Napi Online

Ma már semmivel nem váltható a notebook

A notebookoknál alig található zűrösebb eszköz. Sérülékenyek, könnyen elveszthetők és ellophatók.

Amikor cipelni kell, túl nagyok és nehezek, viszont használat közben sosem elég a teljesítményük. Már-már tudomá­nyos tény, hogy mindig a legfontosabb pillanatban merülnek le, ráadásul a megbízhatóságukat sem sem lehet egy napon említeni asztali társaikkal. Mindezekért "cserében", ha elromlanak, legalább aranyáron javítják őket. Egyre kevesebben tudják elképzelni a munkájukat notebook használata nélkül. Ahogy régen a diplomatatáska esetében, úgy ma az úton lévő biztosítási ügynökök, az ügyfélnél előadást tartó hirdetésszervező, az üzlet után kajtató businessman mind-mind elképzelhetetlen a vállra akaszthatós laptoptáska nélkül.

Az IDC adatai szerint miközben az asztali számítógépek eladási adatai egyre rosszabbak, tavaly az üzleti szektorban húsz százalékkal több hordozható számítógépet adtak el, mint egy évvel korábban. Állítólag idén már több laptop fog elkelni, mint asztali gép, és az olló egyre jobban nyílik. Egyedül az Egyesült Államokban 31,7 millió notebookot adtak el tavaly. Úgy tűnik, a hordozható számítógépek ideális megoldást nyújtanak a bárhonnan, bármikor, bármennyit dolgozni kívánóknak. Vagy mégsem?

Az alacsony akkumulátorkapacitás volt sokáig az egyik Achilles-sarka a laptopok használatának. Képzeljük el, mennyivel kevésbé lennének sikeresek a mobiltelefonok, ha két-három óránként fel kellene tölteni őket. Egy kevésbé "fontos" mobiltulajdonosnak elég egy-két hetente feltöltenie a készülékét, de a legtöbbet trécselőknek is csak három-négy naponta kell megkeresniük a konnektort. Mindeközben a legszuperebb notebookok is legfeljebb négy órát bírnak táplálkozás nélkül, ami a mobil felhasználóknak édeskevés. Bár a használat ideje tartalék akkuval, mobiltöltővel meghosszabbítható (lásd keretes), mindennek ára van: az egyre nagyobb súly, amit cipelni kell. Nehogy abban a tévhitbe ringassuk magunkat, hogy a plusz fél kilók a nap végére nem jelentenek majd mázsás terhet!

Persze ne legyünk teljesen igazságtalanok, az irodákban nagyon nagy segítség lehet áramszünet esetén egy alig töltött akkumulátor is, ugyanis pont elég időt biztosíthat a szabályos leálláshoz, amivel elkerülhető a fenyegető adatvesztés. Nagy-nagy átka a laptopoknak, hogy kényesek. Egyes nézetek szerint a patkolt tojás egy strapabíró, elnyűhetetlen szerkezet hozzájuk képest. Elég egyszer óvatlanul letenni a földre, elég egy figyelmetlen mozdulat, és törik a csuklópánt, reped a ház. Gyakori, hogy miközben a képernyőn mutatunk valamit a kollégánknak, ügyfelünknek, egy kicsit erősebben megnyomjuk a kijelzőt.

Kész katasztrófa, mert sötét, javíthatatlan folt marad a képernyőn. A szervizelés márpedig drága mutatvány. Hiába egyre olcsóbbak a notebookok, a javítás, az alkatrészcsere horribilis összegekbe, s gyakran hetekbe is kerülhet, hiszen a nagy gyártók többsége külföldi központokban javíttat.

Egy átlagos asztali gép négy-öt évig szolgálja tulajdonosát, az egyszerű, avagy mezei laptop az IDC vizsgálatai szerint csak három-négy évig. Jó esetben. Amíg egy asztali gépben a legtöbb egység (videokártya, hálózati kártya, satöbbi) cserélhető, addig ugyanezen egységek cseréje a hordozható számítógépeknél gyakran egyenlő az alaplapcserével. Ráadásul amíg az asztali gépeket könnyen javíthatja a helyi szakembergárda, addig a notebookoknál ez gyakorlatilag nem lehetséges.

Azért is nehéz szeretni a laptopokat, mert könnyen elveszthetők, ellophatók. A konkrét, ám el nem hanyagolható anyagi káron kívül ott lapulhat a merevlemezén egy cég teljes adatvagyona vagy érzékeny információk. Nem csoda, hogy a rendszergazdák számára egy rémálom a notebookok üzemeltetése. Ha szigorú korlátozásokat vezetnek be a laptophasználatban, akkor lehet, hogy a kollégák munkáját nehezítik meg, ha meg eleresztik a gyeplőt, akkor a cég működését kockáztatják. Úgy kell felelniük a gépek biztonságáért, hogy közben például meg kell nyitniuk a nyilvános, ám bizonytalan biztonságú Wi-Fi-kapcsolatok használatát. Miközben gyakran távolról kell felelnie nem egy, az ECDL-vizsgától magát it-zseninek érző munkatársának jajkiáltására: miért nem tudok csatlakozni?

