SG.hu

Törvényt szegett a Magyar Telekom Macedóniában

A Magyar Telekom audit bizottsága kiadta a Montenegróban és Macedóniában végzendő, tanácsadói, marketing, akvizíciós átvilágítási és/vagy lobbi tevékenységekre vonatkozóan kötött bizonyos szerződések független belső vizsgálatát lezáró jelentést.

A Magyar Telekom 2005. évi pénzügyi jelentésének auditálása során a PricewaterhouseCoopers két olyan szerződést talált, amelyek természete és üzleti célja nem volt egyértelmű. Éppen ezért 2006 februárjában a társaság audit bizottsága megbízta a White & Case-t, mint független jogi tanácsadót, hogy belső vizsgálatot folytasson annak megállapítására, hogy a cég ezen vagy egyéb szerződések alapján végrehajtott-e olyan kifizetéseket, amelyek esetlegesen az USA jogszabályaiba (beleértve az Egyesült Államok Külföldön Kifejtett Korrupt Gyakorlatokról szóló törvényét ("FCPA")) vagy a társaság belső szabályozásaiba ütköznek.

Az általa begyűjtött iratok és egyéb bizonyítékok alapján a White & Case előzetesen arra a következtetésre jutott, hogy okkal feltételezhető négy, 2005-ben kötött tanácsadói szerződés esetében, hogy azokat "nem megfelelő céllal" kötötték. Megállapították továbbá, hogy 2006-ban bizonyos munkavállalók a vizsgálat számára releváns bizonyítékokat semmisítettek meg. A White & Case talált több olyan szerződést is a macedón leányvállalatnál, amelyek további vizsgálatot tehetnek szükségessé.

2007 februárjában az igazgatóság úgy határozott, hogy ezen további szerződéseket és minden kapcsolódó vagy hasonlóan megkérdőjelezhető szerződést vagy kifizetést is át kell tekinteni, és ezekre is kiterjesztették a vizsgálatot. A Magyar Telekom eddig mintegy 20 milliárd forintot költött a vizsgálatokra. Az ügy mostanra fejeződött be, a végleges jelentés a következőket tartalmazza:

  • a montenegrói szerződésekkel kapcsolatban "elégtelenek a bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a négy tanácsadó szerződés alapján történt hozzávetőlegesen 7 millió euró kiadás " törvényes üzleti célokat szolgált" és "meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy ezen kiadások törvénytelen célokkal kapcsolatosan történtek." Ezen szerződések nem megfelelően kerültek be a társaság vagy érintett leányvállalatainak pénzügyi nyilvántartásaiba.

  • bizonyíték van arra, hogy bizonyos korábbi munkavállalók szándékosan a társaság és kapcsolt vállalkozásai Macedóniában folytatott tevékenységére vonatkozó dokumentumokat semmisítettek meg.

  • 2000 és 2006 között a társaság és a macedón leányvállalat felső vezetőinek egy kis csoportja jóváhagyott hozzávetőlegesen 24 millió euró kiadást több mint 20 kétesnek minősülő tanácsadói, lobbi tevékenységre vonatkozó és más jellegű szerződés alapján (ideértve a társaság és/vagy leányvállalatai által egy ciprusi tanácsadó céggel, illetve annak kapcsolt vállalakozásaival kötött szerződéseket). A végleges jelentés azt a következtetést tartalmazza, hogy "a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az ezen szerződések alapján történt kifizetések nem voltak törvényesek ."

    "A bizonyítékok azt támasztják alá, hogy a szerződések rendelkezései ellenére, a szerződések egy része szabályozási vagy más, a macedón kormánytól megszerzendő előny céljából került megkötésre. A Magyar Telekom, illetve érintett leányvállalatai megkapták a megszerezni kívánt előnyt, majd kifizetéseket teljesítettek egy vagy több kétes szerződés alapján. Továbbá bizonyíték van arra, hogy a fennmaradó szerződések szintén törvénytelenek voltak és forrást teremtettek olyan célokra, amelyek nem kerültek megjelölésre a szerződésekben."

    A végleges jelentés kimondja, hogy a vizsgálat nem tárt fel macedón kormányzati tisztviselők, vagy politikai pártok vezetői által kapott kifizetéseket igazoló bizonyítékot. Az üggyel kapcsolatban a magyar Nemzeti Nyomozó Iroda mellett az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma, az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete, valamint a Macedón Köztársaság belügyminisztériuma is vizsgálatot indított. Nehezen becsülhető, hogy a még folyó eljárások nyomán lesz-e bírság, amely a Telekomot terheli, s mekkora.
  • Hozzászólások

    A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
    Bejelentkezéshez klikk ide
    (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
    • Cat #4
      Be van jegyezve a newyorki tözsdére, ezért be kell tartania az ottani pénzügyi előírásokat. Persze önkéntesen, ha kivezetteti magát, akkor nem, de ilyenkor nyilván rengeteg amerikai befektetőt veszít el, akik kivennék a pénzüket a cégből. Ezáltal esne a cég részvényárfolyama, csökkenne a cég értéke, kevesebb bónuszt kapnának év végén a vállalat vezetői, és nem tudnának karácsonyra új hetes béemvét venni az asszonynak.
    • Hegi90 #3
      Én csak azt nem értem, hogy az Egyesült Államoknak mi köze van ehhez?
    • Cat #2
      A Magyar Telekom lefizetett néhány macedon bürokratát, hogy ő vehesse meg a privatizációra felkínált telefontársaságot. Ezt a pénzkiáramlást színlelt szerződések mögé rejtették, és lekönyvelték.

      A PWC borzasztó ingoványos talajon jár, a jelentése sok tiz vagy százmilliós bírságot okozhat a Telekom számára. Nyilvánvaló, hogy huszonötször meggondolják mit írjanak le erről, mert olyan pert kapnak a nyakukba hogy ihaj.
    • Garrett27 #1
      Na nekem volt szerencsém jó egy évig közös irodában ülni a PWC két alkalmazottával, akik konzultánsként voltak jelen. Ilyen bürokratikus két szerencsétlent még életemben nem láttam. Ők nem a dolgok lényegét keresték legtöbbször, hanem képesek voltak vitázni két darab szó valódi jelentésén, vagy helyesírási szempontokon. De az ilyesmi jellemző volt az összes nagy auditáló cégre... mind csak a pénzeket zsebelik be a cégektől, és cserébe ellátnak többezer oldal Excel táblázattal, akinek van ebben tapasztalata, az tudja, hogy ez mit jelent.