SG.hu

15 éves a ThinkPad

A ThinkPad 2007-ben ünnepli 15. születésnapját. Bár számos jellemzője megváltozott az évek során, három dolog ugyanolyan maradt: a piros TrackPoint, a téglalap alak és a fekete külső.

A ThinkPad, amelyet 1992-ben Richard Sapper és Naitó Arimasza tervezett, díjak százait gyűjtötte be. Mindez azonban csak töredéke a mérföldkövek hosszú listájának: a ThinkPad volt az első modern noteszgép, amelyik felszállt az űrbe egy űrrepülőgéppel, és amelyik helyet kapott a new yorki Modern Művészetek Múzeumának állandó kiállításában. Az IBM 1992-ben jelentette be a ThinkPad sorozat első tagját, a ThinkPad 700C-t. Az IBM már az elején felállította a mércét: ez volt az első notebook 10,4 hüvelykes színes TFT-képernyővel és új TrackPoint mutatóeszközzel. A notebook 2,6 kilogrammot nyomott és 120 MB memóriával volt felszerelve - akkor ez egész komolynak számított.

1994-ben továbbra is iparágvezetőként megjelent az első, beépített CD-olvasóval felszerelt notebook. A ThinkPad 755 CD nagy mennyiségű adat betöltését és használatát tette lehetővé. 1995-ben az IBM egyik kutatójának, miközben kirakóst játszott lányával, nagyszerű ötlete támadt: válasszuk szét a billentyűzetet két összeillő részre, amelyek kinyílnak a képernyő felnyitásakor, és összecsukódnak a lecsukáskor. A ThinkPad 701 billentyűzete új irányt jelentett a technológiában, mivel elsőként tette lehetővé egy szabványos méretű billentyűzet elhelyezését egy kisméretű notebookban.


ThinkPad 701

1996: Az IBM ismét új kategóriát állított fel, az "ultrahordozható" számítástechnikát. A folyton úton lévő felhasználók igazán könnyűsúlyú, mégis ütőképes hordozható számítógéphez jutottak. Az egy évre rá megjelenő ThinkPad 770 volt az első notebook beépített DVD-olvasóval. Végre kiváló minőségű videót lehetett nézni notebook-számítógépeken is.

1998-ban az IBM ismét új kategóriát hozott létre a ThinkPad 600 bemutatásával, a "vékony és könnyű" notebookot. A ThinkPad 600 sorozat minden idők legnagyobb példányszámban eladott ThinkPad notebookja lett, amely címet a mai napig őrzi. A vásárlóknak egy vékony és könnyű, mégis nagyteljesítményű, de versenyképes árú notebookra volt szükségük, és ezen igény kielégítésére született meg a típus. Az IBM az akkori lehetőségekhez képest tökéletesen kiegyensúlyozta a teljesítményt és a hordozhatóságot.

Az i sorozatban jelent meg az ötletes ThinkLight - egy kis lámpa, amely sötét környezetben, például repülőgépeken kellemesen megvilágította a billentyűzetet. Később az i sorozat tagjai voltak az első notebookok beépített vezetéknélküli csatlakozással. A felhasználók immár vezetéknélküli hálózatok kialakításával is növelhették hatékonyságuket. A ThinkPad 570-hez lehetett elsőként kapni az IBM Ultrabase dokkolóállomását kiegészítőként, hogy a felhasználók még nagyobb teljesítménnyel és rugalmassággal alakíthassák kedvükre ThinkPad notebookjukat.

A 2003-ban megjelent T41 az első notebook, amely saját ejtőernyővel van felszerelve: az IBM Active Protection System (aktív védelmi rendszer) egy beépített mozgásérzékelő, amelyik folyamatosan figyeli a rendszer merevlemezét, és ha ütődést, durva rázkódást vagy hasonló eseményt észlel, megvédi a merevlemezt a meghibásodástól. A vállalat 2003-ban gyártotta le elsőként a húszmilliomodik notebookját - mely több, mint amit bármely más notebbok-márkából gyártottak addig.

2005: a Lenovo megvásárolta az IBM PC üzletágát, így a cég új nemzetközi informatikai szereplővé, és a világ harmadik legnagyobb számítógépgyártójává vált. A Lenovo egyúttal bejelentette első átalakítható tábla PC-jét is, a ThinkPad X41-et, amely mind tábla PC-ként, mind ultrahordozható notebook-ként használható. Idén megjelent a felső "bukócső", a képernyőt védő "Roll Cage", amely tartósabbá teszi és jobban védi a fedelet és a monitort, most pedig a Reserve az első ThinkPad igényes bőrkötésben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!