SG.hu

Tenyérvéna- és ujjlenyomat-felismerés egyszerre

A Fujitsu kifejlesztette tenyérvéna- és ujjlenyomat-felismerést ötvöző személyazonosító technológiáját.

A Fujitsu Laboratories Ltd. bemutatta a világ első kombinált biometrikus személyazonosító technológiáját, amely a tenyérvénák mintázata és három ujj ujjlenyomata alapján végzi a felismerést. A tenyérvéna- és az ujjlenyomat-adatok együttes felhasználásával rendkívül gyorsan, két másodpercen belül azonosítani lehet egymillió ember közül a kívánt személyt.

Ezzel a technológiával olyan kártya nélküli biometrikus személyazonosító rendszereket lehet építeni, amelyek - a kisebb irodai beléptető rendszerektől a közösségi platformokat kiszolgáló, kiterjedt rendszerekig - különféle méretű csoportok igényeihez igazíthatók. Ráadásul a megoldás úgy is könnyen bevezethető, hogy a már széles körben alkalmazott ujjlenyomat-felismerő rendszereket egészítik ki tenyérvéna-azonosító funkcióval.

A biometrikus azonosító technológia egyre elterjedtebb módszer a vállalati adatvisszaélések vagy a pénzintézeti személyazonosítási csalások megakadályozására. A nagy pontosságú tenyérvéna-azonosítást is széles körben használják világszerte, pl. ATM-eknél végzett pénzintézeti személyazonosításra, céges PC-hozzáférés szabályozására vagy beléptető rendszereknél. Emellett a gyors ujjlenyomat-azonosítás is egyre népszerűbb, mint a PC-k és mobiltelefonok beépített, egyszerű és megbízható hitelesítési módszere.


A felhasználó testi tulajdonságaira épülő azonosítás előnye, hogy nem igényli azonosító kártya használatát. Ezért a biometrikus módszerek további terjedése várható. A biometrikus azonosítás elfogadottságának növelése érdekében a fejlesztés hangsúlya azokra a technológiákra helyeződött át, amelyek nagyon gyorsan és pontosan képesek több millió vagy akár százmillió ember közül kiválasztani az adott személyt a nagyvállalati vagy kormányzati alkalmazásoknál.

A jelenlegi autentikációs módszerek (pl. pénzintézeteknél) azt vizsgálják, hogy egy adott személy konkrét biometriai adatai megfelelnek-e az IC kártyán rögzített információknak (egy az egyhez megfeleltetés). Ehhez elegendő egyféle típusú biometrikus adat. Ha azonban az a cél, hogy egy nagy csoportból kiválasszanak és azonosítsanak egy adott személyt (egy a többhöz megfeleltetés), milliós vagy tízmilliós embertömegnél már problémás lehet a pontosság. Ez pedig olyan eseteket eredményez, amikor már lehetetlen egyfajta biometriai adat alapján egyértelműen megkülönböztetni egymástól a találatokat. Az egy a többhöz kapcsolatnál az azonosításhoz a rendszerben rögzített összes adatot végig kell vizsgálni, ezért az egymilliós mintában történő azonosítás egymilliószor akkora pontosságot igényel, mint az egy az egyhez kapcsolat esetében.

A probléma megoldására javasolt módszerek egyike egy olyan robusztus rendszer kiépítése, amely többféle biometrikus azonosítási módszert ötvöz. Az egyes módszerekhez szükséges biometriai adatok külön-külön rögzítése azonban rontja a megoldás kényelmét. Ha például a tenyérvéna-azonosítást ötvözzük az íriszminta alapján történő azonosítással külön kell beolvasni a tenyeret és a szivárványhártyát, ami bonyolulttá teszi a folyamatot. Ezért olyan technológiára van szükség, amely egyszerűen képes kombinálni egymással a többfajta biometrikus adatot.

Mivel az egymilliós mintán belüli azonosításnál egymillió adatot kell feldolgozni, a hagyományos technológiákkal több mint 20 percig is eltarthat az autentikáció. Ezért a keresett technológiával szemben az is elvárás volt, hogy számottevően mérsékelje a feldolgozási időt.

A Fujitsu Laboratories olyan rendszert fejlesztett ki, amely "egy az egymillióhoz" megfeleltetéssel képes azonosítani az egymilliós mintán belül egy adott személyt. Ezt úgy érte el, hogy az elterjedt, gyors és egyszerű ujjlenyomat-azonosítást a nagy pontosságú, nehezen hamisítható és ezért a visszaélések ellen hathatós védelmet biztosító tenyérvéna-azonosítással ötvözte. Az új technológiára épülő rendszer a tenyérvénák mintázata és három ujj lenyomata alapján azonosít. Az ujjlenyomatokat és a tenyérvénákat egyetlen művelettel beolvasva, több szerveren végzett párhuzamos feldolgozás után, két másodperc alatt képes hitelesíteni egymilliós mintán belül egy adott személyt.

A Fujitsu Laboratories technológiája párhuzamos feldolgozást végez az azonosításnál. Mivel a minta nagyságától függően növelni vagy csökkenteni lehet az autentikációs feldolgozásban részt vevő szerverek számát, a megoldás jól alkalmazható felhőalapú környezetben.

Mivel a személyazonosság egyedül a biometriai adatok alapján, azonosító kártya nélkül ellenőrizhető, a megoldást várhatóan számos olyan területen alkalmazni fogják, ahol a biztonság és az egyszerűség egyszerre követelmény. A nagy csoportot lefedő autentikációhoz mindössze néhány további szervert kell üzembe állítani. A lakcím-nyilvántartási szempontból elmaradott országokban ezzel a technológiával személyazonosítót lehet rendelni minden személyhez, létrehozva ezzel a közösségi információra épülő azonosítás alapszintű rendszerét.

A technológia módosítás nélkül képes felhasználni a számos területen (pl. határőrség, lakcím nyilvántartás) már eddig is alkalmazott, általános rendeltetésű ujjlenyomat-olvasók képalkotási adatait. Az elterjedt ujjlenyomat-azonosító rendszereket tenyérvéna-azonosító funkcióval kiegészítve könnyen bevezethető az új megoldás. A módszer sebességét és pontosságát tovább növelő finomítások elvégzésével a Fujitsu Laboratories arra számít, hogy a 2011-es évben már 10 milliós nagyságrendű mintánál tudja támogatni az azonosítást és többféle használati területre is kiterjesztheti a technológia alkalmazását.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!