MTI

Párizsban népszerűsítik a Szigetet

A Sziget fesztivált népszerűsíti a Párizsi Magyar Intézet (PMI) és a Point Éphémere nevű szórakozóhely közös rendezvénye a zene ünnepén a francia fővárosban.

Az Amélie csodálatos élete című filmből ismerős Szent Márton csatorna partján található Point Éphémere nevű népszerű létesítmény 1400 négyzetméteres területe általában koncerteknek, kiállításoknak és szórakozóhelynek ad otthont, ugyanakkor vízparti étterem és bár is egyben. Hétvégenként a bár és előtte a vízpart hajnalig tartó tánctérré alakul át. A Sziget fesztivál és a PMI közös szervezésében ez a hely a zene ünnepe alkalmából kedden 20 óra és éjfél között magyar fellépőket lát vendégül: a Magyarország legjobb lemezlovasai között számon tartott Cadik Travel Agency és Dj Palotai mellett a tekerőlant alapú népzenét mindenféle elektronikus és világzenei stílusokkal ötvöző Folkfree nevű formáció lép fel. Az estet egy francia dj, Alex Kid zárja.

A koncertek előtt Honnan estél ide, haver? címmel kétórás bevezető, kedvcsináló magyar nyelvtanfolyamot tart a PMI annak érdekében, hogy a Szigetre érkező franciák tudjanak majd magyarul köszönni, bemutatkozni vagy esetleg ételt és italt rendelni. "A Sziget a legjobb márkáink egyike Franciaországban néhány más dolog mellett. Amit egy 30 év alatti francia ismerhet Magyarországról, az a Sziget" - mondta a rendezvény kapcsán Ablonczy Balázs, a PMI igazgatója, aki arra emlékeztetett, hogy a budapesti zenei fesztiválra látogató franciák száma meghaladja a 10 ezret. Ennek tudatában az igazgató "teljesen logikusnak" tartja, hogy a Sziget és a PMI közös rendezvényt hoz létre a zene ünnepén. "Ragaszkodnunk kell egy ilyen jó márkához, mert nagyon kevés jó dolog van, amit fel tudunk mutatni a franciák felé a populáris kultúrában" - hangsúlyozta Ablonczy.

A zene ünnepét 1982-ben tartották először Franciaországban a nyár első napján, Maurice Fleuret zenetudós javaslatára. A kezdeményezéshez több mint száz ország csatlakozott, az esemény nemzetközivé vált. A zene ünnepe olyan egész napos, ingyenes, politikamentes rendezvény, amely a zene valamennyi formájára és stílusára kiterjed. Franciaországban ilyenkor több százezren vonulnak hangszereikkel az utcára és zenélnek közösen, hiszen a rendezvény vezérelve az ingyenesség, az összefogás és az önkéntesség. Magyarország 1997-ben csatlakozott a mozgalomhoz, amikor Budapest is aláírta a zene ünnepe nyilatkozatot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!