MTI

A China Mobile a legvonzóbb a fiatalok számára Kínában

Továbbra is vonzóak az állami tulajdonban lévő vállalatok a kínai friss diplomások körében, ám egyre több fiatal magán- vagy külföldi tulajdonban lévő céget választ inkább munkahelyül - derül ki egy friss felmérésből.

A tavalyi elsőségét megőrizve a China Mobile lett 2011 legjobb munkahelye - legalább is a chinaHR.com által megkérdezett 764 kínai főiskola és egyetem mintegy 171 500 hallgatójának rangsorolása szerint. A telekommunikációs nagyvállalat mellett a Magyarországon is jelen lévő Bank of China és az Alibaba.com virtuális kereskedőtér szerepel a dobogón. Közvetlen ezután az amerikai Microsoft következik a sorban, s meglepő módon az első tíz közt két másik külföldi multinacionális vállalat, a Procter&Gamble és a Google is helyet kapott.

Míg tavaly csupán a válaszadók 14,5 százaléka jelölt meg valamilyen külföldi tulajdonban lévő vállalatot lehetséges első munkahelyéül, idén már 32 százalék tett így. A munkaerő-piaci szakértők a cégek válságból való kilábalásával, megerősödésével magyarázzák a változást, a 2011-es teljesítmények és fizetések újra vonzóvá tették a nemzetközi vállalatokat a kínai fiatalok számára. Továbbra is sokan választanák ugyanakkor az állami tulajdonban lévő vállalatokat: a rangsor első 50 cége közül 23 ebbe a kategóriába esik. A biztonság mellett az elfogadható fizetés és a cégek növekedése, nemzetköziesedése jelentette perspektíva is pozitívumként szolgál.

Az iparágak szerinti bontás is meglepetést hozott: első ugyanis - az utóbbi három évben legkedveltebb pénzügyi szektort megelőzve - az oktatás és kultúra lett. Idén a válaszadók 9,6 százaléka jelölte meg ezt első helyen, míg két évvel ezelőtt még az első tíz közé sem került be. A jelenség magyarázata, hogy a 2011-2015-ös ötéves terv az oktatás és kultúra területét kiemelt prioritásként kezeli, így valószínűsíthető, hogy állami szinten a kulcságazatok egyikévé fogják fejleszteni.

Az egyetemi hallgatók által megjelölt legnépszerűbb városok rangsora a tavalyihoz hasonlóan alakult: az összes megkérdezett 9,1 százaléka a fővárosban, Pekingben helyezkedne el diplomájának kézhezvétele után, 5,2 százalék pedig Sanghajt választaná.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!