Napi Online

Pettkó törvényalkotási jogot követel a népnek

Bárki szabadon nyújthatna be törvényjavaslatot a parlamenthez egy "e-demokrácia portálon" keresztül Pettkó Andrásnak, az MDF képviselőjének javaslata alapján, amelyet már egyeztetett a házelnökkel és az igazságügyi és rendészeti miniszterrel is.

A képviselő szerint ezzel nyitottabbá válna a törvényhozás intézménye - a kezdeményezés komolyságát pedig egyrészt az biztosítaná, hogy a törvényjavaslatot benyújtó felhasználóknak saját nevükkel regisztrálniuk kellene a honlapon, másrészt egy szakmai testület szűrné meg a benyújtott indítványokat.

"Egy civil ne nyújtson be törvényjavaslatot, mert egyszerűen nincs meg hozzá a szakmai képzettsége, ehelyett fogalmazza meg, mit akar elérni a törvénnyel, aztán bízza a hivatásos jogászokra" - fogalmazta meg (sajátján kívül vélhetően az egész jogászszakma) ellenvetéseit Sárközy Tamás egyetemi tanár az e-demokráciáról szóló kerekasztal-beszélgetésen.

Pettkó ennél is tovább menne, javaslata szerint mindenki születésekor kapna egy személyre szóló e-mail-címet - Sárközy Tamás szerint ugyanakkor ez egészen biztosan alkotmányellenes, és ellenkezik az 1992-es adatvédelmi törvénnyel is. Utóbbi törvény ugyanakkor modernizálásra szorul Sárközy szerint, akárcsak a 2004-es közigazgatási eljárásról szóló törvény és az adóigazgatás is - ezek ugyanis mind írásbeliségen alapulnak, szemben az egyre elterjedtebb elektronikus és internetes csatornákkal. Hasonló okokból felülvizsgálatra szorul az elektronikus aláírást szabályozó törvény is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • szivar #2
    Jellemző. Aki nem sógora|komája|rokona valakinek, annak neve kuss legyen. S az ilyen 'szakmailag felkészült' személyeknek köszönhetően van egy tök jól működő jogrendszerünk, amit a jogászok úgy értelmeznek ahogy akarnak, viszont a jóistenen kívül senki sem képes eligazodni az múlt évszázad óta toldozott-foldozott jogszabályok és törvények között. Még a 'szakmailag felkészült' személyek sem. Ráadásul meg lehet nézni, hogy honatyáink mennyi olyan törvénytervezetet nyújtanak be, ami nem alkalmazható a jelenlegi jogszabályok mellett, vagy éppenséggel alkotmányellenesek... Vagy egyszerűen csak formailag nem felelnek meg. Pedig ők aztán úgy fel vannak készülve szakmailag, hogy csuhajja.

    Sőt mi több, ugyanazon törvény többféleképpen is értelmezhető, attól függően hogy az adott hatalmi ágnak|végrehajtó szervnek|stb melyik a kedvezőbb értelmezés. Csak ennyit tudok hozzáfűzni a szakmai felkészültséghez.

    Amúgy örvendetes hogy van olyan képviselő is a parlamentbe, aki valóban reformokat szeretne bevezetni, nem csak a gatyamadzagunkon akar még egyet húzni, reformok címszó alatt...

    Alapvetően egyetértenék ezzel a kezdeményezéssel, csak kár hogy a jelenlegi helyzetben ebből is bohózat lenne csak, semmi más. A kormánypárt meg az ellenzék jó szokás szerint közös erővel tenné nevetségessé az egészet. :(
  • avman #1
    Sárközy Tamás egyetemi tanár, mint magánember is civilnek számít. ezek szerint szakmailag nem lenne képes összeállítani egy törvényjavaslatot? ha jól tudom, a jogszabályokat is "civilek" írják, ált. minisztériumi megbízással, felkéréssel. miért is ne lehetne ilyet önszorgalomból véghezvinni egyéneknek, csoportoknak? mert azért engem tanított pár ember már, akik aktívan részt vettek kidolgozásokban, főleg szakmai oldalról, aztán sok esetben elkészültek az anyaggal, és az adott minisztérium vagy évek óta ül rajta, vagy egy viccet csinált belőle... biztos, mert szakmailag
    a vicces, h mág működhetne is, ha nem a balkán bal hónalja alatt lennénk ezzel a két darab parádés párttal, akik kisajátítanák és valószínúleg bohóctréfát csinálnának a végén belőle a hűséges pártkatonákkal.