MTI

A mobil internet a távközlés jövője

Az idei 5-8 százalékos visszaesés után még jövőre sem, csak 2011-ben stabilizálódik a mobiltávközlési szektor, a szolgáltatók úgy látják, elsősorban a mobil internet viszi majd 2010-ben is előre a piacot.

Beck György, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója elmondta, a gazdasági válság hatásai jövőre még komolyan érzékelhetők lesznek, tehát még nincs vége a nehéz időszaknak. A cég jövő évre is 6-8 százalékos visszaesésre számít a mobilpiacon. Stabilizálódni várhatóan csak 2010 végére tud, növekedésre pedig ezt követően lehet számítani. Kifejtette, az év elején még azt hitték, hogy válság nem érinti az iparágat, de néhány hét alatt utolérte a recesszió a mobiltávközlési szektort is. A Vodafone Magyarország felvette a kesztyűt, mindent bevetett a negatív tendenciák ellen, és ennek köszönhetően, várhatóan az évet nettó növekedéssel zárja.

Anders Jensen, a Pannon vezérigazgatója közölte, hogy számításaik szerint az idén a visszaesés mintegy 5 százalékos volt a piacon, a csökkenés elsősorban a kártyás szegmensben volt tetten érhető. Alapvetően azért, mert költségeik racionalizálása során az ügyfelek nagyon sok esetben lemondtak második, vagy sok esetben akár harmadik SIM kártyájukról is. Biztató jelként érzékelhető azonban, hogy a Pannon számlás előfizetők továbbra is stabil bázist adnak. Ezen túlmenően a cég kiemelten kezeli a mobilinternetet is, ami az elvárásoknak megfelelően teljesített és nagy mértékben hozzájárult teljesítmény javításához. A Pannon megítélése szerint jövőre lassul a piaci csökkenés üteme, s így mintegy 2 százalékos zsugorodás lehet. A cég szerint a fellendülés még várat magára.

Winkler János, a Magyar Telekom Nyrt. vezérigazgató- helyettese kifejtette, a távközlési piac dinamikus fejlődése minden területen megtorpant. Jövőre még nem lesz fellendülés, de véleménye szerint február után már nem csökken tovább a mobil előfizetők száma. A T-Mobile például a előfizetői lojalitás program fejlesztésével azon dolgozik, hogy a negatív trend lassuljon, pozitívba forduljon.

A Pannon szerint a bevételt illetően az elkövetkezendő néhány évben továbbra is a mobilinternet viszi előre a magyar piacot. Anders Jensen szerint hosszú távon akár egymillió internetes ügyfele is lehet a Pannonnak. Ugyanakkor a SIM-kártyák számát illetően a gépek közötti, machine-to-machine kommunikáció dominanciája várható. Winkler János szerint is a széles sávú internetnek van és lesz dinamizáló hatása. A forgalom tovább nő, miközben a bevétel, az alacsonyabb árak miatt már kevésbé emelkedik. A vezérigazgató-helyettes hozzátette, a mobilcégek bevételére hat az is, hogy az ügyfelek egyre okosabbak lesznek, s a belső migrációval az olcsóbb csomagokat választják.

Beck György szerint a Vodafone is kulcsfontosságú területként tekint a mobilinternetre, s szeretné tovább növelni a mobil-internet lefedettségét is. Várja, hogy megnyíljon a lehetőség a 900-as frekvencián is erre a szolgáltatásra. Ez azért fontos, mert ezen a frekvencián jóval olcsóbb szolgáltatni, mint a 2,1-esen, mivel jóval kevesebb bázisállomás megépítésére és üzemeltetésére van szükség. Ennek a frekvenciának a pályázati kiírása mindenképpen mozgásba hozhatná a piacot. A Vodafone már teszteli a 4. generációs LTE hálózatot is.

