MTI

Árt a kilenc éves kor alatti számítógéphasználat

Kilenc éves kor alatt az iskolákban nem szabadna számítógépet használni, mert a technológia túlzott alkalmazása tönkreteszi a gyermekek összpontosítási képességeit - állítják neves brit kutatók.

"A technológia túlságosan korai és túlzott használata ártalmas a gyermekekre, mert még nem alakult ki teljesen az idegrendszerük" - hangoztatta Aric Sigman pszichológus, szakíró. Aláássa a kisgyermekek kognitív képességeinek fejlesztését a Nagy-Britanniában 2008-ban elindított "pelenka tanterv", amely előirányozta, hogy 22 hónapos kortól fokozatosan vezessék be a számítógép-használatot a kisgyermekek számára - magyarázta Sigman. Gyermeknevelési szakembereknek rendezett konferencián a pszichológus hangsúlyozta, hogy a gyermekek tanulási folyamataihoz háromdimenziós valódi világra van szükség.

"Bizonyítékok tanúsítják, hogy a számítástechnikai és audiovizuális eszközök túlságosan korai használatával éppen azokat a képességeket csorbítják, amelyeket a kormányzat fejleszteni kíván. Ilyen például a hosszú távú koncentrációsképesség" - hangsúlyozta Sigman. A problémát a több feladatra való egyidejű összpontosítás és az egy feladatra való hosszantartó koncentrálás konfliktusa okozza, mert ezeket a képességeket nem lehet és nem is szabadna egyszerre fejleszteni.

A kisgyermekek 1-5 éves kor közötti informatikai és audiovizuális nevelését meghatározó oktatási előírás számtalan tanulmányi célt nevez meg, például 22 és 40 hónapos kor között a gyermekeknek olyan egyszerű informatikai feladatokat kell megoldaniuk, mint a televízió távvezérlőjének használata, illetve az egér és a billentyűzet kezelése a korcsoportnak megfelelő szoftverek használatakor. Az alsótagozatos osztályokban legkevesebb heti egy számítástechnikai foglalkozás van, miközben az informatikai eszközök más területeken is egyre meghatározóbb szerepet játszanak.

A technológia használatáról azonban igencsak megoszlanak a vélemények. Az Egyesült Államokban végzett kutatás szerint az életkornak megfelelő szoftverek alkalmazása olyan előnyökkel jár, mint a nyelvi készségek fejlődése. Egy másik tanulmány viszont azt sugallja, hogy a hosszantartó tévé- és számítógépnézés lelassítja az agy természetes fejlődését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kiljaeden #11
    Én kereken 18 évesen vettem az első számítógépemet, na bumm
    Mégis néha olyan lassú tudok lenni, hogy olyankor magam is csodálkozok magamon..

    Ez jellemző amúgy: Brit kutatók kimutatják, hogy xy dolog káros az egészségre, aztán szintén más Brit kutatók - évekkel később - megcáfolják, és azt mondják,, hogy ez az xy mégis csak egészséges.

    Most akkor döntse el az ember, hogy mi a jó..
  • Gamecube86 #10
    Régi szép idők, 9 évesen bújtam a c64 könyvet hogy akkor most hogy is kéne elindítani a játékot a gépen. Bár akkoriban még inkább voltam kinn a szabad levegőn rosszalkodni :D
  • Tetsuo #9
    Angliaban jelenleg maga a kultura, ami leginkabb árt gyereknek es felnottnek..
    A tobbi, annak hozadeka.
  • freemanone #8
    otthon nem is fogok manomatekes baszást feltenni a gépre :D
    csak tudom hogy annó évfolyamtársakat azzal szívatták és elég tré cucc.
    Amit az FPS-ekről mondtok az teljesen jogos, de nem egy kb 10év alatti gyereknél.... náluk kicsit másképp sül el még a dolog.
  • rudymester #7
    Én inkább majd legózok a fiammal. Emellett majd találok neki valami kreatív, pc-vel használható eszközt.
  • Dodo55 #6
    Még jó, hogy pont 10 évesen kaptam az első gépem :D

    Amúgy fps tényleg fejleszt, pár éve hülyeségből összegyűltünk páran itt egy közeli parkban, és játék airsoftokkal lövöldöztünk. Persze mindenki bújkált mindenhol(már szürkület volt), de én elsőre kiszúrtam mindenkit a bokor mögött, ha megmozdultak. Konkrétan ezt az érzékelést fejleszti az fps. Én meg akkoriban legalább napi 3-4 órát Counteröztem :D

    Aztán bosszúból rámrusholtak vagy 3-an, és szétlőtték a könyököm :D
  • szombi #5
    a manómatek-es b*szás szerinted mekkora videókártyát igényel? és az is butít...

    egyébként ha ésszel játszik valaki fps-t akkor igenis fejleszti a képességeket, kulturált környezetben az mmorpg (hát nem a wow) is fejleszt.
  • freemanone #4
    jogos a pont, de épp ezért mondtam, hogy nem mindegy a tartalom amit kapnak belőle. de ha megnézed a probléma gyökerét az internetnél kezdődik, nem a PC-nél...
    Nameg ha nem raksz a gépébe olyan vidkarit amin fussanak az új fps rts mmorpg stb gamek akkor a probléma ki van küszöbölve :) Játszon készségfejlesztő dolgokkal, ne idegrombolóval. Azzal ráér majd ha tini lesz!
  • moikboy #3
    Oké, de a C64-en hol volt megabites net, vagy hol volt youtube stb. A C64-es játékokat, programozgatást mondjuk a sakkozással, vagy a rejtvényfejtéssel tudnám összehasonlítani, mert szerintem hasonló szellemi képességeket igényelnek. Ezzel szemben a youtube, facebook, fps-ek kb. a TV-nézéshez mérhetően fejlesztik a képességeket...
  • freemanone #2
    A TV aaaaz igen! SEmmit nem kell tenned hozzá, gondolkozni se, elég ha bambulod h mozoooog!

    94-ben kezdtem el infót tanulni suliban 7évesen..... de előtte én már Commodore 64-en egy éve játszottam... A különbség annyi, hogy mégha bugyutának is hangzik, de nekem a suliban egy egyszerű programozási nyelvet tanítottak (LOGO, DOS-os verzió), meg HW alapismereteket. Nem pedig az irritáló és idegesítő Manó (matek, angol német stb...) sz@rokkal. A dolog lényege, hogy jelenleg egy elég komoly cégnél vagyok rendszergazdi.