Az észlény kollégáknak szinte lehetetlen elmagyarázni, hogy hiába sulykolják, ma még nem egyszerű bárhol, bármikor online-nak lenni. Kivéve persze azt az Olaszországba szegődött vízilabdást, aki az édesanyjával vezetés közben egy laptopon keresztül videotelefonál. Teljes képernyőn, nem kásás, hanem dvd-minőségben. Persze! Azután jön az egyszerű kolléga, hogy ő is így szeretne kommunikálni az ügyfeleivel. Csoda, hogy terjed a munkahelyi erőszak?

Nem lehet szó nélkül elmenni az úgynevezett kis-nagy paradoxon mellett sem. Amikor cipelni kell, nincs az a notebook, amelyik ne lenne túl nagy, amikor meg gépelni kell, mindig kiderül, hogy a normál asztali billentyűzethez szokott felhasználó kínlódik a kicsi, segédbillentyűkkel nem rendelkező laptopon. Ami a legszörnyűbb, hogy úgy tűnik, ezen a téren belátható időn belül nem lesz középút. A gyártók a nagyság ellen kitalálták ugyan a subnotebookokat, amelyek azonban leginkább levélnehezéknek alkalmasak. Ezek a szerkentyűk valóban nagyon kicsik, nagyon trendik, na de dolgozni velük?

Az már csak a hab a tortán, hogy minden állítással szemben a hordozható számítógépek nem rendelkeznek az asztali gépek teljesítményével. A valóság az, hogy lehet abban a szerencsétlen gépben bármilyen többmagos processzor, gigabájtnyi memória, elég megnyitni néhány alapalkalmazást (például szövegszerkesztőt, levelező- és prezentációs programot meg egy táblázatkezelőt), fel kell telepíteni néhány jópofa kisalkalmazást (világóra, névnapjelző), indexelgessen egy desktop search program, és máris vánszorgó, kibírhatatlanul lassú lesz a gép. Ha mindezekhez a háttérben egy víruskereső szöszmötöl, és megnyitunk néhány weboldalt, akkor szemtanúi lehetünk a korábban fürgének vélt laptop agóniájának.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy a fenti állítások az átlagos, 100-200 ezer forintos notebookokra vonatkoznak. Kaphatóak 5-600 ezer forint felett olyan laptopok, amelyek a legmagasabb igényeket is kielégítik. A gond csak az, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2006-ban a felső jövedelmi tizedbe tartozó háztartásokban az egy főre jutó nettó jövedelem átlagosan évi 1 millió 824 ezer, a legalacsonyabb jövedelmű tizedbe tartozóké 319 ezer forint volt.

Vagyis egy kompromisszummentes hordozható számítógép megvásárlása még a jó anyagi helyzetben lévőknek is közel négyhavi jövedelmét emészti fel, a kevésbé szerencsések pedig évekig kuporgathatnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #16
    Otthonra imho desktop, egyszerűen azért mert olcsóbb bővíteni-szerelni és hűteni :). A lábtop azért mobil hogy rángassák, ha nincs ilyen igény akkor fölösleges olyat venni.

    Egyébként attól mert melóhelyen lábtop van, még simán lehet rá monitort, egeret, akármit kötni (a szemétség ott van, hogy DVI a notin általában nincs, csak a dokkoló egységen, simán meg lehet mondani kétmonitoros konfigon hogy melyik jön a DVI-on) Az utazó menedzserekeink pedig valóban minigépekkel (14 vagy kisebb) nyomják, mert jóval kisebb, és kevesebbet is eszik.

    Az alacsonyszintű vinyótitkosítás pedig nem új dolog, ősrégi gépeken is láttam már opciót, annyi változott hogy Clinton visszavonta a titkosítás export-korlátozását, úgyhogy azóta lehet ténylegesen jobb titkosítással is venni gépeket. Nem is értem miért nem használják mindenhol, a winyón a laptop értékének sokszorosa figyel...
  • Roli #15
    Teljesítmény?? Mióta van laptopom, videókat konvertálok rajta, Java-hoz megy a NetBeans 6.0, hurcolom is. 3 órát bír az akku energiatakarékos módban, jól lehet rajta gépelni ( már ha C és Java progikat megírni meg Linuxon burok programokat... ) Cipelés? Hátamon viszem a táskámban, jó kis házilag készített tokban bele a táskába mellé a táp, egér és irány az egyetem... ( Asus X51R Ap109 ) Ja még egy Mandriva is fent van az XP mellett...
  • Boba Fett #14
    Húha, nagyon nem értem a problémákat, amiket leírtál... komolyan gondoltad ezeket?
    17"-os gépen simán van teljes billentyűzet, néhány 15,4"-oson is. Tapipad helyett bármikor bedugható egy olcsó egér is, ez igaz egyébként a billentyűzetre is. A kettő együtt kijön 3000 Ft-ból.
    A komponensek jópár notiban cserélhetőek, csak épp nem kapsz sima boltban alkatrészt helyettük. Emellett meg az asztali gépekben sem annyira cserélhetőek manapság az alkatrészek, pl az én 4 éves gépembe a mai alkatrészek 2/3-a nem megy bele, szóval most is új gépet kellene vennem.
    Szilárd adattároló: lásd SSD.
    Soros és párhuzamos port manapság nincs is a notikon - és végképp nem fogaszt energiát, ha semmi nincs rádugva, hát még letiltva.