Beck György nagyon valószínűnek tartja, hogy a tavaly év végi közel 500 ezer és az idei várható 850 ezer után jövőre a mobil internetezők száma meghaladja az 1 millió előfizetőt. Kifejtette, a mobilinternet mellett nagy lehetőségeket látnak az olyan szolgáltatásokban is, mint a mobilon keresztül történő fizetés és a tartalomszolgáltatás. Ezen túlmenően új szolgáltatások széles spektruma válhatna hozzáférhetővé, ha a különböző kártyák helyett mobil készülékeket fogadnának el azonosító eszközként, amihez azonban le kellene bontani az államigazgatási gátakat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • cateran #7
    Ja,csak "tolunk" nyugatabbra 200x akkora a felvevopiac es a cegeknek komolyan versenyezniuk kell, igy alacsonyabbak az arak..hany ceg is van Mo-on? 3-4? Angliaban van 4,meg 10 masik akik az elozo 4 rendszeret hasznaljak,de a terulet amit lefednek (mint piac) sokkal nagyobb (gondolj csak bele,csak londonban vannak annyian mint egesz Mo-on..)
  • ko75 #6
    Akkor én is had "köpködjek" 1 kicsit, [BenceYCE] hozzászólása kapcsán és a "füled érjen bokádig"-ról jut eszembe mostanában, amikor ezt látom/hallom, hogy tíz évvel ezelőtt "vesztettem el" életem legjobb munkahelyét a vodkafon miatt - ráadásul akkor többet ketestem, mint most, úgyhogy a nyelvük érjen a s*ggemig.

    [sathinel] hozzászólását pedig meg tudom én is erősíteni, hogy tőlünk nyugatabbra érdekes módon olcsóbban, jobb, gyorsabb net-kapcsolatokat nyújtanak a szolgáltatók. (És a percdíjak is jobbak.)

    A Finneknél jövőre az 1Mbites kapcsolat már alanyi jogon jár minden háztartásnak ADSL-en vagy mobilon (ingyen!!!), és 2015-re ezt 100Mbitre akarják emelni folyamatosan.

    Nem tudom, miért van az az érzésem, hogy még mindig egy elmaradott országban élünk?

    Én szívesen előfizetnék LTE-alapú netre, mert nálunk nagyon rossz a telefonkábel minősége és emiatt "lassú" és szakadozik az ADSL. De mikor lesz nálunk rendesen működő LTE lefedettség? 2015-re v. 2020-ra? pfff röhely
  • jesi #5
    Csak nyomják a kötelező szöveget, közben csak egy céljuk van: minél több profitot kipréselni a hülye magyarból, aki még akkor is fizet, ha már nincs miből. Ezért jöttek ide. Az anyaországukban nem merészelnék ezt megtenni. Az itteni mobil internet k... drága, lefedettsége rossz, pocsék a sebessége, és értelmetlen forgalmi korlátokat állítanak. Remélem, így nem tudnak terjeszkedni. Verseny nincs, lepaktálás van. Az állami befolyásolás nulla, és tesznek róla, hogy inkább nekik kedvezzenek. Hiába az EU, megalkották az új vasfüggönyt. Persze nemcsak ők.
  • sathinel #4
    ) a T-cég nagyobb paraszt mind a többi együtt. Egyébként otthoni net elég fos. Nem hinném hogy fél év alatt nagyon megváltozott volna minden. A net elérés rohadt drága volt, és nem is korlátlan.

    idekinn: 30 font havonta=1000 perc lebeszélhető, korlátlan net, korlátlan sms, sokszor skype, stb mellé. Ja és gyors nagyon. Otthon ezzel ellentétben 3x annyiért van net elérés ha pc-hez, laptophoz vásárolsz netet, és amit láttam rohadt lassú is. Ja hogy van annyi pénz otthon hogy símán lehet drágán adni a szolgáltatást?
  • BenceYCE #3
    Tudnék is tippeket így Karácsony tájékán néhány beajánlható szolgáltatóra!

    Duguláselhárítás?
    Autómentés?
    Tűzoltás?

    Már a csapból jön a "füled érjen bokádig", pedig a cégnek vajmi kevés köze van a Karácsonyhoz!

    "November 30-án a Vodafone beindította magyarországi szolgáltatását!" - forrás

    Nálunk a Karácsony, több mint 3 héttel az említett időpont után kezdődik. Lehet valamit félre értelmeztek a naptárban?
  • Narxis #2
    Ez nem meglepő, amíg a PC piacon a netbook/notebook eladás a kimagasló addig a mobilinternet is virágozni fog.
  • Csak77 #1
    "A Vodafone Magyarország felvette a kesztyűt"

    Annak ellenére, hogy a Vodafone a legnagyobb hazudozó a magyar piacon, nagy szavak ezek! Beck Györgynek üzenem, hogy őt is, sőt, a családja minden tagját bassza át valamilyen szolgáltató, utána hazudjon hónapokig az arcukba minden létező formában.