Berta Sándor

DRM: a digitális gazdaság alaptechnológiája

40 oldalas, a digitális másolásvédelmek előnyeit felvonultató dokumentumot készített a BITKOM német szakmai szervezet a szellemi tulajdon világnapjára.

Mint azt sokan nem veszik figyelembe, a DRM nem másolásvédelmet, hanem jogmenedzselést jelent. A DRM megadja annak lehetőségét, hogy a használat mértékétől függően számolják ki az ellenértéket. Az élet számtalan területén így van ez, a gázt, vizet, áramot fogyasztás mértéke után fizetjük jelenleg is, és lassan az internet is ezekhez hasonló közművé válik.

A BITKOM célja az volt, hogy a tájékoztató segítségével a felhasználók teljes képet kaphassanak a jelenleg létező DRM-technológiákról és azok felhasználási lehetőségeiről. A digitális másolásvédelmek a felhasználók körében nem igazán népszerűek és meglétük inkább elriasztja a vásárlókat, mint ösztönözné őket a termékek megvételére. Ennek oka, hogy a legtöbben a film- és a zeneipar által használt eszközt látják benne, amelynek segítségével erősen korlátozható a megvásárolt művek legális felhasználása, másolása, átkonvertálása. További problémát jelent, hogy nincsenek egységes rendszerek, így a különböző megoldások távolról sem kompatibilisek egymással. Emiatt állandóan problémákat okoznak és jelentősen rontják az eltérő készülékek és formátumok miatti amúgy sem túl jó összképet.

"A DRM-rendszerek nem csak a digitális tartalmakat védik az illegális felhasználással szemben, de gyakorlatilag végtelen lehetőségeket kínálnak a vásárlók számára, hogy ezeket az anyagokat a saját elképzeléseik szerint használják fel" - írta a dokumentum előszavában Prof. Dr. August-Wilhelm Scheer, a BITKOM elnöke. A szakember szerint nem átalánydíjas megoldásokra volna szükség, ezek ugyanis gátolják a fejlődést. Ehelyett inkább intelligens digitális másolásvédelmek kellenének, míg a gyártókat és a kereskedőket meg kellene szabadítani a különböző eszközökre kivetett szerzői jogdíjak fizetése alól.

Michael Glos német gazdasági és technológiai miniszter ugyanakkor úgy vélte: nem kell sutba dobni az átalánydíjas megoldásokat, ezeket ugyanis a DRM remekül kiegészítheti, de ezekkel szemben egyúttal alternatívát is kínálhat. A miniszter hozzátette: a digitális másolásvédelmek remek eszközök lehetnek, ha azokat a felhasználók észrevételeit és jelzéseit, ötleteit figyelembe véve fejlesztik ki. Ezenkívül fontos lenne, hogy az egyes készülékek és szolgáltatások egymással kompatibilisek legyenek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mollaka #6
    a licenszeket az MSN Musicnál lehetőséged van biztonsági menteni (Vista /WMP 11 kivétel)
    Másrészről audio cd-re is gond nélkül kiírhatod.
  • arty #5
    ööö ... ez is csak a korlátlan lehetőségeket bizonyitja!!!!! :D

    mintha ma becsöngetne az ASVA, h jöttek a cd lemezeimért, mostantol nem hallgathatom őket és viszik bezuzni ... :( És ezt megtehetik, gondolom van rá aprobetüs ...

    MS
  • slickboy #4
    Már megint elnökök meg miniszterek osztják az észt a szellemi tulajdonról meg effélékről! A DRM mint a korlátlan lehetőségek kulcsa. A pofám leszakad. Mármint ők megmondják mi a legális (a skála A-tól B-ig terjed) majd ezen belül bármit megtehetsz amit el tudsz képzelni.
    Az átalánydíjas megoldás valóban gátolja a fejlődést. Mármint a DRM fejlődését.
  • Yv@n #3
    "A DRM-rendszerek nem csak a digitális tartalmakat védik az illegális felhasználással szemben, de gyakorlatilag végtelen lehetőségeket kínálnak a vásárlók számára, hogy ezeket az anyagokat a saját elképzeléseik szerint használják fel"

    Felsorolna párat, ami DRM _NÉLKÜL_ nem áll a felhasználó rendelkezésére, mint lehetőség?
  • gkalcso #2
    És az MSN Music szolgáltatásával mi van? Augusztus végére várhatóan leállítják a licencelő szerveket és akkor a megvásárolt zenék mehetnek a levesbe.
  • Praetor #1
    A lényeg, hogy minél többe fájjon a "kultúra" a népnek...