    A cikk meg tényleg egy ökörség és szinte minden túlzás benne. Sőt, jelentős része egyszerűen nem igaz.
  • hNeo #13
    arrakis, azonnal mondd meg milyen laptopod van :)
  • Petka #12
    Nekem speciel van numerikus billentyűzet a notimon...
  • arrakistor #11
    nekem már 10 éves a notebookom és még vagy 10 évig nem is lesz vele gond.
  • Zsoltika 007 #10
    Nem értem a problémátokat! Én simán tudok gépelni notin is, meg rendes billentyűzettel is (nem keveset és számokat is). Akkor most én lennék csoda ember, vagy ti bénák?

    A cikk egy olyan szemszöget vett alapul ami ugyan reális de ezzel szemben 5x több előnye van mint az itt felsorolt hátrányoknak. Ezt figyelembe véve (kimaradtak a pozitiv tulajdonságok) a cikk értelmetlen, elfogult, és szűk látókörű. De ha mégis valami folytán ez lett volna a cél akkor miért ez lett a cime? Logika nélküli az egész.
  • szombi #9
    Igazából nekem sincs notim, mégis a cikkíró pontosan azokat a dolgokat írta, amit én gondolok.

    munkahelyemen a gépek fele noti, és irtó nehéz a billentyűt kezelnem, általában ezért
    a régi asztali géphez kéretem magam. A meló annyiból (is) áll, hogy rengeteg
    számot kell bepötyögni, és ez a jobb kezem felemelése nélkül LEHETETLEN!!!!
    A bal kezemmel az egeret használom!
    Sokkal kényelmesebb volna, ha a billentyűk kisebbek volnának, és a NUMPAD-ot is beletennék a noti billentyűarzanáljába.

    Az akksi egy olcsóbb gépnél tényleg nem bír 3 óránál többet, ráadásul ahogy öregszik, ez a szám csak csökken.
    Nem lenne rossz, ha a képernyő-lámpa teljesítményfelvételét tudnám szabályozni, mert ezzel alaposan meg lehetne hosszabbítani az üzemidőt.
    A procira már rég megoldották, hogy terhelésmentes környezetben levegye a szorzót.

    A biztonság egy másik kényes kérdés, jó tudom, nem kéne ledobni a notit,
    de akinek már leesett/ráült/rálépett, az biztosan állítja, hogy az egész csak IDŐ KÉRDÉSE!!!
    A vinnya irtó kényes, pl. ha a busz/vonat/kocsi dob egy nagyot, minnyá felszántja a fej a lemezt.

    Szerintem a megoldás ez lenne:
    - több de kisebb billentyű: +numpad +hotkey-k
    subnotihoz pedig kihajtható/kihúzható billentyűsor
    - tapipad helyett valami emberközelibb egér, pl. trackball vagy analóg joystick
    - több cserélhető komponens: procc, videovezérlő, monitor
    - szilárdtest alapú háttértár. nem baj ha kicsit lassab és kisebb kapacitású, mer nem ez a lényeg
    - kevesebb port, pl. soros/párhuzamos általában fölösleges, és csak plusz energiát fogyaszt
  • csip #8
    Az újságíró berágott a notijára, mert az office 2k7 megzabálta az erőforrásokat .
    Bezzeg ha egy takarékosabb rendszert rakott volna reája...
    Azt ne is hagyjuk szem elől veszíteni, hogy ezeknek a számítógépeknek az árában gyakran benne van az OS ára is. Ami ugye a "kevésbé szerencsések" számára egy fél év kuporgatás mínusz (ca. 33-35kHUF).
    Ha hozzá teszed az ECDL tanfolyamon meg az iskolákban tanított irodai programcsomag árát, máris 1,5x 2x annyiba kerül a cucc (Off2k7 SmallBuSi 80kHUF).
    Nem kell mindent elhinni a számtech tanárnak. Tudom, én is az vagyok
    Aki meg hisz egy V-easy-labdásnak... ...az megérdemli.
    CsIP
    Ha kíváncsi vagy ki vagyok.
  • PíszLávJuniti #7
    "keretes" részre hivatkozás történik, de sehol nincsen.
    újabb pontatlanság.

    A másik állítás, hogy a notik hamarabb megadják magukat mint az asztali gépek. NC